Lūpų pažeidimų padaugėja pavasarį

Atėjus pavasariui, pasireiškia nuovargis, sumažėja darbingumas. Susilpnėjus imuninei sistemai, nukenčia ne tik sveikata, bet ir grožis – lūpų pūslelinė, suskilinėję lūpų kampučiai vargina ne vieną. Kaip to išvengti ir kokias gydymo priemones naudoti, klausiame KMU Odos ir venerinių ligų klinikos gydytojos Daivos SAMULĖNIENĖS.
 

Peršalimo ligomis paprastai sergama žiemą. Kodėl lūpų pūslelinė dažniau atsiranda būtent pavasarį?


Lūpų pūslelinė pasireiškia užsikrėtus Herpes simplex pirmojo tipo virusu. Sergamumo padidėjimą gali lemti oro kaita, saulės spinduliai, susilpnėjusi organizmo imuninė sistema. Pavasarį oras permainingas – tai šilta, tai šalta, o žmonės išeina iš namų tam nepasiruošę, netinkamai apsirengę, sušąla.
Lūpų pūslelinę taip pat provokuoja traumos, hormonų pokyčiai, stresas. Šios priežastys labiau tikėtinos kalbant apie pasikartojančią Herpes simplex infekciją.
Užsikrėsti galima nuo kito asmens. Virusas plinta per sergančio žmogaus seiles bei glaudaus kontakto su sergančiuoju metu. Herpes simplex pirmojo tipo infekcija gali pažeisti ne tik lūpas.
 

Ar galima užsikrėsti nuo sergančiojo neaktyviuoju ligos periodu?


Galima. Žmogui gali nepasireikšti klinikinių infekcijos požymių, tačiau užkrėsti kitą asmenį jis vis dėlto gali – tam tikrais periodais, kai virusas dauginasi. Po kontakto su viruso nešiotoju vieni užsikrečia, kiti ne – tai priklauso nuo organizmo imuninės sistemos.
 

Ar Herpes simplex – infekcija visam gyvenimui?


Taip. Jei žmogaus organizme virusas jau yra, jis persistuoja nugaros smegenų nerviniuose mazguose, dauginasi, o esant tam tikroms sąlygoms, pasireiškia klinikiniais simptomais. Pirmoji viruso ataka būna pati stipriausia, o vėliau besikartojančios – ne tokios sunkios.
 

Ką daryti pajutus pirmąjį pūslelinės požymį – lūpų perštėjimą?


Rekomenduojama iš karto, vos pajutus perštėjimą, pasitepti antivirusiniais tepalais, pvz., acikloviro tepalu, kurio galima įsigyti vaistinėse be recepto. Tepti perštinčią sritį reikia dažnai, maždaug penkis kartus per dieną. Pūslytėms jau iškilus, antivirusinis tepalas nebepadės. Tuomet galėtų pagelbėti antibiotikų tepalai, kurie ir nuskausmina, ir gydo.


Esant sunkesnei ligos formai arba dažnai besikartojančiai infekcijai, reikėtų vartoti geriamųjų antivirusinių vaistų – acikloviro, valacikloviro. Tačiau šių preparatų turi skirti gydytojas specialistas, kadangi kai kuriais atvejais jų vartoti negalima, ypač esant sutrikusiai inkstų funkcijai ar nėštumo metu.
Reikia paminėti, kad panašius į lūpų pūslelinės simptomus gali sukelti ir bakterinė infekcija arba alergija. Tuomet irgi dažnai parausta lūpos, atsiranda pūslyčių. Šiais atvejais antivirusiniai tepalai neveiksmingi. Būklė gali net pablogėti, ypač jei tai alerginis kontaktinis dermatitas. Tokiu atveju nustatyti ligos priežastį ir parinkti tinkamą gydymo būdą gali tik gydytojas.
 

Kaip galima išvengti lūpų pūslelinę sukeliančios Herpes simplex infekcijos?


Reikėtų kiek įmanoma vengti stresų, pervargimo, stengtis neperšalti ar neperkaisti, t.y. protingai rengtis. Rekomenduojama tepti lūpas specialiais pieštukais, kurie apsaugo nuo šalčio, ultravioletinių spindulių, silpninančių imuninę sistemą.
 

Dėl kokių priežasčių skilinėja lūpų kampučiai?


Dažniausiai tai atsitinka dėl vitamino B2 trūkumo, tačiau gali būti ir dėl mielių grybelio bei bakterinių infekcijų, netinkamų dantų protezų, seilėtekio. Pastarosios dvi priežastys dažniau būna senyvo amžiaus žmonėms. Mielių grybelis dažniau pasireiškia rudenį, kai daugiau valgoma daržovių ir vaisių. Lūpų kampučiai įskyla, parausta, atsiranda erozijų.
 

Kaip gydoma šiuo atveju?


Suskilusius lūpų kampučius reikėtų tepti cinko tepalu arba B grupės vitaminų kompleksu papildytu kremu „Devita“.
Mielių grybelis gydomas tepalais nuo grybelio. Jei forma sunkesnė, rekomenduojami geriamieji preparatai nuo grybelio.
Kartais nukenčia ne tik lūpų kampučiai – pažeidžiama burnos gleivinė, liežuvis. Tačiau jei imuninė sistema stipri, šie požymiai gali praeiti savaime.
 

Kam dažniau atsiranda lūpų pažeidimų – vyrams ar moterims?


Literatūros duomenimis, nuo lūpų pūslelinės dažniau kenčia moterys. Tai gali lemti hormonų pokyčiai. O lūpų kampučiai dažniau skilinėja nusilpusiems, senyvo amžiaus žmonėms. Vaikams dažniau pasireiškia mielių grybelis ar bakterinės infekcijos.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Birute
2010-08-22 10:59
Lupu pusleline dar pakenciama.Sia vasara mane uzpuole pusleline galvoj,visa galvos oda.Gydymas baisiai brangus.acikloviro tepalovienai dienai 2 tuteliu vos uztenka,o tai kainuoja beveik 30 lt.Jau 5 d kaip vargstu,ir dar kur galai.tokius vaistus galetu kompensuot,istept visa galva 5 k per d,tai ne lupos kamputi patept.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai