Paprastieji spuogai (acne vulgaris)

Acne vulgaris yra odos riebalų liaukos ir viršutinės plauko folikulo dalies uždegimas. Iš pradžių formuojasi komedonai (inkštirai), vėliau, veikiant bakterijoms (propionibacterium acnes), atsiranda uždegimas, mazgelių, pūlinukų, kartais susiformuoja cistos ir mazgai.
Dažniausiai jaunatviniai spuogai dėl aktyvesnės vyriškųjų hormonų androgenų bei riebalinių liaukų veiklos gali atsirasti lytinio brendimo periodu – mergaitėms nuo 12 ar 13 metų, berniukams – metais vėliau.
Daugiausia riebalų liaukų yra veido T zonoje (kaktos, nosies, smakro), krūtinės ir nugaros odoje. Sulaukus 23–25 metų, paprastai pasveikstama ir bėrimų sumažėja. Tačiau apie 3–7 proc. pacientų acne vulgaris neišnyksta ir sulaukus jauno bei brandaus amžiaus.
Spuogų atsiradimui turi įtakos paveldimi veiksniai. Pavyzdžiui, jeigu abiejų tėvų oda jaunystėje buvo riebi ir jie sirgo aktyvia acne vulgaris, yra 50 proc. tikimybė, kad sirgs ir vaikai.
 

Diagnostika


Ligai nustatyti dažniausiai pakanka klinikos, ir papildomų tyrimų neatliekama.
Hormonų būklė tiriama tais atvejais, kai liga pasireiškia 3–8 metų vaikui arba kai yra kitų vyriškųjų hormonų androgenų veikimo požymių. Moterims tai – padidėjęs plaukuotumas krūtinės, pilvo, veido, šlaunų srityse, androgeninė alopecija. Tai galimos endokrininės sistemos ligos požymiai, ir šiais atvejais būtina endokrinologo konsultacija.
 

Aknė brandžiame amžiuje


Jeigu liga pirmą kartą pasireiškia sulaukus 25-erių ar daugiau metų, jos priežastims nustatyti atliekami endokrininės sistemos tyrimai.
30–40 metų moterims vadinamųjų suaugusiųjų jaunatvinių spuogų gali atsirasti dėl hormonų sistemos disbalanso. Sutrikimo priežastis dažniausiai yra androgenų kiekio padidėjimas. Gydoma antiandrogeninio poveikio vaistais, kai kuriais atvejais – antibiotikais.
Negalima teigti, kad liga visiškai išgydoma bet kurio amžiaus žmonėms, nes ji siejama su lytinių liaukų aktyvumu, kuris gali kisti. Tačiau liga visiškai kontroliuojama. Ilgainiui, metams bėgant, periodai, kai atsiranda spuogų, retėja, ir pakanka kasdienių odos priežiūros priemonių ar, retesniais atvejais, simptominio gydymo medikamentais.
 

Aktyvus paciento vaidmuo


Vyresniosios kartos žmonės labiau linkę susitaikyti su estetinėmis išvaizdos problemomis, tuo tarpu jauniems žmonėms aktyvaus gyvenimo metais – kai jie renkasi profesiją, gyvenimo partnerį, siekia karjeros – labai aktualu būti nepriekaištingos išvaizdos. Tai vertinama kaip dalis komercinio įvaizdžio. Žmogaus išvaizda yra išorinis jo sveikatos bei karjeros galimybių atspindys, aktualus tiek darbo srityje, tiek asmens savirealizacijai.


Dalis pacientų mano, kad ateiti pas gydytoją yra pakankama sąlyga pasveikti. Tačiau odos ligos gydomos ilgai, jaunatviniai spuogai gali paūmėti, suaktyvėjus odos riebalinėms liaukoms. Pacientas turi norėti gydytis, vykdyti visus gydytojo paskyrimus ir bendradarbiauti su juo. Tai dera paaiškinti tiek jaunuoliams, tiek jų tėvams, tiek brandaus amžiaus pacientams.
Pirmasis acne vulgaris gydymo būdas – kasdienis odos valymo priemonių (želė, prausiklių, specialaus muilo, losjono) naudojimas namuose, esant reikalui – kosmetinių procedūrų atlikimas kosmetikos kabinete.
 

Medikamentinis gydymas


Paprastieji spuogai gydomi kompleksiškai ir atsižvelgiant į ligos sunkumą bei formą.
Kai yra tik seborėja ar pavienių išbėrimų, pakanka tinkamai ir reguliariai naudoti odos valymo priemones. Atsižvelgiant į vyraujančius bėrimus, vietiškai skiriama retinoidų, azelaino rūgšties, benzoilperoksido preparatų, vietinio poveikio antibiotikų.
Kai aknės forma vidutinė arba sunki ir kai nepakanka vietinio poveikio medikamentų, skiriama sisteminių antibiotikų, moterims – antiandrogeninio poveikio kontraceptikų ar, sunkiais atvejais, tiesiogiai riebalinių liaukų funkciją slopinančio izotretinoino.
Gydyti pradedama nuo lengvesnių priemonių, įvertinus paciento būklę, ankstesnį gydymą bei jo veiksmingumą.
Kontraceptikų skyrimas. Kontraceptikai gydant aknę užima vieną iš svarbiausių vietų. Jie veikia kaip antriandrogenai, slopina androgenų poveikį riebalinių liaukų funkcijai. Kontracepcinių tablečių teigiamą poveikį odai lemia abi jų sudedamosios dalys (estrogenas ir progestinas). Daugiau estrogeno turintys kontraceptikai šiuo požiūriu yra veiksmingesni. Deja, kai kurie iš kontracepcijai vartojamų progestinų teigiamą estrogeno poveikį odai gali smarkiai prislopinti. Todėl, parenkant konkretų kontraceptiką aknei gydyti, būtina atsižvelgti ir į jo sudėtyje esančio progestino savybes. Pastaruoju metu gydytojų dermatologų atlikti kontraceptiko Regulon tyrimai patvirtino, kad etinilestradiolio ir dezogestrelio derinio preparatų kosmetinės savybės tikrai puikios.
Naujos kartos kontraceptikų vartojimas neturi poveikio kūno masės pokyčiams, jų šalutinis poveikis minimalus.
Gydytojas privalo paaiškinti pacientei, kad gydymas bus ilgalaikis, kad, siekiant gerų rezultatų, negalima nutraukti gydymo ir būklei pagerėjus.
Kai moterims reikalinga kontracepcija, šių kontraceptikų vartojimas duoda dvejopą rezultatą: gydoma aknė ir užtikrinama kontracepcija.
 

Nemedikamentinės priemonės


Rekomenduotinos profesionalios odos valymo procedūros. Dera paaiškinti pacientams, kad, spaudant inkštirus savarankiškai, gali likti hipertrofinių ir atrofinių randų, o pastarųjų šalinimas yra sudėtingas ir nepigus. Net giluminio valymo ar lazerio procedūros nepanaikina gilaus rando.
Daugelis šiuolaikinių kosmetikos priemonių yra antikomedoninės (neužkemša odos porų).
Pacientai turėtų vengti naudoti kosmetines ir gydymo priemones be gydytojo ar kosmetologo rekomendacijos, nes taip gali sau pakenkti ir komplikuoti gydymą, dar labiau užteršti veido odą. Acne vulgaris, tinkamai gydant, yra visiškai kontroliuojama.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

vaiva
2009-12-23 15:14
turejau ir turiu sia problema nuo brendimo laikotarpio pradzios.ir iki siol turiu,nors jau turiu seima, vaikus.niekas nepadeda,net geriausi specialistai :) o kontraceptikai...nebandzia ju.perskaicius si straipsni baisu pasidare,nes man jau seniai siulo juos naudoti,kad isnyktu veido spuogai.
Aiste
2009-12-08 13:12
niekad del spuogu nevartokit kontraceptiku. dar niekad nesu tiek spuogu turejusi kaip is po kontraceptiku metimo... nebeisivaizduoju kaip reikia atsitaisyt, niekas nepadadeda :(((( o aisku kai vartojau tai oda lygut lygutele. bet kai meti atsigriebi 100000 procentu...
Irena
2009-11-03 17:08
Reikia ilgai naudoti antibijotikus. Ir jie labai brangus.Aisku, reikia prisiziureti maista, vengti saldumynu.
sigita
2009-05-08 13:03
merginoms verta vartoti kontraceptikus ”Diane 35”
Eva
2008-12-28 21:50
Nieko baisesnio už kontraceptikus dar nesugalvota- aš 3 metus negaliu po jų sugrįžt į savo pradinę sveikatos būseną-dar tebesu nusėta pigmentinėm dėmėm,o plaukai ataugo ir atsigavo po...2 metų po nutraukimo. NUSIKALTIMAS rekomenduoti kontraceptikus be išsamių hormoninio fono tyrimų,už tai sodinti reikia. Moterys,nebūkit naivios,nes ”medikai”,juos skiriantys,puikiai žino šalutinius poveikius,bet niekada jums to nepasakys,nes tai- TIESIOG BIZNIS.
mmm
2007-10-17 20:14
gi parasyta, kad sunkesniais atvejais (o Jusu tikriausiai toks ir yra) gydoma izotroteinu. Sigita, ieskokit labiau patyrusiu dermatologu, nes siuo vaistu akne tikrai galima issigydyti
sigita
2007-05-29 22:37
labai patiko paskutinis sakinys...acne vulgaris,tinkamai gydant,yra visiskai kontroliuojama. sumokesiu kiek tik reikes ,kad tik gerb gydytojas pasakytu ta buda kaip isgyti...
deje kai nueini pas gydytojus visi tampo peciais,ir meta kalte harmonams ir amziuj( kuris toli grazu nebe paauglyste)
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai