Vaikščiojimas basomis naudingas, kol… neįsivarai pašino

Vasarą odą dažniau laikome nepridengtą, dėl to jai dažniau kyla įvairių pavojų, ir ne tik susijusių su saulės spindulių poveikiu, apie ką kalbama ir rašoma turbūt dažniausiai. Bet šįkart – pokalbis ne apie juos, o apie pūlingas infekcijas, kurių pavojus vasarą, pasirodo, taip pat padidėja. Mūsų pašnekovė - Santariškių klinikų Dermatovenerologinio centro Konsultacijų skyriaus gydytoja dermatovenerologė Genovaitė Lapinskaitė.
 

Įsivarius rakštį, o kartais, regis, ir be jokios priežasties, oda pradeda pūliuoti. Kodėl taip nutinka?


Kalbant apie pūlingas odos infekcijas, turimos galvoje patogeninės, t.y. galinčios sukelti ligas, bakterijos – auksinis stafilokokas, streptokokas, pseudomona. Šios bakterijos nėra žmogaus natūralios mikrofloros dalis, o patenka ant odos atsitiktinai nuo sergančiojo pūlingomis ligomis, bakterijų nešiotojų ar užterštos aplinkos ir daiktų. Patekusios ant sveikos odos, jos pažeidimus sukelia ne visada ir net ne kiekvienam. Tačiau, esant nors menkiems, net akimi nematomiems odos epidermio ar tik raginio jo sluoksnio pažeidimams, šių bakterijų prasiskverbimas į odą yra garantuotas. Tolimesnis užkrato likimas priklauso nuo odos ir organizmo imuninės sistemos, kaip ji sugebės šį užkratą įveikti ar apriboti jo išplitimą, ar užkratas nepateks ant odos vėl.
 

Kokių žmonių grupėms susirgti odos ligomis pavojus yra didesnis?


Dažniau serga žmonės, kurių silpnesnis imunitetas, sergantieji cukriniu diabetu, kitomis sekinančiomis ligomis, kai kuriais medžiagų apykaitos sutrikimais ir sergantieji infekciniu dermatitu. Pastarųjų odos barjeras sveikų dėl akimi nematomų odos pakitimų yra daug menkesnis negu sveikų žmonių. Vaikai iki ankstyvosios paauglystės, kol jų odos struktūra dar netapo tokia kaip suaugusiųjų ir negali patekusio užkrato greitai apriboti ar įveikti, gali dažnai sirgti impetiga ar šunvotėmis. Pūlingomis infekcijomis dažniau serga asmenys, kurie patiria odos mikrotraumų (smulkių įbrėžimų) arba kurie pernelyg dažnai vartoja prausimosi priemones (tiek muilą, tiek kitus prausiklius su detergentais). Jie pažeidžia odos paviršių saugančią subtilios sandaros odos mantiją ir taip atveria vartus infekcijai.
Auksinio stafilokoko užkrato nešiojimas nosyje (šnervėse) yra labai dažnas reiškinys. Jausdamiesi visai sveiki, suaugusieji gali būti užkrato šaltinis savo vaikams. Apie tai būtina pagalvoti visais atvejais, kai pūliniai kartojasi ar jų gydymas užsitęsia – tiek vaikams, tiek suaugusiems.
 

Ar tikrai šių infekcijų vasarą padaugėja? kodėl?


Vasarą dažniausios infekcijos yra impetiga (stafilokokinė, streptokokinė ar mišri), šunvotės (auksinio stafilokoko sukeltas plauko maišelio ir aplinkinių audinių uždegimas – folikulitai, furunkulai, karbunkulai), ektimos (opos, sukeltos streptokokų), pseudomoniniai folikulitai, taip vadinamieji „bikinio folikulitai“. Pastarieji plinta per stovintį vandenį (baseinai, kubilai ir pan.). Bėrimai būna maudymosi kostiumėlių padengtoje odoje, jie niežti. Vasarą pūlingos infekcijos visada suaktyvėja, ir sergančiųjų padaugėja dėl mikroorganizmams palankių sąlygų.
 

Ką patartumėte žmogui, jei, įsidūrus į padą ar įsivarius pašiną į ranką, padeda pūliuoti?


Pirmiausia rakštį reikėtų pašalinti ir tą vietą dezinfekuoti turimomis priemonėmis, aprišti, kad būtų apsaugota nuo tolimesnio užteršimo. Jei žmogus pats negali pašalinti rakšties, galima kreiptis ir į medikus. Dar bendresnis patarimas būtų vengti odos mikrotraumų.
Ką mano odos gydytojai apie vaikščiojimą vasarą basomis: ar tai duoda daugiau naudos, ar galimų pavojų susižeisti?
Neabejoju vaikščiojimo basomis vasarą nauda – taip mes grūdinamės. Tačiau manau, kad neverta vaikščioti basomis ten, kur galima įsidurti.
 

Neretai vasarą pūlinukų atsiranda ir kūno raukšlėse, dėl prakaitavimo. Ką tada daryti?


Taip dažniausiai nutinka kojų tarpupirščiuose, pažastyse, kirkšnyse. Daug prakaituojantiems, ypač apkūniems, žmonėms odos raukšlėse gali veistis eritrazmos sukėlėjas (Corynebacterium minutissimum), dėl ko šių sričių oda būna rausvai rusva, skleidžia nemalonų kvapą. Kadangi kūno raukšlėse yra šilumos ir drėgmės, gali veistis bet kuri bakterija (streptokokai, žarnyno lazdelės, anaerobai).
 

Dar svarbesnis klausimas – kaip to išvengti?


Raukšlių užsikrėtimo galima išvengti prausiant jas šiltu vandeniu ir muilu, geriau be šarmų, kurio pH 3,8-5,5, po to gerai nušluostant. Galima įberti vaikiškos pudros ar vartoti priemones nuo prakaitavimo. Svarbu nedėvėti aptemptos, oro nepraleidžiančios aprangos, mūvėti medvilnines ar linines kojines, vasarą avėti kuo atviresnį apavą.
 

Ar tautiečiai moka gydytis, tokias, regis, nedideles bėdas? Ką svarbiausiai žinoti?


Įtarus sau pūlingą odos infekciją (impetigą ar šunvotes), reikia stengtis jos neišplatinti – nekrapštinėti, nespaudinėti. Išsimaudžius tokią vietą geriausia nušluostyti paskiausiai ir tą daryti kita, geriau – vienkartine, priemone. Jokiu būdu nereikėtų tokių bėrimų tepti hormonų turinčiais tepalais. Galima patepti briliantine žaluma ar kitu tepalu, kuris paraudimą džiovins ir lengvai dezinfekuos. Matant, kad bėrimų daugėja, nedelsti kreiptis medicinos pagalbos.
Kad žmogus pats sau nekenktų, reikia prižiūrėti dantų sveikatą, gerklę, kad juose nebūtų lėtinės infekcijos židinių. Stafilokoko nešiojimo nosyje tikrai galima atsikratyti, jei reikia net visai šeimai. Tereikia kreiptis į odos ligų specialistą ar savo šeimos gydytoją.

 

Ką dar reikėtų paminėti kalbant apie odą ir jos ligas vasarą?


Jau seniai žinoma, kad tai, kas padeda odai iš išorės, dažnai veikia ir iš vidaus. Pavyzdžiui, vanduo yra ne tik geriausia odos prausimo priemonė. Odos imunitetui visada svarbu, kad žmogus pakankamai gertų vandens, o ypač vasarą. Išgerti 2 vandens litrai per dieną saugo odą nuo išsausėjimo ir raukšlių daug efektyviau nei brangūs drėkinamieji kremai. Tačiau kremai yra būtini į sausumą linkusiai odai.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai