Prakaitavimas: verta pasinaudoti pažangiais būdais

Dažniausiai gausus prakaitavimas nėra liga. Tačiau dėl to ši problema ne tampa mažiau reikšminga. Juk nemalonu paduoti prakaituotą delną, nepatogu ir dėl permirkusių drabužių. Kita bėda – stiprus, aitrus kvapas, kurio gausiai prakaituojantieji neretai net nejaučia, užtat aplinkinius jis priverčia trauktis nuo jų tolėliau ir jaustis labai nepatogiai. Ar įmanoma atsikratyti prakaitavimo bėdų? Kaip pagerinti gyvenimo kokybę? Konsultuoja „GP klinika“ vadovas plastinės ir estetinės chirurgijos specialistas gydytojas Gintaras Papečkys.
 

Daugumai prakaitavimas – nėra liga
Gausiai prakaituojantys žmonės gali vengti viešumos ir netgi tapti atsiskyrėliais, nes kenčia tiek estetinį, tiek psichologinį diskomfortą. Tam tikrų profesijų žmonėms – aktoriams, sportininkams, aukštas pareigas užimantiems – žliaugiantis prakaitas trukdo ir darbui. Padidėjęs prakaitavimas, kaip liga (hiperhidrozė), nėra dažna patologija, tokie ligoniai sudaro tik apie 0,5 proc. populiacijos. Didžiajai daliai žmonių gausesnis prakaitavimas nėra susijęs su liga. Tačiau tai nereiškia, kad į jį nereikia kreipti dėmesio. „Manau, kad į prakaitavimą, kaip į estetinę problemą, vis dar rimtai nežiūrima. Mūsų žmonės kol kas dar nėra aktyvūs, palyginti su Vakarų šalimis. Tačiau požiūris, kad bet kuriuo sezonu žmogus visų pirma turi kvepėti švara, ateina ir pas mus. Inteligentiški žmonės, taip pat tie, kurių darbas glaudžiai susijęs su bendravimu, supranta savo įvaizdžio svarbą. Norėdami būti ramūs ir saugūs dėl savo išvaizdos, norėdami būti tikri, kad ji neprivers jų jaustis nepatogiai, jie kreipias į estetinės medicinos specialistus“, – pažymi G.Papečkys.
Gyvenimo kokybė tampa svarbesnė
Pastaraisiais metais vis didesnis dėmesys skiriamas žmonių gyvenimo kokybei, šis terminas plačiai vartojamas ir medicinoje. Gyvenimo kokybė priklauso nuo daugelio dalykų ir apibūdinama laimingo, visaverčio gyvenimo arba pasitenkinimo gyvenimu sąvokomis. Žmonės nori ne tik ilgai gyventi, bet ir kuo ilgiau jausti gyvenimo pilnatvę, nori kuo ilgiau išlikti ne tik sveiki, bet ir gražūs, patrauklūs. „Taigi šios gyvenimo kokybės gerinimo tendencijos aktyviai skverbiasi į grožio mediciną, o anksčiau tik ligoms gydyti vartoti preparatai pradedami aktyviai taikyti sveikiems, tačiau savo gyvenimo kokybę besirūpinantiems žmonėms. Kalbu apie prakaitavimą, kurio keliamas problemas jau penkerius metus sėkmingai sprendžiame botulino toksinu. Iš tiesų vis daugiau žmonių renkasi botulino toksino injekcijas kaip higienos, švaros priemonę, o, kartą pabandę ir pajutę jų privalumus, tęsia kasmet, nes jau sunkiai įsivaizduoja, kaip galima būtų gyventi kitaip“, – teigia klinikos vadovas.


Ką gali dezodorantai?
Dauguma žmonių įpratę su prakaitavimu kovoti naudodami įvairius dezodorantus. Tačiau dezodorantas nepanaikina paties reiškinio, t.y. prakaitavimo, jis tik gelbsti nuo nemalonaus kvapo. Antiperspirantai veikia plačiau, nes jų sudėtyje esančios organinės aliuminio ir cinko druskos siaurina prakaito liaukų latakus, todėl prakaito išsiskyrimas sumažėja. Tačiau ir jie nėra panacėja nuo prakaito keliamų bėdų, juolab kad daugelis žmonių skundžiasi, kad labai sunku rasti dezodorantą, kuris neteptų drabužių. O ką daryti, kai įprastos priemonės netenkina? Ar yra kitų saugių ir veiksmingų priemonių prakaitavimui įveikti?
Žinomas ir vis populiarėjantis
Per pastaruosius metus vis daugiau žmonių botulino toksiną renkasi norėdami atsikratyti prakaitavimo. Gydant prakaitavimą, preparatas veikia taip pat, kaip ir šalinant raukšles: botulino toksinas blokuoja pačios liaukos funkciją, nes ji negauna nervinio impulso, todėl slopinama sekreto gamyba, ir liauka laikinai nefunkcionuoja. „Jeigu žmogus neprakaituoja, nėra ir nemalonaus prakaito kvapo. Taigi botulino toksinas visiškai susidoroja su visomis prakaitavimo keliamomis problemomis. Tai ir yra didžiausias jo privalumas. Nepašalinus prakaitavimo, blogo kvapo išvengti nepavyks, o ir prausimasis, kad ir kelias kartus per dieną, ar drabužių keitimas nepadės, nes, tik truputį suprakaituosite, – atsiras ir kvapas“, – pabrėžia pašnekovas.
Botulino toksino injekcijos gali būti leidžiamos į pažastis, delnus ar pėdas. Gydant pažastų prakaitavimą, į kiekvieną pažastį atliekama 20-30 mikroinjekcijų. Botulino toksino injekcijų poveikis atsiranda maždaug po savaitės ir trunka 6–8 mėn. Kartojimams apribojimų nėra, tačiau pakartotinę procedūrą galima atlikti tik praėjus ankstesnės poveikiui, nes kitaip gali išsivystyti atsparumas preparatui.
Ar saugu?
Grožio medicinoje žmonių lūkesčiai gali būti ir nepamatuoti. Kai žmogus serga, jo apsilankymo pas gydytoją tikslas labai aiškus – pasveikti, todėl jis susitaiko su galimais gydymo nepageidaujamais poveikiais ir pan. Į estetinės medicinos specialistus kreipiasi sveiki žmonės, todėl jų lūkesčiai dėl grožio procedūrų gali nesutapti su realiomis galimybėmis. Be to, apie blogą rezultatą sužino visi, nes žmogus skundžiasi, tačiau geri grožio specialistų pasiekimai slepiami. „Niekas nenori viešinimo, visi nori, kad būtų galvojama, kad jų grožis – Dievo duotas. Tai iš tiesų yra didelė grožio medicinos problema“, – sako G.Papečkys. Veikiausiai dėl to apie estetines medicinos priemones ir sklando įvairūs gandai. Galbūt todėl ir žmonių žinios apie botulino toksiną ne visada būna teisingos.
„Botulino toksino procedūros tikrai saugios. Savo praktikoje jas atlieku nuo 1999 m. (gyd. G.Papečkys yra botulino toksino injekcijų – raukšlėms šalinti ir prakaitavimui gydyti – pradininkas Lietuvoje ir tai atlieka nuo 1999 m. – aut. past.), ir jokių nepageidaujamų poveikių nebuvo, – pažymi gydytojas. – Žmonės turėtų nepamiršti, kad, kol vaistas patenka į klinikinę praktiką, su juo atliekama daugybė veiksmingumą ir saugumą vertinančių tyrimų. Ir jeigu vaistas registruojamas, jo saugumu ir veiksmingumu abejoti nėra pagrindo. Medikai naudoja tik registruotus ir ištirtus preparatus, jokių atradimų ar eksperimentų nedaro. Kitas dalykas, kad veikliosios medžiagos kiekis, atliekant botulino toksino injekcijas prakaitavimui slopinti, toks mažas (palyginti su šio preparato dozėmis, kurios vartojamos ligoms gydyti ir kurios, beje, taip pat yra saugios), be to, veikia tik toje vietoje, į kurią suleistas. Taigi šiuo metu botulino toksino injekcijos – visiškai saugi ir itin veiksminga prakaitavimą gydanti procedūra.“
Investicija verta kainos
Ar procedūros brangios? Galbūt, tačiau, vertinant preparato kainą, kitoje svarstyklių pusėje turėtume sudėti visus per 6–8 mėnesius (tiek trunka injekcijų veikimas) sunaudotus dezodorantus, sugadintus drabužius, ką jau kalbėti apie emocinius išgyvenimus – nerimą dėl nemalonaus kvapo, šlapių pažastų, apie diskomfortą ir vengimą dėvėti prigludusius drabužius, kurie sunkiai pamatuojami pinigais.
Botulino toksinas – ne sintetinis, o natūralus iš bakterijų išskirtas produktas, todėl suprantama, kad jo kaina negali būti labai pigi. „Kitas dalykas, kad svarbu ne tik kaina, bet ir rezultatas, kurio, naudojant visas kitas priemonės, dažnai pasiekti nepavyksta. Mano požiūriu, botulino toksino procedūros – kainos verta investicija, nes smarkiai pagerina gyvenimo kokybę, aišku, jeigu žmogui to reikia“, – įsitikinęs chirurgas.
Norėdami, kad vasara teiktų tik malonias akimirkas, kad nereikėtų vargti ir nerimauti dėl nemalonaus kvapo ir šlapių dėmių ant drabužių, siūloma atsilankyti pas estetinės medicinos specialistą ir aptarti botulino toksino injekcijų galimybę. Tai naudinga padaryti vasaros pradžioje – tuomet visą šiltą ir sulėtą vasaros laikotarpį būsite apsaugoti nuo prakaitavimo bėdų.
„Yra žmonių, kurie mūsų klinikoje botulino toksino procedūras atlieka kasmet. Pavadinčiau tai namų darbu, kurį privalome atlikti, kaip, pvz., valytis dantis ar apsilankyti kirpykloje, ar pas odontologą ir pan. Šios procedūros, kaip pažangi higienos priemonė, tampa neatsiejama šiuolaikinio žmogaus gyvenimo dalimi“, - pastebi pašnekovas.
Ar pasitaiko atvejų, kai procedūros rezultatai netenkina?
Galiu pasidžiaugti, kad procedūrų rezultatai labai geri. Pavieniai atvejai, kai žmonės tikisi, kad botulino toksinas veiks efektyviau, pasitaiko, tada procedūrą kartojame. Tačiau šie atvejai – labai retos išimtys, o ne taisyklė. Tyrimais patvirtintas botulino toksino efektyvumas - iki 90 proc.
Sakoma, kad prakaituoti sveika, nes šalinami šlakai, reguliuojama kūno temperatūra ir pan. Ar, užblokavę prakaitavimo liaukas botulino toksinu, nepakenksime?
Prakaito liaukų yra visame odos paviršiuje ir jos funkcionuoja nepriklausydamos nuo kitų sričių. Todėl, prislopinę tik pažastų prakaitavimą, liaukų funkcija pašalinti nereikalingas medžiagas tikrai nesutriks.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai