Kas puoselėja mūsų odą?

Per paskutinius dešimtmečius smarkiai išaugo komponentų, įeinančių į kosmetikos priemones, skaičius. Dabar jų priskaičiuojama per 8 tūkstančius. Tai natūralios augalinės, gyvūninės kilmės, grynos ir perdirbtos mineralinės bei sintetinės medžiagos. Šiame straipsnyje aptarsime dažniausiai pasitaikančias sudedamąsias dalis ir jų poveikį odai. Priemonės sudėtis priklauso nuo priemonės paskirties ir funkcijos, taip pat nuo gaminančios firmos. Skirtingi gamintojai turi skirtingas priemonių gaminimo receptūras. Visi į gaminio sudėtį įeinantys komponentai yra surašomi ant gaminio pakuotės masės mažėjimo tvarka, nurodant jų tarptautinius pavadinimus. Pirmieji sąrašo komponentai sudaro didžiausią priemonės dalį – apie 80 proc.
 

Pagrindiniai komponentai
Odos priežiūros priemones sudaro riebalai, vanduo, emulsikliai (priemonės konsistencijai išlaikyti) ir įvairios biologiškai veiklios medžiagos. Taip pat konservuojančios, kvapiosios ir dažomosios medžiagos. Biologiškai veiklios medžiagos nulemia kosmetinės priemonės savybes ir poveikį. Jos valo, drėkina ir maitina odą. Konservantai išlaiko biologiškai veiklių medžiagų savybes ir pailgina kosmetinės priemonės vartojimo laiką (tačiau per didelis jų kiekis odai yra žalingas). Vanduo yra veikliųjų kosmetikos sudedamųjų dalių tirpiklis, o riebalai perneša juos į gilesnius odos sluoksnius.
Riebiosios medžiagos
Kosmetikoje naudojami riebalai pasižymi bendra odą minkštinančia savybe, todėl neretai jie dar vadinami emolientais. Riebalai mažina odos sausumą, šerpetojimą, gerina bendrą išorinį vaizdą. Riebalai gali būti natūralūs (avokadų, migdolų, simondsijų aliejai, lanolinas) ir sintetiniai (vazelinas, mineralinis aliejus). Kosmetikos sudėtyje esantys migdolų, kakavos, kokosų aliejai drėkina ir maitina odą. Parafinas ir vazelinas padengia odą apsaugine plėvelė, saugo nuo neigiamo išorinio poveikio, suteikia slydimo efektą, todėl dažnai įeina į masažui skirtos kosmetikos sudėtį. Lanolinas minkština, maitina, taip pat mažina šerpetojimą. Įdomu tai, kad lanolinas yra gaunamas plaunant avių vilnas. Avys yra laikomos vienos ekologiškai švariausių gyvūnų, todėl lanolinas yra netoksiškas. Jo sudėtyje esantis cholesterolis, vaškai ir riebalų rūgštys puikiai tenkina odos poreikius. Į kosmetikos sudėtį įeinantis glicerinas ne tik minkština odą, bet kartu pasižymi ir konservuojamosiomis bei antibakterinėmis savybėmis.
Svarbiausias drėkiklis – vanduo
Vanduo yra svarbiausias odos drėkiklis vartojant iš vidaus ir iš išorės. Norėdami išlaikyti sveiką ir švytinčią odą per dieną reikia išgerti 1,5–2l vandens bei vartoti drėkinamąsias kosmetikos priemones. Kosmetikos gaminiuose jo kiekis paprastai sudaro 60–90 proc. Vanduo yra ne tik odos drėkiklis, jis taip pat atskiedžia ir tirpina veikliąsias medžiagas. Kosmetikos gamyboje yra naudojamas distiliuotas vanduo, mineralizuotas vanduo, vandeniniai augalų ekstraktai ir tirpalai. Naudojamas vanduo yra švarus (be sunkiųjų metalų druskų ir kitų priemaišų), sterilus ir atitinka odos ląstelių osmosinį slėgį. Vanduo puikiai drėkina odą, neleidžia jai išdžiūti ir senti.
Iš vandeninių augalų ekstraktų plačiausiai naudojami hamamelio ir šalavijo ekstraktai. Hamamelis tonizuoja odą, ją sutraukia, todėl tinka riebios, porėtos odos priežiūrai. Šalavijų ekstraktas veikia raminamai, slopina uždegimą. Apelsinmedžio žiedų vanduo puikiai tonizuoja odą ir suteikia priemonei malonų kvapą.


Veikliosios medžiagos
Veikliųjų odos priežiūros priemonių komponentų įvairovė yra be galo didelė. Tai įvairūs vitaminai, mineralinės medžiagos, deguonis, hormonai (placentos ekstraktas), alfa hidroksilinės rūgštys, jūrinės kilmės ir kitos medžiagos.

Vitaminai kosmetikoje
Vitaminas C – tai bene kosmetologijos mokslo atradimas. Vitaminas C skatina odos medžiagų apykaitą, stiprina jos apsaugines funkcijas. Taip pat atgaivina ir šviesina odą, balina šlakus ir pigmentines dėmes, greitina audinių regeneraciją ir kolageno sintezę. Dėl puikių antioksidacinių savybių, vitaminas C ypač saugo odą nuo neigiamų išorinių veiksnių, lėtina senėjimą. Naudojant priemones su vitaminu C, oda skaistėja, stiprėja, tampa švytinti.
Vitaminas E, kartais dar vadinamas jaunystės vitaminu, stimuliuoja naujų odos ląstelių augimą, aktyviną kraujotaką, skatina žaizdų gijimą. Vitaminas E yra vienas svarbiausių antioksidantų. Reta priemonė, sauganti odą nuo žalingo UV spindulių poveikio, apsieina be šio vitamino. Be poveikio odai, jis taip pat atlieka kosmetikos priemonės konservuojamą funkciją.
Vitaminas A (retinolis) yra laikomas vienu svarbiausių odos vitaminų. Vitaminas A maitina odą, dalyvauja ląstelių regeneracijos procese, aktyvina odos ląstelėse vykstančius procesus. Naudojant priemones su vitaminu A, gerėja odos elastingumas ir bendras tonusas. Vitamino A yra senėjimą lėtinančiuose ir nuo saulės neigiamo poveikio apsaugančiuose kosmetikos gaminiuose.
Ne mažiau svarbūs ir kiti vitaminai: vitaminas D dalyvauja odos vandens apytakoje, B grupės vitaminai sprendžia jaunatviškos odos problemas.
Gyvulinės kilmės komponentai
Be vitaminų, odos priežiūros priemonėse yra naudojamos ir gyvulinės kilmės medžiagos. Placenta turi daug hormonų ir fermentų. Buvo pastebėta, kad jos ekstraktas labai teigiamai veikia odą – aktyvina ląstelių gyvybines funkcijas, maitina, aprūpina odą vitaminais, mineralais ir baltymais, bei lėtina senėjimą. Dabar placentos ekstraktas yra plačiai naudojamas kosmetologijoje ir dedamas į kovai su senėjimu skirtas priemones. Kita labai paplitusi gyvulinės kilmės kosmetikos sudedamųjų dalių yra šlapalas. Šlapalas puikiai prasiskverbia į gilesnius odos sluoksnius, palaiko reikiamą drėgmės kiekį, atlieka antiseptinę funkciją ir dažniausiai įeina į sausai odai skirtų priemonių sudėtį.

Natūralios augalinės medžiagos
Daug yra augalų, kurių struktūra ir funkcijos yra panašios į žmogaus kūno audinius. Dėl šios priežasties šiuolaikinė kosmetologija vis dažniau renkasi augalinius, o ne gyvulinius komponentus. Gaminant kosmetikos priemones, yra naudojama daugiau nei 3000 augalų rūšių. Tai agurkai, citrinos, čiobreliai, rozmarinai, levanda ir kt. Visų išvardinti net neįmanoma. Augalai pasižymi odą tonizuojančiu, gaivinančiu, stangrinančiu, uždegimą slopinančiu ir odos erzinimą mažinančiu poveikiu. Augalų sudėtyje esančios rauginės medžiagos sąveikauja su paviršinio odos sluoksnio (epidermio) baltymais ir sudaro apsauginę plėvelę, taip pat sutraukia poras, mažina prakaitavimą. Augalų flavonoidai stiprina odos kapiliarų sieneles, mažina odos susierzinimą.
Jūros dumbliai dažnai įeina į kūno kontūrus koreguojančių priemonių sudėtį. Jų sudėtyje gausu aminorūgščių, vitaminų ir mikroelementų. Dumbliai šalina toksinus, stangrina ir lygina odą.
Alfa hidroksilinės rūgštys (AHA)
AHA rūgštys yra gamtoje esantys cheminiai junginiai, kurių atradimas sukėlė tikrą revoliuciją dermatologijos srityje. Populiariausia yra glikolio rūgštis. AHA rūgščių yra piene, citrusiniuose vaisiuose, obuoliuose ir kt. AHA veikia epidermį ir dermą – drėkina, reguliuoja riebalinių liaukų veiklą, atnaujina epidermį, lygina raukšles ir balina pigmentines dėmes. Glikolio rūgštis didina vandens kiekį raginiame odos sluoksnyje, skatina negyvų epidermio ląstelių pasišalinimą ir naujų augimą. Be to, pagerėja kitų veikliųjų medžiagų patekimas į gilesnius odos sluoksnius, ištirpinamos medžiagos, užkemšančios odos poras. Naudojant priemones su AHA, sumažėja raukšlės, padidėja odos tonusas, pagerėja spalva ir elastingumas.
Hialurono rūgštis
Tai yra glikozaminoglikanų šeimos polisacharidas, pirmą kartą atrastas 1934m. karvės akies stiklakūnyje. Jos taip pat gausu sąnario skystyje, raiščiuose, virkštelėje. Beveik pusė hialurono rūgšties atsargų kaupiama odoje. Hialurono rūgštis jungiasi su odoje esančiu elastinu ir kolagenu, užtikrina odos vientisumą ir elastingumą. Odai senstant, dėl aplinkos poveikio ir UV spinduliuotės odoje mažėja hialurono rūgšties atsargos. Oda plonėja, vysta, atsiranda raukšlių. Siekiant išlaikyti odą jauną ir sveiką, buvo sukurtos priemonės su hialurono rūgštimi. Hialurono rūgšties dedama į drėkinamąsias priemonės. Teigiama, kad hialurono rūgštis taip pat skatina epidermio ląstelių migraciją, slopina kolageno nykimą ir laisvųjų radikalų formavimąsi.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai