Neparsineškite vietoj grožio ligos

Atšilus orams ir tvyrant atostogų nuotaikoms, moterys itin susirūpina savo išvaizda: pradeda sportuoti, ieško naujo garderobo, ima dažniau lankytis grožio salonuose. Visuomenės sveikatos specialistai ragina atkreipti dėmesį į atliekamų grožio paslaugų kokybę, nuo kurios priklauso kiekvieno iš mūsų sveikata. Lankymasis grožio salonuose, soliariumuose daugeliui klientų yra ne tik būtinybė, bet ir savotiška pramoga. Tačiau didžioji dalis net nepagalvoja, kad nedezinfekuojamos šukos ar iš stalčiaus ištraukta dildė... gali būti daugelio užkrečiamų ligų priežastis.
 

Visada galima atsisakyti nehigieniškos paslaugos


Pasak Šiaulių visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėjos Josanos Motiejauskaitės, manikiūro paslaugas atliekančios darbuotojos padaro daug vienodų higienos normų pažeidimų. „Pagrindinis pažeidimas, kuris gali sukelti tam tikrus kliento sveikatos sutrikimus, yra nepakankama arba neteisingas darbe naudojamų įrankių ir instrumentų dezinfekavimas bei sterilizavimas, taip pat, pažeidžiant visus reikalavimus, vienkartiniam naudojimui skirti instrumentai ar įrankiai naudojami pakartotinai“, – pasakoja higienistė. Teikiant manikiūro, pedikiūro bei kitas paslaugas, kurių metu gali būti pažeista kliento oda, darbuotojai turi mūvėti vienkartines pirštines ir jas keisti po kiekvieno kliento. „Mūvėdami vienkartines, pirštines darbuotojai apsaugos ne tik klientą, bet ir save”, – sako J. Motiejauskaitė. Po kiekvieno kliento stalelis ir pagalvėlė, ant kurių klientai deda rankas, turi būti kruopščiai nuvalyti ir dezinfekuoti specialiais skysčiais, skirtais paviršiams dezinfekuoti, arba dengiami vienkartiniu užtiesalu. Jei stalelis ar pagalvėlės nėra valomi, kitas klientas gali užsikrėsti odos ir nagų ligomis.
„Taigi, jei įtariate, kad grožio salono darbuotojas paslaugą ketina atlikti tinkamai nenukenksmintais (nedezinfekuotais, nesterilizuotais) prieš tai kitam klientui naudotais instrumentais, tokios paslaugos galite tiesiog atsisakyti ”, – perspėja J. Motiejauskaitė.
Specialistės teigimu, skundų dėl grožio paslaugų nėra daug – per metus jų būna vos keli. „Tačiau žmonės gana dažnai skambina konsultuotis. Skambina ir pačios grožio paslaugas teikiančios specialistės, kurios nori gauti jas dominančios informacijos”, – sako J. Motiejauskaitė.

 

Soliariumų teikiamais malonumais reikia mėgautis saikingai


Dirbtinės saulės malonumais besimėgaujančios moterys turėtų būti atsargesnės ir susimąstyti apie savo sveikatą. Odos ligų daugėja kiekvienais metais. „Iš tiesų soliariumuose turi būti viešai pateikti teikiamų paslaugų sąrašai, soliariumų įrangos techniniai pasai ir eksploatavimo instrukcijos lietuvių kalba. Taip pat turi būti viešai pateikta informacija paslaugų vartotojams apie soliariumų keliamą riziką sveikatai, deginimosi režimą bei fotoalergiją sukeliančių medžiagų sąrašas. Klientas, paskaitęs informaciją apie tai, kiek laiko pagal savo odos tipą jis galės degintis soliariume, galbūt atidžiau rinksis deginimosi laiką, nepersikaitins soliariume lankydamasis pirmą kartą bei nesilepins be saiko dirbtinės saulės voniomis lankydamasis pakartotinai”, – apie soliariumų keliamą riziką sveikatai ir kokias teises turi soliariumų lankytojai primena J. Motiejauskaitė.
Svarbu, kad soliariumo įrangos gultas ir apsauginiai akiniai po kiekvienos paslaugos vartotojo apsilankymo turi būti valomi specialiais dezinfekuojamaisiais skysčiais (šie dezinfekuojamieji skysčiai šalina elektrostatinį krūvį). Soliariumo darbuotojai turi dezinfekuojamuoju skysčiu nuvalyti stovimųjų kabinų grindis bei sienas, rankenas, už kurių klientai laikosi degindamiesi. „Šalia deginimosi įrangos privalo būti patiesiamos vienkartinės servetėlės, nes kilimėliai, kurie yra patiesti šalia įrangos, yra daugkartinio naudojimo, klientai ant jų lipa basomis kojomis, todėl yra tikimybė užsikrėsti grybelinėmis odos ir nagų ligomis”, – sako J. Motiejauskaitė.
 

Sporto klubuose tykantys pavojai


Patalpose, kur vyksta sporto užsiėmimai, turi būti viešai pateikta informacija paslaugų vartotojui apie saugų įrangos ir inventoriaus bei įrankių naudojimą. Sporto įrangos ir inventoriaus techniniai pasai ir eksploatavimo instrukcijos lietuvių kalba turi būti pas atsakingus asmenis, be to, sporto salėje turi būti atsakingas asmuo, kuris turi gerai žinoti įrangos ir inventoriaus naudojimo instrukcijas, priežiūros ir darbo saugos taisykles, išmanyti teikiamų paslaugų ypatumus ir jų neigiamą poveikį. „Sportuojančius asmenis prižiūrintis darbuotojas turi turėti specialųjį kūno kultūros išsilavinimą arba atitinkamą licenciją”, – sako visuomenės sveikatos centro specialistė.
Pagal higienos normoje nustatytus reikalavimus, sporto salės turi būti valomos ne rečiau kaip du kartus per dieną naudojant valymo priemones ir po kiekvieno užsiėmimo papildomai vėdinamos. Persirengimo kambariai, dušai, tualetai turi būti švarūs visą laiką ir valomi drėgnu būdu naudojant Lietuvoje leidžiamus valiklius su dezinfekcijos medžiagomis. Tačiau šiuos reikalavimus galima pritaikyti tik tuose sporto objektuose, kur užsiėmimai vyksta nustatytomis valandomis ar pamainomis. „Didžiojoje dalyje sporto klubų užsiėmimai vyksta srautiniu būdu, kai vyksta nuolatinė sportuojančių asmenų kaita, tokiuose klubuose patalpas rekomenduotina valyti dažniau, užtikrinti tinkamą sporto salės vėdinimą”, – primena J. Motiejauskaitė.
Netvarkingose dušuose, persirengimo kambariuose bei per sporto įrenginius galima užsikrėsti niežais, odos ir nagų grybeliu. Taip pat sporto klubų lankytojams dušuose patartina avėti asmenines šlepetes.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai