Sveikos kojos - tai grakšti eisena ir puiki savijauta

Daugelis moterų vasarą mielai rinktųsi trumpą sijonėlį, tačiau kojas marginantys venų vingiai ir mazgai verčia atsisakyti šios minties. Kita problema – vasaros karščiai ir didesnis krūvis tenkantis kojoms. Kai geras oras daugelis moterų mieliau pasivaikšto pėsčiomis, o kur dar noras pasipuošti aukštakulniais bateliais, jau nekalbant apie keliones. Taigi visko po truputį ir daugelio moterų darbo diena baigias tuo, kad grįžus namo nesinori nieko, tik prigulti – kojos sunkios tarsi švininės ir į batus nebetelpa. Žinoma, kad kojų nuovargis, tinimas (ypač vakare) – vieni iš pirmųjų sutrikusios veninės kraujotakos požymių. Kaip išvengti šių problemų kalbamės su KMUK Kardiochirurgijos klinikos Angiochirurgijos skyriaus vadovu, profesoriumi, habilituotu daktaru Aleksandru ANTUŠEVU.
 

Kokie sutrikusios veninės kraujotakos požymiai?


Sutrikus veninei kojų kraujotakai, akimi pastebimų pokyčių atsiranda ne iš karto. Pradžioje gali varginti kojų sunkumas, nuovargis. Vėliau pasireiškia skausmas, atsiranda deginimo jausmas, tvinkčiojimas, niežėjimas, spazmai, naktinis mėšlungis. Neretai kojos patinsta. Dar vėliau, kai veninės kraujotakos sutrikimas užtrunka ilgai, pablogėja kojų audinių mityba, todėl gali atsirasti odos egzema, uždegimas bei opos.
 

Kas lemia veninės kraujotakos sutrikimus, riziką susirgti venų varikoze?


Moterims veninės kraujotakos sutrikimai pasireiškia keturis kartus dažniau negu vyrams. Venų sienelės atsparumas, elastingumas, o tuo pačiu ir polinkis sirgti varikoze paveldimas, tačiau labai svarbūs ir kiti veiksniai - gyvenimo būdas, įpročiai, profesija (darbas, reikalaujantis ilgalaikio stovėjimo), nutukimas, netinkama avalynė, hormonų pokyčiai moters organizme ir kt.


 

Kokie svarbiausi profilaktikos būdai?


Kadangi dabar vasara, tai geriausias patarimas moterims, kurių venos išsiplėtusios, - per daug nesideginti saulėje. Mat ilgalaikės saulės vonios skatina poodžio venų išsiplėtimą. Taip pat nerekomenduojama maudytis karštoje vonioje. Treniruotis ir sportuoti reikėtų saikingai, patartina nešioti profilaktines kompresines kojines. Taip pat rekomenduojama vengti ilgai stovėti ar ilgai sėdėti. Kad pagerėtų kraujotaka, reikia dažnai keisti kūno padėtį - atsistoti, pasivaikščioti ir pan.
Išsiplėtęs venų tinklas; nuovargio, tirpimo, “skruzdžių bėgiojimo” jausmas; patinimas (ypač ryškus vakare) perspėja apie sutrikusią veninę kraujotaką, todėl reikia pradėti vartoti kraujagyslių sieneles stiprinančių venotoninių preparatų. Jie ne tik didina venų tonusą, bet ir gerina endotelio funkciją, sumažina padidėjusį kapiliarų pralaidumą, pagerina limfos nutekėjimą ir saugo nuo hipoksinio pažeidimo.
Iš venotoninių preparatų galima būtų paminėti flavonoidus (diosminas, hesperidinas, rutozidas, trokserutinas), ginkmedžio preparatus, vartojami ir preparatai su kaštonų vaisių ekstraktu. Flavonoidų grupėje išsiskiria Detralex, į jo sudėtį įeina mikronizuota, išgryninta flavonoidų (diosmino, hesperidino) frakcija. Detralex padidina venų tonusą, gerina limfos nutekėjimą, padidindamas fukcionuojančių limfos kapiliarų skaičių, mažina kapiliarų pralaidumą ir perivaskulinį uždegimą. Tai vienintelis venotoninis preparatas išleidžiamas mikronizuota forma, o tai svarbu, norint greito poveikio. Kai kurie gydytojai nakčiai rekomenduoja vartoti tepalo su heparinu, tačiau remiantis pasauline specialistų patirtimi, ir neseniai Amerikos venų forumo pateiktomis rekomendacijomis, sisteminio poveikio venotoniniai preparatai šiuo atveju veiksmingesni.
 

Veiksmingiausias kompleksinis gydymas


Net ir I varikozės stadijoje efektyviausias - kompleksinis gydymas. Jį reikia pradėti kuo anksčiau. Pavyzdžiui, pacientui galima pasiūlyti, vartoti venotoninių preparatų, nešioti profilaktines kompresines kojines. Pacientas turėtų suvokti, kad atsiradus pirmiesiems venų nepakankamumo požymiams, būtina kreiptis į specialistą. Antroje varikozės stadijoje jau akivaizdžiai matosi venų išsiplėtimas ir mazgai. Trečiojoje, dekompensacijos stadijoje prisideda įvairios sutrikusios kraujotakos sukeltos komplikacijos, atsiveria ilgai negyjančios trofinės opos. Trečioje varikozės stadijoje chirurginis gydymas - neišvengiamas. Po jo, kad pagerėtų operacijos rezultatai, pacientą rekomenduojama gydyti venotoniniais vaistais.
Tiek tinkamai parinktas medikamentinis gydymas, tiek laiku atlikta operacija - tai kokybiško gyvenimo garantas. Todėl pacientas turėtų suprasti, kad priklausomai nuo ligos stadijos, kraujagyslių specialistas pasiūlys geriausią išeitį.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai