Akys gali būtų ne tik sveikos, bet ir norimos spalvos

Vis daugiau žmonių, kuriems reikia koreguoti regėjimą, užuot pasirinkę akinius, pasirenka kontaktinius lęšius. Pagrindinis kontaktinių lęšių tikslas – užtikrinti gerą regėjimą, tačiau jau galima įsigyti kosmetinės paskirties kontaktinių lęšių ir džiaugtis norima akių spalva. Išsirinkti tinkamiausius nėra lengva, nes kontaktinių lęšių rūšių išties nemažai. Kaip išsirinkti kontaktinius lęšius, kaip naudotis jais bei kuo ypatinga kontaktinių lęšių priežiūra, konsultuoja Anykščių ligoninės okulistas POVILAS ŠIUŠAS.
 

Kontaktinių lęšių rūšys


Kontaktiniai lęšiai skirstomi pagal nešiojimo režimą (vienadieniai, mėnesiniai), paskirtį (regėjimo korekcijai, kosmetiniam efektui) ir medžiagą, iš kurios pagaminti (silikoniniai, hidrogeliniai).
Kiekvieną kontaktinių lęšių rūšį aptarsime plačiau.
Vienadieniai kontaktiniai lęšiai yra tie, kuriuos iš ryto reikia įsidėti, o vakare išsiimti ir išmesti. Šių kontaktinių lęšių nereikia prižiūrėti. Jie ypač patogūs atostogaujant, keliaujant ar tiesiog neturint laiko prižiūrėti kontaktinius lęšius. Taip pat tinka tiems, kurie retai nešioja kontaktinius lęšius – tik sportuojant, einant į klubą ar vakarėlį.
Mėnesiniai kontaktiniai lęšiai skirti nešioti dieną, išsiimant nakčiai. Šių lęšių pasirinkimas yra didžiausias.
Kontaktiniai lęšiai nešiojami tris mėnesius, išsiimant nakčiai, jų sudėtyje yra daug vandens. Ypač švelnūs ir patogūs, dažniausiai su UV spindulių filtru. Didelis kontaktinių lęšių paviršiaus drėgnumas užtikrina komfortą ir atsparumą baltyminėms apnašoms.
Silikoniniai kontaktiniai lęšiai – tai naujos kartos kontaktiniai lęšiai, ypač pralaidūs deguoniui (jų pralaidumas deguoniui 5 kartus didesnis nei įprastų kontaktinių lęšių). Šie lęšiai skirti nešioti tiek dieną, tiek naktį, iki 30 parų. Juos galima nešioti ir išsiimant kas naktį. Jų nereikia kasdien valyti ir dezinfekuoti, nes lęšio paviršius neleidžia kauptis apnašoms. Rekomenduojami besiskundžiantiems akių sausumu.
Astigmatiniai kontaktiniai lęšiai skirti astigmatizmui koreguoti. Statistiniai tyrimai rodo, kad kas trečiam žmogui reikia koreguoti regėjimą ir reikėtų naudoti būtent šios rūšies lęšius.
Progresiniai kontaktiniai lęšiai (vyresniems nei 40 metų) kontaktiniai lęšiai vyresnio amžiaus žmonėms. Užtikrina gerą regėjimą ir į tolį, ir iš arti.
Spalvoti kontaktiniai lęšiai keičia netgi labai tamsių akių spalvą. Nesvarbu, kokia akių rainelė – tamsi ar šviesi. Unikali galimybė suderinti akių korekciją ir paryškinti arba pakeisti natūralią akių spalvą. Galima išsirinkti pageidautinos akių spalvos kontaktinius lęšius: mėlynus, žalius, pilkus, violetinius…Taip pat yra kontaktiniai lęšiai, padengti specifiniais rašteliais bei raštais, kurie keičia natūralią akių spalvą: su jais akys atrodo įspūdingai bei šokiruojamai.
 

Naudodamiesi kontaktiniais lęšiais nepamirškite higienos!


Labai svarbi yra rankų higiena prieš įdedant ar išimant kontaktinius lęšius. Labai svarbu kontaktinius lęšius švariai laikyti, nes nešvarūs lęšiai blogina matymą, sukelia diskomfortą, kartais net akių uždegimą. Niekada neskalaukite lęšių tekančiu vandeniu. Nebūkite su kontaktiniais lęšiais dulkėmis ir chemikalais užterštoje aplinkoje. Akių kosmetiką naudokite tik po to, kai įdėjote kontaktinius lęšius. Plaukų laką ir dezodorantą purkškite stipriai užsimerkę. Neleiskite lęšiams išdžiūti, nes jie taps trapūs ir sutrūkinės. Jeigu lęšis išdžiūvo, užpilkite jį dezinfekuojamuoju tirpalu ir palaikykite, kol prisigers drėgmės.


 

Kaip pradėti naudotis kontaktiniais lęšiais?


Kontaktiniai lęšiai, dedami tiesiai ant ragenos, neriboja žiūrėjimo lauko, neatspindi įvairių paviršių, nerasoja, nepastebimi akyse. Akyse jie laikosi ant ašarų plėvelės, drėkinančios akį ir kontaktinį lęšį. Minkšti kontaktiniai lęšiai yra gana ploni, šviesiame fone vos matomi. Todėl elgtis su jais reikia ypač atsargiai. Kad nepamestumėte ar nesugadintumėte, rekomenduojama imti lęšius pirštų galais. Visada išimti ir įsidėti reikia ta pačia tvarka, kad nesumaišytumėte kairiojo lęšio su dešiniuoju. Taip pat reiktų įsitikinti, kad lęšis neišvirkščias (neišvirkščias lęšis dubenėlio formos, išvirkščias – lėkštelės). Gali praeiti kelios savaitės, kol išmokstama greitai, lengvai įsidėti ir išsiimti kontaktinius lęšius. Jei nešiodami kontaktinius lęšius jaučiate, kad akys sausos, rekomenduojama lašinti dirbtines ašaras ar drėkinamuosius lašus, suderintus su lęšiais. Pradėjus nešioti kontaktinius lęšius, nešiojimo laiką reiktų ilginti laipsniškai.
 

Kontaktinių lęšių priežiūros ypatumai


Ant kontaktinio lęšio susidaro beveik nematomas riebalų, baltymų nuosėdų sluoksnis, kuriame dauginasi bakterijos, todėl lęšius reikia nuolat valyti, dezinfekuoti. Dauguma žmonių dėl šios priežasties bijo akinius pakeisti kontaktiniais lęšiais. Kontaktinių lęšių priežiūra nėra labai ypatinga, tačiau atsakingumo reikalauja.
Tik išėmus kontaktinį lęšį iš akies, reikia padėti jį ant delno, tuomet užpilti kelis lašus dezinfekuojamojo tirpalo bei patrinti lęšį smiliumi arba nykščiu iš abiejų pusių, kad nusivalytų apnašos. Po to reiktų nuskalauti tuo pačiu dezinfekuojamuoju tirpalu. Lęšius reiktų laikyti tik švariame konteineryje, pripildytame kaskart naujo dezinfekuojamojo tirpalo. Lęšiai turi būti laikomi šiame tirpale tiek laiko, kiek nurodyta tirpalo instrukcijoje. Per šį laiką sunaikinamos ligas sukeliančios bakterijos. Jei kontaktinių lęšių nenešiojate, tirpalą konteineryje reikia keisti kas mėnesį. Įsidėjus lęšius į akis, būtina išpilti naudotą tirpalą, o konteinerį išplauti virintu vandeniu ir nusausinti. Jokiu būdu negalima plauti kontaktinių lęšių cheminiais tirpalais, naudojamais buityje, bei drėkinti seilėmis, nes jose gausu bakterijų.
 

Patarimai kontaktinių lęšių nešiotojams


· Laikykitės akių gydytojo nurodymų. Iškilus neaiškumams ar komplikacijoms (akis paraudo, peršti, skauda, pablogėjo matymas), nedelsdami išimkite kontaktinį lęšį ir kreipkitės į akių gydytoją.
· Keiskite kontaktinius lęšius ir lankykitės pas akių gydytoją taip dažnai, kaip buvo rekomenduota. Nešiojant kontaktinius lęšius ilgiau nei rekomenduojama, gali atsirasti komplikacijų.
· Būtinai pakeiskite kontaktinius lęšius naujais, jei atsirado apnašų, pažeistas jų kraštas ar paviršius.
· Nelašinkite gydomųjų akių lašų neišėmę kontaktinio lęšio, jei vaisto instrukcijoje neparašyta, kad tinka lašinti ant kontaktinių lęšių.
 

Taisyklės merginoms


· Pirmiau rekomenduojama įsidėti kontaktinius lęšius, tada dažytis.
· Skystų ar kremo pavidalo šešėlių mažiau pakliūva ant lęšių nei birių.
· Apvedimus reikia brėžti ne tarp blakstienų šaknų ir voko krašto, o toliau nuo blakstienų šaknų.
· Vakare pirmiausia išsiimti kontaktinius lęšius, tada valyti makiažą.
· Plaukus laku reikėtų purkšti prieš įsidedant kontaktinius lęšius arba pabūti užsimerkus, kol aerozolis išsisklaidys ore.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

lonoranika
2013-12-10 13:28
labas as lonoranika ar tikrai nekenke akims lesiai nes man jie atrodo gresmingai ir man baisu neisidurti akies taiva(think):)
ji
2012-02-20 20:18
laba diena. Lesius jau nenesioju kazkur 2 savaites, bet jie guli konteineriuke uzpilti tirpalu. Ar galiu as juos detis dabar po dvieju savaiciu vel? (pas mane menesiniai lesiai kuriuos pirkau pries menesi.
Evelina
2009-02-27 19:38
Gerda, gali buti, kad baigesi lesiu galiojimo laikas, arba ant lesio kazkas yra, tuomet praplauk spec.skysciu kuriame lesius laikai.
Gerda
2009-01-21 19:55
masn iskilo tokia problema. apie savate menesinius lesius nesiojau ir viskas buvo gerai, o siandien isidedu ir labai persti akis. bandziau viena puse, tai labai nepatogu(slysta zemyn), o kitoje labai persti. nezinau ka daryti, gal kas patasrs?
lesiai
2008-06-02 18:52
o kaip yra su lesiu laikymo konteineryje temperatura?
viktorija
2007-06-16 14:08
tikraj geras straipsnis. Viska supratau kaip ir ka daryt.
Elena
2007-05-26 20:21
ačiū, daug kas paaiškėjo
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai