Vasarą periodonto ligos gali paūmėti

Periodonto ligos gali pasireikšti bet kuriame amžiuje. Kai kurie žmonės jau nuo 18 metų gali pastebėti periodonto ligų požymius, o nuo 35 metų amžiaus ir tarp vyresnių žmonių periodontitu serga kas antras žmogus. Dažniausiai pirmieji ligos požymiai prasideda be skausmo, dantenų kraujavimu valant dantis. Apie periodonto ligas konsultuoja odontologijos klinikos „Procesus“ gyd. periodontologas Mindaugas Neverauskas.
 

Gal pokalbio pradžioje priminkite mūsų skaitytojams, kas yra periodontas?


Žodis „periodontas“ yra dviejų graikiškų žodžių junginys, reiškiantis „aplink dantį“. Yra kelios periodonto ligos, tačiau visas jas sukelia bakterinė infekcija, kuri pažeidžia dantenas, kaulą ir raiščius, palaikančius dantis žandikaulyje.
 

Kodėl atsiranda periodonto ligos?


Periodonto ligos yra labai klastingos ir lokalizuojasi apie dantį esančiuose minkštuosiuose audiniuose. Dažniausiai susirgimo priežastis yra bakterijos. Burnos ertmėje ir apnašose yra labai daug mikroorganizmų (1 mm³ apnašų randama apie 1000 000 000 000 bakterijų). Šiuo metu yra žinoma daugiau kaip 300 rūšių bakterijų, galinčių sukelti periodonto ligas. Jei nebūtų apnašų ir juose esančių bakterijų, būtų galima išvengti karieso ir dantenų ligų. Didelę įtaką ligai atsirasti turi susikaupę ant dantų akmenys, kuriuose tai pat gausu bakterijų. Mikroorganizmai savo veiklos produktais sukelia dantį supančių audinių pažeidimą ir skatina periodontito išsivystymą.


 

Kokios tos periodonto ligos?


Gingivitas yra pati ankstyviausia stadija. Dantenos yra šiek tiek paburkusios, valant dantis truputį kraujuoja. Norėdami, kad dantys mažiau kraujuotų, ligoniai dažniausiai nusprendžia dantis valyti rečiau, todėl liga progresuoja. Dantenos vis labiau burksta, kraujuoja dėl besitęsiančio uždegimo bei kraujo apytakos sutrikimo, pasidaro melsvos spalvos.
Periodontitas – tai įsisenėjusi ligos stadija, kai pažeistos jau ne tik dantenos, bet ir kaulas kartu su kitomis dantį supančiomis struktūromis. Sergant periodontitu, dantenos būna ryškiai raudonos, kraujuoja ne tik valant, bet ir valgant, atsiranda skausmas. Dantenos pūliuoja, dantys pradeda judėti, iškrenta, nes irsta dantį palaikantys raiščiai, nyksta ir tirpsta dalis žandikaulio kaulo. Tai jau sunki liga, ir gydytis pačiam neįmanoma.
Apskritai periodonto ligos yra lėtinės, jų gydymas ilgas.
 

Kodėl periodonto ligos yra linkusios paūmėti vasarą, kaip jos gydomos?


Iš tikrųjų periodonto ligos nepriklauso nuo sezono, tačiau vasarą žmonės galbūt per atostogų malonumus „pamiršta“ ar paprasčiausiai nespėja tinkamai ir kruopščiai išsivalyti dantų. Todėl prieš atostogas nepamirškite apsilankyti pas odontologą.
Yra tokie gydymo etapai: burnos ertmės higienos procedūros, atliekamos tam tikru dažnumu, dantų ir jų kanalų gydymas, apnašų ir akmenų valymas, gilusis kiuretažas (išvalomos dantenų kišenės), skalavimai antiseptiniais tirpalais. Dažnai prireikia ir operacijos.
 

Ką žmogus galėtų padaryti „dėl savęs“, kad netektų patirti šių nemalonių ligų simptomų?


Pagrindinis periodonto ligų profilaktikos akcentas – nuolatinės burnos ertmės higieninės procedūros (namie – reguliarus dantų valymas, klinikoje – apnašų ir konkrementų profesionalus šalinimas). Jei jau kamuoja jautrios, kraujuojančios dantenos, jums padės dantų pasta-vaistas „Tantum Verde“ (1g pastos 5mg benzidamino hidrochlorido), t.y. vietinio poveikio nesteroidinis vaistas nuo uždegimo. Ji greitai malšina skausmą, nes nuskausminamasis poveikis pasireiškia per kelias minutes ir tęsiasi iki 1,5 val., taip pat slopina uždegimą ir naikina bakterijas. Pasta yra malonaus skonio, ją paprasta vartoti, nes tiesiog vietoj įprastinės pastos dantis reikia valytis „Tantum Verde“ dantų pasta. Pasta reikia valyti dantis 2–3 kartus per dieną, po 1–2 minutes, po to burną išskalauti. Dantų kaklelius, dantenas ir dantų tarpus rekomenduojama gerai masažuoti nelabai kietu šepetėliu.
Svarbu suprasti, kad nuolatinė priežiūra padeda išvengti odontologinių bei periodontologinių problemų ir sutaupyti laiko bei pinigų. Reguliarus apsilankymas pas burnos higienistą turėtų tapti įpročiu tiems, kurie brangina savo sveikatą, nes dantų ir dantenų ligos daro neigiamą poveikį visam mūsų organizmui.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai