Onkologinės kilmės juosmens ir kryžmens rezginio pažeidimai (G 55.0*; G 54.1)

Navikinė pleksopatija

Kadangi rezginiai pagal anatomiją yra arti mažojo dubens kaulų bei organų, pastarųjų navikai dažnai yra tiesioginė rezginių pažeidimo priežastis. Pirminė naviko lokalizacija gali būti mažasis dubuo, pilvo ertmė ar retroperitoninė sritis, organai, kurie yra naviko šaltiniai (prostata, gimdos kaklelis, žarnynas, inkstai, šlapimo pūslė, retroperitoniniai limfmazgiai, kaulai). Metastazės į mažojo dubens limfmazgius gali atkeliauti iš šių organų ar iš atokiųjų audinių. Apie 15 % šių piktybinių procesų pirmasis simptomas būna būtent juosmens ir kryžmens rezginių pažeidimas. Visada pradinis simptomas yra apatinis nugaros ar mažojo dubens skausmas, plintantis į koją. Skausmui stiprėjant, atsiranda sensorinių ir motorinių pažeidimo simptomų. Dubens organų funkcija sutrinka, kai didelis navikas pažeidžia abu rezginius.

Spindulinės radiacijos sukelta pleksopatija

Juosmens ir kryžmens rezginius spindulinė radiacija pažeidžia gerokai rečiau negu peties rezginį. Spindulinės radiacijos sukelta pleksopatija pasireiškia praėjus vidutiniškai penkeriems metams po spindulinio gydymo, bet, atsiradus juosmens ir kryžmens pleksopatijos požymių, net ir buvus spinduliniam gydymui, pirmiausia visuomet reikia paneigti naviko recidyvą. Kojų (abiejų) tirpulys ir silpnumas yra pirmieji požymiai. Skausmas nebūna stiprus, jei jis stiprėja, visuomet reikia įtarti naviko recidyvą. Dažniau spindulinės radiacijos sukelta juosmens ir kryžmens pleksopatija serga jauni vyrai, gydyti spinduliais nuo sėklidžių naviko, rečiau moterys, gydytos nuo gimdos ir kiaušidžių navikų. Radiacijos sukeltos pleksopatijos patomorfologinė priežastis siejama su retroperitonine spindulinės radiacijos sukelta fibroze.

Gydymas simptominis.

 

Klinikinė neurologija. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas/ Budrys V. – Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2009. - 990 p.

Skaitomiausi straipsniai

Mūsų draugai