Mityba sergant vėžiu

„Beveik kiekvienoje sveikatos laidoje girdime – maitinkitės sveikai ir nesirgsite vėžiu. Tačiau labai mažai informacijos apie tai, ką turi valgyti žmogus, jau susirgęs šia grėsminga liga”, – sako Vilniaus universiteto onkologijos instituto gydytoja dietologė dr. Lilija JASEVIČIENĖ. Daugelis klinikinių tyrimų rodo, kad, esant normaliam kūno svoriui ir visavertei mitybai, ne tik lengviau toleruojamas vėžio gydymas, bet ir sumažėja nepageidaujamų gydymo reakcijų, pooperacinių komplikacijų skaičius, pailgėja ligonių gyvenimo trukmė, naviką lengviau gydyti. Tai reiškia, kad, kuo ilgiau sunkiai sergantis žmogus išlaikys normalią kūno masę, tuo ilgiau galės išgyventi.
 

Tai, kas kartais pamirštama


Gyd. L.Jasevičienė pastebi, kad daugiau kaip pusę susirgusiųjų vėžiu kamuoja per mažas svoris. Dar daugiau žmonių svorio netenka gydymo metu. Vėžiu sergančių pacientų svorio kritimą, apetito praradimą sukelia daugelis priežasčių. Tai gali būti susiję su vėžio ląstelių išskirtų cheminių junginių poveikiu, depresija ar vėžio gydymo (chemoterapijos, radioterapijos) komplikacijomis.
Labiausiai sergantieji onkologinėmis ligomis netenka riebalinio audinio, raumenų masės, keičiasi jų medžiagų apykaita.
Kiek ligonis neteks svorio, priklauso ir nuo vėžio lokalizacijos. Pvz., labai stipriai žmogus suliesėja sirgdamas kasos, skrandžio, stemplės vėžiu.
Netekęs daug svorio, žmogus savo išvaizda išsiskiria iš aplinkinių, nebebendrauja su draugais, atsiriboja nuo visuomenės ir dėl to labai pablogėja jo psichinė sveikata. Susidaro užburtas ratas: mažėja svoris, sunkėja depresija, o dėl to dar labiau krenta ligonio masė.
Esant mažam svoriui, blogiau toleruojamas gydymas, pablogėja gyvenimo kokybė, žmogaus savijauta. Silpnėja imuninė sistema, organizmui sunkiau kovoti su vėžio ląstelėmis ir infekcija. Todėl labai svarbu, kad ligonis gautų pakankamą kalorijų, baltymų, riebalų, angliavandenių, mineralinių medžiagų ir vitaminų. To pasiekti sunku, tačiau stengtis verta.

 

Ką turėtų valgyti sergantysis


Svorio kritimą pirmiausia bandoma stabdyti paskiriant ligonio poreikius atitinkančią dietą. Dažnai ligonis neturi apetito, jam nesinori net ,,žiūrėti” į maisto pusę, tačiau labai svarbu prisiversti valgyti. Maistas turi būti įvairus ir gerai subalansuotas.
Pagrindinis sergančiojo onkologine liga maitinimo tikslas – užtikrinti pakankamą baltymų ir kalorijų kiekį.
Baltymai yra svarbūs ląstelių atsinaujinimui ir stipresnei imuninei sistemai. Kai organizme jų trūksta, jaučiamas bendras silpnumas, sunkiau gyja žaizdos, didėja infekcijos rizika.
Visaverčių baltymų šaltiniai: mėsa, žuvis, pienas ir pieno produktai, riešutai, ankštinės daržovės, sojos gaminiai.
Dažnai vėžiu sergantiems ir besigydantiems pacientams reikia daugiau kalorijų. Jų suteikia angliavandeniai (džiovinti vaisiai, daržovės, duona, makaronai ir kt.) ir riebalai (sviestas, aliejus, riebūs pieno produktai pvz., saldūs varškės sūreliai, padažai).


Medžiagų poreikiai kiekvienam pacientui skiriasi, tai priklauso nuo vėžio lokalizacijos, gydymo būdo. Pati liga arba vėžio gydymas gali pakeisti mitybos įpročius, ligonis gali netoleruoti anksčiau mėgto maisto. Be to, organizmas gali nebepasisavinti maiste esančių medžiagų, ypač jei pasireiškia šalutinės reakcijos. Kai kuriais atvejais gali būti patariama vengti tam tikro maisto. Gydytojas dietologas pagal ligonio individualius poreikius paskiria tinkamą dietą.
 

Kada maisto nebeužtenka


Būna atvejų, kai ligonis nebegali suvalgyti reikalingo maisto kiekio, ir svoris ir toliau krenta. Tada rekomenduojama vartoti maisto papildų. Jų yra įvairių: paruoštų vartoti, miltelių pavidalu, įvairaus skonio ir pritaikytų atskiroms ligonio reikmėms. Optimalus papildas mažame tūryje privalo turėti daug kalorijų, skaidulų, užtikrinti reikiamą baltymų, riebalų ir vitaminų paros normą.
Įvairių kaloringų ir baltymingų užkandžių galima pasigaminti ir namuose. Pvz., suplakti 250 ml (1 puodelį) riebaus pieno, 200 ml (¾ puodelio) plombyro ledų, pagal skonį sirupo ar uogienės. Taip jūs papildomai suvalgysite 445 kalorijų ir 20 gramų baltymo.
Jei papildai neduoda lauktų rezultatų, bandoma apetitą sužadinti medikamentais. Dažnai gyd. L. Jasevičienės ligoniai klausia dėl žuvų taukų vartojimo. Jos teigimu, kai kurie klinikiniai tyrimai parodė, kad žuvų taukai gali padėti stabilizuoti kūno svorį.
„Daugelis ligonių nustemba, kai jiems rekomenduoju valgyti riebų maistą, nes visi žino, kad sveikesni yra liesi maisto produktai, – sako gyd. L. Jasevičienė. – Tačiau sergančiajam reikia papildomų kalorijų, kad jis turėtų jėgų pradėti ir pabaigti vėžio gydymą“. Angliavandeniai ir riebalai padeda išlaikyti, o kai kada net priaugti svorio. Aišku, kai kuriais atvejais riebalų reikia vartoti mažiau.
 

SŽ pataria


Kad maistas būtų skanesnis
Dažnai vėžiu sergantiems ligoniams pakinta skonis bei uoslė. Vieną dieną nori mėgstamiausio patiekalo, kitą dieną tas pats patiekalas gali sukelti pykinimą. Artimieji turėtų suprasti, kad tai ne sergančio žmogaus, trokštančio dėmesio, užgaidos, o ligos padariniai.
Jei tą dieną nenorite mėsos, baltymų stygių galite kompensuoti kiaušiniais, varške, jogurtais.
Norėdami, kad apetitas būtų geresnis:
• papuoškite maistą,
• venkite nemalonių kvapų,
• valgykite tuo paros metu, kada geriausiai jaučiatės,
• neužsigerkite skyščiais, tai skatina ankstyvą sotumą,
• maitinkitės dažnai ir nedaug.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai