Nugaros smegenų pažeidimo sukeltas skausmas (G 95.9) R 52.0; R 52.1

Etiopatogenezė. Lėtinio skausmo sindromas, kuris gali pasireikšti po buvusios nugaros smegenų traumos, navikinio, infekcinio proceso ar pažeidimo, sergant išsėtine skleroze. Skausmo atsiradimo mechanizmas nėra tiksliai žinomas. Po traumos skausmas kyla dėl nestabilumo lūžio vietoje, dėl šaknelinio sindromo ir deaferentinio skausmo žemiau sužalojimo lygio. Manoma, kad sensorinių laidų pažeidimo vietoje kyla ektopiniai impulsai, sukeliantys skausmo pojūtį. Be tiesioginio nugaros smegenų pažeidimo, neretai nukenčia nugarinių nervų šaknelės ir dėl to galimas šaknelinis skausmas. Kai kartu yra apatinis paralyžius, dėl ligonio nejudrumo raumenyse gali atsirasti miofascijinio skausmo židinių. Nuo 68 iki 94 % pacientų patiria potrauminį skausmą. Po 6 mėn. skausmas išlieka 55 % pacientų.

Klinika. Lėtinio skausmo sindromo, kilusio dėl nugaros smegenų pažeidimo, kilmė ir simptomai gali būti labai įvairūs: a) centrinis neuropatinis skausmas žemiau pažeidimo vietos apibūdinamas kaip deginantis, geliantis, aštrus; b) periferinis neuropatinis skausmas pažeisto dermatomo lygyje apibūdinamas kaip aštrus, šaudantis; c) spazmiškų raumenų miofascinis skausmas apibūdinamas kaip maudžiantis, veržiantis, deginantis; d) visceralinis skausmas, jaučiamas apatinėje pilvo dalyje, apibūdinamas kaip gilus, maudžiantis, veržiantis. Kiti simptomai: depresija, potrauminis streso sindromas, nerimas, sutrikęs miegas. Tiriant ligonį, nustatoma atitinkama neurologinė pažeidimo simptomatika, alodinijos, hiperalgezijos požymiai pažeistos sensorinės inervacijos zonose. Skausmas sustiprėja ir dėl lydinčio spazmiškumo.

Diagnostika. Jei nustatoma buvusi trauma, diagnostika nesunki, nors nelengva nustatyti vyraujantį skausmo tipą – neuropatinis, miofascinis ar visceralinis. Kai yra kitos kilmės nugaros smegenų pažeidimas, diagnozę nustatyti sunkiau. Būtina tiksli anamnezė, kruopšti neurologinė apžiūra, vizualiniai nugaros smegenų tyrimai (nugaros smegenų kompiuterinė tomografija, magnetinio rezonanso tomografija).

Gydymas. Nugaros smegenų pažeidimo sukeltą skausmą gydyti sudėtinga. Kadangi persipina įvairūs skausmo mechanizmai, įvairios skausmo rūšys, tikslios gydymo schemos negali būti. Nėra aiškių duomenų, koks vaistas efektyviausiai slopina skausmą, kai yra nugaros smegenų pažeidimas. Todėl, kaip ir visuomet, būtina koreguoti vaisto dozę, griežtai kontroliuoti skausmą ir nepageidaujamus reiškinius. Gydant nugaros smegenų pažeidimo sukeltą skausmą gali būti efektyvūs karbamazepinas ir fenitoinas. Gabapentinas veikia visas nugaros pažeidimo sukeltas skausmo būkles (centrinį ir periferinį neuropatinį, miofascinį bei visceralinį skausmą), todėl yra pakankamai efektyvus. Nors nėra atlikta pakankamai klinikinių tyrimų antidepresantų efektyvumui nugaros smegenų pažeidimo sukelto skausmo atveju pagrįsti, klinikinė praktika rodo, kad amitriptilinas, nortriptilinas gali būti efektyvūs. Klinikiniuose tyrimuose tirtas lidokaino infuzijų, ketamino, lamotrigino paveikumas. Kai kurių autorių duomenimis, gali būti labai efektyvūs opiatai, nesukeliantys stiprių nepageidaujamu reiškinių ar tolerancijos. Kai kurių nekontroliuojamų tyrimų duomenimis, paveikūs esti intraveninės lidokaino infuzijos ar geriamasis anestetikas meksiletinas. Daug vilčių kelia klinikiniuose tyrimuose pradedami tirti tiazolindinedionai, kurie galėtų veikti uždegimą, atlikti neuroprotekcinę funkciją išemijos sąlygomis ir taip sumažinti nugaros smegenų antrinį pažeidimą. Daugumos autorių nuomone, nėra realių įrodymų, kad chirurginis gydymas, TENS, nugaros smegenų stimuliacija būtų efektyvūs nugaros smegenų pažeidimo sukeltam skausmui malšinti. Spazmiškumo korekcijai, iš dalies skausmui gydyti tiktų ir nuolatinė baklofeno infuzija į stuburo kanalą. Neretai skausmą silpnina reabilitacijos priemonės (kineziterapija, fizinė terapija), jos padeda tik esant kai kurioms skausmo būklėms (miofasciniam skausmui). Psichologinė ir psichoterapinė pagalba svarbi depresijos, potrauminio streso sindromo, taip pat stipraus skausmo reiškiniams slopinti. Taikomi relaksacijos, hipnozės, grįžtamojo biologinio ryšio būdai. Jei nugaros smegenų pažeidimo sukeltas skausmas nepraeina, ligoniai siunčiami į skausmo klinikas (centrus) kompleksiniam gydymui (vaistai, invazinis gydymas, psichologo ar psichoterapeuto pagalba, reabilitacijos procedūros).

 

Klinikinė neurologija. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas/ Budrys V. – Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2009. - 990 p.

Skaitomiausi straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai