Gyvenimas po insulto: kaip padėti sau?

Insultas – klastinga liga. Žiūrėk, žmogus žvalus, darbingas, o po kelių valandų – jau sunkus ligonis, negalintis pajudinti kojos ar rankos. Laiku susigriebus, neretai pavyksta žmogui padėti, ir jis išvengia sunkių komplikacijų. Tačiau dažnai lieka vienokių ar kitokių insulto pasekmių. Kaip gyventi po to, kaip sugrįžti į visavertį gyvenimą po reabilitacijos? Kuo ligonis gali padėti pats sau? Apie tai kalbamės su Kauno klinikų Neurologijos klinikos skyriaus vadove doc.dr. Diana Obelieniene ir Algimanto Astrausko firmos „Pirmas žingsnis“ ergoterapeute Laima Šimalyte.
 

Insultas – ūminis galvos smegenų kraujotakos sutrikimas, kai dėl kraujo išsiliejimo į smegenis ar užsikimšus kraujagyslėms sutrinka smegenų funkcijos. Dauguma ligonių insultas ištinka staiga, nors išties prieš tai juos vargino galvos skausmas, svaigimas, sukimasis, nemiga, greitas nuovargis, pulsavimas smegenyse, rankų pirštų tirpimas. Ištikus insultui, gali suparalyžiuoti ranką ar koją (kartais vieną kūno pusę), sutrikti kalba, kartais regėjimas. Gydymas ilgas, kad sugrįžtų pažeistos funkcijos, reikia daug kantrybės ir pastangų.
Reabilitacinio gydymo metu pacientui skiriama kineziterapija, masažas, ergoterapija, vandens procedūros, psichoterapija, kvapų terapija. Ką svarbu daryti grįžus namo po reabilitacinio gydymo?
 

 

Artimųjų vaidmuo


Šeimos nariai turėtų tinkamai rūpintis ligoniu, padėti prisitaikyti prie naujų gyvenimo sąlygų: perstumdyti baldus, sudėlioti būtinus daiktus, kad jie būtų saugiai ir patogiai pasiekiami, kad būtų laisva ir patogu judėti. Labai svarbu, kad namuose pacientą suptų švelni rami aplinka, namiškių palaikymas ir padrąsinimas.
Kita vertus, artimieji neturėtų perdėtai rūpintis ligoniu, o skatinti savarankiškumą, pasitikėjimą savimi. Tai nemaža dalimi lemia, kaip greitai vežimėlis (jeigu ligonio būklė yra sunki) bus pakeistas vaikštyne, o vaikštynė – lazda.
Aktyvus artimųjų moralinis palaikymas daro didelę įtaką net sunkų insultą patyrusio ligonio sveikimo sėkmei. Sveikimo greitis labai priklauso ir nuo paties sergančiojo kantrybės, ištvermės bei motyvacijos.
 

Namų aplinka


Grįžus namo, reikėtų naudoti ergoterapines priemones, kurios padėtų atlikti būtinus kasdienius veiksmus, palengvintų buitį ir kasdienį gyvenimą. Ergoterapeutas turėtų padėti pacientui išmokti savarankiškai tvarkytis, prisitaikyti prie pakitusių poreikių. Svarbiausia, kad žmogus, patyręs insultą, galėtų patenkinti svarbiausius poreikius, tai – valgymas, asmens higiena, maudymasis, apsirengimas, gebėjimas eiti ar judėti vežimėliu nevaržomai namuose ir į lauką.
Namuose turi nelikti slenksčių į virtuvę, vonią, tualetą ar kambarį; turi būti pakankamai erdvės laisvai judėti tiek su vežimėliu, tiek su vaikštyne ar lazda, kad niekur neužkliūtų. Kasdien naudojami daiktai turėtų būti sudėlioti taip, kad sėdintysis vežimėlyje galėtų, ištiesęs ranką, pasiekti. Vonioje ar virtuvėje po prausykle ar stalu turėtų būti laisva erdvė, kad nebūtų kliūčių prieiti ar privažiuoti, nusiprausti ar pasidaryti valgyti.
Sutrikus motorikai, sunku pavalgyti, apsirengti, užsisegti sagas, užsimauti kojines, batus. Šių veiklų palengvinimui reikėtų naudoti ergoterapines priemones. Pasak L. Šimalytės, reikėtų išmokti taisyklingų rankos judesių, esant reikalui, naudoti specialius valgymo įrankius – šaukštus, šakutes, peilius pastorintomis rankenomis. „Valgio gaminimui palengvinti skirtas specialus peilis ir lentelė. Peilis pagamintas taip, kad juo galėtų naudotis pacientas su ribotu riešo lankstumu, o lentelė turi apsauginį kraštą, kad pjaunant maistas nenuslystų.
Audamiesi kojines, pirmiausia užsidėkite nesveiką koją ant sveikosios ir sveikąja ranka užsimaukite kojines. Batai apsiaunami taip pat, kaip ir kojinės. Batai turėtų būti aukštais aulais, o vietoje raištelių naudokite lipukus. Pagal poreikį naudokite specialius įrankius ir kojinėms užsimauti, sagoms užsisegti ar ant žemės nukritusiam daiktui pasiekti”, – pataria ergoterapeutė.
 

Tinkama dieta


Po insulto laikykitės mitybos principų, kurie padėtų vengti arba koreguoti rizikos veiksnius, susijusius su insultu, t.y. nutukimo, rūkymo, padidėjusio arterinio kraujospūdžio, padidėjusio cholesterolio ir cukraus kiekio kraujyje ir kt.
Jei turite antsvorio, reikėtų sumažinti kūno svorį iki normalaus. Valgykite kuo daugiau sveikatai naudingų produktų, kurie padėtų mažinti cholesterolio kiekį kraujyje, stabdytų aterosklerozės progresavimą, apsaugotų kraujagysles nuo užsikimšimo ir galimo pakartotinio insulto. Rekomenduotina daugiau žalių ar troškintų daržovių, grūdinių produktų, vaisių, neriebios žuvies, liesos mėsos (vištiena, kalakutiena, triušiena). Jei padidėjęs kraujo spaudimas, reikėtų mažiau vartoti druskos arba jos atsisakyti.
„Iš medicininės praktikos norėčiau pasakyti, kad ligoniui, ypač vyresniajame amžiuje, svarbu gerti daug vandens (deja, sergantieji neretai to vengia, nes nemėgsta eiti į tualetą arba tiesiog pamiršta), nes, trūkstant skysčių, didėja kraujo klampumo rizika. Jeigu jūsų širdis sveika, reikėtų išgerti per dieną ne mažiau nei 1,5–2 l vandens“, – pataria dr. D. Obelienienė.
 

Psichologo konsultacija


Po insulto ligoniai pasimeta, labai išgyvena, juos dažnai vargina depresinės nuotakos. Todėl reikėtų apsilankyti pas psichologą, išsikalbėti, pasitarti, kaip galima būtų pagerinti emocinę dvasinę būseną. Jei žmogui sutrikusi kalba, svarbu paskatinti jį išreikšti save kitais būdais. Pavyzdžiui, pradėti tapyti, rašyti eiles, lipdyti, groti kokiu nors instrumentu. Reikalinga ir kvalifikuoto logopedo pagalba.
Svarbi šeimos narių, draugų emocinė, psichologinė, bendravimo pagalba, kad sergantysis nesijaustų vienišas ir lengviau integruotųsi į visuomenę.
 

Lengvas masažas


Pasak L. Šimalytės, po insulto galima taikyti parafino aplikacijas pažeistoms galūnėms. Jos sušildo ir atpalaiduoja raumenis, mažina jų spazmus, stimuliuoja kraujotaką, todėl lengviau išmankštinti pažeistą ranką. Sutrikus jutimams, kraujotakai gerinti rekomenduojamas švelnus masažas, panaudojant dygliuotus kamuoliukus, žiedus, ritinėlius.
Persirgus insultu, naudingas švelnus atpalaiduojamasis masažas su kvapniais migdolų, levandų aliejais. Jie šalina stresą, atpalaiduoja, ramina. Reikėtų bent 10 masažo seansų.
 

Gerkite gydytojo paskirtus vaistus


Pasak doc.dr. D. Obelienienės, po reabilitacinio gydymo būtina toliau gerti gydytojo paskirtus kraujo klampumą mažinančius vaistus ir vengti rizikos veiksnių, kurie gali sukelti pakartotinį insultą. Nerūkykite, tvarkingai sekite ir, esant reikalui, koreguokite kraujo spaudimą (stenkitės palaikyti jį ne didesnį nei 140/90 mmHg). Jei kraujospūdis padidėjęs, reikia vartoti gydytojo paskirtus vaistus nuo hipertenzijos. Jei epizodiškai trinka širdies ritmas, būtinai kreipkitės į gydytoją. Jeigu yra padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje ir jo nemažina dieta, rekomenduotini cholesterolio kiekį mažinantys vaistai. Jei sergate cukriniu diabetu, širdies ar kraujo ligomis, reikėtų būti prižiūrimiems specialistų.
Vyresniojo amžiaus ligoniui naudinga vartoti ginkmedžio preparatų, kurie pasižymi kraujagyslių tonusą reguliuojančiu, antioksidaciniu poveikiu, padeda gerinti atmintį.
 

Mankštos svarba


Gulėjimas ar sėdėjimas ilgą laiką vienoje padėtyje gali sukelti sąnarių ir viso kūno skausmus. Todėl, grįžus namo, reikėtų stengtis reguliariai mankštintis. Persirgus insultu, svarbu pagerinti judesių koordinaciją, sustiprinti raumenis ir pagal galimybę gyventi judrų gyvenimą.
Todėl namuose pagal individualią programą atlikite nesudėtingus tempimo pratimus stovėdami, sėdėdami ar gulėdami, kaip jums patogiau, atsižvelgdami į savo sveikatos būklę ir fizinius pajėgumus. Dėl tinkamų pratimų pasikonsultuokite su gydytoju terapeutu, kineziterapeutu. Apsilankykite keletą kartų jų vedamuose užsiėmimuose, o vėliau, išmokę pratimų, juos atliksite namuose savarankiškai. Svarbiausia juos daryti kasdien, nepervargti, tuomet greičiau sustiprėsite. Naudingi ir nesudėtingi jogos pratimai, tai či metodikos.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai