Migrena – liga, turinti savo aurą

Vyrų rateliuose sklando anekdotai apie neaiškius moterų galvos skausmus. Jie mano, kad tokiu būdu moterys kažko bando išvengti. Yra vyrų, kurie tokias moteris užtartų. Tai gydytojai neurologai. Jie žino, kad galvos skausmas yra rimta ir sudėtinga liga, smarkiai gadinanti, deja, dažniausiai moterų gyvenimus.
 

Galvos skausmo skirstymas


Galvos skausmai yra skirstomi į pirminius ir antrinius. Pirminiai nėra susiję su jokia kita liga. Ilgai trunkantys jie blogina jo gyvenimo kokybę, tačiau grėsmės gyvybei nekelia. Labiausiai žinomas pirminio galvos skausmo tipas yra migrena, varginanti 10–12 proc. žmonių.
„Migrenai būdingas labai stiprus galvos skausmas. Dažniausiai kiekvienas migrenos priepuolis smarkiai sumažina darbingumą. Kadangi galvos skausmas gali tęstis net iki trijų parų, žmonės dažniausiai į gydytojus kreipiasi būtent dėl migrenos simptomų,“ – sako Aleksandras VILIONSKIS, Vilniaus Greitosios pagalbos universitetinės ligoninės Neurologijos ir neurochirurgijos klinikos gydytojas neurologas.
Antrinis galvos skausmas pasireiškia kaip vienas iš kitų ligų simptomų. Tai yra keletas ligų, nuo nepavojingų (gripas ar sinusų uždegimas) iki sunkių ir gyvybei grėsmę keliančių (smegenų augliai ar smegenų dangalų uždegimas).
 

 

Skauda galvą! Aš mirsiu?..


Dažnai nuogąstaujama, kad smarkūs skausmai gali būti susiję su kokia rimta liga. Šiuos nuogąstavimus gali paneigti tik gydytojas. „Medikas, išklausęs žmogaus nusiskundimus bei jį apžiūrėjęs, gali nustatyti ligą arba, reikalui esant, atlikti papildomus tyrimus,“ – sako gydytojas A. Vilionskis. Jis primena, kad nevertėtų patiems sau nustatinėti diagnozės. Žmonėms, kuriuos kartkartėmis kamuoja galvos skausmai, medikas patarė bent kartą kreiptis į gydytoją ir atlikti išsamius neurologinius tyrimus. Jei skausmai nesikeičia (intensyvumas, dažnis),užtenka vienkartinio diagnozės nustatymo, tirtis kasmet neverta.
Migreninių skausmų dažnio „normalumas ar nenormalumas“ priklauso nuo kiekvieno žmogaus pakantumo skausmui, nuo jo požiūrio į savo sveikatą. „Jeigu žmogų kamuoja galvos skausmas, kuris yra pakankamai stiprus, jis jį jaudina, trukdo dirbti, kuriam laikui prarandamas darbingumas, patarčiau kreiptis į gydytoją ir po pirmo tokio priepuolio,“ – sako gydytojas neurologas Aleksandras Vilionskis.
 

Ai, migrena – ne liga...


Migreninis skausmas nesunkiai atpažįstamas. Turi būti bent du iš šių požymių: pulsuojantis stiprus arba vidutinio stiprumo vienpusis skausmas, stiprėjantis fizinio krūvio metu. Pasireiškia ir vadinamieji gretutiniai pykinimas, šviesos, garsų baimė. Ketvirtadalis pacientų prieš pat migrenos priepuolį jaučia tam tikrus simptomus, kurie buvo pavadinti „migrenos aura“. „Aura“ dažniausiai pasireiškia kaip tam tikri regėjimo sutrikimai. Žmogui atrodo, kad jis mato besiplečiančią dėmę, zigzagus, ryškią šviesą tiek užsimerkę, tiek atmerkę akis. Kartais net ima tirpti galūnės. Tai ne juokais išgąsdina žmogų. „Auros“ fenomenas tiesiog perspėja apie būsimą priepuolį.
„Migrenos diagnozė nustatoma pagal kriterijus, kurie yra gana griežtai apibrėžti. Jeigu mes kalbam apie migreną be auros, tai galutinė diagnozė nustatoma po penkių panašių priepuolių, atitinkančių tam tikrus kriterijus. Jeigu migrena būna su aura, užtenka dviejų priepuolių,“ – sako gydytojas neurologas.
 

Kaip gydyti migreną?


Smegenyse migrenos priepuoliai nesukelia jokių kitų ligų. Labai retais atvejais aprašomas migreninis infarktas, kai, priepuoliui užsitęsus, išsivysto lokalus galvos smegenų kraujotakos sutrikimas ir įvyksta išeminis insultas. „Migreninis infarktas yra labai reta būklė. Jei parenkami tinkami vaistai, migrenos priepuolio trukmė sumažėja,“ – teigia gydytojas neurologas.
Migrenos gydymas susideda iš dviejų dalių. Vienais vaistais stengiamasi numalšinti priepuolį, o kitais – gydyti profilaktiškai. Tyrimais yra įrodyta, kad veiksmingiausiai migrenos priepuolį slopina vaistai, sutraukiantys galvos smegenų kraujagysles ir mažinantys neurogeninį uždegimą – triptanai. „Paprastieji analgetikai numalšina galvos skausmą. Šiuos vaistus galima gerti, jei migreninis skausmas yra nestiprus. Tačiau šie vaistai nepašalins gretutinių migrenos simptomų: šviesos, garso baimės, pykinimo, vėmimo. Triptanų privalumas yra tas, kad, be to, jog jie numalšina skausmą, dar ir greičiau sugrąžina darbingumą, nes pašalina kartu pasireiškiančius požymius. Triptanai – vaistai, skirti priepuoliui nutraukti. Jie netinka profilaktiniam gydymui,“ – aiškino neurologas.
Šiandien pirmos eilės migrenos priepuolių gydymo metodas, „auksinis standartas“ yra specifinis antimigreninis vaistas sumatriptanas (vaistinėse parduodamas, pavyzdžiui, pavadinimu Cinie). Vartojant šių vaistų, ligą galima gana gerai kontroliuoti: nutraukiamas prasidėjęs priepuolis, retinamas jų dažnis, kartais liga visai nesikartoja.
Jeigu žmogus būna nedarbingas dėl migrenos per mėnesį šešias dienas ir ilgiau, verta pagalvoti apie profilaktinį gydymą, kurio tikslas – visiškai panaikinti migreninį skausmą (pavyksta apie 10 proc. žmonių) ar bent jau sumažinti priepuolių dažnį. Tai yra ilgalaikis procesas, ir vaistų parinkimas užtrunka ilgiau.

„Pastebiu, kad vis dar yra nepakankamai rimtas požiūris į galvos skausmus. Tai nėra būdinga tik Lietuvai. Yra daug žmonių, kurie nėra tinkamai gydomi. Galbūt dėl to kaltas mažas informuotumas apie šią ligą, galbūt gajūs visuomenėje mitai apie migreninio skausmo „nerimtumą“ sukliudo sergančiam žmogui kreiptis į specialistus. Galvos skausmas – tai yra rimtas simptomas, ir apie tai būtina pasikalbėti su gydytoju,“ – sako A. Vilionskis.
Taip pat derėtų nepamiršti, kad gydant migreninį skausmą nemažą vaidmenį atlieka skausmą provokuojančių veiksnių vengimas. Įvertinus juos, tenka konstatuoti – teks koreguoti gyvenimo būdą sveikesne linkme.
 

Kada rekomenduojama nedelsiant kreiptis į mediką


• Jeigu žmogui atsiranda visiškai nauji skausmai, kurių anksčiau jis nejautė, kitokios rūšies.
• Jei atsiranda nauji pojūčiai, pavyzdžiui, tirpsta viena kūno pusė, atsiranda traukuliai.
• Be aiškios priežasties smarkiai padažnėja migreninių skausmų dažnis (pavyzdžiui, anksčiau buvo vieną kartą per mėnesį, o dabar pasireiškia kas antrą dieną).
 

Dažnesni migrenos priepuolį provokuojantys veiksniai


• Darbo poilsio režimo nesilaikymas
• Nervinis stresas
• Šokoladas
• Geltonieji sūriai
• Vynai
• Aštrus maistas
• Kava

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai