2008-03-25

Jeigu svaigsta galva

Jeigu svaigsta galva
Į gydytojus dažnai kreipiasi pacientai, besiskundžiantys „galvos svaigimu“. Betgi kiekvienas jų dažnai išsako nevienodus pojūčius; vieniems šie simptomai atsirado staiga, kitus vargina nuolatinis galvos svaigimas, dar kitiems galva svaigsta pirmąkart, tretiems – pakartotinai. Tad pirmiausia reiktų išsiaiškinti, ar tai liga, ar ligos simptomas, o gal tai tik trumpalaikis kitų priežasčių sukeltas galvos svaigimas. Tik nustačius galvos svaigimo priežastį galima parinkti gydymo būdą.
 

Kada kreiptis į gydytoją


Bendrai galvos svaigimas nėra laikomas sunkia ar pavojinga gyvybei būsena, bet vis dėlto reikia gana rimtai ir atsakingai žiūrėti į šį simptomą ir nedelsiant kreiptis į gydytoją:
• Jei galvos svaigimas jums prasidėjo pirmą kartą
• Jei galvos svaigimo priežastis nesuprantama ir nepaaiškinama
• Jei galva ėmė svaigti kitaip nei anksčiau (kai priežastis jau buvo nustatyta)
• Būklė blogėja, atsirado naujų ligos simptomų
• Galva pradėjo svaigti pradėjus vartoti naujų vaistų
 

 

Tiksli diagnozė


Galvos svaigimą, atsižvelgiant į jį sukėlusią priežastį, gydo įvairių sričių specialistai (šeimos gydytojas, ANG (ausų-nosies-gerklės) gydytojas, neurologas ar psichiatras).
 

Atvykus pas gydytoją, jums greičiausiai teks prisiminti:


• Kada ima svaigti galva (pvz., keičiantis orui, susijaudinus, dirbant fizinį darbą, premenstruaciniu periodu ir pan.).
• Ką jaučiate kartu su galvos svaigimu (pvz., pykina, ūžia ausyse, pakyla arterinis kraujospūdis, skauda galvą ir pan.).
• Kokių vartojate vaistų.
• Ar neaptyrėte galvos ar kaklo traumų.
Išklausęs, atlikęs papildomus reikiamus tyrimus, gydytojas pasakys, kodėl jums svaigsta galva.
 

Kokios ligos gali sukelti galvos svaigimą


Išskiriamos 4 galvos svaigimo kategorijos.
• Vertigo – vadinamas svaigimas, kai pojūtis toks, tarsi aplink siūbuoja, sukasi, banguoja, t.y. atrodo, kad svaigulys susijęs su aplinkos nestabilumu. Tokio tipo galvos svaigimą sukelia pusiausvyros (vestibulinės sistemos) organų ligos.
• Svaigimas prieš alpimą (sinkopę) dažniausiai rodo širdies ir kraujagyslių funkcijos sutrikimus.
• Pusiausvyros sutrikimas (nestabilumas, nestabili eisena) – jaučiama, kad labai reali griuvimo grėsmė ir kad kūnas bei galūnės labiau susijusios su svaigimu nei galva (pvz., veikiant alkoholiui, narkotinėms medžiagoms).
• Psichogeninis svaigimas. Pasireiškia sergant įvairiais psichikos sutrikimais (depresija, nerimu, panikos sutrikimu). Jis nėra jaučiamas taip aiškiai ir toks ligonis gali sakyti, kad jam „tamsu, mirga akyse“, trūksta oro. Tokį svaigimą dažniausiai sukelia baimės jausmas.
Galva gali svaigti, kai sutrinka smegenų aprūpinimas krauju, pvz., kai staiga nukrinta arterinis kraujospūdis, kai žmogus netekęs labai daug skysčių (daug vėmęs, viduriavęs, po karščiavimo ir kita).
Daug vyresnio amžiaus žmonių patiria galvos svaigimą keldamiesi iš lovos.
Galvos svaigimas gali atsirasti persirgus gripu, peršalimo ligomis, alergijomis.
Sukesnė būsena, kai galvos svaigimas yra susijęs su širdies ir kraujagyslių ligomis (dėl širdies veiklos sutrikimo, infarkto), insultu ar dideliu nukraujavimu. Tokiu atveju paprastai būna kitų simptomų: krūtinės skausmas, širdies plakimas, kalbos sutrikimas, regėjimo sutrikimai, pusiausvyros praradimas ir daugelis kitų.
Dažnai galvos svaigimą sukelia vaistai. Taip gali veikti arterinį kraujospūdį reguliuojantys vaistai, raminamieji, migdomieji, benzodiazepinai, antidepresantai, diuaretika skausmą mažinantys, kai kurie antibiotikai ir daugelis kitų.
Sergant panikos sutrikimu gali išsivystyti hiperventiliacija – kai kvėpuojama per dažnai ir per giliai (pats žmogus dažnai šito nesuvokia) ir dėl to ima svaigti galva.
 

Kaip elgtis svaigstant galvai


• Vartoti pakankamai skysčių, reguliariai maitintis, pakankamai ilsėtis
• Stotis, keltis iš lovos iš lėto, nes galvos svaigimas gali būti susijęs su kūno padėties keitimu
• Namų aplinka turi būti saugi varginamam nuolatinio galvos svaigimo žmogui, turint galvoje, kad jis bet kada ir bet kur gali nugriūti
• Turėklai, vaikštynė, kilimėliai vonioje ir tualete padidins saugumą ir pagerins orientaciją
• Kilimai bei pagalvės gali apsaugoti nuo pavojų griūnant
• Nerimaujančiam žmogui, kuriam svaigsta galva, gali padėti nuraminantis pokalbis.
2008 kovo 25
Parengė gydytojas Petras VAITIEKŪNAS
Susijusi informacija

Lankytojų komentarai

Rima
2016-04-17 18:46
Ši liga vadinasi Vertigo, man irgi ši liga jau žinoma, kartais einant mėto, gulint ypač ant nugaros sukasi visas kambarys reikia arba atsisėsti arba suktis ant šono, tada susilpnėja sukimasis. Gydytoja išraše vaistu vartoju 4diena padeda, bet dabar ant biuletenio savaite. Kiek skaičiau kad ši liga kartojasi
katyte
2016-01-16 21:33
Stai ir vel tai prasidejo,tik sy karta stipriau,pradejo pykinti,svaigti galva,darosi silpna kaip visada , ima migulys,vos susinervynusi,ka patartumete nuo nervynimosi?
Ramune
2016-01-16 16:22
Sveiki,nebesuprantu kas darosi pries keleta metu buvau patekus i avarija,sio metu vos susinervinusi,ima mirguliuoti akys,svaigsta galva,palieka bloga,daznai tai sukelia miguli. Noreciau suzinot ,tai nuo nervinimosi? Ka patartumete? Esu pakankamai uzimtas zmogus ,tai pas daktarus laiko nelabai yra kaip rasti.
Skaidre
2015-12-06 19:41
Sveiki galbut kasnors gali patarti ka daryti,pastovei patiriu stresa,pastaruoju metu dazniau sukasi svaigsta galva,prisidejo dar ir pykinimas,galva skauda atrodo lyg kas greztu ja is vidaus?galbut kam nors yra taip buve ir gali man patarti...aciu,gero vakaro
Dovilė
2015-09-28 20:37
(hi) man 15 metu ir noreciau paklaust kas man yra. Kartais nuejus I baznycia ima trukti oro ir mirguliuoti akyse o kai pajudu vel viskas tavarkoi bet mane tai kamuoja ir naktimis tai pasikartojo triskart. Miegu sau ramiai ir staiga pasoku nes buvau nekvepavus ir taip sokineju nzn kodel sustoju kvepavusi gal kas galit paaiskint?
ruta
2015-08-19 23:06
Prasidejo pries savaite galvos svaigimas ir pykinimas, galvojau cia bus nuo kontraceptiniu bet nustojau jas gerti, nepraejo. Pries dvi naktis prabudau pamiegojusi 2h, del sirdies musimo ir gavos svaigimo, ausyse buvo uzgule, sunku kvepuoti, pykino.. Ir taip tesesi 2/3h iki paryciu.. kol pati save nuraminau ir uzmigau. Sekanti naktis, dar pries uzmiegant pradejau jausti nerima, karscio bangas, sirdies musima ir galvos svaigima.. vel tie patys simptomai. Atsidariau langa atsiguliau i lova, isikabinau i lovos rema nes viskas sukosi... jauciu kaip negaliu tolygiai kvepuoti. Sukandau dantis.. O galvoje kvailiausios mitys... kol jos neatleido jauciausi vis blogiau ir blogiau. Psichologines problemos? Depresija? kas per velnias dedasi, be proto bijau. Ir pas daktarus nera galimybes pasitikrinti, gyvenu uk i viska jie ziuri pro pirstus.. Buvau siandien pamatavo kraujospudi, paklause sirdies, visi tie bendrieji tyrimai rodo kad as sveika.. Nors zinau, kad ne.

Bernis
2015-06-18 19:48
@Raimundas
Ar sužinojai kas tau ? Nes mano tokie pat simptonai.
regina nausediene
2015-06-09 08:00
... man ryte tik prabudus sukasi visas vaizdas , kambarys
v
2015-05-29 09:42
man svaigdavo galva(apdujimo busena) nuo kvieciu, mieziu, rugiu, nustojau valgyti-baigesi tas kosmaras.Gaminkite maista patys
v
2015-05-29 09:42
man svaigdavo galva(apdujimo busena) nuo kvieciu, mieziu, rugiu, nustojau valgyti-baigesi tas kosmaras.Gaminkite maista patys
raimundas
2015-03-01 19:54
Sweiki ka daryt jei uzgulia smegenis svaiksta galva (weird) ir kaireme sone skauda ir kalt pradeta širdis lb
Algimantas
2015-03-01 19:00
Nežinau kas su manim, bet jeigu kambaryje kuriame miegu temperatūra būna didesnė nei čę laipsnis, pradeda plaukti vaizdai tv arba laikrodis ir labai bloga savijauta, tenka keltis iš lovos ir eiti atsigert vandens. Kada kambaryje vėsu taip nenutinka. Norečiau paklaust ką daryt, nes šeimos gydytoja nesuranda vistų nuo šios ligos.
Dovydas
2015-01-07 08:19
Sveiki, man pradeda svaigti galva nakty, prabundu ir staiga pradeda svaigt galva ir pradedu vemt(jei pries miega valgiau) arba buna jei sedint uzmiegu, prabudus pradeda suktis galva, ir taip kartojasi kas 1-3menesius, jau 20metu, dabar man 24m
Lina
2014-06-16 15:52
Sveiki man taip pat pastotviai svaigsta galva. Gydytojas israse polvertic ir nieko gero. Cia manau su savim reikia daug dirbti. Bandysiu dabar Vertigoheel jie homeopatiniai ziuresiu.
elena
2014-03-31 11:45
Sveiki,man nuo sausio mėn.naktį atsikėlusi paskui vėl atsiguliau ir nemaloniai gulinciai pradėjo svaigti galva.Taip tęsėsi porą mėn.spaudimas tai žemas tai padidintas,kai pakylą labai skaudėjo galvą,nėjo net pakelti.Po kiek laiko išsiliejo kraujas į akies baltymą,bet galvą skaudėjo mažiau.Spaudimą pažiūrėjo tik sekancią dieną,buvogerokai aukštas,pagalmano žemą spaudimą.Gyd.tyrimus daro,deja nieko.Kūnas po viso šito pasidarė nestabilus.Savijauta einant kad gali griūti.Esu sirgusi krūtų vėžys 2-stad.piktybinis,praėjo jau keturi metai.Didelės problemos su stuburu,bet naujasis gyd.neurologas nekreipia dėmesio.Širdį ir kraujagislias žada tirti kardiologai.Kas gali sukelti kūno nestabilumą net nežinau,bet norėčiau sužinoti
asho
2014-01-22 18:58
Man taip pat svaigsta galva, bet pastebejau kad kaip tik pradedu apie tai galvoti,kaip uzsimirstu taip nebuna. Man gydytoja atlikus tyrimus rado 3men skysciu trukuma pradejau draugaut su vandeniu jau menuo draugauju zesim kaip bus
Laura
2014-01-06 18:15
Sveiki, man jau trečia para sukasi galva ir liejasi akyse kartais per pečius duoda tokie digliai lyg atrodytu kaip kas su peliais perpjautu .... O man dar tik 14 metų, mokykloje kartais net reikia prisilaikyti prie sienu.. Labai dažnai nervuojiuosi aplinkiniai mane nervuoja, žemina.. Norėčiau paklausti gal kas atsakytu, kas gali būti kad tokie simptomai ? :( (hi)
laura
2013-10-30 18:52
na man pripaise nerima kauciu,kad ir taup ir yra...nes kaip isigastu ar susijaudinu tai ziauru....kaio uzeina...o buna ir nieko nedarannt bet jau kiek laiko geriau waistus nuo nerimo gal kaskiek geriau,bet nepasakyciau....rasykit gal kam ir taip yra?
SLS
2013-05-09 12:55
Sveiki,man jau 3 para svaisgsta keistai,uzspausta galva labai..pirma diena vaiksciojant netgi kai uzsiziuriu kur nors atrodo suduria smarkiai net uztemsta ir susimu uz galvos is baimes..ir iki dabar svaigsta,geriu vaistus nuo svaigulio israse bet nepadeda...
Aldona
2013-05-07 10:52
Man pabudus vieną rytą pradėjo eiti kadrai žemyn po to suktis, išsigandau.Darausi tyrimus, bet nieko neranda galvoje, kakle taip pat. Kiek konsultavausi įtaria: per tirštas kraujas, aukštas ypač blogasis cholesterolis (kraujagyslių šonuose atideda riebalines ląsteles kurių šviečiant nemato), kaip nekeista perpūsta skersvėjo (tepti gyvačių nuodais kaklą ir praeina)
Nežinau kiek tiesos dar gydymo jokio nepradėjau
laura
2013-05-05 22:48
kodel tyla apie galvos swaigima;( cia mes tik tokios trysbwargstancios rasykit kaip kam kas ar ka randa tie daktarai...
ruta
2013-04-27 12:44
man pavalgius sukasi galva,prasideda pykinimas,ir staiga akyse mirga pradeda karstis musti,sirdies ritmas padazneja.prie sprando jauciu skauma nedideli.kai taip atsistinka sokstu is lovos ir puolu i balkona oro ikvepti,tam kartui aprimsta.kartojasi jau kelinta diena,gyd neranda ligos :(
laura
2013-04-21 00:06
man taip pat swaiksta galwa kelinti metai ale nuo nerimo geriu antidepresantus ir betacerk bet nk;(:(
vitalija
2013-04-17 11:19
noriu paklausti,ka daryti kai atsikelus ryte is lovos pradeda suktis galva,o reikia eiti i darba.Kokiu vaistu reikia isgerti,ir taip sukasi tarsi viskas siubuoja,pinasi sunku eiti,ir visa diena taip ,kartais buna net pora dienu kad sukasi.Ka patartumet daryti.Ir dabar rasau tai viskas sukasi,o i darba tai reikia iseiti(.Ar tinka vaistai Polvertic 24mg.)

Parašykite savo nuomonę

Jūsų vardas: El. pašto adresas:
Jūsų komentaras:
:) (happy) :D (super)
(hi) (red) (fu) (fool)
(weird) :P :( (hooray)
(bad) (think) 8| (ok)
Apsaugos kodas:
 
1558029131080824
Sveikas žmogus
Rubrikos
Naudinga informacija
Neradote ko ieškote?
Pabandykite pasinaudoti paieška:
© Sveikas žmogus 2016. Visos teisės saugomos