2008-03-25

Jeigu svaigsta galva

Į gydytojus dažnai kreipiasi pacientai, besiskundžiantys „galvos svaigimu“. Betgi kiekvienas jų dažnai išsako nevienodus pojūčius; vieniems šie simptomai atsirado staiga, kitus vargina nuolatinis galvos svaigimas, dar kitiems galva svaigsta pirmąkart, tretiems – pakartotinai. Tad pirmiausia reiktų išsiaiškinti, ar tai liga, ar ligos simptomas, o gal tai tik trumpalaikis kitų priežasčių sukeltas galvos svaigimas. Tik nustačius galvos svaigimo priežastį galima parinkti gydymo būdą.
 

Kada kreiptis į gydytoją


Bendrai galvos svaigimas nėra laikomas sunkia ar pavojinga gyvybei būsena, bet vis dėlto reikia gana rimtai ir atsakingai žiūrėti į šį simptomą ir nedelsiant kreiptis į gydytoją:
• Jei galvos svaigimas jums prasidėjo pirmą kartą
• Jei galvos svaigimo priežastis nesuprantama ir nepaaiškinama
• Jei galva ėmė svaigti kitaip nei anksčiau (kai priežastis jau buvo nustatyta)
• Būklė blogėja, atsirado naujų ligos simptomų
• Galva pradėjo svaigti pradėjus vartoti naujų vaistų
 

 

Tiksli diagnozė


Galvos svaigimą, atsižvelgiant į jį sukėlusią priežastį, gydo įvairių sričių specialistai (šeimos gydytojas, ANG (ausų-nosies-gerklės) gydytojas, neurologas ar psichiatras).
 

Atvykus pas gydytoją, jums greičiausiai teks prisiminti:


• Kada ima svaigti galva (pvz., keičiantis orui, susijaudinus, dirbant fizinį darbą, premenstruaciniu periodu ir pan.).
• Ką jaučiate kartu su galvos svaigimu (pvz., pykina, ūžia ausyse, pakyla arterinis kraujospūdis, skauda galvą ir pan.).
• Kokių vartojate vaistų.
• Ar neaptyrėte galvos ar kaklo traumų.
Išklausęs, atlikęs papildomus reikiamus tyrimus, gydytojas pasakys, kodėl jums svaigsta galva.
 

Kokios ligos gali sukelti galvos svaigimą


Išskiriamos 4 galvos svaigimo kategorijos.
• Vertigo – vadinamas svaigimas, kai pojūtis toks, tarsi aplink siūbuoja, sukasi, banguoja, t.y. atrodo, kad svaigulys susijęs su aplinkos nestabilumu. Tokio tipo galvos svaigimą sukelia pusiausvyros (vestibulinės sistemos) organų ligos.
• Svaigimas prieš alpimą (sinkopę) dažniausiai rodo širdies ir kraujagyslių funkcijos sutrikimus.
• Pusiausvyros sutrikimas (nestabilumas, nestabili eisena) – jaučiama, kad labai reali griuvimo grėsmė ir kad kūnas bei galūnės labiau susijusios su svaigimu nei galva (pvz., veikiant alkoholiui, narkotinėms medžiagoms).
• Psichogeninis svaigimas. Pasireiškia sergant įvairiais psichikos sutrikimais (depresija, nerimu, panikos sutrikimu). Jis nėra jaučiamas taip aiškiai ir toks ligonis gali sakyti, kad jam „tamsu, mirga akyse“, trūksta oro. Tokį svaigimą dažniausiai sukelia baimės jausmas.
Galva gali svaigti, kai sutrinka smegenų aprūpinimas krauju, pvz., kai staiga nukrinta arterinis kraujospūdis, kai žmogus netekęs labai daug skysčių (daug vėmęs, viduriavęs, po karščiavimo ir kita).
Daug vyresnio amžiaus žmonių patiria galvos svaigimą keldamiesi iš lovos.
Galvos svaigimas gali atsirasti persirgus gripu, peršalimo ligomis, alergijomis.
Sukesnė būsena, kai galvos svaigimas yra susijęs su širdies ir kraujagyslių ligomis (dėl širdies veiklos sutrikimo, infarkto), insultu ar dideliu nukraujavimu. Tokiu atveju paprastai būna kitų simptomų: krūtinės skausmas, širdies plakimas, kalbos sutrikimas, regėjimo sutrikimai, pusiausvyros praradimas ir daugelis kitų.
Dažnai galvos svaigimą sukelia vaistai. Taip gali veikti arterinį kraujospūdį reguliuojantys vaistai, raminamieji, migdomieji, benzodiazepinai, antidepresantai, diuaretika skausmą mažinantys, kai kurie antibiotikai ir daugelis kitų.
Sergant panikos sutrikimu gali išsivystyti hiperventiliacija – kai kvėpuojama per dažnai ir per giliai (pats žmogus dažnai šito nesuvokia) ir dėl to ima svaigti galva.
 

Kaip elgtis svaigstant galvai


• Vartoti pakankamai skysčių, reguliariai maitintis, pakankamai ilsėtis
• Stotis, keltis iš lovos iš lėto, nes galvos svaigimas gali būti susijęs su kūno padėties keitimu
• Namų aplinka turi būti saugi varginamam nuolatinio galvos svaigimo žmogui, turint galvoje, kad jis bet kada ir bet kur gali nugriūti
• Turėklai, vaikštynė, kilimėliai vonioje ir tualete padidins saugumą ir pagerins orientaciją
• Kilimai bei pagalvės gali apsaugoti nuo pavojų griūnant
• Nerimaujančiam žmogui, kuriam svaigsta galva, gali padėti nuraminantis pokalbis.
2008 kovo 25
Parengė gydytojas Petras VAITIEKŪNAS
Susijusi informacija

Lankytojų komentarai

raimundas
2015-03-01 19:54
Sweiki ka daryt jei uzgulia smegenis svaiksta galva (weird) ir kaireme sone skauda ir kalt pradeta širdis lb
Algimantas
2015-03-01 19:00
Nežinau kas su manim, bet jeigu kambaryje kuriame miegu temperatūra būna didesnė nei čę laipsnis, pradeda plaukti vaizdai tv arba laikrodis ir labai bloga savijauta, tenka keltis iš lovos ir eiti atsigert vandens. Kada kambaryje vėsu taip nenutinka. Norečiau paklaust ką daryt, nes šeimos gydytoja nesuranda vistų nuo šios ligos.
Dovydas
2015-01-07 08:19
Sveiki, man pradeda svaigti galva nakty, prabundu ir staiga pradeda svaigt galva ir pradedu vemt(jei pries miega valgiau) arba buna jei sedint uzmiegu, prabudus pradeda suktis galva, ir taip kartojasi kas 1-3menesius, jau 20metu, dabar man 24m
Lina
2014-06-16 15:52
Sveiki man taip pat pastotviai svaigsta galva. Gydytojas israse polvertic ir nieko gero. Cia manau su savim reikia daug dirbti. Bandysiu dabar Vertigoheel jie homeopatiniai ziuresiu.
elena
2014-03-31 11:45
Sveiki,man nuo sausio mėn.naktį atsikėlusi paskui vėl atsiguliau ir nemaloniai gulinciai pradėjo svaigti galva.Taip tęsėsi porą mėn.spaudimas tai žemas tai padidintas,kai pakylą labai skaudėjo galvą,nėjo net pakelti.Po kiek laiko išsiliejo kraujas į akies baltymą,bet galvą skaudėjo mažiau.Spaudimą pažiūrėjo tik sekancią dieną,buvogerokai aukštas,pagalmano žemą spaudimą.Gyd.tyrimus daro,deja nieko.Kūnas po viso šito pasidarė nestabilus.Savijauta einant kad gali griūti.Esu sirgusi krūtų vėžys 2-stad.piktybinis,praėjo jau keturi metai.Didelės problemos su stuburu,bet naujasis gyd.neurologas nekreipia dėmesio.Širdį ir kraujagislias žada tirti kardiologai.Kas gali sukelti kūno nestabilumą net nežinau,bet norėčiau sužinoti
asho
2014-01-22 18:58
Man taip pat svaigsta galva, bet pastebejau kad kaip tik pradedu apie tai galvoti,kaip uzsimirstu taip nebuna. Man gydytoja atlikus tyrimus rado 3men skysciu trukuma pradejau draugaut su vandeniu jau menuo draugauju zesim kaip bus
Laura
2014-01-06 18:15
Sveiki, man jau trečia para sukasi galva ir liejasi akyse kartais per pečius duoda tokie digliai lyg atrodytu kaip kas su peliais perpjautu .... O man dar tik 14 metų, mokykloje kartais net reikia prisilaikyti prie sienu.. Labai dažnai nervuojiuosi aplinkiniai mane nervuoja, žemina.. Norėčiau paklausti gal kas atsakytu, kas gali būti kad tokie simptomai ? :( (hi)
laura
2013-10-30 18:52
na man pripaise nerima kauciu,kad ir taup ir yra...nes kaip isigastu ar susijaudinu tai ziauru....kaio uzeina...o buna ir nieko nedarannt bet jau kiek laiko geriau waistus nuo nerimo gal kaskiek geriau,bet nepasakyciau....rasykit gal kam ir taip yra?
SLS
2013-05-09 12:55
Sveiki,man jau 3 para svaisgsta keistai,uzspausta galva labai..pirma diena vaiksciojant netgi kai uzsiziuriu kur nors atrodo suduria smarkiai net uztemsta ir susimu uz galvos is baimes..ir iki dabar svaigsta,geriu vaistus nuo svaigulio israse bet nepadeda...
Aldona
2013-05-07 10:52
Man pabudus vieną rytą pradėjo eiti kadrai žemyn po to suktis, išsigandau.Darausi tyrimus, bet nieko neranda galvoje, kakle taip pat. Kiek konsultavausi įtaria: per tirštas kraujas, aukštas ypač blogasis cholesterolis (kraujagyslių šonuose atideda riebalines ląsteles kurių šviečiant nemato), kaip nekeista perpūsta skersvėjo (tepti gyvačių nuodais kaklą ir praeina)
Nežinau kiek tiesos dar gydymo jokio nepradėjau
laura
2013-05-05 22:48
kodel tyla apie galvos swaigima;( cia mes tik tokios trysbwargstancios rasykit kaip kam kas ar ka randa tie daktarai...
ruta
2013-04-27 12:44
man pavalgius sukasi galva,prasideda pykinimas,ir staiga akyse mirga pradeda karstis musti,sirdies ritmas padazneja.prie sprando jauciu skauma nedideli.kai taip atsistinka sokstu is lovos ir puolu i balkona oro ikvepti,tam kartui aprimsta.kartojasi jau kelinta diena,gyd neranda ligos :(
laura
2013-04-21 00:06
man taip pat swaiksta galwa kelinti metai ale nuo nerimo geriu antidepresantus ir betacerk bet nk;(:(
vitalija
2013-04-17 11:19
noriu paklausti,ka daryti kai atsikelus ryte is lovos pradeda suktis galva,o reikia eiti i darba.Kokiu vaistu reikia isgerti,ir taip sukasi tarsi viskas siubuoja,pinasi sunku eiti,ir visa diena taip ,kartais buna net pora dienu kad sukasi.Ka patartumet daryti.Ir dabar rasau tai viskas sukasi,o i darba tai reikia iseiti(.Ar tinka vaistai Polvertic 24mg.)

Parašykite savo nuomonę

Jūsų vardas: El. pašto adresas:
Jūsų komentaras:
:) (happy) :D (super)
(hi) (red) (fu) (fool)
(weird) :P :( (hooray)
(bad) (think) 8| (ok)
Apsaugos kodas:
 
Sveikas žmogus
Rubrikos
Naudinga informacija
Neradote ko ieškote?
Pabandykite pasinaudoti paieška:
© Sveikas žmogus 2015. Visos teisės saugomos