Kai iš po kojų slysta žemė, svaigsta galva...

Ilgą laiką kaip “plaukas sriubos lėkštėje” (Sjaastad) daugeliui gydytojų buvo pacientų skundai galvos skausmu, tačiau ir galvos svaigimas tebėra dažnų diskusijų priežastis.
 

Galvos svaigimo labirintai


Galvos svaigimas - labai sudėtinga patologija, kuri dažnai kelia didelį nerimą pacientams, o ir gydytojams būna sunku nustatyti jo priežastis. Be galo svarbu, kokie pojūčiai pasireiškia kartu su svaigimu (pykinimas, lygsvaros sutrikimas, galvos skausmas ir kt.). Taip pat svarbu, kaip žmogus jaučia galvos svaigimą, ar aplink jį sukasi daiktai, aplinka. Gydytojas, tirdamas pacientą, atkreipia dėmesį į veiksnius, provokuojančius galvos svaigimą: ar tai yra galvos padėties pakeitimas, ar atsitiesimas susilenkus, pakilimas iš gulimos ar sėdimos padėties, ar žvilgsnio nukreipimas į šoną, į viršų - šie veiksniai būdingi skirtingoms galvos svaigimo priežastims, kurių ir gydymas labai skiriasi.
Yra keletas ligų, kuriomis susirgus vienas iš simptomų yra nuolatinis galvos svaigimas: klausos nervo pažeidimas, kaukolės kaulų lūžis, pažeidžiantis vidinę ausį, herpetinis ausies bėrimas, staigus apkurtimas. Jas paprastai gydo skirtingų sričių specialistai. Kai kurios ligos sukelia galvos svaigimo priepuolius, trunkančius skirtingą laiką. Tai migrena, arterinė hipertenzija ir arterinė hipotonija, aterosklerozė, širdies ritmo sutrikimai. Svaigimas gali išsivystyti ir po galvos smegenų sukrėtimo ar sumušimo, taip pat gali būti sukeltas kai kurių medikamentų, atsirasti sergant išsėtine skleroze, esant galvos smegenų augliui, sergant kai kuriomis psichikos ligomis, esant intoksikacijai arba tam tikrų smegenų sričių kraujotakos sutrikimui.
 

 

Išbandymai pacientams


Galvos svaigimu besiskundžiantį pacientą, kuris pralaukė keletą dienų iki konsultacijos ir ilgą eilę už gydytojo kabineto durų, šeimos gydytojas dar siunčia pas įvairius specialistus, dažniausiai - pas neurologus. Kuo pacientas vėliau pakliūva pas specialistą, tuo sunkiau pamatyti simptomus, padedančius diagnozuoti ligą. Nors aukščiau išvardintos toli gražu ne visos galvos svaigimo priežastys, vis dėlto skaitytojams jau susidaro aiškus vaizdas, kaip svarbu jas tiksliai nustatyti bei laiku ir tinkamai pradėti gydyti. Tai tikrai nėra lengva, ir tam būtina, kad pacientas geranoriškai bendradarbiautų su gydytoju, atvirai išsakytų savo klausimus, abejones, baimes. Padėti žmogui daug sunkiau, kai, užuot išsiaiškinęs visus kilusius neaiškumus su gydytoju, jis bando gydymą koreguoti savo nuožiūra.
 

Tabletės neveikia, jei jos nevartojamos


Remiantis tyrimais, gydytojų nurodymų nepaiso 30-60 proc. pacientų, o kai kuriais atvejais - net ir iki 94 proc. Akivaizdu, kad tokiu atveju apie gydymo kokybę ir jo rezultatus neverta net kalbėti. Ar pacientas noriai bendradarbiaus, be abejo, daugeliu atvejų lemia tai, ar gydytojas sugebėjo “rasti priėjimą” prie šio konkretaus žmogaus. Vis dėlto pacientui bus tik į naudą, jeigu jis pats imsis daugiau atsakomybės už savo gydymą, aktyviai dalyvaudamas diskusijoje su gydytoju jam rūpimais klausimais. Vien tik gydytojo pastangos negali užtikrinti trokštamos gydymo sėkmės.
Aišku, kiekvienas mieliau rinktųsi tokį gydymą, kai pakaktų išgerti vieną tabletę per gyvenimą, ir būtų apsaugotas nuo visų ligų. Gal tai atrodo utopija, tačiau mokslas ir šioje srityje žengia į priekį, siūlydamas vaistus vieną kartą per savaitę ar per mėnesį. Vis dėlto yra atvejų, kai laukiamus gydymo rezultatus galima užtikrinti tik vartojant vaistų kelis kartus per dieną tam tikra, ne mažesne ir ne didesnę doze.
Pateiksime pavyzdį, susijusį su galvos svaigimo gydymu. Moksliniai tyrimai parodė, kad įvairios kilmės galvos svaigimui gydyti labai veiksmingas vaistas yra Betaserc (betahistino hidrochloridas). Tai gerai žinomas vaistas tiek gydytojams, tiek pacientams, nors kasmet apie šį vaistą paskelbiama vis naujų mokslinių duomenų. Vienas iš svarbių dalykų, kuris paaiškėjo atlikus tyrimus, yra glaudžiai susijęs su pacientų bendradarbiavimu - kiek kartų ir kokią šio vaisto dozę vartoti. Paaiškėjo, kad geriausių gydymo rezultatų pasiekiama Betaserc vartojant po 1 tabletę (16 mg) tris kartus per parą (vaistinėse yra tokios dozės tablečių). Būtent ši dozė yra veiksmingiausia, nes veikia stipriau ir greičiau, palyginti su mažesne vaisto doze. Todėl pacientai, kurie iš tiesų nori jaustis gerai, kurie nori, kad maksimaliai sumažėtų galvos svaigimas, turėtų laikytis gydytojo paskyrimo ir vartoti 16 mg Betaserc tabletes tris kartus per parą. Tie patys moksliniai tyrimai parodė, kad vaistas yra labai saugus, ir šią veiksmingą Betaserc dozę pacientai labai gerai toleruoja.
 

Pacientas - aktyvus gydymo proceso dalyvis


Jaučiant galvos svaigimą svarbu laiku nueiti pas šeimos gydytoją, kad būtų kuo greičiau ir tiksliau nustatyta jo priežastis bei paskirta tinkamo vaisto, kurio svarbu vartoti veiksmingiausiomis dozėmis. Tolesnis paciento likimas bei jo gyvenimo kokybė dažnai priklauso nuo to, ar teisingai buvo diagnozuota liga, ar tinkamai parinkta vaistų dozė ir, žinoma, ar jis tinkamai jų vartojo.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai