10 patarimų slaugantiesiems Alzheimerio liga sergančius žmones


1. Diagnozę nustatyti reikia kaip galima greičiau
Alzheimerio liga prasideda nepastebimai. Ligonis kurį laiką savo atminties sutrikimus sugeba nuslėpti, todėl pastebėję, kad senas žmogus nuolat ką nors pamiršta, negalvokite, kad taip ir turi būti. Būtinai kreipkitės į gydytoją. Nesakykite: "Tai nieko nebepakeis". Šiuolaikiniais vaistais galima sulėtinti ligos vystymąsi. Kuo anksčiau sužinosite, su kuo susidūrėte, tuo geriau planuosite ateitį.
2. Sudarykite juridinį (teisinį) ir finansinį planą
Nesidrovėkite kreiptis į juristą dėl įgaliojimo veikti ligonio vardu, globos, testamento, kitų svarbių dalykų. Iš anksto suplanuokite lėšas, kurių prireiks ligonio priežiūrai namuose, privačioje klinikoje ar prieglaudoje. Patį ligonį įtraukite į planavimą kaip galima anksčiau, kol jis dar gali pareikšti savo valią.
3. Mokykitės slaugyti
Alzheimerio liga nuolat progresuoja, reikalauja įvairių slaugos įgūdžių ir sugebėjimų. Kai kurios paprastos priemonės gali padėti ir ligoniui, ir jums. Pavyzdžiui, aiškiai paženklinus vonios kambario duris, ligonis jas lengviau randa, tai sumažina jo nerimą. Svarbu užrakinti vaistus, kad ligonis jų neišgertų per daug, duris, kad jis neišeitų ir nepaklystų. Jūs galite išmokti padėti savo ligoniui visose ligos stadijose.
4. Sužinokite, kokia pagalba yra jums prieinama
Jūsų paties, o ir jūsų artimojo gerovei stenkitės sužinoti, kokia pagalba jums prieinama. Jau atsiranda slaugytojų savitarpio pagalbos grupių prie psichikos sveikatos centrų. Pasitarkite su gydytojais ir socialiniais darbuotojais.
5. Priimkite pagalbą
Bandymas atlikti viską pačiam išsekins jus, jūs netgi galite pats pasijusti sergąs. Šeimos ir draugų teikiama pagalba gali būti labai svarbi. Jeigu jie nesiūlo pagalbos - paprašykite jos.
6. Pasirūpinkite savimi
Nesistenkite visiškai prisirišti prie savo artimojo, pamiršdami savo poreikius. Nepakliūkite į šiuos spąstus. Skirkite laiko sau. Nueikite į kiną, į svečius, mankštinkitės.
7. Valdykite savo nerimą
Nerimas gali pasireikšti fiziškai (pablogėjęs regėjimas, virškinimo problemos, aukštas kraujo spaudimas), nuotaikos arba elgesio sutrikimais: irzlumu, koncentracijos stoka, apetito sumažėjimu. Kartais slaugytojai pradeda vartoti alkoholio arba vaistų, kad palengvintų savo nerimą. Nebijokite pripažinti savo nerimo, kreipkitės pagalbos.
8. Būkite realistai
Kad ir ką darytumėte, Alzheimerio liga progresuos. Kai kuriuos dalykus jūs galite pakeisti, kitų - ne. Liūdėkite dėl to, kad netekote savo artimojo, savo draugo ir ateities. Bet pasidžiaukite savo gerais prisiminimais, gyvenkite šia diena ir toliau "kabinkitės" į gyvenimą.
9. Mokykitės "išmesti iš galvos"
Jei jūs jau nebepajėgiate slaugyti ligonio pats ir perdavėte tai kitiems - nekaltinkite savęs dėl to. Jūs padarėte, ką galėjote.
10. Pasitikėkite savimi
Jūs esate žmogus. Jūs kartais netenkate kantrybės ir darote dalykus, kurių vėliau galite gailėtis. Jūs vienas negalite suteikti tokios globos, kurios norėtumėte. Neprivalote jaustis dėl to kaltas. Jūs darote tai, ką galite. Pasitikėkite savimi. Jūsų mylimam žmogui reikia jūsų, ir jūs esate šalia.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai