Smegenų insultas gali aplankyti kiekvieną

Lietuvoje, kaip beveik visame pasaulyje - tai antroji pagal dažnumą kraujagyslių kilmės liga, ir nors dauguma iš mūsų įsitikinę, kad ja serga išskirtinai seno amžiaus žmonės, rezultatai parodė, jog šis pavojus gali grėsti bet kam. Atlikus statistinius skaičiavimus paaiškėjo, kad labiausiai insultai paplitę Rusijos Novosibirsko srityje, kai kuriose Suomijos dalyse, o Šveicarijoje sergamumas insultais daug mažesnis. Apie insultą, rizikos faktorius, simptomus bei būdus jo išvengti kalbamės su neurologu docentu V.BUDRIU.
 

Kokie insulto simptomai?


Insultas - tai smegenų infarktas. Jis ištinka, kai yra pažeidžiama dalis smegenų, kadangi į ją nepatenka kraujo išnešiojamas deguonis. Sustojus kraujo apytakai, pirmiausiai sutrinka smegenų ląstelių veikla. Nenormalizavus smegenų kraujo apytakos, ląstelės pradeda irti ir miršta. Dėl šio sutrikimo žmogus pajaučia silpnumą, paralyžiuojamos galūnės.
Pagal tai, kokia smegenų dalis yra pažeista, ištikti insulto žmonės gali prarasti pusiausvyrą, sutrinka regėjimas, rijimas. Pažeidus kalbos centrą (dešiniarankių jis yra kairėje pusėje, kairiarankių - dešinėje), sutrinka kalba.
Jei insultas ypač sunkus, žmogus praranda sąmonę.
Lietuvoje kasmet vidutiniškai insultą patiria per 7-8 tūkst. žmonių, iš jų apie pusė yra moterys. Daugumą kitų insultas ilgiems metams prikausto prie lovos.
Nors mirtingumas nuo šios ligos nuolat mažėja, žmonių, kenčiančių nuo insulto sukeltų padarinių, skaičius vis didėja.
 

 

Kas sukelia smegenų insultą?


Insultas paprastai išsivysto per daugelį metų. Jis nėra paveldimas, tačiau paveldimas polinkis į aterosklerozę. Specialistų teigimu, pusė insultų yra aukšto kraujospūdžio pasekmė. Tačiau ir pakitimai, atsirandantys dėl širdies infarktų, jei susidaręs trombas nukeliauja į smegenis, taip pat gali būti smegenų insulto priežastis.
Dalį insultų (apie 10 proc.) sukelia širdies ligos, sepsinis endokarditas.
Jei rūkote, dažnai išgeriate ar turite antsvorio, insulto rizika labai padidėja ir, kitaip nei širdies infarktų, kurių pavojų moterims sustabdo hormonas estrogenas, ji yra tokia pat didelė ir vyrams, ir moterims.
Vaikams irgi pasireiškia insultai. Jei vaikai serga širdies ligomis, susidarę trombai gali nukeliauti į smegenis. Insultas taip pat gali ištikti, jei yra protezuoti vožtuvai ar kitokia įgimta kraujagyslių anomalija.
 

Kokie būna insultai?


Yra dvi insultų rūšys: dažniausiai (apie 80 proc. visų insultų) prasideda, kai pažeistoje arterijoje susidaro kraujo trombas ir uždaro kelią kraujui tekėti į tos kraujagyslės maitinamą smegenų laukelį. Tai išeminis insultas. Palyginti retai pasitaiko hemoraginis insultas, kai trūksta pažeisti kraujo indai ir kraujas išsilieja į smegenis. Hemoraginis insultas būna dviejų tipų: kai kraujas išsilieja į pačias smegenis ir kai kraujas išsilieja po smegenų dangalais.
Išeminis insultas yra liga, kurios mirtingumas didelis - miršta apie 20-30 proc. visų sergančiųjų. Mirtingumas nuo hemoraginio insulto didesnis - 40-60 proc.
 

Ateitis atrodo šviesesnė


Suteikus visą reikiamą pagalbą per 3-6 valandas, insulto pažeistą vietą galima atstatyti, bet praktiškai to padaryti nespėjama. Žmonės dažnai kreipiasi ne iš karto po insulto, be to, per tokį trumpą laiko tarpą neįmanoma atvežti ligonio į gydymo įstaigą ir atlikti tyrimus. Galvos smegenų pažeidimus galima nustatyti kompiuterine tomografija. Tačiau tokia brangi aparatūra tėra tik kai kuriuose miestuose.
Medikų priežiūra. Pragulos, infekcija, rijimo sutrikimai, plaučių pažeidimai po insulto - dažna mirties priežastis. Todėl slauga yra vienas iš esminių gydymo dalių. Nuolat prižiūrint medikams, atliekant įvairias fizioterapijos procedūras (masažas, gimnastika), mirtingumas labai sumažėja ir būna geresnė profilaktinė apsauga nuo šios ligos komplikacijų. Geriausi rezultatai pasiekiami su insulto ištiktu ligoniu dirbant pirmuosius mėnesius.
Chirurginis gydymas. Pašalinus susiaurėjusias arterijos dalis galima pagerinti kraujo tekėjimą ir apsaugoti nuo tolesnių insultų tuos, kuriems jau yra pasireiškęs “mikro” ar vidutinio stiprumo insultas.
Vaistai. Užkimšę smegenis trombai pamažu valosi patys. Skiriama daug skysčių, mikrocirkuliaciją gerinančių vaistų, koreguojamas kraujospūdis, širdies ritmas. “Iki šiol pasaulyje nėra vienintelio veiksmingo insulto gydymo būdo. Jis daugiau pagalbinis. Gydomos tik insultą sukėlusios priežastys. Trombus tirpinantys vaistai, vartojami nuo širdies infarkto, yra bandomi ir gydant išeminį insultą. Pirmieji bandymai teikia daug vilčių.
 

Tiesa ar melas?


Insultai ištinka tik senus žmones
Ne. Dažniausiai insultai prasideda žmonėms, sulaukusiems pensinio amžiaus. Apie 2/3 insultu susirgusių žmonių - per 60 metų, nors pastebima, kad kraujagyslių ligos, tarp jų ir insultas, pastaruoju metu “jaunėja”. Vis dažniau insultai ištinka penkiasdešimtmečius - tiek vyrus, tiek ir moteris.
Insultas prasideda patyrus stresą
Ne. Daugumai ligonių insultas prasideda miego ar poilsio metu. Tačiau stresas gali padidinti kraujospūdį, kuris yra didelis insulto rizikos faktorius.
Insultas jus suluošins visam gyvenimui
Ne visuomet. Kas trečias susirgusysis pasveiksta. Tai priklauso nuo to, ar ilgai buvo sustabdyta kraujo apytaka, t.y. ar greitai buvo suteikta pirmoji pagalba. Apie 1/3 žmonių po insulto grįžta į darbą. Tai lemia laiku suteikta pagalba bei veiksminga reabilitacija.
Apie insultą organizmas neįspėja iš anksto
Ne visai taip. Maždaug kas trečias nukentėjęs nuo insulto asmuo prieš tai yra patyręs nesunkų “mikro” insultą, kurio simptomai greit išnyksta be jokių liekamųjų pažeidimų. Esant hemoraginiam insultui, to gali ir nebūti.Todėl jei manote, kad patyrėte “mikro” insultą, kreipkitės į gydytoją.
Jei patyrėte vieną insultą, būtinai ištiks ir kitas
Ne visuomet. Daugelis žmonių gali panaikinti tokią riziką, pasitelkdami apsisaugojimo nuo insulto būdus.
 

8 būdai, kaip panaikinti insulto riziką


1 Stebėkite savo kraujospūdį
Aukštas kraujo spaudimas yra didžiausias rizikos faktorius - net 60 procentų insultų yra aukšto kraujospūdžio rezultatas. Todėl nuolat matuokitės kraujospūdį, ypač jei vieno iš jūsų tėvų jis buvo ar yra aukštas.
2 Vaistus gerkite labai apdairiai
Prieš gerdami piliules, įsitikinkite, ar tikrai jos būtinos. Kontracepcinės piliulės didina insulto riziką, ypač jei yra kitų rizikos faktorių (pavyzdžiui, jei moteris rūko).
3 Nuolat mankštinkitės
Bent 30 minučių 5 kartus per savaitę. Mankšta turi būti aktyvi, kad raumenys pakankamai sušiltų.…
4 Nerūkykite
Rūkymas - neabejotinas rizikos faktorius. Taigi kuo daugiau rūkote, tuo labiau rizikuojate.
5 Reguliuokite svorį
Nutukimas nėra tiesioginė insulto priežastis, bet didina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Net jei jūsų nekamuoja aukštas kraujospūdis, antsvoris labai padidina riziką patirti insultą.
6 Mažiau vartokite druskos
Vartojant daug druskos, pakyla kraujospūdis. Taigi kiek galite, mažinkite suvalgomos druskos kiekį.
7 Valgykite neriebų maistą
Vartokite aliejų arba neriebų margariną, neriebius produktus. Atsisakykite riebesnės mėsos, ypač jautienos ir kiaulienos.
8 Nepiktnaudžiaukite alkoholiu
Nors labai maži alkoholio (ypač raudono vyno) kiekiai gali būti naudingi, tačiau daug ir dažnai gerti yra labai pavojinga.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai