Kodėl trūkčioja akies voką

„Aš dažnai jaučiu trūkčiojant akies voką. Tai labai vargina. Atrodo, kad taip būna, kai esu pavargęs. Kas man yra? Aš įsitikinęs, kad mano organizme trūksta kažkokių medžiagų?“ – klausia mūsų skaitytojas. Šiame straipsnyje trumpai bandysime atsakyti, koks sutrikimas vargina mūsų skaitytoją ir kaip jis gydomas.
 

Tikas


Vieno raumens ar raumenų grupės susitraukimas pagal klaidingą komandą, gaunamą iš galvos smegenų, vadinama hiperkinezija (gr. hyper – pernelyg, padidėjęs, gr. kinesis – judesys). Akies voko trūkčiojimas priklauso hiperkinezijoms ir vadinamas tiku.
Tikai – tai staigūs, nevalingi, pasikartojantys, stereotipiniai judesiai. Tai gali būti: akies voko trūkčiojimas, mirksėjimas, nosies trūkčiojimas, pečių traukymas ir kita. Kai paliečiamas kalbos aparatas, atsiranda vadinamosios vokalizacijos – kosčiojimas, šniurkščiojimas.
Tikai paprastai prasideda vaikystėje, maždaug 6 m. amžiaus vaikams, nors gali išsivystyti ir suaugusiam žmogui. Įvairių mokslo šaltinių duomenimis, jais serga nuo 10 iki 20 proc. vaikų. Paprastai tikas progresuoja (blogėja) paauglystės laikotarpiu ir pamažu išnyksta suaugus.
Jei tikas atsiranda suaugusiam žmogui, jis paprastai netrunka ilgiau nei vienerius metus. Kai kurie tikai yra trumpalaikiai, praeinantys ir dažniausiai susiję su padidėjusia psichoemocine įtampa, nerimu, nuovargiu. Juos slopina atsipalaidavimas, miegas.
 

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai