Nusipirksiu batukus sau, kad kojyčių jie nespaustų

Retas žmogus, ypač brandžiame ar vyresniame amžiuje, gali pasigirti sveikomis kojoms. Vargina iššokęs nykščio kauliukas, skaudantis padas ar panašūs dalykai. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis batus, kad mažiau skaudėtų kojas ir jaustumės patogiau? Apie tai kalbame su UAB „Pirmas žingsnis“ ilgamečiu ortopedu Arūnu Černeckiu.
 

Lietuvoje turime itin daug batų parduotuvių. Deja, išsirinkti patogius ir kokybiškus – vis dar sunkus darbas. Kokie turėtų būti pagrindiniai tinkamos avalynės reikalavimai?
Renkantis batus pirmiausia reikėtų atsižvelgti į savo pėdos formą: ar ji normali, plokščia, ar gaubta (aukštu pėdos skliautu). Venkite ankšto ir siauro modelio avalynės, nes, ilgiau avint batus smailėjančiomis nosimis, pirštai bus nuolat spaudžiami ir traumuojami, todėl atsiras pūslių, nuospaudų, gali deformuotis pėdos kauliukai (lot. Hallux valgus, nors ši problema yra paveldima ir neretai atsiranda dar jaunystėje).
Jei kojas dažnai skauda, nepageidautini batai ir aukšta pakulne.
Smulkiuosius kojų sąnarius paprastai skauda tada, kai batai spaudžia, yra per maži.

Jeigu yra tam tikrų pėdų deformacijų (pavyzdžiui, šleivapadystė, pilnapadystė) reikėtų rinktis batus kietu užkulniu ir plačia patogia neaukšta (2–4 cm) pakulne.
Dažnos problemos – skausmingi kojų padai, deformuoti sąnariai, sunku priminti, skauda einant.. Kokią reikėtų avėti avalynę gatvėje ir namuose tokiais atvejais?
Batų parinkimas yra individualus dalykas, nes vienam žmogui geriau tinka batai kietu padu, kitam – minkštesniu. Norėčiau pasakyti štai ką: kuo aukštesnė batų pakulnė, tuo turėtų būti didesnis skersinis pado skliautas, tada vaikščioti bus lengviau ir patogiau.
Jeigu skauda kojų padus, patarčiau rinktis minkštesnius batus ir į juos įdėti supinatorius. Kai vargina įvairios sąnarių deformacijos, dažnai patogesni yra batai, turintys kietesnį ir lankstesnį poliuretano padą.
Namuose vaikščiokite apsiavę minkštomis šlepetėmis, bet ne basomis, nes tuomet kojų problemos tik aštrės: dar labiau kryps sąnariai, atsiras klubo, vėliau stuburo pakitimų, kelių ar čiurnų deformacijų. Tai jau gana rimta.
Nemažai žmonių kenčia dėl kojų prakaitavimo, grybelio. Iš kokių medžiagų pagaminta avalynė tokiais atvejais yra visiškai netinkama?
Šiais laikais avalynė yra gaminama iš odos, jos pakaitalų ir sintetinių medžiagų.
Visiškai netinkama sintetinė, kieta ir ankšta avalynė, kuri labai vargina kojas. Ją dėvint kojos daugiau ar mažiau prakaituoja, nes labai blogas oro pralaidumas.
Ankštos avalynės reikėtų vengti, nes ji sutrikdo pėdų kraujotaką, skatina prakaitavimą, nuospaudų susidarymą, tarpupirščių įtrūkimus, įvairias kojų nagų deformacijas. Dėl šilumos ir nuolatinės drėgmės ankštuose batuose sparčiai dauginasi bakterijos, todėl yra idealios sąlygos grybeliui atsirasti.
Ką reikėtų žinoti norint išsirinkti kojų nežalojančią kasdieninę, laisvalaikio ar išeiginę avalynę?
Laisvalaikiui geriausiai tinka lengva sportinė avalynė minkštu neslidžiu poliuretano ar guminiu padu. Norint, kad kojos nepavargtų, į šonus nekryptų sąnariai, kojų pirštai, tiek kasdieninė, tiek išeiginė avalynė turėtų būti kietesniu užkulniu (ypač jeigu yra aukštesnė pakulnė). Kojos turi būti patogiai „įrėmintos“, kad vaikščioti būtų saugu.


Reikėtų atsisakyti įpročio, ypač jaunoms merginoms ir moterims, nuolat avėti aukštakulnius batelius. Tai labai nesveika ne tik kojoms, bet ir visam organizmui, nes tuomet sutrumpėja Achilo sausgyslė, gali atsirasti venų varikozė, stuburo, klubo sąnario ligos.
Aukštakulniai gražu, tačiau juos palikite pobūviui, teatrui ar vakarėliui.
Kodėl kartais matavimo metu atrodo, kad batai lyg ir patogūs, o nusipirkus ir pradėjus juos avėti pasirodo, kad jie kieti ir kojos juose tarsi „dega“. Kaip įvertinti, ar batai bus patogūs ir ateityje?
Perkant batus parduotuvėje, iš tiesų, neretai sunku yra įvertinti, ar jie pagaminti iš tikros odos, odos pakaitalo ar sintetinių medžiagų. Dažniausiai konsultantės tvirtina, kad batai yra pagaminti iš geros odos, kuri prasitampys, prisitaikys prie jūsų kojų, ir viskas bus gerai. Tačiau dažniausiai odinis būna tik batų viršus (batviršis), o viduje panaudotos sintetinės medžiagos. Štai tada ilgiau pavaikščiojus tokiais batais jaučiasi jūsų paminėtasis jų kietumas, kojos greitai pavargsta, rodos, kad „dega“ ir norisi juos kuo greičiau nusiauti.
Tai ką gi daryti, kad jūsų pasirinkimas būtų kuo geresnis? Nematuokite batų ryte, geriau pavakare, o geriausiai vakare, kai kojos būna kiek patinusios. Tuomet tikėtina, kad nenupirksite per ankštų.
Matuokitės ne tik savo dydžio, bet ir didesnius bei mažesnius, nes skirtingų batų gamintojų dydžiai neretai skiriasi.
Bato dydis priklauso ir nuo modelio. Tarkim, jeigu batai yra smailėjantys, reikia didesnio dydžio, kad nespaustų pirštų.
Svarbu matuojant nepamiršti, kad batai turi prisitaikyti prie jūsų pėdos (plačioji pėdos dalis turi būti nesuspausta), o ne atvirkščiai. Taigi pirkite batus, kurie labiausiai atitinka jūsų pėdos formą.
Ir netikėkite, kad batai išsitemps. Nusprendę pirkti batus neskubėkite... Pasivaikščiokite kiek ilgėliau po matavimo zoną, pajuskite , ar tikrai kojoms patogu. Jeigu bent kiek abejojate, geriau batų nepirkite.
Ar egzistuoja universalus klasikinis bato ir pado modelis, suteikiantis kojoms didžiausią komfortą?
Taip, egzistuoja. Universalus patogus batas, – tai kai yra lygus padas ir žema, ne aukštesnė nei 2 cm pakulnė. Patogi avalynė turi atitikti šiuos reikalavimus: kietas užkulnis, suformuoti išilginiai ir skersiniai skliautai, neaukštas pakulnis. Kojos turi jaustis tvirtai ir patogiai, – jokio spaudimo nei pirštų priekyje, nei pėdų šonuose. Jeigu daug vaikščiojate, rinkitės platesnę avalynę minkštesnės odos ir minkštesniu lankstesniu padu.
Kokiu atveju jūs patartumėte įsigyti ortopedinę avalynę arba į batus įsidėti specialius ortopedinius įdėkliukus?
Kai neprisitaikote sau batų parduotuvėje, tada reikėtų įsigyti ortopedinę avalynę ar ortopedinius įdėkliukus. Deja, apie 50 proc. žmonių nusiperka netinkamus batus.
Jeigu jūsų pėda plati, nereikia jos įsprausti į siaurus batus ir atvirkščiai: nepirkite plačių batų, jeigu jūsų pėdos yra siauros.
Jei skauda atsikišusius pėdos kauliukus, reikėtų kreiptis į gydytoją ortopedą ar chirurgą Rekomenduojama į batus įsidėti specialius įdėklus, kurie koreguoja pėdos judesius ir mažina kauliukų skausmą. Kartais rekomenduojama tarp pirštų dienai ar nakčiai įsidėti specialius minkštus ortopedinius silikoninius ritinėlius.
Taigi, atėję į batų parduotuvę, pirmiausia pasižiūrėkite į savo koją, o tik po to – į batus.
Turbūt kiekvienas turime mėgstamus batus, kuriuos vis taisome ir nenorime išmesti. Apie tokius paprastai sakome: „batai tokie patogūs, jautiesi lyg būtum basas.“ Kokia yra patogių batų vizitinė kortelė? Kaip juos atrasti ir atpažinti gausybėje batų parduotuvių?
Nenuostabu, kai su labai patogiais batais nenorime išsiskirti. Per siauri, per platūs, per maži ar per dideli batai – visada bus nepatogūs, nes deformuos pėdos skliautą, susidarys nuospaudos, gali išprovokuoti įvairias ligas. Renkantis batus reikėtų nepamiršti, kad svarbiausia jų funkcija – apsaugoti pėdą nuo sužeidimų, traumų, todėl pirmiausia jie turi būti patogūs, o grožis – antroje vietoje.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai