Ilgaamžiškumo receptai iš „Mėlynųjų zonų“

Prieš keletą savaičių viena draugė grįžo iš Japonijos. Ji nepaliaujamai kalbėjo apie tai, jog toje šalyje seneliai atrodo kur kas geriau nei Lietuvoje: jie linksmi, nesiskundžia dėl savo sveikatos, aktyviai dalyvauja visuomeninėje veikloje, parkuose vakarais galima išvysti senjorus, kurie grupelėse atlieka įvairius, lankstumą ir koordinaciją gerinančius, pratimus...Ir tik vėliau, po kiek laiko mano draugė sužinojo, jog Japonija, Okinava, priklauso „Mėlynajai zonai“ – vietai, kurioje yra daugiausia ilgaamžių žmonų. Taigi, įdomu būtų sužinoti, kokie tų žmonių ilgaamžiškumo receptai?

Šalys, kuriose daugiausia žmonių, nugyvenusių ilgus metus

Japonijoje esanti Okinava ne vienintelė vieta, kurioje daugiausia gyvena senyvo amžiaus žmonių, nesiskundžiančių įvairiomis senatvės ligomis, juos daug rečiau vargina sąnarių skausmai, kraujotakos sutrikimai... Štai dar keletas šalių, kuriose ilgaamžių gyvena daugiausia:

  1. Sardinija, Italija
  2. Nikėja, Kosta Rika
  3. Ikarija, Graikija

Ilgaamžiškumo „receptai“ – kokie jie?

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, tai, ar žmogus nugyvens ilgą gyvenimą lemia tokie faktoriai kaip: gyvenimo būdas, saikinga mityba, mėgstamas darbas, artimas ryšys su šeima, poilsis.

Remiantis Dan Buettner knyga „Mėlynosios zonos: pamokos, kaip gyventi ilgiau iš žmonių, kurie gyvena ilgiausiai“ pateikiame tris patarimus, kurie galbūt padės ir Jums nugyventi kuo ilgesnį gyvenimą.

Mažiau nerimauti, daugiau dalyvauti visuomeninėje veikloje, nepamiršti skirti laiko poilsiui. Ar žinojote, jog tai, kiek ilgai gyvensime, lemia tik 25 proc. mūsų genų? 75 proc. ilgaamžį gyvenimą lemia mūsų gyvenimo stilius, kasdieniniai pasirinkimai – mityba, sportas, subalansuotas poilsio rėžimas. Taigi, paklauskite savęs: ar pakankamai dažnai sportuoju? Ar leidžiu savo laiką aktyviai, lauke, ar pasyviai, ant sofos prie televizoriaus? Ar renkuosi vyną, ar šviežias sultis, ar vaistai nuo pilvo skausmo dažni palydovai? Geriau mėsa, ar šviežia daržovė? Svarbu nepamiršti, jog ne tik maistas, bet ir poilsis lemia mūsų sveikatą. Štai Graikijos, Ikarijos gyventojai nors ir eina vėlai miegoti, tačiau dienos metu jie nevengia nusnausti vieną kitą valandėlę, be to, laikosi Viduržemio jūros principais pagrįstos mitybos: valgo daug daržovių, vaisų, pilno grūdo produktų, ir, žinoma, alyvuogių aliejumi paskanina kasdieninius patiekalus. Dėl to jiems retai kada tenka patirti, ką reiškia skrandžio skausmai ar virškinimo sutrikimai..

Geriausia, kuomet maistas yra šviežias, gaminamas namuose ir valgomas drauge su visa šeima. Uši Okušima, 104 metų senolė iš mažo žvejų miestelio, kuris yra netoli Okinavos, trykšta energija ir gera nuotaika. Jos draugė sako, jog Uši – tai žmogus, kuris nesijaudina, kas nutiks ateityje, ji neliūdi dėl to, kad kažką prarado praeityje, ją retai kada vargina skrandžio spazmai, nes ji renkasi tik sveiką, pačios užaugintą ir pagamintą maistą. Priduria, jog dabar ji nori būti panaši į Uši ir pradėjo pati gaminti maistą dažniau sau ir savo šeimai.

Svarbiausia turėti gyvenimo prasmę, tikslus. Paklausus 75 metų senolio iš Sardinijos, kokia jo ilgaamžiškumo paslaptis, jis atsakė, jog gyvenime jam daugiausiai džiaugsmo teikia jo darbas, rūpinimasis gyvuliais. Jei jam tektų per dienų dienas sėdėti namie ir nieko neveikti, tuomet jo gyvenimas netektų prasmės ir dėl to sveikata būtų prasta.

{banner-25}

Teigiama, jog pasaulyje vidutinė gyvenimo trukmė yra 71,4 metai, visgi, tai – tik skaičius, kuris didžia dalimi priklauso tik nuo mūsų pačių. Taigi, pasirūpinkime, kad kiekvieno gyvenimas būtų kupinas džiaugsmo, laimės ir, svarbiausia, geros sveikatos !

L.Rimgailė

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai