Orams atšalus metas pasilepinti arbata

Sakoma, kad ankstyvas ruduo, kuomet jis būna šiltas ir saulėtas, – tai „bobų vasara“. Tikėkimės, kad šis ruduo būtent toks ir bus... O kol kas, panašu, kad šiais metais rugpjūtis mūsų tikrai nelepino: dar rugpjūčio viduryje kai kuriuos žmones vargino sloga, o drėgni ir šalti orai Lietuvoje vertė iš spintos traukti ne tik šiltus rūbus, bet ir grįžus vakarais pasilepinti šiltu puodeliu arbatos...

 

Tikroji arbata, kokia ji?

 

Parduotuvėse galima rasti visą galybę įvairiausių arbatos rūšių: raudonoji, žalioji, baltoji, juodoji...Arbatos, paskanintos įvairiais skoniais priverčia ne vieną minutę praleisti prie parduotuvės arbatų lentynų tol, kol mes išsirenkame savąją. Dažnai renkamės pagal kvapą, išvaizdą. Arbata, kuri bus su įvairiomis žolelėmis, kvepianti žemuogėmis ar kitais kvapais, žinoma, sulauks daug daugiau populiarumo nei ta, tikroji arbata, be jokių priemaišų – Camellia sinensis.

Taigi, kas tas Camellia sinensis krūmas? Tai augalas iš kurio gaminamos tos tikrosios arbatos. Camellia sinensis arbatos krūmas yra tarsi mama iš kurios gimsta kitos arbatos rūšys. Štai juodoji arbata yra gaunama iš šio augalo lapelių, o baltoji arbata yra daroma iš jaunų ūglių.

Tačiau pramonės gamyba labai dažnai Camellia sinesis nusprendžia pritaikyti vartotojų poreikiams ir paskaninti ją įvairiais skoniais.  Jei norite gauti kuo daugiau naudos iš arbatos, gerkite ją natūralią, be jokių papildomų priemaišų.

 

Šalys, kurios turi savo arbatų gėrimo tradicijas

 

Lietuviai tikrai nėra ta tauta, kuri arbatą geria kiekvieną dieną. Dažniau mūsų tautiečiai arbatos puodelį iškeičia į kavą, o be reikalo, nes arbata turi tiek daug naudingų savybių, ja tikrai verta pasilepinti.

Pažvelkime į tas tautas, kuriose arbatos tradicijos yra gilios. Štai senovės Kinijoje, kuri yra laikoma arbatos gimtine, buvo tradicija arbatą gerti iš specialių, mažų porcelianinių puodelių. Buvo manoma, jog kuo puodelis mažesnis, tuo arbatos skonis, aromatas bei jos poveikis organizmui yra stipresnis.

Bėgant metams kinai išsaugojo daugumą arbatos gėrimo tradicijų ir netgi tapo ta šalimi, kuri pasaulyje pagamina daugiausiai arbatos. Yra žinoma, kad daugiau nei 30 proc. viso pasaulio arbatos yra pagaminama būtent Kinijoje, 20 proc. – Indijoje. Tačiau indai, manoma, kad suvartoja daugiausiai arbatos. Jie itin mėgsta labai saldžią juodąją arbatą su pienu, o tokia arbata yra vadinama Chai. Anglai taip pat mėgsta juodą, balintą pienu, popiečio arbatą. Juoda arbata ne tik skani, bet ir naudinga sveikatai.

 

Arbatos nauda žmogui

 

Mokslo metams prasidėjus kiekvienas studentas ar moksleivis turėtų įprasti gerti arbatos. Kodėl? Todėl, kad yra žinoma, jog  tiek žalioji, tiek juodoji arbata gerina smegenų veiklą bei produktyvumą, be to, arbatoje esantis L-teaninas, aminorūgštis, mažina nerimą, kuris dažnai gali atsirasti prasidėjus naujiems mokslo metams.

Juodoji arbata, lyginant su kitomis arbatomis, turi daugiausia kofeino ir tonizuoti gali panašiai kaip kava. Ar žinojote, kad juodosios arbatos puodelis turės nuo 42 iki 72 mg. kofeino, o štai žaliojoje arbatoje jo bus kiek mažiau – nuo 9 iki 50 mg.

Dar viena priežastis, kodėl arbatos puodelis turėtų būti mūsų kasdienybės tradicija yra arbatoje esantys antioksidantai. Yra žinoma, jog arbatoje antioksidantų yra daugiau, nei vaisiuose. Daugiausiai antioksidantų turi baltoji arbata, nes būtent šios rūšies arbata yra mažiausiai perdirbta. Tad šaltais rudens vakarais palepinkite save ir savo artimuosius puodeliu šiltos arbatos.

 

L. Rimgailė

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai