Akupunktūra – „saugi ir veiksminga“ priemonė vaikų lėtiniam skausmui gydyti

 


Malšinti lėtinį vaikų skausmą – tikras iššūkis, mažai esama įrodymų dėl šiai amžiaus grupei taikomų skausmą mažinančio gydymo būdų veiksmingumo. Tačiau, remiantis naujausio tyrimo duomenimis, akupunktūra gali būti toji saugi ir veiksminga gydymo strategija.


Mokslininkai teigia, kad akupunktūra galimas vaikų lėtinio skausmo gydymo pasirinkimas.

Tyrimo vadovė, Rush universiteto Medicinos centro Čikagoje (Ilinojaus valstija) gydytoja, praktikuojanti kinų mediciną, Angela Johnson su kolegomis savo išvadas paskelbė žurnale „Alternative and Complementary Therapies“.

Lėtinis skausmas apibrėžiamas kaip bet koks skausmas, kuris tęsiasi mažiausiai 12 savaičių. Apskaičiuota, kad apie 20–35 proc. vaikų ir paauglių visame pasaulyje patiria lėtinį skausmą. Suaugusiųjų lėtinio skausmo gydymas pasižymi savais sunkumais, tačiau gydyti šios būklės vaikus dar sudėtingiau. Kad vaikų lėtinio skausmo gydymas vaistais yra efektyvus, įrodymų nedaug, todėl sveikatos priežiūros profesionalai dažnai yra itin atsargūs skirdami tam tikrą gydymą jaunuoliams dėl jų pažeidžiamumo augimo metu. Gydytojai baiminasi galimų ilgalaikių pasekmių jų sveikatai.

„Veiksmingai gydyti skausmą gali būti ypač sudėtinga, nes tai subjektyvus dalykas, tačiau malšinti vaikų skausmą – dar sudėtingiau, nes pastarieji, priklausomai nuo amžiaus ir tikslaus skausmo atpažinimo, gali nesugebėti aiškiai komunikuoti“, – priduria mokslininkė.  Tyrimas skirtas nustatyti saugius ir veiksmingus vaikų lėtinio skausmo gydymo būdus, o naujausio tyrimo duomenys leidžia Johnson su komanda teigti, kad tokį jau rado – tai akupunktūra.

Akupunktūra – tradicinėje kinų medicinoje naudojama praktika, kurios metu stimuliuojami tam tikri kūno taškai, dažniausiai į odą įbedant plonas adatėles.  Akupunktūra laikoma veiksmingu suaugusiųjų lėtinio skausmo gydymu, tačiau, ar procedūra gali būti veiksminga vaikų skausmo lengvinimo forma, informacijos mažai. „Šio tyrimo metu buvo siekiama nustatyti tiesioginį akupunktūros poveikį vaikams, o ne analizuojami apie suaugusiuosius surinkti duomenys, – tvirtina Johnson. – Toks dėmesys ypač svarbus, nes vaikai skausmą patiria kitaip nei suaugusieji.“

Akupunktūra sumažino skausmą, pagerino gyvenimo kokybę

Johnson su kolegomis į tyrimą įtraukė 55 vaikus ir jaunus suaugusiuosius nuo 7 iki 20 metų, visiems buvo diagnozuotas lėtinis skausmas. Kiekvienam dalyviui buvo atliktos aštuonios akupunktūros sesijos, kurių metu jiems buvo suteiktas individualiai pritaikytas gydymas. Kiekviena sesija truko apie 30 min.

Naudodamiesi Vaikų ir paauglių skausmo vertinimo priemone (angl. Adolescent Pediatric Pain Tool, APPT), dalyviai įvertino skausmą ir pykinimą prieš kiekvieną sesiją ir po jos. Pacientams reikia nurodyti skausmo vietas kūno kontūro schemoje ir apibūdinti jo intensyvumą siūlomomis frazėmis – nuo „neskauda“ iki „didžiausias galimas skausmas“.

Tyrėjai nustatė, kad dalyviai nurodė reikšmingą skausmo sumažėjimą po visų aštuonių sesijų (nuo pat kiekvienos individualios sesijos pradžios iki pabaigos) – pirmųjų sesijų metu skausmas sumažėjo labiau.

Užpildžius Vaikų gyvenimo kokybės aprašą (angl. Pediatric Quality of Life Inventory), tyrėjai nustatė, kad pagerėjo bendra pacientų sveikatos būklė, sumažėjo socialinių, emocinių, mokymosi problemų. Anot tyrėjų, išvados rodo, kad akupunktūra yra saugus ir veiksmingas vaikų, patiriančių lėtinius skausmus, gydymo būdas. Johnson priduria: „Šio tyrimo rezultatai patvirtina, kad akupunktūra gali visapusiškai daryti įtaką vaikų, patiriančių galimybes ribojančio lėtinio skausmo poveikį, sveikatai. Kaip visi geri gydytojai mes siekiame sumažinti vaikų kančias, tad tikimės, kad šis tyrimas bus pirmas žingsnis veiksmingiau padėti šiems vaikams.“

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai