Kam tinka gydymas purvu?

 Purvas – XXI amžiaus vaistas

 

Anksčiau, kai purvo terapija dar neturėjo mokslinio pagrindo, bet žmonės jau buvo pastebėję jo gydomąsias savybes, ligonius tiesiog užkasdavo purve ir taip palikdavo gulėti kurį laiką. Suprantama, kad po tokių ekstremalių procedūrų išgyvendavo ne visi, nes širdis paprasčiausiai neatlaikydavo didžiulio krūvio. Juk procedūros metu dažnėja pulsas ir kvėpavimas, didėja kraujospūdis, žmogus gausiai prakaituoja. Taigi purvo terapija yra žinoma nuo seniausių laikų, o šiandien purvą netgi vadina XXI amžiaus vaistu. Tačiau gydomojo purvo procedūras turi skirti tik gydantis gydytojas individualiai pagal kiekvieno paciento sveikatos būklę.

 

Ilgai išlaiko šilumą

 

Gydomojo purvo sudėtyje yra neorganinių ir organinių medžiagų, į hormonus panašių medžiagų, fermentų, vitaminų, antibiotikų, dėl to jis naudojamas kaip kai kurių preparatų pagrindas arba kaip savarankiška purvo procedūrų medžiaga. Tačiau gydomosiomis savybėmis purvas pasižymi ne vien dėl savo unikalios cheminės sudėties, bet ir dėl galimybių ilgai palaikyti norimos temperatūros režimą. Purvo šilumos laidumas labai mažas, todėl pašildytas jis sugeba ilgai išlaikyti nekintamą temperatūrą. Dėl to tose vietose, kur yra uždėtos purvo aplikacijos, smarkiai suaktyvėja kraujotaka, ląstelių viduje aktyvinasi biocheminiai ir bioenergetiniai procesai, gerėja medžiagų apykaita. Tačiau procedūrų metu labai svarbu per daug nedidinti purvo temperatūros, kad uždegimo fazėje nebūtų perkrovos , kuri gali sukelti ligos paūmėjimą.

 

Kam tinka gydymas purvu?

 

Purvo panaudojimo galimybės labai plačios. Šios procedūros tinka sergant kaulų-raumenų sistemos ligomis, esant nerviniams sutrikimams, sąaugoms, randams. Labai teigiamą poveikį purvo terapija turi sergantiesiems ginekologinėmis ir urologinėmis ligomis. Didelis šių procedūrų efektyvumas ir sergant odos ligomis, tokiomis kaip psoriazė, egzema, atopinis dermatitas. Gydomasis purvas plačiai naudojamas ir kosmetikoje: purvo aplikacijos veiksmingos gydant spuogus, aknę.

Dėl purvo aplikacijų sukeltų poslinkių organizme normalizuojasi įvairios funkcijos, gerėja audinių ir organų kraujotaka, mityba, didėja deguonies pasisavinimas, aktyvėja vidaus sekrecijos liaukų veikla, ypač jeigu ji buvo nepakankama, gerėja įvairių uždegimo produktų pašalinimas. Dėl šių priežasčių pasireiškia skausmą mažinantis, uždegimą slopinantis poveikiai. Aktyvinasi organizmo apsauginis ir prisitaikymo mechanizmai.

„Purvo vonios ar aplikacijos mažina sąnarių, raiščių, nugaros, stuburo skausmus, gerai slopina uždegimą gydant ginekologines, sąnarių ligas. Purvas normalizuoja nervų sistemos veiklą, o gydymo pabaigoje formuojasi ilgalaikis organizmo atsparumas kenksmingiems išorinės aplinkos veiksniams“, – sako Druskininkų sanatorijos „Eglė“ medicinos direktorius Arvydas Balčius.

 

Kam netinka gydymas purvu

 

Kaip ir visos fizioterapijos procedūros, kontraindikacijų turi ir gydymas purvu. Šios procedūros nerekomenduojamos sergant vėžiu, tuberkulioze, tromboze, širdies vainikinių kraujagyslių ligomis su aritmijos ir laidumo pažeidimais, inkstų funkcijos sutrikimais, esant ūminiams uždegiminiams procesams.

„Prieš nuspręsdami pasinaudoti purvo procedūromis, būtinai pasitarkite su gydančiu gydytoju, kuris šias procedūras turi skirti individualiai, atsižvelgdamas į kiekvieno paciento sveikatos būklę. Juk svarbiausia nepakenkti savo organizmui, o iš tokios vertingos gamtos dovanos gauti kiek įmanoma daugiau naudos“, – pabrėžia A.Balčius. Lietuvoje šiuo metu daugiausiai kasamas durpinis purvas.

 

Kam tinka baltasis purvas

 

„Eglės“ sanatorija vienintelė Lietuvoje turi ir baltojo (sapropelinio) gydomojo purvo. Pagrindiniai baltojo purvo gydomieji efektai: organizmo funkcijas normalizuojantis, imunitetą gerinantis, randų susidarymą slopinantis, antibakterinis, raminamasis, kraujo krešumą mažinantis, anticeliulitinis. Kada rekomenduojamas baltasis purvas? Kai yra judamojo–atramos aparato pažeidimų, ligos, liekamieji reiškiniai po galvos ir nugaros smegenų traumų, radikulitai, virškinamojo trakto, odos, ginekologinės, lėtinės kvėpavimo organų ligos ir kt.

Tokios procedūros netinka sergant tuberkulioze, sunkia bronchine astma, kraujo ligomis, inkstų ligomis (esant inkstų funkcijos nepakankamumui), esant padidėjusiai skydliaukės funkcijai, piktybiniams augliams, ūminiams uždegimo procesams ir ligoms, širdies nepakankamumui, esant dideliam nutukimui, dažniems ir pasikartojantiems įvairios kilmės kraujavimams, nėštumui.

 

Ligos, kurios gali būti gydomos purvu

·         Judamojo-atramos aparato: lėtiniai artritai, deformuojamosios artrozės, Bechterevo liga, osteochondrozė, raumenų ir raiščių pažeidimai, kontraktūros.

·         Periferinės ir centrinės nervų sistemos: radikulitai, po stuburo diskų pašalinimo operacijų, Reino liga, liekamieji reiškiniai po uždegiminių, trauminių galvos smegenų pažeidimų

·         Lytinių organų: gimdos uždegimai, moterų nevaisingumas, lėtiniai prostatitai.

·         Virškinamojo trakto: opaligė, gastritai, kolitai, hepatitai.

·         Kvėpavimo sistemos: ausų, nosies ir gerklės ligos.

·         Kitos: arterinė hipertenzija, lėtinė pneumonija, odos ligos (lėtinė egzema, neurodermitas, psoriazė), celiulitas, periferinių kraujagyslių ligos, liekamieji reiškiniai po traumų, nudegimų, nušalimų.

 

Purvo procedūrų naudoti negalima, esant:

·         ūminiams uždegimo procesams,

·         piktybiniams augliams, miomoms, kiaušidžių cistoms,

·         kraujo ligoms,

·         tuberkuliozei,

·         sunkiai hipertenzijai, išeminei širdies ligai, kraujotakos nepakankamumui, II–III laipsnio, aortos ar širdies aneurizmai, širdies ydai su stenoze,

·         venų varikozei,

·         kepenų cirozei,

·         nėštumui.

 

„Eglės“ sanatorijoje atliekamos šios gydomojo purvo procedūros:

·         purvo aplikacijos,

·         purvo vonios,

·         aplikacijos dantenoms,

·         vaginaliniai ir rektaliniai purvo tamponai,

·         elektropurvas.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai