Auginu vaiką viena(s)

Jau seniai praėjo veronikų laikai. Dabar nereta moteris, net ir pastojusi neplanuotai, ryžtasi gimdyti, o kitos vienos nusprendžia gimdyti ir auginti sąmoningai. O kur dar tos, kurios lieka vienos su vaikais, iširus šeimai. Taigi vienišų motinų nesulaikomai vis daugėja, o žmonės į moteris, vienas auginančias vaikus, vis rečiau žiūri kaip į nelaimėles ar lengvo elgesio moteris. Tačiau, nors visuomenės nuostatos po truputį keičiasi, problemų nemažėja.
 

Sunkumai – neišvengiami


Vaiko auklėjimas – atsakingas uždavinys. Be abejo, dar sunkiau, kai visa atsakomybė tenka vienam iš tėvų, kyla nemažai ir buitinių sunkumų. Tačiau jie visi sunkiau ar lengviau išsprendžiami, ypač jei yra močiutės, senelės ar geros kaimynės. Be to, tai užgrūdina psichologiškai, nes tenka priimti sprendimus ir pasikliauti savo jėgomis.
Taigi kaip palengvinti savo padėtį?
Pirmiausia nuspręskite, kas galėtų prireikus padėti. Tai galėtų būti jūsų artimieji, draugai ar kaimynai. Ramiai išsiaiškinkite savo padėtį, taip pat ir finansinę. Jums gali kilti pagunda priimti greitus sprendimus, kur gyventi ir kaip elgtis su savo finansais. Tačiau greiti sprendimai šioje srityje gali sukelti problemų ateityje, todėl būtina viską ramiai apskaičiuoti.
Ir, be abejo, daugiau būkite su savo vaikais. Savo vaikams jūs reikalingi labiau nei bet kada. Ir tam gali padėti paprasta veikla, pvz., tiesiog bendri žaidimai ar pasivaikščiojimai.

 

Kaip pasakyti vaikui, kodėl jūs viena(s)?


Anksčiau ar vėliau ateina laikas vaikui paaiškinti, kodėl jo tėtis ar mama ar kartu negyvena. Mažam vaikui galima paaiškinti paprasčiau, pvz., kad tėtis gyvena toli, turi naujus namus ir negali dažnai aplankyti. Svarbu, kad, bendraudami su vaiku, vengtumėte kaltinančio kitą iš tėvų tono, nes tokioje situacijoje vaikas patiria stiprią įtampą – jis vis tiek myli abu tėvus. Taigi, skatinamas nekęsti, pykti, vaikas išgyvena stiprios disharmonijos, įtampos jausmus (o jų juk jau pakanka ir dėl to, kad gyvena, bendrauja ne su abiem tėvais).
Dažnai vaikas pyksta ant nesančio tėvo (mamos) arba dėl maginio mąstymo, būdingo ankstyvame amžiuje, linkęs kaltinti save. Taigi ypač svarbu, kad jis nejaustų kaltės dėl to, kad kažkuris iš tėvų nenori su juo bendrauti. Pasistenkite kalbėtis su vaiku tol, kol tikrai įsitikinsite, kad jis nesijaučia kaltas.
Bet kuriuo atveju anksčiau ar vėliau išaušta diena, kai vaikas subręsta žinoti tiesą.
Tiesa, būna atvejų (geresnis variantas), kai buvę sutuoktiniai neišsižada palaikyti santykių su vaiku, bet bendrauja retai. Tačiau, kol išlieka bent menkutė kontakto viltis, būtina išsaugoti šią galimybę. Jei žinote kad tėtis nėra pareigingas, iš anksto priminkite apie vaiko gimtadienį ar kitą susitarimą. Geriau, kad susitikimai įvyktų, nors ir rečiau, nei dažni pažadai ir vėlesni vaiko nusivylimai bei dažni pasiaiškinimai, kad tėtis ir vėl „ tikrai niekaip negalėjo“.
Dar viena dažna problema – tėvų konkurencija dėl vaiko meilės dovanomis, o ne, deja, dėmesiu ar rūpesčiu. Vaikai greitai pajaučia tokią tendenciją ir ima manipuliuoti tėvais, siekdami išgauti jei ne meilės, rūpesčio, tai bent materialinės gerovės. Neretai tokiu atveju ir vėlesniame gyvenime vaikas orientuojasi į finansus, pasiekimus, o ne į vidinės harmonijos, savirealizacijos jausmus. Na, o kraštutiniu atveju, kai dėmesį vaikams visiškai pakeičia rūpinimasis išoriniais dalykais, vaikas gali imti siekti vadinamojo „negatyvaus dėmesio“ – blogu elgesiu bandyti nors taip „prisišaukti“ tėvus.


 

Senelių vaidmuo


Laimei, gamta nemėgsta tuštumos, todėl dažnai trūkstamą tėvą gali pakeisti kuri nors kita teigiama vyriška figūra, dažnai senelis. Beje, kaip rodo apklausų duomenys, paauglių berniukų grupėse tėvo „reitingas” paprastai aukštesnis negu motinos, ir tie berniukai, kurie turi tėvą, vyresnį brolį, dėdę ar pan., labiau savimi pasitiki.
Beje, senelis taip pat gali būti vyriškumo pavyzdys, jis, ypač berniukui, galėtų pakeisti trūkstamą autoritetą, kuris tokiame amžiuje labai reikalingas. Be to, ir pačiam seneliui tai nebūna sunku, nes jis vėl gali pasijusti „šeimos galva”.
Deja, kartu kyla ir tam tikrų psichologinių problemų – pvz., vaidmenų susimaišymas, nes mama seneliui kartu yra ir dukra, todėl seneliai gali imti perdėtai globoti anūką, apeidami mamos nuomonę ir sprendimus. Nepaisant to, reikia žinoti, kad artimi vaiką mylintys žmonės yra būtinybė ir kai kuriais atvejais puikiai kompensuoja trūkstamą tėvą.
 

Ieškokime pozityvumo


Net ir sunkiausiose situacijose galima rasti pozityvumo, tad ką gi pozityvaus galite matyti, kai visa atsakomybė už vaiko auginimą ir rūpesčiai užgriuvo ant jūsų pečių?
Jūs visuomet vaikui būsite svarbiausias žmogus jo gyvenime. Tačiau venkite susieti vaiką su savo gyvenimo prasme, nes tuomet jis ims patirti stiprų spaudimą, jam bus sunku atsiskirti, realizuoti save, o ne jūsų lūkesčius.
Ir niekada nemenkinkite savo vaidmens. Jei jūsų ryšiai su vaiku nėra pakankamai geri ar tokie, kaip norėtumėt, juos visada galima tobulinti.
Nors paprastai tėvams patariama rasti šeimos gyvenime sritis, už kurias vaikai būtų atsakingi, tai būna daugiau simboliška. Kai vaikas auga su vienu iš tėvų, ta atsakomybė tampa būtina. Jie gali jausti realią savo indėlio vertę ir tuo didžiuotis, nes mėgsta jaustis reikalingi. Tačiau reikia nepamiršti vaikų pagirti ir leisti suprasti, kad tikrai vertinate jų pastangas.
Be to, matydami, su kokiais sunkumais susiduria jų mamos ar tėvai ir kaip jie turi sunkiai dirbti, tokie vaikai anksčiau išmoksta susidoroti sunkumais, efektyviau ir drąsiau juos įveikti.
 

Kas dar svarbu


Motina arba tėvas gali tapti vieniši dėl įvairių priežasčių. Dažnai tai kyla dėl aplinkybių, kurių pakeisti neįmanoma. Tačiau nuo jūsų priklauso, kokia mama ar tėtis jūs būsite savo vaikui.
Taigi vaikai visada turi būti prioritetas numeris vienas. Kartais vieniša mama ar tėtis, ieškodami paguodos, gali per daug laiko praleisti su draugais, tačiau taip galima vaikui sukelti daug įtampos, vienišumo, apleistumo jausmus.
Aktyviai dalyvaukite savo vaikų gyvenime ir padėkite susidoroti jiems kylančiomis problemomis. Deja, jūs vienas turite tuo pasirūpinti, nes esate pagrindinis autoritetas. Net jei vėlų vakarą jausitės visiškai išsekę, raskite jėgų savo įsitempusiam vaikui, nes kitaip tai gali atsisukti negatyviomis pasekmėmis, kai vaikas savomis jėgomis bandys įveikti sunkumus, ypač jei bendrauja su netinkamais draugais.
Kalbėkitės su savo vaikais. Taip geriau suprasite jų išgyvenimus ir labiau tikėtina, kad, kilus problemoms, jie pirmiausia ateis pas jus. Pasistenkite, kad vaikas suvoktų, jog šeima visada svarbiausia ir į pagalbą ateina pirmiausia. Tačiau nesistenkite tapti vaikui draugu– būkite mama (tėvu): rūpestingu, mylinčiu, jei reikia, ir pabarančiu.
Rodykite meilę vaikams. Nesistenkite būti tiek motina, ir tėvu, tiesiog leiskite pajusti, kad mylite juos besąlygiškai.
 

Tai aktualu ir vyrams


Nors, kalbėdami apie nepilnas šeimas, dažniausiai turime galvoje vaikus auginančias vienišas mamytes, tačiau, nors ir rečiau, vaikus gali auklėti ir vieniši tėveliai. Pavarčius interneto puslapius, teko sutikti netgi gana griežtų pasisakymų. Štai vienas tokių: „Nejaugi jūs, moterys, manote, kad vyrai patys negali užauginti savo vaikų? Kad jie būtinai atiduos savo vaikus močiutėms? Klystate. Mes irgi puikiai mokame pasirūpinti savo vaikais ir nebūtinai turi būti salia kokia tai fėja ar močiutė. Aš pats auginu du ir pas mus viskas šaunu.“
Beje, garsus baleto šokėjas Petras Skirmantas taip pat vienas užaugino du sūnus – žmona mirė, kai vaikai dar buvo maži. Beje, ir ne vienam gerai žinomas amerikietis aktorius N. Cage’as įrodė esantis puikus vienišas tėvas. Filme „Suvokimas" jis netgi suvaidino vienišą tėvą, siekdamas sugriauti mitą, jog vyras negali pats vienas pasirūpinti vaikais.
O amerikiečio pediatro dr. Benjamin Spock pasakymą „Pasitikėk savimi. Tu žinai daugiau nei manai žinąs“ būtų galima perfrazuoti taip: „Pasitikėkite savimi. Jūs mokate daugiau nei manote mokantys“ ir skirti tiek vienišoms mamoms, tiek ir vienišiems tėveliams.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai