Skleroterapija – greita, gana saugi ir paprasta procedūra

Lietuvoje sparčiai populiarėjanti skleroterapija taikoma vis dažniau. Tai gydymo metodas, naudojamas išsiplėtusių smulkesnių kojų kraujagyslių (venų šakų ir kapiliarų) gydymui. Ją atlieka tik specialios patirties ir kompetencijų turintys gydytojai (kraujagyslių chirurgai). Jei šis gydymo metodas pacientui tinkamas, juo įmanoma pasiekti puikių rezultatų ir vėl džiaugtis dailiomis kojomis. 

 

Bėgant laikui kojas tampa įprasta slėpti po drabužiais

Kiekvienas žmogus nori džiaugtis puikia sveikata ir dailia išvaizda. Tačiau nieko nėra pastovaus: organizmas nuolat kinta, vyksta senėjimo procesai. Paplitusi nuomonė, kad kojų venų išsiplėtimas yra tik estetinė problema ir ji būtinai susijusi tik su amžiumi, todėl normalu bėgant laikui kojas slėpti po kelnėmis ar ilgais sijonais ir tai kruopščiai daryti ištisus metus. Ši nuomonė yra klaidinga – venos plečiasi ne tik dėl su amžiumi susijusių priežasčių. Be to, taikant šiuolaikinius gydymo metodus, tikrai galima ir vėl džiaugtis sveikomis ir dailiomis kojomis. 

 

Pagrindinės venų išsiplėtimo priežastys

Kojų venų plėtimosi progresavimą skatina gyvenimo būdas ir tam tikri įpročiai (sėdimas arba stovimas darbas, per mažas fizinis aktyvumas arba tam tiktų sporto šakų praktikavimas, nepatogių drabužių nešiojimas), tačiau už viską svarbiausias yra genetinis polinkis. Paveldimumas venų varikozės vystymuisi turi daugiausiai reikšmės. Venų ligų pradžią paskatinti gali įvairūs pažeidimai, pavyzdžiui, patirtos traumos ar atliktos operacijos. Venų varikozė dažnesnė tarp moteriškosios lyties atstovių dėl su hormonais susijusių pokyčių – nėštumas, gimdymas, kontraceptinių tablečių vartojimas skatina venų varikozės vystymąsi. Reikėtų nepamiršti, kad vyrai nėra išimtis ir taip pat serga šia liga. 

 

Skleroterapijos metu kraujagyslės veikiamos specialiais vaistiniais preparatais

Pacientas pirmiausia apklausiamas ir išsamiai apžiūrimas taikant šiuolaikinius metodus. Tuomet nusprendžiama, ar reikalingas gydymas. Kraujagyslių specialistas parenka patį tinkamiausią gydymo metodą konkrečiam pacientui. Jeigu nusprendžiama taikyti skleroterapiją, tuomet gydytojas tiesiogiai į pažeistas venas suleidžia sklerozuojantį poveikį turinčio vaistinio preparato (skysčio arba putų pavidalu) ir paveikta smulkioji vena ar kapiliaras ilgainiui užanka bei perauga jungiamuoju audiniu. Šis procesas trunka keletą mėnesių. Kraujas tokia vena tekėti nebegali ir pradeda tekėti sveikomis venomis. Svarbu pabrėžti tai, kad venos gali plėstis kitose vietose, be to, gali prireikti ne vienos procedūros. Dažnai skleroterapija taikoma papildomai po atliktų operacijų lazeriu. 

 

Kai kuriais atvejais gali kilti komplikacijų

Nors skleroterapija priskiriama saugioms procedūroms, kai kuriais atvejais atsiranda nepageidaujamų poveikių. Procedūros metu ir po jos būdingas dilgčiojimas. Skausmo suvokimas priklauso nuo individualių paciento savybių. Vieni pacientai nejaučia beveik nieko, kitiems pasireiškia daugiau nemalonių pojūčių. Dūrio vietos gali parausti, o kai kuriose vietose išlieka audinių pigmentacija.

Itin retais atvejais pasireiškia alerginių reakcijų, prasideda venų uždegimas, atsiranda trombų ar opų. Jei pastebima panašių simptomų, būtina nedelsiant kreiptis į kraujagyslių specialistą. 

 

Skleroterapija tinkama ne visiems

Venų sklerozavimas vaistais nerekomenduojamas pacientams, sergantiems kai kuriomis ligomis, pavyzdžiui, kepenų, širdies ir kraujagyslių, inkstų lėtinėmis ligomis bei cukriniu diabetu. Ji netinkama ir itin jautriems bei alergiškiems pacientams. Kadangi skleroterapijos metu atliekami dūriai, pacientai jų neturi bijoti. Gydytojas įvertina, ar procedūra tinkama konkrečiam konsultuojamam pacientui. 

 

Skleroterapijai pasiruošti nesudėtinga

Parą prieš procedūrą nerekomenduojama ant kojų tepti jokios kosmetikos ar lankytis soliariume. Būtina vengti tiesioginių saulės spindulių. Ruošiantis procedūrai reikia turėti tinkamai parinktas kompresines pėdkelnes. Vienas apsilankymas trunka iki valandos, po jo paprastai galima grįžti į darbą, jei darbas nėra fiziškai sunkus. Po procedūros svarbu laikytis gydytojo nurodymų, skirtų individualiam pacientui, kitaip procedūra gali būti neveiksminga. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai