Nutukimo pasekmė – metabolinis sindromas

Gyvenimo ritmas vis greitėja – mes vis dažniau pasirenkame automobilį, užuot pasivaikščioję, dauguma dirbame sėdimą darbą, o laisvalaikį praleidžiame ne gamtoje, bet jaukiai įsitaisę prie kompiuterio ekrano ar televizoriaus. O žiūrint televizorių, lyg netyčia ant stalo atsiranda traškučių pakelis ar kitas skanumynas. Mes kramsnojame, nesusimąstydami, kokį didelį kilokalorijų kiekį gauname. Ar žinote, kad 100 g lazdyno riešutų turi 700 kcal, tai yra dvigubai daugiau, nei 100 g liesos kiaulienos? Mes vis mažiau judame, sportuojame, atrodo, jog tam nėra laiko, na, o vienas kitas kilogramas priaugtas per metus – ne tokia ir didelė bėda. Tačiau tie pora kilogramų laikui bėgant gali virsti dešimtimi ir daugiau, o tuomet gresia rimta liga – nutukimas.
 

Kas gi yra tas nutukimas?


Nutukimu vadiname per didelį kūno svorį dėl riebalinio audinio kiekio pagausėjimo. Kūno svoris įvertinamas pagal kūno masės indeksą (KMI), kuris apskaičiuojamas kūno svorį (kilogramais) dalijant iš ūgio kvadratu (metrais).
Normalus KMI yra 18,5–24,9. Jei KMI yra 25–29,9 – tai antsvoris, jei 30–34,9 – tai nutukimas. Nutukimas gali būti kelių rūšių – tai obuolio tipo nutukimas, kai riebalai kaupiasi liemens srityje. Antroji nutukimo rūšis – kriaušės tipo nutukimas, kai riebalai kaupiasi klubų ir šlaunų srityse.

 

Pavojingiausias – „pilvinis“ nutukimas


Pastaruoju metu ypatingas dėmesys yra skiriamas obuolio tipo, arba „pilviniam“, nutukimui. Pilvinis nutukimas nustatomas, kai vyrų liemens apimtis didesnė nei 102 cm, o moterų didesnė nei 88 cm.
Kodėl jam skiriamas toks dėmesys? Todėl, kad tai yra svarbus metabolinės rizikos veiksnys, skatinantis sunkių ligų vystymąsi. Pertekliniai riebalai, besikaupiantys pilvo ertmėje, ne tik pakeičia normalią anatominę vidaus organų padėtį, bet ir funkcionuoja kaip endokrininis organas, kuris išskiria biologiškai aktyvias medžiagas, neigiamai veikiančias įvairias organizmo funkcijas. Pilvinis nutukimas skatina angliavandenių apykaitos sutrikimus, cukrinio diabeto, aterosklerozės vystymąsi. Žmonėms, kurių nutukimas „pilvinis“, yra du kartus didesnė rizika susirgti miokardo infarktu.
 

Kokios yra nutukimo priežastys?


Nutukimo priežasčių yra daug. Viena pagrindinių – netaisyklingas gyvenimo būdas, t, y, netaisyklinga mityba (polinkis persivalgyti, ypač vakarais, vartojama daug riebalų ir angliavandenių – saldumynų, cukraus), taip pat fizinio aktyvumo stoka.
Nutukimas taip pat gali atsirasti sergant kai kuriomis endokrininėmis ligomis: skydliaukės hiposekrecija (kai skydliaukė gamina per mažai hormonų), insulinoma (tai kasos auglys, kuris gamina per daug insulino, todėl kraujyje sumažėja gliukozės kiekis ir nuolat jaučiamas alkis), Kušingo sindromu (kai antinksčiuose gaminama per daug hormonų). Taip pat nutukimas gali atsirasti, kai dėl traumų, auglių ar infekcijų pažeidžiamos tam tikros galvos smegenų sritys (hormonų funkciją reguliuojantys, alkio ar sotumo centrai).
 

Kodėl nutukimas toks pavojingas?


Visų pirma – tai didžiulis papildomas krūvis žmogaus kaulų ir raumenų sistemai, ypač stuburui ir stambiesiems sąnariams. Pabandykite įsivaizduoti, kaip jaustumėtės, jeigu nuo ryto iki vakaro kiekvieną akimirką reikėtų visur nešiotis kibirą vandens. O tai nei daug, nei mažai – 10 papildomų kilogramų. O ką, jei reikia tampyti 50 kg sveriantį bulvių maišą? Be to, storas riebalų sluoksnis po oda sutrikdo vieną pagrindinių odos funkcijų – termoreguliaciją. Todėl nutukę žmonės sunkiau iškenčia karštį, jiems sunkiau dirbti fizinį darbą. Kuo didesnis antsvoris, tuo smarkiau blogėja gyvenimo kokybė – ilgainiui žmogus nebegali pasilenkti ir pats užsirišti batraiščių, pakelti nuo žemės nukritusių daiktų ir t.t.
Didelės riebalų sankaupos apie žarnyną, kepenis, kasą, skrandį spaudžia vidaus organus, pakeičia jų fiziologinę padėtį, todėl didėja polinkis sirgti virškinamojo trakto ligomis, tulžies akmenlige.
Nutukusių žmonių širdžiai tenka didelis papildomas krūvis, todėl jie greičiau pavargsta net po nedidelių fizinių krūvių, neretai juos vargina dusulys.
Per ilgesnį laiką nutukimas gali sukelti širdies ir kraujagyslių ligas, paskatinti kraujospūdžio padidėjimą, sukelti 2 tipo cukrinį diabetą, jaunoms moterims gali tapti nevaisingumo priežastimi. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad nutukusiems akivaizdžiai padidėja ir onkologinių ligų – storojo žarnyno, gimdos kaklelio, kiaušidžių, krūties, prostatos vėžio – rizika.


 

Antsvorio ir nutukimo pasekmė – metabolinis sindromas


Metabolinis sindromas (MS) – sveikatos sutrikimas, kurio metu yra sutrikdoma medžiagų apykaita. MS negalima pavadinti liga, tai veikiau būklė, didinanti sunkių ligų: diabeto, širdies ligų, išsivystymą.
Metaboliniam sindromui būdinga nutukimas, padidėjęs kraujospūdis, atsparumas insulino poveikiui (insulinas – kasos hormonas, reguliuojantis gliukozės kiekį kraujyje), dėl šios priežasties sutrinka gliukozės apykaita organizme.
 

Kaip išvengti nutukimo?


Subalansuota mityba ir pakankamas fizinis aktyvumas yra pagrindiniai būdai, padedantys išvengti nutukimo. Norint palaikyti nekintamą kūno svorį, suvartojamų kalorijų kiekis neturi viršyti per dieną sudeginamų kalorijų kiekio.
 

Kaip gydomas nutukimas?


Pirmiausia žmogus turi nusiteikti ilgam, daug pastangų ir kantrybės pareikalausiančiam procesui. Kadangi kalbame apie gydymą – protingiausia būtų, kad šiam procesui vadovautų gydytojas. Kiekvienas žmogus, kuriam rūpi jo sveikata, paprastai, yra išbandęs daugybę įvairiausių dietų, liekninamųjų ir medžiagų apykaitą reguliuojančių maisto papildų. Tačiau, jeigu tos pastangos yra epizodinės, nesistemingos, rezultatas dažniausiai neatitinka lūkesčių arba yra trumpalaikis. Sugrįžus prie įprastos gyvensenos, paprastai pasireiškia vadinamasis jo-jo efektas, t.y. prarasti kilogramai sugrįžta, ir dar su kaupu.
Kalbant apie bendrus nutukimo gydymo principus, visų pirma tai būtų mitybos korekcija.
Rekomenduojama vartoti mažiau vartoti riebių maisto produktų, mažinti suvartojamų angliavandenių (cukraus, saldumynų) kiekį. Valgyti daugiau vaisių ir daržovių. Valgyti reikia neskubant ir dažniau, tačiau mažesnėmis porcijomis. Ypač reikėtų vengti užkandžiavimų – riešutų, traškučių ir kitokių panašių skanėstų, kurie turi ypatingai daug kalorijų.
Fizinis aktyvumas taip pat yra būtinas nutukimui gydyti. Sportuoti reikėtų pradėti nuosekliai, jei prieš tai nesportavote, pradėkite nuo kasdieninės mankštos, o vėliau fizinį krūvį palaipsniui didinkite. Čia dažnas žmogus pagalvoja: „aš esu toks užimtas, kad tikrai neatrasiu laiko sportuoti”. Arba: „aš neturiu pinigų lankyti sporto klubą”. Tačiau kiekvienas galime atrasti sau tinkamą ir priimtiną būdą fiziniam aktyvumui didinti. Pabandykime, kur galima, atsisakyti lifto ir užlipti bei nulipti laiptais, nedidelius atstumus eiti pėsčiomis, o ne sėsti į automobilį, o gal pradėkime lankyti šokių pamokas.
Jei nepakanka mitybos korekcijos bei fizinio aktyvumo padidinimo, tuomet skiriamas medikamentinis gydymas. Stebuklingos piliulės, kurią išgėrus ištirptų atliekami kilogramai, kol kas, deja, nesukurta. Tačiau vaistai gali pagelbėti efektyviau koreguoti mitybą, t.y. pajusti sotumo jausmą suvalgius mažesnį nei įprasta maisto kiekį. Be to, vaistais galima pakoreguoti ir dėl antsvorio sutrikusius gliukozės, riebalų apykaitos procesus. Kai nutukimas labai didelio laipsnio ir kai neveiksmingi kiti gydymo būdai, gali prireikti ir kraštutinių priemonių – operacijos.
 

Kada nutukimą gydyti vaistais?


Atsako gydytoja endokrinologė dr. Žydrūnė VISOCKIENĖ
Pagal klinikines indikacijas, nutukimą gydyti vaistais reikia, kai kūno masės indeksas viršija 30 arba yra daugiau nei 27 ir yra gretutinė liga (diabetas, dislipidemija), sunkinanti bendrą paciento būklę.
Nutukimui gydyti yra 3 patvirtinti vaistai. Tai sibutraminas, kuris veikia per centrinę nervų sistemą, orlistatas, kurio veikimas yra vietinis (žarnyne blokuojama riebalų absorbcija), ir rimonabantas, kuris blokuoja specifinius receptorius.
Nutukimo negalima pagydyti per vieną dieną. Pavyzdžiui, minėtojo sibutramino (Reductil) rekomenduojama metus vartoti be pertraukos. Po to, atsižvelgiant į vaisto poveikį, sprendžiama, ar reikia gydymą pratęsti, ar ne. Sibutraminas pagreitina sotumo jausmo atsiradimą valgant. Tyrimai rodo, kad, vartodamas šį vaistą, žmogus pasisotina suvalgęs maždaug penktadaliu mažesnį maisto kiekį negu įprasta. Todėl be didelių valios pastangų galima išvengti persivalgymo. Gydymo vaistais tikslas yra ne tik sumažinti kūno svorį, bet ir išmokyti pacientą kitaip gyventi ir maitintis – valgyti mažesnėmis porcijomis, atprasti nuo užkandžiavimų. Tuomet ir nebevartodamas vaistų žmogus sugebės išlaikyti sumažėjusį kūno svorį. Mažinti svorį reikėtų labai palaipsniui: pirmą gydymo mėnesį svoris turėtų sumažėti 3–5 kg, o vėliau – 2–4 kg per mėnesį. Tada galima tikėtis, kad, laikydamasis tų pačių rekomendacijų, žmogus per metus neteks 10–15 kg kūno svorio.
Noriu atkreipti dėmesį, kad, jeigu kūno svoris per metus sumažėja vos 5 proc., kas atrodytų visiškai menkas rezultatas, labai smarkiai pagerėja žmogaus sveikata– kraujospūdis, metaboliniai parametrai (cholesterolio kiekis, gliukozės koncentracija ir kt.). Aš daug kartų sakiau ir sakysiu, kad svoris – ne kosmetinė, o visų pirma sveikatos problema, todėl kiekvienam būtina kontroliuoti savo kūno svorį.
Įvertinus svoriui mažinti skirtų vaistų klinikinių tyrimų duomenis, galima teigti, kad Reductil ne tik akivaizdžiai sumažina kūno svorį, bet ir veiksmingai pagerina metabolinius parametrus. Gydant šiuo vaistu, metaboliniai žymenys normalizuojasi efektyviau nei mažinant svorį vien tiktai dieta ir fiziniais pratimais..
Kadangi sibutraminas aktyvina simpatinę nervų sistemą, kai kuriems žmonėms gali nedaug padidėti kraujospūdis, tačiau tiems, kurie serga hipertenzija, kraujospūdis linkęs sumažėti. Įrodyta, kad teigiamas poveikis metaboliniams parametrams gaunamas ne tik dėl mažėjančio kūno svorio, bet ir dėl papildomo veikliosios medžiagos sibutramino veikimo. 

Pavojingiausias – „pilvinis“ nutukimas


Pastaruoju metu ypatingas dėmesys yra skiriamas obuolio tipo, arba „pilviniam“, nutukimui. Pilvinis nutukimas nustatomas, kai vyrų liemens apimtis didesnė nei 102 cm, o moterų didesnė nei 88 cm.
Kodėl jam skiriamas toks dėmesys? Todėl, kad tai yra svarbus metabolinės rizikos veiksnys, skatinantis sunkių ligų vystymąsi. Pertekliniai riebalai, besikaupiantys pilvo ertmėje, ne tik pakeičia normalią anatominę vidaus organų padėtį, bet ir funkcionuoja kaip endokrininis organas, kuris išskiria biologiškai aktyvias medžiagas, neigiamai veikiančias įvairias organizmo funkcijas. Pilvinis nutukimas skatina angliavandenių apykaitos sutrikimus, cukrinio diabeto, aterosklerozės vystymąsi. Žmonėms, kurių nutukimas „pilvinis“, yra du kartus didesnė rizika susirgti miokardo infarktu.
 

Kokios yra nutukimo priežastys?


Nutukimo priežasčių yra daug. Viena pagrindinių – netaisyklingas gyvenimo būdas, t, y, netaisyklinga mityba (polinkis persivalgyti, ypač vakarais, vartojama daug riebalų ir angliavandenių – saldumynų, cukraus), taip pat fizinio aktyvumo stoka.
Nutukimas taip pat gali atsirasti sergant kai kuriomis endokrininėmis ligomis: skydliaukės hiposekrecija (kai skydliaukė gamina per mažai hormonų), insulinoma (tai kasos auglys, kuris gamina per daug insulino, todėl kraujyje sumažėja gliukozės kiekis ir nuolat jaučiamas alkis), Kušingo sindromu (kai antinksčiuose gaminama per daug hormonų). Taip pat nutukimas gali atsirasti, kai dėl traumų, auglių ar infekcijų pažeidžiamos tam tikros galvos smegenų sritys (hormonų funkciją reguliuojantys, alkio ar sotumo centrai).
 

Kodėl nutukimas toks pavojingas?


Visų pirma – tai didžiulis papildomas krūvis žmogaus kaulų ir raumenų sistemai, ypač stuburui ir stambiesiems sąnariams. Pabandykite įsivaizduoti, kaip jaustumėtės, jeigu nuo ryto iki vakaro kiekvieną akimirką reikėtų visur nešiotis kibirą vandens. O tai nei daug, nei mažai – 10 papildomų kilogramų. O ką, jei reikia tampyti 50 kg sveriantį bulvių maišą? Be to, storas riebalų sluoksnis po oda sutrikdo vieną pagrindinių odos funkcijų – termoreguliaciją. Todėl nutukę žmonės sunkiau iškenčia karštį, jiems sunkiau dirbti fizinį darbą. Kuo didesnis antsvoris, tuo smarkiau blogėja gyvenimo kokybė – ilgainiui žmogus nebegali pasilenkti ir pats užsirišti batraiščių, pakelti nuo žemės nukritusių daiktų ir t.t.
Didelės riebalų sankaupos apie žarnyną, kepenis, kasą, skrandį spaudžia vidaus organus, pakeičia jų fiziologinę padėtį, todėl didėja polinkis sirgti virškinamojo trakto ligomis, tulžies akmenlige.
Nutukusių žmonių širdžiai tenka didelis papildomas krūvis, todėl jie greičiau pavargsta net po nedidelių fizinių krūvių, neretai juos vargina dusulys.
Per ilgesnį laiką nutukimas gali sukelti širdies ir kraujagyslių ligas, paskatinti kraujospūdžio padidėjimą, sukelti 2 tipo cukrinį diabetą, jaunoms moterims gali tapti nevaisingumo priežastimi. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad nutukusiems akivaizdžiai padidėja ir onkologinių ligų – storojo žarnyno, gimdos kaklelio, kiaušidžių, krūties, prostatos vėžio – rizika.
 

Antsvorio ir nutukimo pasekmė – metabolinis sindromas


Metabolinis sindromas (MS) – sveikatos sutrikimas, kurio metu yra sutrikdoma medžiagų apykaita. MS negalima pavadinti liga, tai veikiau būklė, didinanti sunkių ligų: diabeto, širdies ligų, išsivystymą.
Metaboliniam sindromui būdinga nutukimas, padidėjęs kraujospūdis, atsparumas insulino poveikiui (insulinas – kasos hormonas, reguliuojantis gliukozės kiekį kraujyje), dėl šios priežasties sutrinka gliukozės apykaita organizme.
 

Kaip išvengti nutukimo?


Subalansuota mityba ir pakankamas fizinis aktyvumas yra pagrindiniai būdai, padedantys išvengti nutukimo. Norint palaikyti nekintamą kūno svorį, suvartojamų kalorijų kiekis neturi viršyti per dieną sudeginamų kalorijų kiekio.
 

Kaip gydomas nutukimas?


Pirmiausia žmogus turi nusiteikti ilgam, daug pastangų ir kantrybės pareikalausiančiam procesui. Kadangi kalbame apie gydymą – protingiausia būtų, kad šiam procesui vadovautų gydytojas. Kiekvienas žmogus, kuriam rūpi jo sveikata, paprastai, yra išbandęs daugybę įvairiausių dietų, liekninamųjų ir medžiagų apykaitą reguliuojančių maisto papildų. Tačiau, jeigu tos pastangos yra epizodinės, nesistemingos, rezultatas dažniausiai neatitinka lūkesčių arba yra trumpalaikis. Sugrįžus prie įprastos gyvensenos, paprastai pasireiškia vadinamasis jo-jo efektas, t.y. prarasti kilogramai sugrįžta, ir dar su kaupu.
Kalbant apie bendrus nutukimo gydymo principus, visų pirma tai būtų mitybos korekcija.
Rekomenduojama vartoti mažiau vartoti riebių maisto produktų, mažinti suvartojamų angliavandenių (cukraus, saldumynų) kiekį. Valgyti daugiau vaisių ir daržovių. Valgyti reikia neskubant ir dažniau, tačiau mažesnėmis porcijomis. Ypač reikėtų vengti užkandžiavimų – riešutų, traškučių ir kitokių panašių skanėstų, kurie turi ypatingai daug kalorijų.
Fizinis aktyvumas taip pat yra būtinas nutukimui gydyti. Sportuoti reikėtų pradėti nuosekliai, jei prieš tai nesportavote, pradėkite nuo kasdieninės mankštos, o vėliau fizinį krūvį palaipsniui didinkite. Čia dažnas žmogus pagalvoja: „aš esu toks užimtas, kad tikrai neatrasiu laiko sportuoti”. Arba: „aš neturiu pinigų lankyti sporto klubą”. Tačiau kiekvienas galime atrasti sau tinkamą ir priimtiną būdą fiziniam aktyvumui didinti. Pabandykime, kur galima, atsisakyti lifto ir užlipti bei nulipti laiptais, nedidelius atstumus eiti pėsčiomis, o ne sėsti į automobilį, o gal pradėkime lankyti šokių pamokas.
Jei nepakanka mitybos korekcijos bei fizinio aktyvumo padidinimo, tuomet skiriamas medikamentinis gydymas. Stebuklingos piliulės, kurią išgėrus ištirptų atliekami kilogramai, kol kas, deja, nesukurta. Tačiau vaistai gali pagelbėti efektyviau koreguoti mitybą, t.y. pajusti sotumo jausmą suvalgius mažesnį nei įprasta maisto kiekį. Be to, vaistais galima pakoreguoti ir dėl antsvorio sutrikusius gliukozės, riebalų apykaitos procesus. Kai nutukimas labai didelio laipsnio ir kai neveiksmingi kiti gydymo būdai, gali prireikti ir kraštutinių priemonių – operacijos.
 

Kada nutukimą gydyti vaistais?


Atsako gydytoja endokrinologė dr. Žydrūnė VISOCKIENĖ
Pagal klinikines indikacijas, nutukimą gydyti vaistais reikia, kai kūno masės indeksas viršija 30 arba yra daugiau nei 27 ir yra gretutinė liga (diabetas, dislipidemija), sunkinanti bendrą paciento būklę.
Nutukimui gydyti yra 3 patvirtinti vaistai. Tai sibutraminas, kuris veikia per centrinę nervų sistemą, orlistatas, kurio veikimas yra vietinis (žarnyne blokuojama riebalų absorbcija), ir rimonabantas, kuris blokuoja specifinius receptorius.
Nutukimo negalima pagydyti per vieną dieną. Pavyzdžiui, minėtojo sibutramino (Reductil) rekomenduojama metus vartoti be pertraukos. Po to, atsižvelgiant į vaisto poveikį, sprendžiama, ar reikia gydymą pratęsti, ar ne. Sibutraminas pagreitina sotumo jausmo atsiradimą valgant. Tyrimai rodo, kad, vartodamas šį vaistą, žmogus pasisotina suvalgęs maždaug penktadaliu mažesnį maisto kiekį negu įprasta. Todėl be didelių valios pastangų galima išvengti persivalgymo. Gydymo vaistais tikslas yra ne tik sumažinti kūno svorį, bet ir išmokyti pacientą kitaip gyventi ir maitintis – valgyti mažesnėmis porcijomis, atprasti nuo užkandžiavimų. Tuomet ir nebevartodamas vaistų žmogus sugebės išlaikyti sumažėjusį kūno svorį. Mažinti svorį reikėtų labai palaipsniui: pirmą gydymo mėnesį svoris turėtų sumažėti 3–5 kg, o vėliau – 2–4 kg per mėnesį. Tada galima tikėtis, kad, laikydamasis tų pačių rekomendacijų, žmogus per metus neteks 10–15 kg kūno svorio.
Noriu atkreipti dėmesį, kad, jeigu kūno svoris per metus sumažėja vos 5 proc., kas atrodytų visiškai menkas rezultatas, labai smarkiai pagerėja žmogaus sveikata– kraujospūdis, metaboliniai parametrai (cholesterolio kiekis, gliukozės koncentracija ir kt.). Aš daug kartų sakiau ir sakysiu, kad svoris – ne kosmetinė, o visų pirma sveikatos problema, todėl kiekvienam būtina kontroliuoti savo kūno svorį.
Įvertinus svoriui mažinti skirtų vaistų klinikinių tyrimų duomenis, galima teigti, kad Reductil ne tik akivaizdžiai sumažina kūno svorį, bet ir veiksmingai pagerina metabolinius parametrus. Gydant šiuo vaistu, metaboliniai žymenys normalizuojasi efektyviau nei mažinant svorį vien tiktai dieta ir fiziniais pratimais..
Kadangi sibutraminas aktyvina simpatinę nervų sistemą, kai kuriems žmonėms gali nedaug padidėti kraujospūdis, tačiau tiems, kurie serga hipertenzija, kraujospūdis linkęs sumažėti. Įrodyta, kad teigiamas poveikis metaboliniams parametrams gaunamas ne tik dėl mažėjančio kūno svorio, bet ir dėl papildomo veikliosios medžiagos sibutramino veikimo.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai