Pieno produktai – ir vaikams, ir suaugusiesiems

Pienas ir jo produktai vartojami nuo civilizacijų atsiradimo pradžios, kai buvo prijaukinti pirmieji naminiai gyvūnai. Tai labai svarbi visavertės mitybos dalis, teikianti būtinų maisto medžiagų žmogaus organizmui.
 

Pagrindiniai pieno produktai


Pienas. Pas mus dažniausiai vartojamas karvių, daug rečiau – ožkų pienas. Taip pat pienu vadinami įvairūs augaliniai produktai – kokosų, sojų, ryžių ar migdolų sultys.
Sūris – maisto produktas, gaminamas iš karvių, rečiau iš ožkų bei avių pieno. Iš visų pieno produktų laikomas patvariausiu.
Sūris buvo žinomas ir vartojamas net 2000 metų prieš mūsų erą. Senovės graikams ir romėnams jis buvo vienas svarbiausių maisto produktų. Sūrio gamyba klestėjo ir daugelyje Romos imperijos vietovių.
Grietinėlė – riebus pieno produktas, gaunama nugraibius viršutinę dalį nuo nusistojusio pieno.
Grietinėlė daroma 10, 20 ir 35 proc. riebumo. Šviežia grietinėlė būna salsva, vienodos konsistencijos, balta su gelsvu atspalviu.
Grietinė – rūgštus riebaus pieno produktas. Gaunamas iš normalizuotos grietinėlės, suraugintos grynais pieno rūgšties mikroorganizmais. Lietuvoje gaminama 10 proc. (dietinė), 20, 25, 30, 36, ir 40 proc. grietinė. Turi gryną pieno rūgšties skonį ir kvapą su stipriu pasterizacijos prieskoniu ir kvapu. Jos masė gana tiršta, balta su gelsvu atspalviu.
Sviestas – pieno riebalai, gaunami išsukant grietinę ir atskiriant vandenį. Tepamas ant duonos, vartojamas kepimui, pyragams, troškinimui bei padažams gaminti.
Jogurtas – pienas, fermentuotas tam tikromis bakterijomis.
Pieno milteliai gaunami iš pieno pašalinus vandenį.
Varškė – rūgštaus pieno produktas.
Varškės sūris – presuota varškė.
Ledai – sušaldytas saldus gaminys iš pieno produktų (pieno, grietinės, grietinėlės).
Apie pieno produktų svarbą kalbamės su gydytoja dietologe Edita GAVELIENE.

 

Kokių žmogaus sveikatai naudingų medžiagų turi įvairūs pieno produktai?


Visi pieno produktai naudingi ir reikalingi žmogui, nes organizmas lengvai pasisavina baltymus iš šių produktų, su pieno produktais geriausiai pasisavinamas kalcis, juose yra šiek tiek B grupės vitaminų, šiek tiek riebaluose tirpių vitaminų.
 

Ar visi žmonės gali vartoti pieno produktus?


Atliktų tyrimų duomenimis, 30 proc. Lietuvoje gyvenančių žmonių yra mažesnio ar didesnio laipsnio fermento, kuris skaldo pieno cukrų, trūkumas. Tai yra hipolaktazija, kuri pasireiškia įvairiais nemaloniais pojūčiais – suvalgius daugiau pieno gali pradėti pūsti pilvą, paleisti vidurius ir pan.


Kuo šiauriau žmonės gyvena, tuo didesnį gyventojų procentą vargina ši problema. Jei žmogus jaučia diskomfortą valgydamas saldų pieną, tikrai nereiškia, kad jam visiškai negalima valgyti pieno gaminių – tokiems atvejams puikiai tinka rūgusio pieno produktai, kuriuose nėra pieno cukraus, galima rinktis sūrį, varškę.
Kita pieno negalinti vartoti žmonių grupė – alergiški pieno baltymui žmonės, kurie turi atsisakyti šios produktų grupės visam gyvenimui. Tai dažniausiai pasireiškia vaikams, kurie „išauga iš šios ligos“, tačiau pavieniams žmonėms ji išlieka visam gyvenimui.
 

Ką rinktis – riebesnius ar liesesnius pieno produktus?


Kuo riebesnis pieno produktas, tuo daugiau jame yra nereikalingų sočiųjų riebalų rūgščių, kurios skatina nutukimą, turi įtakos kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto vystimuisi.
Geriau rinktis liesesnius maisto produktus, nes juose yra tiek pat naudingųjų medžiagų. Su pienu gaunamas baltymų, kalcio kiekis visai nepriklauso nuo to, gersime 1 ar 3,5 proc. riebumo pieną, tik pastarasis bus riebesnis ir kaloringesnis, o suaugusiam žmogui nelabai reikia tų papildomų kalorijų.
Tas pat taikytina ir kitiems pieno produktams. Problemų kyla tik renkantis sūrį, nes, be varškės sūrio, visi fermentiniai sūriai yra ganėtinai riebūs, todėl reikia atkreipti dėmesį į jų suvartojamą kiekį.
 

Kiek turėtume suvalgyti pieno produktų per dieną?


Pieno produktų dienos norma yra, pavyzdžiui, 2 stiklinės pieno ar kefyro arba iki 100 g varškės.
 

Gal kokiame nors amžiuje pieno produktai nerekomenduojami?


Kūdikius pienu reikėtų pradėti maitinti ne anksčiau kaip nuo metų amžiaus. Iki tol turėtų būti gaminamos košelės ir kitas maistas su mamos pienu arba adaptuotais pieno mišiniais. O šiaip nėra tokio amžiaus periodo, kurio metu sveikas žmogus negalėtų valgyti pieno produktų.
 

Tai įdomu


Ledų atsiradimo istorija
Yra kelios legendos apie ledų atsiradimą Europoje. Pagal vieną iš jų, keliautojas Markas Polas matė ledus kelionėje į Kiniją ir receptą parsivežė į Italiją. Tačiau nėra jokių legendą patvirtinančių įrodymų. Manoma, kad legenda galėjo būti sukurta XIX amžiuje ledų gamintojų. Labiausiai tikėtina, kad ledai tikrai atrasti Kinijoje, bet neaišku, kada jie atsirado Vakarų pasaulyje.
Įvairūs šaldyti gaminiai vartoti labai seniai, pavyzdžiui, žinoma, kad Romos imperatorius Neronas (37–68 m.) įsakė iš kalnų atvežti ledo ir sumaišyti jį su vaisiais. Tikėtina, kad žmonės, gyvenę prie sniego, labai senai maišė sniegą su medumi ar kitais natūraliais saldikliais.
Šiuolaikiniai vakarietiški ledai tikriausiai pradėti gaminti XVII amžiaus pradžioje JAV, kur idėją iš Prancūzijos atvežė Bendžaminas Franklinas, pirmą ledo gaminimo įmonę nusipirko Džordžas Vašingtonas, o išpopuliarino Tomas Džefersonas, įtraukęs receptą į savo receptų knygą.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Birutė-Rita
2016-08-16 12:49
Norėčiau sužinoti apie sutirštintą keramelizuotą saldintą pieną, nes instrukcijoje parašyta, kad negalima vartoti, ruošiant karštus patiekalus ir gėrimus. Tai negalima balinti karštos kavos? Kai balinu karštą kavą, tai šis sutirštintas pienas neištipsta visiškai kavoje ir lieka gabaliukai, nors ir kaip maišant. Ir kažkaip lieka kristaliukai, kas atrodo, kai pilame sugižusį pieną į saldžią kavą. Tai kada naudojamas tas keramelizuotas sutirštintas pienas?
Būčiau dėkinga, kad man atsakytumėte, nes nerandu informacijos tuo klausimu Internete.
Zmogienas
2010-08-11 11:54
as kiekviena diena gerdavau po 2litrus sviezio pieno kokius 2 metus, o dabar paskaites googleje apie pieno zala, kazkaip tingo apetitas ji gerti toliau...

Sveikas Zmogus - Pirk daugiau, nusinuodyk greiciau .
Tadas
2008-06-29 00:16
Tikras s.... Atsiprasau, kad taip grubiai, bet autorius tikrai paisto niekalus apie pieno ir pieno produktu nauda. Tai tik irodo, kiek mazai ir netikslios informacijos turima. Suprantama, juk uz viso to slypi galinga maisto prmone. Kam yra tikslinga, kad mes zinotumem tik tai kas yra tikslinga jiems. Ir apie kalcio pasisavinima, jo netenkama, t.y. jis isstumiamas is organizmo, jei naudojame piena ir jo produktus !!!

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai