Arabiško maisto ypatumai

Daug keliaujant atrandami ne tik nauji pasauliai, bet ir egzotiškų kultūrų virtuvės, kurių taisyklės keistos ir nesuprantamos, tačiau gal todėl jos vilioja ir traukia. Svetima, tolima, todėl mistifikuotai egzotiška lietuviams yra ir arabų virtuvė. Joje gausu religinių draudimų, tačiau, kita vertus, joje taip pat gausu įmantrių patiekalų. Šis straipsnelis - mėginimas trumpai supažindinti su kai kuriais arabiškos virtuvės ypatumais.
 

Pagrindiniai maisto draudimai


Islamas draudžia valgyti kiaulienos produktus bei gerti alkoholį. Dauguma apribojimų ir draudimų yra susiję su gyvuliniu maistu, tačiau tai toli gražu ne viskas. Islamiškoji teisė draudžia valgyti plėšrūnų mėsą, dvėselieną, žvėries sudraskyto gyvulio mėsą, kraują. Be to, gyvatės ir pelekų neturinčios žuvys taip pat “netinka” maistui. Taigi mūsų delikatesas ungurys tampa islamo išpažinėjų “uždraustuoju vaisiu”. Be to, net ir leidžiamo valgyti gyvūno mėsa netinka, jei tas gyvūnas buvo paskerstas ne pagal islamo reikalavimus. Islame, panašiai kaip ir judaizme, yra “švaraus maisto” koncepcija. Tai, ką judaistai vadina košeriniu maistu, musulmonai vadina chalal (arab. leidžiamas, sankcionuojamas, teisingas). Chalal mėsa tampa tik tuomet, jei perrėžiant gyvulio kaklo kraujagysles ištariama “Vardan Dievo, Mielaširdingojo, Gailestingojo”. Mėsos fabrikuose paskerstų galvijų mėsą musulmonui valgyti draudžiama. Būtent todėl praktikuojantys musulmonai mėsą perka iš mėsininkų, kurie gali garantuoti, kad gyvulys buvo paskerstas laikantis visų islamiškosios teisės reikalavimų.
 

Medicininis draudimų pagrindas


Islamo draudimai nėra vien dieviškoji užgaida - dažniausiai jie turi rimtą medicininį pagrindą. Pavyzdžiui, kiaulienos draudimas, perimtas iš judaistinės tradicijos, yra aiškinamas taip: kiaulė, būdama vidurinių platumų gyvūnas, sunkiai ištveria karštame klimate, dar gyva būdama ji tampa fiziškai nešvari, nes dėl negebėjimo prakaituoti desperatiškai siekia atvėsinti savo kūną mėšle. Kiaulienos negalima laikyti šiltai, joje veisiasi daugybė sveikatai pavojingų parazitų. Kiaulė yra ir nenaudingas gyvulys - namų ūkyje ji žmogui menkai tegali pasitarnauti. Maža to, kiaulė yra lyg ir žmogaus konkurentė, nes ji minta praktiškai žmogišku maistu (net ir jo atliekomis).


 

Apie sudraskyto gyvūno mėsą


Arabai gyvena karšto klimato zonoje, kur temperatūra vasarą pavėsyje siekia ar yra didesnė nei 40 laipsnių, taigi dvėselienos ar ilgiau pabuvusio sudraskyto gyvūno mėsos tikrai negalima valgyti. Blogai ir alkoholio mėgėjams. Dėl karšto klimato alkoholio vartojimas taip pat žalingas sveikatai ir islamo draudžiamas. Praktikuojantis musulmonas privalo būti abstinentas. Nepaisant religijos draudimo, arabai turi savo nacionalinių alkoholinių gėrimų (juo labiau kad ne visi arabai - musulmonai). Populiariausias alkoholinis gėrimas - arakas. Jis savo gaminimo technologija ir skoniu panašus į graikų ouzo, turkų raki, prancūzų pedrini. Kitas populiarus gėrimas - datulių degtinė.
 

Mėsos paruošimas


Nors arabai musulmonai nevalgo kiaulienos, skeltanagių žolėdžių ir raguočių bei naminių paukščių, mėsą jiems galima valgyti, tik ji privalo būti teisingai pagaminta.
Mėsą tradiciškai arabai raugia arba marinuoja. Rauginta ar marinuota mėsa kepama ant iešmų ar grotelių. Tiekiama supjaustyta mažais gabalėliais. Ji daugiau pagardinantis ingredientas, o ne patiekalo pagrindas.
 

Apie kai kuriuos maisto produktus


Kadangi daugiausia arabai gyvena dykumose, nuolat trūksta vandens ir dominuoja kepti patiekalai, iš pirmo žvilgsnio gali susidaryti klaidingas įspūdis, kad arabų virtuvė itin skurdi. Tačiau taip nėra.
Arabai valgo daug daržovių, jas raugia. Vienas egzotiškiausių produktų yra rauginti vynuogių lapai. Jie vartojami patiekalui, kuris primena balandėlius - į vynuogės lapą įvyniojamas ryžių su prieskoniais bei daržovėmis įdaras.
Arabai praktiškai nevalgo bulvių. Jų vietoje - ryžius arba duoną. Arabiška duona (khubz, Lietuvoje žinoma pitos pavadinimu) visiškai nepanaši į europietiškąją. Kaip ir daugelyje Azijos kraštų, arabiška duona yra paplotėlio formos. Kepama ji ant įkaitintos krosnies sienelių. Iškepęs duonos paplotėlis yra tuščiaviduris, todėl jį galima užpildyti keptos mėsos gabalėliais bei daržovėmis.
Populiariausias arabų vaisius yra datulės. Datulių yra begalė rūšių. Deja, Lietuvą pasiekia tik pašarinės datulės. Kiti arabų mėgstami ir jų auginami vaisiai yra figos. Šiuos vaisius arabai valgo užgerdami karvės arba kupranugario pienu. Jie taip pat labai skanūs su kava.
Arabai nevengia prieskonių, nors jų virtuvė negali lygintis su indiškąja. Arabų patiekalai nėra itin aštrūs, nors nepalyginti aštresni už lietuviškuosius.
 

Elgesio prie stalo subtilybės


Svarbiausias arabų valgymo kultūros bruožas yra tas, kad musulmonui nevalia liesti maisto kairiąja ranka - ja gali būti imami tik indai. Arabų valgymo kultūra europiečių akims atrodo barbariška. Arabai valgydami minimaliai naudojasi indais ar stalo įrankiais: maistas sukraunamas į atskirus didelius dubenis ar ant padėklų, o apie juos ratu ant žemės ar grindų susėdę žmonės tiesiog ranka ima norimą patiekalą. Jei reikia, duonos gabalėlis tarnauja kaip šaukštas tirštai sriubai valgyti. Pavalgę arabai rankas “nusiplauna” bendrame dubenėlyje su “rožių vandeniu” (jis paruošiamas į gėlą vandenį įpylus rožių lapelių ekstrakto). Prieš pradėdami valgyti, musulmonai turi kreiptis į Dievą, o pavalgę Jam padėkoti.
 

Arabiška kava ir su ja susiję įpročiai


Kavos mėgėjai apie turkišką kavą ne tik yra girdėję, bet ir ja mėgavęsi. Tačiau apie arabišką kavą girdėjo nedaugelis. Dar mažiau yra jos ragavę. Arabiška kava yra ypatinga tuo, kad ji verdama iš Jemeno pupelių ir gardinama kardamonu.
Su kava arabai valgo saldumynus (jie pateisina savo pavadinimą - mat išties yra labai saldūs). Beje, pas mus žinoma chalva yra arabiško žodžio chalvijat (arab. saldumynai) vedinys. Populiariausias arabiškas saldumynas yra baklava. Jis gaminamas iš itin plonų tešlos sluoksnių, jie pertepami medumi ir apibarstomi pistacio riešutais.
Gerdami kavą arabai rūko vandens pypkę (kaljaną arba šyšą). Tokio tipo pypkei naudojamas specialus tabakas, kuris smilksta ant žarijų. Traukiamas dūmas pereina pro inde esantį vandenį, todėl jį būna malonu nuryti. Rūkoriai turėtų mėgti šį neįprastą europiečiams rūkymo būdą.
 

Lietuvoje arabiškų patiekalų nerasite


Arabiškoje virtuvėje gaminamas maistas europiečiams yra neabejotina egzotika. Nors ne toks išpuoselėtas kaip, tarkim, japonų ar indų, jis tikrai vertas dėmesio. Gaila, bet Lietuvoje veikiančios įstaigos, kurios skelbiasi gaminančios Artimųjų Rytų patiekalus, savo lankytojus maitina maistu, gadinančiu arabiško maisto įvaizdį. Belieka viltis, kad kada nors Lietuvoje jų atsiras...

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai