Kaip numalšinti troškulį?

Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja, Kauno apskrities vyriausioji specialistė - mitybos higienos gydytoja Asta Liubinaitė.
 

Mūsų organizme yra apie 60-70 proc. vandens. Žmogus be maisto gali išgyventi keliasdešimt dienų, o be vandens ištveria vos keletą. Vandens kiekiui organizme sumažėjus 1-2 proc., žmogus pradeda jausti troškulį, išsekimą, energijos trūkumą. Netekus 5 proc. vandens, gali aptemti sąmonė, prasidėti haliucinacijos, o kai jo trūksta 12-20 proc., mirštama apsinuodijus savo paties organizmo apykaitos produktais. Kiek vandens netenkame, tiek jo turime išgerti ar gauti su maistu.

 

Kokius skysčius gerti vasarą?


Gėrimus galime pasirinkti. Kuo didesnė įvairovė - tuo geriau. Troškulį geriausiai malšina natūralus mineralinis, paprastas geriamasis vanduo, kiti gėrimai. Natūralus mineralinis - tai neužterštoje aplinkoje susidaręs požeminis vanduo, pasižymintis tyrumu, nekintama chemine sudėtimi. Vanduo gerina organizmo fiziologinę būklę, gaivina, nes yra natūraliai švarus, turi daug ištirpusių mineralinių medžiagų, mikroelementų. Natūralus mineralinis vanduo turi būti pripažintas Lietuvos Respublikos SAM įgaliotos įstaigos ar kitos valstybės ES narės atsakingos institucijos.
Pagal mineralinių druskų koncentraciją natūralus mineralinis vanduo gali būti trijų rūšių:
• turintis labai mažai mineralinių medžiagų (mineralinių medžiagų koncentracija ne didesnė kaip 50 mg/l);
• turintis mažai mineralinių medžiagų (mineralinių medžiagų koncentracija ne didesnė kaip 500 mg/l);
• turintis daug mineralinių medžiagų (mineralinių medžiagų koncentracija didesnė kaip 1500 mg/l);
Jeigu natūralus mineralinis vanduo turi daugiau vienos ar kitos mineralinės medžiagos, tai žymima etiketėje, pavyzdžiui, “Turi sulfatų”, “Turi chlorido”, ir pan. Beje, mineralinis vanduo turi būti išpilstomas gręžinio teritorijoje arba gavybos vietoje.
Gerdami natūralų mineralinį vandenį, organizmą papildome ir įvairiomis mineralinėmis medžiagomis. Kiekviena natūralaus mineralinio vandens rūšis pasižymi savita cheminių medžiagų sandara, priklausoma nuo to, iš kokios vietovės, kokio šaltinio jis išgautas.
 

Kokį mineralinį vandenį pasirinkti?


Atidžiai perskaitykite etiketę. Jeigu nutarėte pasirinkti natūralų mineralinį vandenį, joje turi būti nurodytas užrašas “Natūralus mineralinis vanduo” ir vandens pavadinimas. Taip pat turi būti informacija apie anglies dvideginį, nurodoma analitinė kompozicija, išvardijant vandens sudedamąsias dalis ir jų koncentracijas. Taip pat šaltinio naudojimo vietovės pavadinimas, vartojimo terminas ir t.t. Neretai iškyla klausimas, kokį mineralinį vandenį gerti sveikiau - su angliarūgšte ar be jos. Jei esate sveiki, angliarūgštė tonizuoja skrandžio ir žarnyno veiklą, gerina vandens skonį. Jei sergate skrandžio ar kepenų ligomis, angliarūgštė gali dirginti virškinamąją sistemą. Svarbu kaitalioti mineralinio vandens rūšis, kad organizmas gautų įvairių mineralinių medžiagų bei mikroelementų.


Jei kraujo spaudimas aukštas, nėra tinkamas vanduo, kuriame yra daug natrio (jis sulaiko organizme vandenį, ir tai didina kraujo spaudimą). Reikėtų rinktis vandenį, kuriame natrio koncentracija mažesnė kaip 20 mg/l (etiketėje nurodyta “Tinka mažesnio natrio kiekio dietai”; taip pat natrio kiekis nurodomas sudedamųjų dalių sąraše). Vaikams netinka reguliariai gerti mineralinį vandenį, kuriame fluorido yra daugiau kaip 1,5 mg/l. Etiketėje turi būti parašyta “Turi fluorido daugiau kaip 1,5 mg/l: netinkamas reguliariai vartoti kūdikiams ir vaikams iki 7 metų amžiaus”.
Jei karštą vasaros dieną sportuojate, aktyviai dirbate ir su prakaitu netenkate daug vandens, druskų, gerkite natūralų mineralinį vandenį, turintį daugiau mineralinių druskų.
 

Mineralizuotas vanduo...


Jis gaminamas natūralų mineralinį vandenį praskiedžiant geriamuoju vandeniu arba į geriamąjį vandenį pridedama mineralinių medžiagų bei CO2.
 

Šaltinio vanduo...


Šaltinio vanduo - žmonėms vartoti skirtas gamtinis vanduo, išfasuotas gavybos vietoje, nėra pripažintas natūraliu geriamuoju vandeniu. Jis vartojamas kaip gaivusis gėrimas. Šaltinio vanduo - nedezinfekuotas, natūraliai švarus, kaip ir natūralus mineralinis vanduo nėra papildomas kitomis medžiagomis, išskyrus vandens prisodrinimą anglies dvideginio. Šaltinio vanduo turi būti iš požeminių vandens telkinių - versmių, gręžtinių šulinių.
 

Venkite dirbtinių saldiklių...


Norint numalšinti troškulį nepatartina kasdien gerti vaisvandenių - tiek su cukrumi, tiek su saldikliais. Jei vis dėlto retkarčiais norite pasmaguriauti saldžiaisiais gėrimais, geriau rinkitės tuos, kurių sudėtyje yra ne dirbtiniai saldikliai, o cukrus, ne sintetiniai dažai ir kvapiosios medžiagos, o sultys. Gėrimo sudėtis yra pažymėta etiketėje, reikia tik įprasti ją perskaityti ir tik tada pirkti. Gėrimai su saldikliais tinka sergantiesiems diabetu, nutukusiems ir norintiesiems sulieknėti.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai