Viskas apie kavą...

Legenda byloja, kad kavą Etiopijoje atrado ožkų piemuo Kaldi maždaug prieš 1500 metų. 1630 m. kava paplito Europoje. Pirmieji kavos namai atsidarė Italijoje, Venecijoje. Juose rinkdavosi intelektualūs menininkai. Beje, moterys neturėjo teisės įžengti į kavos namus. Jos paskelbė peticiją, kad kavos namai išvilioja vyrus iš namų, o kavos gėrimas jiems sukelia impotenciją. Romos dvasininkai vadino kavą “velnio gėrimu”, bet popiežius ją mėgo ir palaimino. Po truputį kavos namai kūrėsi visoje Europoje – Anglijoje, Nyderlanduose, Prancūzijoje, Vokietijoje... Kaip pasirinkti kavą? Nuo ko priklauso jos skonis? Kaip pasigaminti skanią kavą namuose? Kada kavą gerti sveika, o kada reiktų jos atsisakyti? Apie tai ir kitus įdomius dalykus mintimis dalijasi vienas geriausių kavos ekspertų Europoje Tony Broman, atsakingas už kavos Lofbergs Lila kokybę, taip pat UAB “Ogmios prekyba” direktoriaus pavaduotoja Luiza Trilikauskienė ir KMU šeimos medicinos klinikos bendrosios praktikos gydytoja Nijolė Garšvienė.
 

Šiandien skania kava mėgaujasi Amerikoje, Europoje, Australijoje. Du pagrindiniai kavos “turgūs” yra Niujorkas ir Londonas, kur atitinkamai prekiaujama žinomiausiomis rūšimis Arabica (sudaro apie 80 proc. pasaulinėje kavos rinkoje) ir Robusta (apie 20 proc. pasaulinėje kavos rinkoje). Kava auginama daugiau nei 50 įvairių pasaulio šalių, tropikų ir subtropikų klimato juostose: Brazilijoje, Kolumbijoje, Ekvadore, Gvatemaloje, Haityje, Havajuose, Jamaikoje, Indijoje, Meksikoje. Kavamedis primena kamelijos krūmą. Prinokusios kavamedžio uogos įgauna purpurinę spalvą. Vidutiniškai per metus vienas kavamedis užaugina tik 0,5-0,7 kg kavos pupelių. Iš 3000-4000 kavamedžio uogų yra išgaunamas tik 1 kg kavos pupelių. Brazilijoje pagaminama 30 proc. pasaulinio kavos kiekio. Daugiausiai kavos išgeria šiauriečiai: vienam norvegui tenka 10,6 kg kavos, švedui - 9 kg kavos per metus. Skandinavai labiausiai mėgsta kavą, pagamintą filtriniu aparatu.
Tuo tarpu Italijoje ir kitose pietų šalyse populiariausia yra stipri espresso kava. Apie 80 proc. italų kavą geria namuose: gamina ją Moka kavinuku ir geria iš mažų puodelių. Italas vidutiniškai per metus išgeria 6 kg kavos. Tuo tarpu Amerikoje populiari filtruota kava su įvairiais priedais, sirupu ar grietinėle.
Lietuvoje vienas gyventojas suvartoja iki 2 kg kavos per metus. Pirmenybė teikiama stipresnei kavai, nesvarbu, kaip ji gaminama. Kavinėse populiariausios yra espresso, kapucino ir cafe-late...

 

Kaip pasirinkti kavą?


Žymiausi technologai, kavos specialistai pataria niekada nesirinkti pigios kavos. Tik aukštos kokybės žaliava suteikia puikų aromatą ir skonį. Svarbus yra ir kavos apdirbimo būdas, t.y. tinkamas skrudinimas. Prieš perkant kavą reikėtų pagalvoti ir apie tai, kaip ją gaminsime. Jei mėgstame tikrą, stiprią kavą, verta įsigyti buitinį espresso kavos aparatą. Brangiausia kavos pupelė yra 100 proc. arabika. Kavos kokybė ir skonis priklauso nuo skrudinimo. Lengvai skrudintos pupelės yra švelnesnio, stipriau skrudintos - aštresnio skonio. Robustos ir arabikos pupelių mišinys suteikia kavai aštresnį, kartesnį skonį. Kuo daugiau robustos, tuo kava aštresnė, tirštesnė, galime jausti šiek tiek rūgštoką skonį.
UAB “Ogmios prekyba” direktoriaus pavaduotoja Luiza Trilikauskienė:
Renkantis kavą, pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį, iš kokių pupelių ji pagaminta - arabikos ar robustos. Arabika - absoliuti lyderė tarptautinėje kavos šeimoje. Robusta pasižymi prastesnėmis aromato ir skonio savybėmis, ji turi daugiau kofeino. Lofbergs Lila rekomenduoja tik šimtaprocentinę arabikos pupelių kavą, ji geriausiai tinka, jei kavą ruošite namuose be espresso kavos aparato. Iš šių pupelių yra gaminama ir Lofbergs Lila, kuri ne veltui vadinama karališka. Kiekvieną rytą šiuos aromatingus kavos puodeliu mėgaujasi ir Švedijos monarchų šeima. Svarbu atsižvelgti ir į kavos gamintoją. Puikias gamybos tradicijas turi Skandinavijos šalys. Aišku, svarbus faktorius yra skonis - reikia paragauti keletą kavos rūšių ir išsirinkti mėgstamiausią aromatą.


Lofbergs Lila siūlo įvairaus skrudinimo bei skonio kavą, gaminamą tik iš aukščiausios rūšies arabikos. Jūs ragausite to paties skonio kavą, nesvarbu, kurioje šalyje ją pirksite - Švedijoje, Lietuvoje, Suomijoje ar Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Esate vienas geriausių kavos ekspertų Europoje. Viešite Lietuvoje pirmos Lofbergs Lila kavos kultūros mokyklos atidarymo Vilniuje proga. Kas vis dėlto lemia kavos skonio savybes?
Kavos ekspertas Tony Broman:
Gera kava gali būti įvairaus skonio - švelni, su švelnia rūgštele, stipri. Skonis priklauso nuo kavos pupelių kilmės. Pavyzdžiui, Kolumbijos pupelės pasižymi savitu rūgščiu prieskoniu, Etiopijos pupelėms būdingas bergamotės prieskonis. Kavos gardumui daro įtaką pupelių skrudinimas. Šiuo procesu rūpinasi ekspertai, jie sumaišo įvairias pupeles ir jas tinkamai paskrudina, tai suteikia galimybę atsiskleisti įvairiausiems kavos aromatams bei skonių puokštei. Lengvai skrudinta kava - švelni, vidutinis skrudinimas suteikia kavai stipraus skonio ir saldaus sodraus aromato, o stipriai skrudintoms pupelėms būdingas stiprus kavos skonis ir nedidelis kartumo prieskonis. Kavos skonis priklauso ir nuo vandens kietumo - kuo kietesnis vanduo, tuo labiau skrudintą kavą reikėtų rinktis.
Kodėl kartais kava mums atrodo “per silpna”? Tai gali lemti per žema vandens temperatūra, per trumpas virimo laikas, per mažas kavos kiekis arba tai, kad kavos pupelės sumaltos per rupiai. Kodėl kava gali būti “karti”? Priežastys yra tokios: per aukšta virimo temperatūra, per ilgas virimo laikas, per didelis kavos kiekis ir netinkamas skrudinimas. Beje, kavos gurmanams patartina kavą gerti su saldumynais - tai sustiprina gerąsias kavos savybes.
Kaip laikyti kavą ?
• Vakuuminėje pakuotėje kava išlieka šviežia tol, kol pakuotė atidaroma.
• Kavą su pakuote (uždara ar praplėšta) reikia laikyti specialiame inde.
• Kavą patartina laikyti sausoje, vėsioje vietoje, nes karštis pagreitina senėjimo procesą ir gedimą.
• Patogu kavą laikyti skardinėse, bet ją reikėtų suvartoti per kelias savaites.
• Kava tinkama vartoti dvejus metus. Laikoma šaldytuve ji sensta lėčiau.
Dėl kavos poveikio sveikatai iki šiol nesutariama. Kada kavą gerti naudinga, o kada reikėtų jos atsisakyti?
KMU šeimos medicinos klinikos gydytoja Nijolė Garšvienė:
Nedidelis kofeino kiekis stimuliuoja smegenų, skrandžio veiklą, stiprina širdį, teigiamai veikia nervų, kraujotakos sistemą. Vienas puodelis skanios kavos ryte ar vidurdienį suteikia žvalumo ir gyvybingumo, didina darbingumą, suteikia energijos, kai esame pavargę. Naujausi moksliniai tyrimai skelbia, kad vienas ar du puodeliai nestiprios kavos nepakenks sergant širdies ir kraujagyslių ligomis. Jei jums skauda galvą dėl žemo kraujo spaudimo, puodelis stiprios kavos pagerins savijautą.
O kada kavos turėtume atsisakyti? Negalima gerti kavos tuščiu skrandžiu, nes tai dirgina skrandžio gleivinę. Nereikėtų jos gerti iš karto ir po sočių pietų ar vaišių, nes padažnėja širdies plakimas, gali pakilti kraujospūdis. Reikia vengti kavos, jei yra skrandžio opa. Didelės kofeino dozės turi neigiamą poveikį geriant kavą vakare. Jauni sveiki žmonės gali per dieną išgerti 3-4 puodelius kavos, o vidutinio ir vyresniojo amžiaus žmonėms patartina išgerti ne daugiau nei 2 puodelius.
Stomatologai pataria gerti kavą su pienu. O išgėrus juodos kavos puodelį patartina praskalauti burną šiltu vandeniu arba išsivalyti dantis.
 

Kas rodo, kad kava paruošta gerai?


Espresso kava - tai mažas puodelis, pusė jo - kavos, o puta - sukta, tiršta, standi ir pakankamai tamsi.
Kapučino kava - tai 1/3 kavos ir 2/3 vientisa pieno kremo masė. Ši kava nebus labai karšta, ją dengs blizgi plėvelė. Pieno kremas turi būti žemiau puodelio krašto, o ne išsipūtęs lyg burbulas virš puodelio. Jei dedant cukraus į kapučino kavą jis skęsta iš lėto, o puta nesubliūkšta, vadinasi, kava yra paruošta teisingai.
 

Kas lemia galutinį rezultatą puodelyje?


• 25 proc. - kavos aparatas,
• 25 proc. - kavos pupelės,
• 50 proc. - kavos pagaminimo būdas,
• o labiausiai - gera ranka ir kuo daugiau meilės.
Verta žinoti:
• Kavą ruoškite tik švariame inde.
• Vartokite šviežią vandenį, todėl, atsukę vandentiekio čiaupą, keletą sekundžių palaukite.
• Atidarykite pakelį 2 val. prieš vartojimą, leiskite kavai “pakvėpuoti” ir prisitaikyti prie aplinkos sąlygų.
• Pupeles sumalkite prieš ruošdami kavą, tuomet ji gardžiau kvepės.
• Niekada kavos nevirinkite.
• Venkite šildyti kavą ar laikyti ją termose.
• Keiskite kavos rūšis, pajuskite skonių įvairovę.
• Kavą užpilkite ne verdančiu, o karštu minkštesniu vandeniu. Tinkamiausia temperatūra - 95-96 laipsniai.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

kofimanas
2011-05-10 22:57
jau senai geriu tik svieziai skrudinta kava.., kainos siuo metu gazdina, bet vistiek geriu, nes be jos nebegaliu :) gaila tik, kad nera didelis pasirinkimas tos svieziai paskrudintos, o skonio skirtumas didziulis.. dabar degustuoju Nikaragva talia, kadangi turiu maluneli, pirkau pupelem. nerealus skonis ir aromatas. Jeigu kam idomu: http://www.kavosbankas.lt/Kava/Kilmes-salis/Nikaragva/Nicaragua-shg-Talia-AAA.html
Beje jau pamirsau ka reiskia remens edimas.., po kavos ceremonijos.., o nuo parduotuvines budavo kancia... Sekmes kavoholikai :)
vika
2010-02-18 21:32
as tai geriu kava kitu malonumui, nors kiti kaip nekeista geria kava savo malonumui,koks didelis egoizmas valdo kavos gerejus,
Savo malonumui siulau gerti svieziai skrudinta kava gerdami taip
pagaminta kava svieziai skrudinta kava visi patirs malonuma ir
taps kavos fanais,,,
extra
2009-03-23 21:58
aš tai geriu kavą tik savam malonumui.. niustojau gerti kaip neva energijos suteikėją, energizuoklį. Dabar geriu irgi Tonussan , porisikaičiau nuomonių forumuose, tai pagalvojau, reikia iš tiesų imti vieną kartą ir pačiai pabandyti.Tai ir bandau. Bandau jau antras mėnuo, ir džiaugiuos kone su dūdom, kad gerai veikia - nebereikia net kavos, atrodo, puikiai įgaunu energijos, o be to, pastebėjau kad jis ir apskritai gerai organizmo būklę, imunitetą palaiko. Tai va. Triūbinu rytais po kapsulę ir laiminga vaikštau :)
maestro
2009-03-08 23:22
kalbant apie kava, neesu taip optimistiskai nusiteikes. galiu isgerti viena puodeli, bet po keliu, mane tiesiog suima miegas ir nieko is to doro neiseina. neseniai radau gera labai pakaitala, kuris taip pat efektyviai kovoja su mieguistumu ryte - tonussan. augalines sudeties, sveikas, nedirgina skrandzio, ilgai veikia. be to diena esu toks pats darbingas, kaip ir mano kolegos geriantys kava.
lika
2007-07-11 20:16
viskas ciki

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai