Bičių dovanos sveikatai

Nuo senų senovės bičių produktai – žiedadulkės, duonelė, pikis ir net nuodai buvo naudojami liaudies medicinoje. Nuo XIX a. vidurio juos pripažino ir tradicinė medicina, o 1974 m. atsirado medicinos šaka – apiterapija. Apie bičių produktus kalbamės su ilgamečiais bitininkais Gražina ir Gediminu Skardžiais, kurie Aukštaitijoje turi vieną didžiausių Lietuvoje bitininkystės ūkį.
 

Žiedadulkės
100 g žiedadulkių turi tiek aminorūgščių, kiek jų turi 0,5 kg jautienos ar 7 kiaušiniai! Vadinasi, kad patenkintumėte baltymų dienos normą, pakanka suvalgyti du kupinus valgomuosius šaukštus žiedadulkių (30 g). Jose yra vitaminų A, D, E, B2, B1,C, P, nikotino, folio rūgšties, 19 mikro- ir makroelementų: silicio, magnio, kalcio, fosforo, geležies, mangano, vario, cinko, kobalto, sieros ir t.t. Daugiausia yra širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą gerinančio kalio: net 400 mg/ 100 g žiedadulkių. Fosforas ir magnis reguliuoja medžiagų apykaitą, atpalaiduoja kraujagyslių spazmus, o geležis, cinkas ir kobaltas padeda sergant mažakraujyste.
Jeigu jūsų organizme trūksta kalio, o natrio yra per daug, valgykite žiedadulkių.
Žiedadulkės gerina apetitą, miegą, virškinimą, stiprina nervų sistemą, sugrąžina fizines jėgas (ypač po sunkių infekcinių ligų, operacijų), stimuliuoja protinius gebėjimus.
1952 m. Švedų mokslininkai pastebėjo, kad žiedadulkės labai veiksmingos gydant lėtinį prostatitą. 1953 m. Prancūzų tyrinėtojas Remy Chauvin atskleidė, kad žiedadulkės sutvarko žarnyno floros sutrikimus. Rumunai turi puikią kepenų ligų gydymo žiedadulkėmis patirtį.
Pasak Gražinos Skardžiuvienės, žiedadulkės naudingos norint sumažinti arterinį kraujospūdį, cholesterolio kiekį, plečia kraujagysles, gerina smegenų kraujotaką, reguliuoja skydliaukės funkciją, padeda apsaugoti nuo trombų susidarymo.
Įvairiais gyvenimo tarpsniais žiedadulkės labai naudingos moterims: reguliuoja mėnesinių ciklą, mažina skausmus. Pavartojus žiedadulkių preparatų, gali sumažėti nervingumas, nemiga, karščio protrūkiai, naktiniai prakaitavimas. Žiedadulkės stiprina ir stangrina odą, todėl moterys atrodo daug jaunesnės.
Taigi žiedadulkės yra visavertis, daug baltymų, augalinių riebalų, vitaminų, mineralinių ir biologiškai veiklių medžiagų turintis maisto produktas, kuris gali būti naudojamas ligų profilaktikai ir gydyti.
Kiek vartoti?
Jei skrandžio sulčių rūgštingumas yra normalus, galite kasdien suvalgyti apie 30 g (du valgomuosius šaukštus) žiedadulkių: 1–2 kartus po valgio, užgerdami vandeniu.
„Lėtinio gastrito atvejais, esat sumažėjusiam skrandžio sulčių rūgštingumui, žiedadulkes sumaišykite su pavasarinių žiedų medumi (1:1) ir valgykite po 1 arbatinį šaukštelį per diena, 30 min. prieš valgį. Jeigu skrandžio rūgštingumas padidėję – po valgio. Virškinamojo trakto ligų gydymo kursui patartina suvartoti apie 300 g žiedadulkių“, –pataria bitininkė Gražina. Žiedadulkėmis galima gydyti lėtinius kepenų ir tulžies pūslės uždegimus, lėtinį alkoholizmą, depresiją, nervų sistemos pažeidimus.
Gydydami lėtinį prostatitą ir ankstyvas prostatos padidėjimo (adenomos) stadijas, vartokite po 15–20 g žiedadulkių per dieną, jas geriant per 3 kartus. Gydymo kursą tęsti 2–3 mėn., pasitarus su gydytoju urologu.


Jei dirbate sunkų fizinį ar protinį darbą ar aktyviai sportuojate, patartina žiedadulkių vartoti profilaktiškai: 15–20 g per dieną suaugusiajam ir po 5–10 g – vaikui, atsižvelgiant į amžių. Vartojant žiedadulkes vėlyvą rudenį ir žiemą, gali padidėti atsparumas infekcinėms ligoms, sustiprėti imunitetas.
Atsargiau reiktų vartoti žiedadulkes paaugliams, nes tai gali turėti įtakos endokrininei sistemai.
Alergiją bičių surinktos žiedadulkės sukelia retai. Jų negalima vartoti sergant bronchine astma, alergiškiems žmonėms, kurie yra jautrūs medikamentams, ypač B grupės vitaminams.
Nusprendę gydytis žiedadulkėmis, pasikonsultuokite su gydytoju.
Bičių duonelė
Tai surinktos ir korių akutėse užkonservuotos žiedadulkės. Kai kuriomis savybėmis bičių duonelė lenkia žiedadulkes. Pastarųjų metų tyrimais nustatyta, kad žmogaus organizmas lengviau pasisavina bičių duonelę. Ją galima vartoti ilgiau nei žiedadulkes.
Biocheminiu požiūriu bičių duonelė, skirtingai nuo žiedadulkių, turi mažiau baltymų (tik apie 20 proc.), tačiau daug daugiau angliavandenių (24–34 proc.). Kaloringumu bičių duonelė prilygsta augalinės kilmės maisto produktams – miltams, ryžiams, žirniams.
Bičių duonelėje daugiausia yra geležies, kobalto, fosforo ir kalcio, aminorūgštys sudaro apie 15 proc. sausųjų medžiagų. Vitaminų kiekis abiejuose produktuose yra panašus, tačiau bičių duonelėje yra daugiau vitamino K (ir mažiau vitamino E), biologiškai veiklių medžiagų, fermentų, organinių rūgščių, pigmentų. Šių medžiagų visuma nulemia ryškų biostimuliuojamąjį bičių duonelės poveikį.
Bičių duonelė rekomenduojama sergantiesiems mažakraujyste, hepatitu, cukriniu diabetu, virškinamojo trakto, ypač žarnyno (kolitas, lėtinis vidurių užkietėjimas) ligomis.
„Šis produktas gerina pagyvenusių žmonių sveikatą, mažina cholesterolio kiekį kraujyje.
Bičių duonelė neturi šalutinio poveikio. Ją galima vartoti profilaktiškai vaikams, įvairaus amžiaus žmonėms“, – sako patyręs bitininkas Gediminas.
Alergijos atvejai bičių duonelei labai reti.
Bičių pikis
Tai nuo medžių pumpurų bitelių surinkta sakinga geltonos, rudos, pilkos, žalsvos spalvos biologiškai veikli medžiaga.
„Pikis, randamas prie avilio landų. Tai gardaus kvapo sausa ir lengvai tepama tarsi vaškas medžiaga. Ji labai šilta, turinti ištraukiamąją jėgą. Garų forma ji padeda įsisenėjusiam kosuliui, o, užtepta ant odos, naikina dedervines“, rašoma viename Bizantijos X šimtmečio rankraštyje.
Pikiu, surinktu iš topolių, kaštonų, beržų, alksnių, bitės apkamšo savo avilį ar medžio drevę, užglaisto plyšius. Pikis – itin turtinga medžiaga, joje yra daug visko: vitaminų E, H, P, B, riebalų rūgščių, daugybė mikroelementų (cinko, vanadžio, geležies, vario), mono- ir polisacharidų, eterinių aliejų.
Senovės Egipte pikis buvo naudojamas balzamuojant, o graikai juo gydė žaizdas.
Lietuvos senoliai iš lygių medaus, alyvuogių aliejaus ir pikio dalių ruošdavo tepalą, kuriuo trindavo dantis ir dantenas, norint apsaugoti nuo paradantozės ir karieso.
Moksliniai tyrimai atskleidė įdomų dalyką: pikis veiksmingas prieš 24 bakterijų rūšis ir prieš 20 tyrinėtų grybelių! Turintis stiprias antibakterines savybes pikis efektyvus gydant neurodermitą, lėtinę egzemą, anginą, pūlingas ilgai gyjančias žaizdas, makšties uždegimus. „Sergant odos ligomis, žvyneline, artritu patartina į ½ stiklinės vandens įlašinti 5 lašus spiritinio pikio tirpalo (50 g pikio ir 250 g 80 proc. stiprumo spirito) ir išgerti kasdien ne vėliau nei 30 min. prieš valgį. O sergant plaučių uždegimu, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opalige į ½ stiklinės vandens įlašinti 30 lašų spiritinio pikio tirpalo ir išgerti 30 min. ar 1 val. prieš valgį. Vartokite ne mažiau kaip 1 mėnesį“, – sako G. Skardžiuvienė.
Pikio tepalą išoriškai vartoti reikėtų atsargiai, nes pasitaiko alerginių reakcijų atvejų. Dėl vartojimo pasitarkite su gydytoju.
Bičių pienelis
Tai baltai perlamutrinės spalvos specifinio kvapo ir skonio produktas. Bičių pienelyje gausu greitai pasisavinamų angliavandenių, riebalų, baltymų, polinesočiųjų riebalų rūgščių, neuromediatorių (acetilcholino), vitaminų (ypač B grupės), geležies, sieros, magnio, mangano, kalcio, cinko, kobalto ir kt.
Bičių pienelis stiprina kūną, padeda slopinti uždegimus, stiprinti imunitetą, naudingas atminčiai gerinti, tinka odos priežiūrai.
„Bičių pienelio negalima vartoti sergantiesiems antinksčių, ūminėmis ar lėtinėmis vidaus organų ligomis paūmėjimo laikotarpiu. Nerekomenduojama vartoti ir paaugliams brendimo metu. Bičių pienelis – tai lietuviška viagra“, – šypsosi patyrusi bitininkė Gražina. Pasak jos, bičių pienelio galima naudoti ne daugiau nei 5 g per mėnesį, o vienam kartui – iki 1 g per dieną. Nevartokite bičių pienelio vakare, nes dėl tonizuojamojo poveikio bus sunkiau užmigti.“
Bičių produktuose esančios medžiagos papildo vienos kitas, todėl kaitaliokite vartodami medų, žiedadulkes ar bičių duonelę.
Bičių nuodai
Senovės egiptiečiai pirmieji medicinoje panaudojo bičių nuodus. Skaudamas kūno vietas jie įtrindavo negyvomis bitėmis arba gyvąsias priversdavo įgelti. Yra pastebėta, kad bitininkai, kuriems dažnai įgelia bitės, ne tik įgyja imunitetą bičių nuodams, bet ir būna geros sveikatos, beveik neserga reumatinėmis ligomis. Mokslininkų tyrimai patvirtino, kad bičių nuodų tepalas mažina skausmą, gydo sąnarių uždegimus, kraujavimus, alergiją.
Kai kurie žmonės į įgėlimus reaguoja bėrimu, dusuliu, net alpuliu. Atsiradus tokiems simptomams, nedelsdami kvieskite gydytoją.
Pavojinga, jei bitė gėlė į jautrią kūno vietą: liežuvį, akį ar burną.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai