Magnis – gyvybiškai svarbus

Apie tokio mineralo, kaip magnis, reikalingumą ir svarbą, kad mūsų organizmas normaliai funkcionuotų, girdime nuolat. Todėl išties įdomu sužinoti, kokiais gyvenimo atvejais ir aplinkybėmis jo tikrai gali trūkti ir kokie simptomai apie tai gali pranešti? Šiame straipsnyje panagrinėsime magnio poreikį pačioms jautriausioms visuomenės grupėms – vaikams, nėščiosioms ir menopauzinio amžiaus moterims.
 

Magnis - gyvybiškai svarbus žmogaus organizmui mineralas, kuris dalyvauja daugiau kaip 300 fermentų veikloje, angliavandenių, riebalų apykaitoje, baltymų sintezėje, termoreguliacijos procese. Šis mineralas būtinas energijai ląstelėse kaupti ir tinkamai ją panaudoti nervų, plaučių, širdies ir raumenų veiklai, taip pat nervų laidumui, raumenų atsipalaidavimui.

Pastaraisiais metais vis garsiau kalbama apie magnio reikšmę gydant širdies ir kraujagyslių ligas, nes jis normalizuoja širdies ir nervų raumenų aktyvumą, atpalaiduoja kraujagyslių lygiuosius raumenis, kas itin svarbu sergant arterine hipertenzija ar širdies ritmo sutrikimais. Iš tiesų šis mineralas palaiko normalią miokardo ląstelių veiklą, reguliuoja kraujo spaudimą. Be to, saugo nuo aterosklerozės, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, reguliuoja nervinių ląstelių mitybą.

Magnio stoka

Trūkstant magnio, gali greičiau vystytis aterosklerozė, vaikams sulėtėja augimas, atsiranda silpnumas, drebulys, raumenų ir nervų dirglumas. Taip pat gali trikti širdies ritmas, atsirasti raumenų spazmai, kojų mėšlungis, sustiprėja reakcija į stresą, gali kamuoti irzlumas, nerimas, nemiga, depresija, migrena.

Taigi magnio trūkumas didina arterinės hipertenzijos, miokardo distrofijos, tachikardijos, osteoporozės išsivystymo riziką, taip pat gali išprovokuoti kvėpavimo takų ligų paūmėjimus, virškinamosios sistemos sutrikimus ir kt.

Žmogus magnio turi gauti su maistu. Suaugusiems žmonėms magnio paros norma yra 300-375 mg. Tačiau maiste ne visada yra pakankamas jo kiekis. Be to, tam tikrais gyvenimo tarpsniais magnio poreikis gali padidėti: daugiau magnio reikia nėščioms, maitinančioms ir vyresnio amžiaus žmonėms, vaikams.

{banner-24}

Kuo geresni magnio junginiai su oroto rūgštimi?

Magnio preparatai gali būti organiniai (magnio citratas, magnio laktatas, magnio orotatas) arba neorganiniai (magnio sulfatas, magnio karbonatas). Organinės magnio druskos yra tinkamesnės vartoti. Kodėl?

Organinė magnio druska orotatas arba vitaminas B13 - tai natūrali kepenyse susidaranti medžiaga. Maisto produktuose jos nedaug, daugiau yra tik ožkų ir avių piene. Kuo naudinga ši medžiaga? Oroto rūgšties druskos yra daug stabilesnės nei kitų rūgščių druskos, nes lengvai neskyla į oroto rūgšties ir mineralo jonus. Būtent ši svarbi jos savybė ir užtikrina tai, kad mineralai junginyje su oroto rūgštimi gali lengviau prasiskverbti per membraną ir taip aprūpinti ląsteles naudingomis medžiagomis.

Magnio orotatas - unikali magnio druska

Veiklioji Magnerot preparato medžiaga yra magnio ir oroto rūgšties druska - magnio orotatas. Kuo ypatingas šis derinys? Tuo, kad oroto rūgštis yra magnio pernešėja per ląstelės membraną. Magnio orotatas jungiasi su baltymais ir tampa lipofilišku, todėl lengvai praeina pro membranas. Taip ląstelė, tiek dėl difuzijos, tiek dėl aktyvaus transporto, sukaupia didesnį magnio kiekį. Oroto rūgštis tiesiog fiksuoja magnį ląstelėje. Dėl to mineralų junginiai su orotatais organizme pasisavinami daug didesniais kiekiais ir lengviau nei fosfatai, oksidai ir karbonatai. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad magnis orotato pavidalu pasisavinamas geriausiai, be to, nedirgina virškinamojo trakto, o visas junginys veikia kaip širdies apsaugininkas.

Magnio poreikis

Vaikams

 Magnio paros norma vaikams - 50-200 mg, paaugliams - 350-400 mg. Magnis - vienas svarbiausių tarpląstelinių makroelementų. Būdamas universalus medžiagų apykaitos procesų reguliatorius, magnis normalizuoja praktiškai visas organizmo funkcijas ir sistemas: širdies ir kraujagyslių, kaulinio audinio, raumenų ir nervų, virškinamosios, kvėpavimo, endokrininę ir kt. Suprantama, kad dėl to šis mineralas labai svarbus vaikams ir paaugliams, ypač brendimo ir spartaus augimo metu. Be to, magnio poreikis išauga esant padidėjusiam fiziniam krūviui, o vaikai, kaip žinoma, daug sportuoja, juda. Taip pat patiriant psichologinį stresą, o tokia situacija gana dažna mokykloje. Dėl magnio trūkumo vaikams gali būti sunkiau susikaupti, atlikti užduotis, o pakankamas magnio kiekis padeda sutelkti dėmesį, tad gerina sugebėjimą mokytis. Ir be abejo, šio mineralo poreikis padidėja sergant širdies ir kraujagyslių ligomis.

Įrodyta, kad magnis gerina kraujotaką, normalizuoja kraujospūdį, mažina įvairių širdies ritmo sutrikimų dažnį. Taigi, apibendrinus tyrimų, vertinančių magnio preparatų veiksmingumą širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems vaikams ir paaugliams, duomenis, galima teigti, kad magnio, kaip papildomą terapiją, tikslinga skirti šioms ligoms gydyti ir profilaktikai - arterinei hipertenzijai, autonominės nervų sistemos sutrikimams, širdies ritmo sutrikimams, miokardo distrofijai, taip pat vartojant vaistų, skatinančių magnio pasišalinimą iš organizmo.

Nėščiosioms

 Ypač aktualu magnio preparatų vartoti nėščiosioms. Juk nėštumas - didžiulis krūvis visam organizmui. Nėštumo metu padidėja magnio poreikis, todėl didėja ir rizika, kad atsiras magnio trūkumas, o kai jo trūksta, padidėja persileidimo, priešlaikinio gimdymo rizika, mažėja vaisiaus kūno masė, gali sulėtėti jo augimas, moterį gali dažniau pykinti, ji gali dažniau vemti. Jei nėščiajai trūksta magnio, tai pasireiškia blauzdų mėšlungiu, galvos svaigimu, padidėjusiu dirglumu.

Nėščiosioms rekomenduojama per parą gauti 350 mg magnio, krūtimi maitinančioms - 380 mg.

Kaip jau minėta, oroto rūgštis padeda magnio jonams patekti į ląstelės vidų. Tai pagrindžia šio preparato vartojimą vaisiaus hipoksijos profilaktikai ir gydymo tikslais (hipoksija - patologinė būklė, kai dėl vienų ar kitų priežasčių vaisiaus audiniai gauna per mažai deguonies. Be to, oroto rūgštis sugeba mažinti kortizolio (antinksčių žievės hormono, kurio kiekis organizme siejamas su stresu) lygį, todėl mažina neigiamą streso poveikį

Tyrimai įrodė, kad, vartojant magnio orotato, nėščiosioms mažėja gresiančio persileidimo tikimybė, normalizuojasi kraujospūdis, kurio padidėjimas gali sukelti sunkias komplikacijas. Padidėjęs kraujospūdis gali nulemti placentos disfunkciją, o laiku nepradėjus gydyti, gali žūti vaisius ar tekti nutraukti nėštumą. Tad šių patologijų profilaktikai ir jas gydant naudojamas magnis.

Kita aktuali akušerijos problema - priešlaikinis gimdymas. Atlikus tyrimus, pastebėta, kad nėščiosios, kurioms skiriama magnio preparatų, kūdikius išnešiojo ilgiau nei tos, kurios jo nevartojo.

Menopauzės amžiaus moterims.

Visame pasaulyje plačiai kalbama apie didėjanti moterų sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis. Menopauzinio amžiaus moterims mažėjant estrogenų kiekiui smarkiai didėja tikimybė sirgti išemine širdies liga, arterine hipertenzija. Jau dabar moterys, ypač vyresnio amžiaus, pagal sergamumo ir mirštamumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų rodiklius pasivijo ir netgi aplenkia vyrus.

Pastaruoju metu literatūroje didelis dėmesys skiriamas endotelio disfunkcijai, kaip vienai galimų priežasčių, dėl ko pomenopauzės amžiaus moterys gali jausti skausmus širdies plote.

Endotelis - tai plonytė plėvelė (epitelis), išklojanti širdies, kraujagyslių vidinį paviršių. Pažeidus endotelį, vystosi endotelio disfunkcija, kuri pasireiškia kraujagyslių spazmais, krešulių susidarymu, aterosklerozės plokštelių formavimuisi ir kt.

Ar magnio preparatas gali paveikti širdies ir kraujagyslių sistemą? Tyrimai rodo, kad taip. Be to, kartu su skausmo širdies plote išnykimu, smarkiai mažėja nerimo ir depresijos epizodų. Manoma, kad toks preparato Magnerot poveikis siejamas su endotelio funkcijos gerinimu.

Menopauzės metu magnio dėka ne taip smarkiai jaučiami tokie nemalonūs simptomai, kaip nuovargis, prakaitavimas, arterinio kraujo spaudimo svyravimai. Be to, magnio ir oroto rūgšties derinys pasižymi ir premenstruacinio sindromo simptomų mažinimu, o dėl poveikio kaulų masei jis gali turėtų įtakos osteoporozės profilaktikai menopauzinio amžiaus moterims. Dėl visų šių išvardytų savybių magnis net vadinamas „moterišku" mineralu.

·         Magnis ir oroto rūgštis papildo vienas kito poveikį organizmui.

·         Oroto rūgštis atlieka magnio pernešėjo į ląstelę funkciją, todėl magnis pasisavinamas geriau.

·         Magnis fiksuojamas ląstelėje dalyvaujant oroto rūščiai, todėl išlieka organizme ilgiau. Šios viena kitą papildančios medžiagos sudaro unikalų derinį, saugantį ir tausojantį širdį.

·         Oroto rūgštis atlieka kraujagyslių apsaugos funkciją, nes palaiko cholesterolį koloidinės būsenos ir neleidžia prisitvirtinti prie kraujagyslių sienelių.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai