Geriausias – gamtos sukurtas vanduo

„Gėlo vandens ąsotis geriau už sūrią upę“, – sako rytų išmintis. Daugiau nei prieš du tūkstančius metų indai ir egiptiečiai jau pastebėjo, kad vanduo ne tik gaivina, bet ir gydo. Šiandien šis poveikis žmogui įrodytas moksliniais tyrimais. Gera išeitis skysčių pusiausvyrai palaikyti ir sveikatai gerinti – gerti natūralų mineralinį vandenį.
 

Kada ir ką gerti?


Ar jau laikas papildyti organizmą skysčiais, negalima spręsti vien iš savo troškulio pojūčio. Kai pajuntame pirmuosius troškulio požymius, organizme jau būna prasidėjusi dehidracija, t.y. jam jau trūksta vandens. Todėl reikėtų nuolat po truputį gerti skysčių ir nelaukti, kol ims kankinti troškulys. Kad šito nepamirštumėte, ant stalo matomoje vietoje pasistatykite butelį mineralinio vandens.
Kasmet mineralinis vanduo populiarėja – vis dažniau gatvėje ar klube matome žmones, gurkšnojančius mineralinį vandenį. Iš tiesų gerti mineralinį yra sveika. Juolab kad jis paprastai būna papildytas biologiškai veikliais elementais. Tik gydytojai perspėja: šiuo vandeniu negalima piktnaudžiauti, nes didesnis jame esančių medžiagų kiekis gali išbalansuoti organizmo veiklą. Sergantieji meteorizmu tegul renkasi be angliarūgštės, negazuotą mineralinį vandenį.
Vis dėlto geriausia gerti lietuvišką mineralinį vandenį. Specialistai tvirtina, kad žmogaus organizmas geriausiai pasisavina vietinius produktus. Be to, lietuviškas mineralinis vanduo ne prastesnis nei garsių užsienio firmų analogai.

 

Vanduo vandeniui nelygu


Visi mineraliniai vandenys daugiau ar mažiau teigiamai veikia sveiką žmogaus organizmą, tačiau skiriasi jų cheminė sudėtis, fizinės savybės. Mineraliniai vandenys, gaunami iš žemės gelmių, yra idealiai švarūs, juose mažiau žmogui ypač kenksmingo sunkiojo vandenilio.
Skirtingos mineralizacijos lietuviško ir užsieninio vandens savybės ir poveikis organizmui nevienodas. Šiuo metu prekybos centruose galima rasti apie 200 skirtingų pavadinimų, rūšių ir butelių vandens. Lietuvoje kol kas populiaresnis gazuotas mineralinis vanduo, tačiau vis daugiau žmonių renkasi negazuotą.
Natūralus mineralinis vanduo išgaunamas iš giluminių žemės sluoksnių. Jame yra natūralių vertingų mikroelementų bei mineralų, tačiau nėra jokių priemaišų (išskyrus anglies dioksidą, jei gaminamas gazuotas mineralinis vanduo). Teisiškai reglamentuojama, kad natūralaus mineralinio vandens negalima chemiškai apdoroti, todėl geriame jį tokį, kokį sukūrė gamta. Vietos, kuriose išgaunamas natūralus mineralinis vanduo, yra griežtai saugomos pagal nustatytas sanitarines apsaugos zonas, greta jų ribojama ūkinė ir pramoninė veikla.
Šaltinio vanduo – taip pat požeminis vanduo, tačiau jam nėra taikomi tokie griežti reikalavimai kaip natūraliam mineraliniam vandeniui, jam nereikalingas oficialus pripažinimas.
Kitas buteliuose parduodamas geriamasis vanduo (geriamasis, mineralizuotas, išvalytas bei distiliuotas) dažniausiai yra cheminiu ar kitokiu būdu apdorotas vanduo, t. y. pagamintas arba atskiestas. Jame esančios mineralinės medžiagos gali būti cheminės sudėties ir dirbtinai įmaišomos į vandenį.
Perkant mineralinį arba mineralizuotą vandenį, svarbu atkreipti dėmesį į galiojimo datą, nurodytą ant butelio, nes, jam pasibaigus, plastikinis butelis pradeda irti. Irimo produktai sklinda į vandenį – tai pavojingos medžiagos, kurios gali apnuodyti žmogaus organizmą. Stikliniai buteliai suyra lėčiau, todėl pirkti mineralinį vandenį juose yra saugiau.


Vasarą, kai pradedame vartoti daugiau vandens, labai svarbu ne tik gerti, bet ir žinoti, ką geriame, t.y. pasirinkti tinkamą vandenį, kad jis padėtų organizmo apykaitai, o ne sutrikdytų ją.
 

Natūralaus mineralinio vandens rūšys


Pagal anglies dvideginio kiekį ir jo prisotinimo pobūdį: natūralus mineralinis vanduo, natūraliai prisotintas anglies dvideginio, natūralus mineralinis vanduo, prisotintas savo šaltinio anglies dvideginio, natūralus gazuotas mineralinis vanduo.
Jei gamybos metu anglies dvideginis (ar jo dalis) buvo pašalintas, natūralaus mineralinio vandens prekės aprašas papildomas atitinkamais įrašais: „anglies dvideginis pašalintas" arba „dalis anglies dvideginio pašalinta".
Pagal ištirpusių mineralinių medžiagų kiekį: turintis mažai mineralinių medžiagų – ne daugiau kaip 500 mg/l („Evian", „Neptūnas", „Vitel", „Perrier", „Rytas"); turintis daug mineralinių medžiagų – daugiau kaip 1500 mg/l („Elite", „Rasa", „Sveikas pradas", „Naleczowianka", „Hermis" „Darida", „Rasa", „Vytautas", „Borjomi", „Fuldataler" ir kt.)
Pagal vyraujančius anijonus ir katijonus: chloridinis, bikarbonatinis, sulfatinis, kalcinis, magninis, fluoridinis, jodinis ir kt.
Etiketėje turi būti žymima, jei mineraliniame vandenyje yra daugiau tam tikros medžiagos, pavyzdžiui, „turi sulfatų", „turi chlorido", „turi fluorido daugiau kaip 1,5 mg/l “– netinkamas gerti kūdikiams ir vaikams iki 7 metų.
Mineraliniame vandenyje vyraujančios mineralinės medžiagos gali suteikti ir tam tikrų skonio savybių. Pvz., natrio chloridinį vandenį pirkėjai apibūdina kaip sūrų.
Natūralaus mineralinio vandens etiketėje turi būti nurodytos vandens sudedamosios dalys ir jų koncentracijų vertės; šaltinio naudojimo vietovės ir šaltinio pavadinimai, kokiu būdu paruoštas natūralus mineralinis vanduo.
 

Gydomasis poveikis


Mineralinis vanduo pirmiausia veikia skrandžio ir viso virškinamojo trakto gleivinę. Patekęs į skrandį, gydomasis vanduo skatina išsiskirti skrandžio sultis, o, praėjus pusvalandžiui, patenka dvylikapirštę žarną. Todėl prieš geriant mineralinį vandenį svarbu žinoti skrandžio sulčių rūgštingumą.
Jei skrandžio rūgštingumas normalus, mineralinio vandens rekomenduojama gerti po 1 stiklinę 3 kartus per dieną 30 min. prieš valgį. Jei rūgštingumas sumažėjęs, vanduo geriamas taip pat 3 kartus per dieną, tačiau 35 °C temperatūros ir 15 min. prieš valgį iš lėto, mažais gurkšneliais. Jei rūgštingumas padidėjęs, mineralinį vandenį geriausia gerti greitai, dideliais gurkšniais 3 kartus per dieną, 35°C temperatūros, 15 min. prieš valgį.
Svarbiausia yra išsirinkti labiausiai organizmo poreikius atitinkantį vandenį, būtina atsižvelgti į bendrą savijautą, negalavimus. Nestiprios mineralizacijos vanduo gali papildyti įvairių mikro- ir makroelementų atsargas dirbantiesiems sunkų fizinį darbą, aktyviai sportuojantiems ir gausiai prakaituojantiems žmonėms. Jis tinka gerti sergantiesiems šlapimo takų, inkstų ligomis. Prieš vartojant stiprios mineralizacijos vandenį, visada reikia pasitarti su gydytoju.

 

Mineraliniame vandenyje esančių medžiagų gydomasis poveikis


Natūralios mineralinės
medžiagos Norma Poveikis

Sulfatai Iki 2 mg/l Mažina cholesterolio kiekį kraujyje, skrandžio sekreciją, gali veikti kaip diuretikas, iš organizmo pašalina daugiau kenksmingų medžiagų, skatina tulžies susidarymą, jos išsiskyrimą.
Natris Iki 20 mg/l Dalyvauja organizmo vandens apykaitoje, gerina virškinimą, malšina lėtinį gastritą, skatina gausiau išsiskirti skrandžio sultis.
Magnis Iki 20 mg/l Mažina dirglumą, nemigą, galvos skausmą, širdies ritmo sutrikimus, padeda sergantiesiems kepenų ir tulžies latakų ligomis.
Fluoridai Iki 1,5 mg/l Saugo dantis nuo dantų ėduonies, padeda taisyklingai vystytis augančio organizmo kaulų sistemai.
Mineralinis vanduo su didesniu kalcio kiekiu padeda stiprinti raumenis, aktyvina žarnyno motoriką, gerina širdies veiklą.
Italijoje – specialus vandens meniu
Šiuo metu pasaulyje vis daugiau dėmesio skiriama mineralinio vandens pasirinkimui, jo derinimui su maistu, kuriamos gėrimo taisyklės. Tiesa, mineralinio skonis skiriasi dėl skirtingos druskų koncentracijos vandenyje.
Italijoje kai kuriuose restoranuose be vynų meniu (carta dei vini) lankytojams jau pateikiamas ir vandens meniu (carta delle aque). Jame galima surasti skirtingų rūšių vandens: stipriai ar lengvai gazuoto, negazuoto, mineralinio, mineralizuoto, šaltinio, pasaulyje gerai žinomų pavadinimų vandens ar rinkos naujovių. Vandenį išsirinkti padeda restorano someljė, kuris žino, koks vanduo geriausiai derės prie užsakytų patiekalų, koks padės atskleisti patiekalo skonį geriau nei vynas.
Šiandien daugelyje Lietuvos restoranų ant stalo taip pat puikuojasi nedideli mineralinio vandens buteliukai, kuriuos galite atsikimšti dar nepriėjus padavėjui. Vadinasi, galime vadintis save gerbiančiais ir sveikatą gebančiais tausoti europiečiais – turime kokybiško natūralaus mineralinio vandens ir suprantame jo vertę!

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai