Sveikatos sergėtojas - jogurtas

Ypač tinkamas pusryčiams, pagardinantis pietus, puikus desertas, greitai paruošiama užkanda - tai vis savybės, padėjusios jogurtui greitai išpopuliarėti ir tapti tiek suaugusiųjų, tiek vaikų mėgstamu maisto produktu. Dabar galima nusipirkti įvairiausių jo rūšių - jogurtas gali būti paskanintas vaisių gabalėliais, šokoladu, uogomis, uogienėmis, javainiais, riešutais, medumi, kvapniosiomis medžiagomis, vaisių sultimis. Tačiau dauguma žmonių valgo jogurtą ne tik dėl puikaus skonio, bet ir dėl jo gerųjų savybių - tai dietinis produktas, nekaloringas, turintis daug kalcio, mineralinių medžiagų, vitaminų, slepiantis savyje dar daug kitų gerų savybių...
 

Jogurtas ir jo atsiradimo istorija


Jogurtas pradėtas gaminti prieš tūkstančius metų Rytų Europoje ir Vakarų Azijoje, manoma, kai Mesopotamijoje maždaug prieš 5000 m.pr.Kr. buvo prijaukintos pirmosios ožkos ir avys. Pienas buvo laikomas moliūguose, vėliau - moliniuose puoduose, šiltoje aplinkoje ir taip natūraliai formavosi masė, panaši į varškę. Paragavę žmonės suprato, kad ji gali būti puikus maisto produktas.
Mokslininko Ilja Mečnikov, tyrinėjusio bakterijų veiklą rūgščioje aplinkoje, dėka jogurtas paplito visoje Europoje ir Amerikoje. Dabar daugiau kaip 30 proc. žmonių visame pasaulyje reguliariai valgo jogurtą.

 

Jogurto gamyba


Jogurtas gaminamas iš karvės, ožkos, avies, buivolės ar kupranugarės pieno. Didmeninėje gamyboje geriausiai tinka kokybiškas karvės pienas, kuris yra pasterizuojamas (sunaikinami mikroorganizmai), homogenizuojamas (pagerėja produkto konsistencija), atvėsinamas, pridedama Lactobacilus bulgaricus ir Streptococcus thermophilus bakterijų, rauginamas rezervuaruose tam tikra laiką, kontroliuojant temperatūrą, ir prieš išpilstant į tarą sumaišomas. Tokie jogurtai yra švelnesnio skonio. Gali būti rauginami termostatiniu būdu, t.y. homogenizuotas pienas išpilstomas į tarą ir ten rauginamas specialiose termostatinėse kamerose. Tokie jogurtai tirštesni. Pagaminto jogurto skonis priklauso nuo gamybos procese naudotų bakterijų kultūros. Gamybos procese gali būti vartojami neriebūs pieno milteliai, saldikliai, stabilizatoriai (želatinas, pektinas), šaldyti, džiovinti arba švieži vaisiai, produktas pagardinamas vanile ar kava.
Kai į jogurtą pridedama biokultūros, produktas vadinamas biojogurtu. Taip pat gaminami mažai riebūs (ne daugiau kaip 4 proc. riebalų), riebūs ir tiršti (gaminant dedama grietinės), dietiniai arba neriebūs (turi mažiau kaip 0,5 proc. riebalų), vaikiški (be vaisių gabalėlių), geriamieji jogurtai. Dauguma jų yra “gyvieji” jogurtai (biojogurtai), t.y. kurių sudėtyje yra gyvų bakterijų ir kurie nėra kaitinti po gamybos proceso. Termiškai apdorotame, pasterizuotame jogurte bakterijos žūva, bet jis gali būti ilgiau vartojamas.


 

Naudingosios medžiagos


Kalcis. Jogurte, palyginti su pienu, yra daugiau kalcio. Kai kurie žmonės mano, jog jogurtas yra rūgštesnis nei pienas ir tai gali lemti osteoporozės atsiradimą. Tai visiška netiesa! Iš jogurto kalcis pasisavinamas net geriau nei iš pieno. Jeigu gresia osteoporozė, rekomenduojama suvalgyti bent po vieną jogurto indelį per dieną. Vyresniems kaip trijų mėnesių vaikams tai yra nuostabus kalcio bei baltymų šaltinis.
Vitaminas B2 ir baltymai. Jogurtas yra nuostabus riboflavino (B2) ir baltymų šaltinis bei mažai kaloringas. Jame yra daugiau baltymų negu paprastame piene - gamybos procese jogurtas papildomas neriebiais pieno milteliais.
 

Jogurtas ypač tinka


...dėl sutrikusios fermento laktazės gamybos organizme negalintiems gerti pieno. Kai kurie žmonės dėl sutrikusios fermento laktazės sintezės jų organizme negali gerti paprasto pieno. Jo išgėrus nesuvirškinamas pieno cukrus laktozė, todėl pradeda skaudėti pilvą, jį pučia, viduriuojama. Jogurtas - puikus maistas laktozės netoleruojantiems žmonėms. Šiuo atveju netinka termiškai apdorotas jogurtas, nes jame nėra veikliųjų bakterijų.
Tačiau pasitaiko, kad jautrus žmogus gali valgyti tik nedidelį jogurto kiekį arba ir tokia maža jo dalis gali sukelti neigiamą reakciją. Jei jūs manote, kad tokia reakcija valgant jogurtą gali prasidėti ir jums, pasikonsultuokite su savo gydytoju. Kai negalima vartoti tikro jogurto, ypač po gydymo antibiotikais, tinka vartoti preparatų su žarnyno mikroflorą atstatančiomis bakterijomis. Pavyzdžiui, preparate Yogurt yra Lactobacillus acidophilicus, Lactobacillus bifidus, Yogurt kultūra (Streptococcus thermophilus, Lactobacillus delbruecki porūšis bulgaricus). Patekusios į virškinamąjį traktą šios bakterijos atstato mikroflorą, padeda sureguliuoti žarnyno veiklą. Kapsulė užtikrina, kad reikalingas bakterijų kiekis nukeliaus į žarnyną - ten, kur reikia normalizuoti mikroflorą. Valgant maistinį jogurtą, dalis bakterijų žūsta pakeliui.
...besisaugantiems vėžinių ligų. Mokslininkai atlieka tyrimus ir teigia, jog jogurtas gali sumažinti kraujyje esančio blogojo cholesterolio kiekį ir apsaugoti nuo kai kurių vėžinių ligų.
...po gydymo antibiotikais. Jogurtai, kurių sudėtyje yra acidophilus bakterijų, teigiamai veikia po gydymo antibiotikais - jie padeda atkurti žarnyno mikroflorą (pageidaujamas bakterijas žarnyne).
...viduriuojantiems ir stiprinantiems imuninę sistemą. Jogurtas gydo kai kuriuos viduriavimo tipus, veikliosios bakterijos palaiko imuninę sistemą. Jei gydomojo efekto gardus jogurtas iš maisto parduotuvės nesuteikia, rinkitės “Yogurtą” iš vaistinės. Viename jo buteliuke yra net 60 milijardų bakterijų. Toks kiekis užtikrins ne tik kad bus sveikas žarnynas, bet ir visą jūsų organizmą.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

diana
2009-09-22 19:50
SVEIKI KAS DIENA AS RYTAIS SUVALGAU NERIEBAUS VAISINIO JOGURTO,PAGEREJO SAVIJAUTA,PAGEREJO VIRSKINIMAS.NUMECIAU NEREIKALINGU KILOGRAMU,IR VALGAU PAKANKAMAI NEMAZAI.YOGURTAS TIKRAS MANO DRAUGAS.
tomas
2009-06-19 22:34
augima skatina ? xD
Zanacka
2008-10-25 14:14
Tinkamas visiems

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai