Gyvenate aktyviai? Jums reikalingas magnis

Magnis – vienas būtiniausių mikroelementų. Jis dalyvauja daugiau nei trijuose šimtuose biocheminių reakcijų, vykstančių organizme. Magnis padeda nepriekaištingai funkcionuoti nervų sistemai, raumenims, palaiko kaulus tvirtus, stiprina imuninę sistemą, dalyvauja baltymų sintezėje, energijos gamyboje ir atlieka gausybę kitų funkcijų. Negaunant pakankamo kiekio magnio, gali sutrikti daugelio organizmo sistemų veikla.
 

Kai trūksta magnio, prasideda įvairūs negalavimai


Magnio yra gausu lapinėse daržovėse, šokolade, jūros gėrybėse. Tačiau, net ir gausiai vartojant šių maisto produktų, ne visada užtikrinamas pakankamas organizmo aprūpinimas magniu.
Jo trūkumas gali pasireikšti apetito praradimu, pykinimu, vėmimu, silpnumu. Gali imti stingti, trūkčioti raumenys, traukti mėšlungis, atsirasti širdies ritmo sutrikimų ir kitų negalavimų.
Kiekvienas žmogus, gyvenantis aktyviai, daug dirbantis ir neabejingas savo sveikatai, turėtų pasirūpinti, kad magnio gautų pakankamai.

 

Magnio papildų turėtų vartoti


● vartojantieji antibiotikų, diuretikų
● žmonės, sergantys cukriniu diabetu
● sergantieji žarnyno ligomis ( krono liga, žarnų uždegimais, po žarnyno operacijų)
● žmonės, kurių kraujyje sumažėjęs kalio ir kalcio kiekis
● dažnai vartojantieji alkoholį
● vyresnio amžiaus žmonės

 

Magnis ir kraujospūdis


Epidemiologiniai duomenys rodo, kad magnis labai svarbus reguliuojant kraujo spaudimą. Tad, jei norite išvengti hipertenzijos ir su ja susijusių rimtų komplikacijų, turėtumėte vartoti jo daugiau. Taip pat, kaip ir vaisių bei daržovių, kalcio, kalio bei mažiau produktų, turinčių daug natrio ir riebalų.
Normalizavus padidėjusį spaudimą, daug kartų sumažėja tikimybė sirgti miokardo infarktu, insultu ir kt. Sumažinus sistolinį kraujo spaudimą tik 2 mmHg, 7 proc., sumažėja mirtingumas nuo išeminės širdies ligos ir net 10 proc. – nuo miokardo infarkto.


 

Magnis ir širdies bei kraujagyslių ligos


Didesnė magnio koncentracija kraujyje mažina tikimybę sirgti širdies bei kraujagyslių ligomis. Yra įrodymų, kad maža magnio koncentracija didina širdies aritmijų ir su tuo susijusių komplikacijų dažnį. Daugelis tyrimų rodo, kad magnis smarkiai pagerina ligonių, sergančių širdies ir kraujagyslių ligomis, būklę. Du kartus per dieną vartojant 342 mg magnio oksido, jau po šešių mėnesių susilpnėja koronarinės širdies ligos simptomai.
Magnis sustiprina ir antitrombozinių vaistų (aspirino ir kt.), mažinančių kraujo krešumą, poveikį.
 

Magnis vyresniame amžiuje


Ypač svarbu magnio vartoti vyresnio amžiaus žmonėms. Jiems ne tik dažniau išsivysto insultai, miokardo infarktai bei kitos su padidėjusiu kraujo spaudimu susijusios ligos, bet ir osteoporozė. Norint senatvėje išsaugoti kaulus sveikus, reikalingas ne tik kalcis, D vitaminas, bet ir magnis. Kai jo trūksta, sutrinka kalcio bei hormonų, reguliuojančių kalcio apykaitą, veikla. Tyrimai įrodė, kad žmonėms, vartojantiems daugiau magnio, kaulų pokyčių atsirado daug rečiau nei nevartojantiems.
 

Magnis ir diabetas


Diabetas yra insulino trūkumo sukelta liga. Insulinas padeda gliukozei patekti į ląstelę, kur vėliau gaminama energija. Kai insulino trūksta, gliukozė nebepatenka į ląsteles. Ląstelės pradeda badauti, o per didelis gliukozės kiekis kraujyje žaloja nervus, kraujagysles, inkstus ir kitus organus. Magnis labai svarbus insulino išsiskyrimui.
Maža magnio koncentracija kraujyje dažnai nustatoma žmonėms, sergantiems 2 tipo diabetu. Manoma, kad maža magnio koncentracija mažina audinių jautrumą insulinui, dėl to didėja gliukozės koncentracija ir vystosi cukrinis diabetas. Tai patvirtina daugelis klinikinių tyrimų.
 

Ne visos formos pasisavinamos vienodai


Organizmas pasisavina tik vieną trečdalį magnio, gaunamo su maistu. Tad, net ir esant normaliai magnio koncentracijai kraujo serume, širdies, nervų ar kitų audinių ląstelėse magnio gali stipriai trūkti. Sergant žarnyno ligomis, vartojant kai kurių vaistų ar nepakankamai gaunant magnio su maistu, jo koncentracija sumažėja smarkiai. Nors galbūt to ir nepastebėsite, bet nuo magnio trūkumo pradeda trikti nervų, širdies ir kraujagyslių, bei kitų organizmo sistemų veikla, lėtėja mąstymas, koordinacija. Didelis magnio trūkumas yra gyvybei pavojinga situacija, todėl kuo skubiau atstatomas jo suleidžiant į veną. Jei magnio trūksta nedaug, jo stoka panaikinama magnį vartojant tablečių pavidalu.
Tačiau ne visos magnio formos pasisavinamos vienodai. Tai priklauso nuo to, su kokia druska jis susijungęs bei kokiu pavidalu geriamas. Ilgą laiką vienintelė prieinama magnio forma buvo skrandyje tirpia kapsule apvilktas magnis. Deja, taip tik nedidelė dalis magnio būdavo pasisavinama. Siekiant pagerinti įsisavinimą ir kuo greičiau koreguoti magnio trūkumą, buvo sukurta nauja, daug geriau ir greičiau pasisavinama magnio forma – tirpi magnio druska – magnio acetatas. Magnio gali būti skiriama tiek organinių, tiek neorganinių druskų pavidalu. Neorganinių magnio druskų (magnio sulfato, karbonato ir kt.) dažnai skiriama kaip neutralizuojančių skrandžio sulčių rūgštingumą ar vidurių laisvinamųjų vaistų. Tinkamesnės, kaip papildas, vartoti yra organinės magnio druskos: magnio citratas, magnio laktatas, magnio orotatas. Magnio poveikį ląstelėje sustiprina vitaminas B6. Esant magnio trūkumui, rekomenduojami magnio ir vitamino B6 deriniai, pavyzdžiui Magne B6.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

vilma karboviak
2011-04-06 20:43
labai geras straipsnis

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai