Kava

Milijonai žmonių visame pasaulyje dieną pradeda kvapnios stiprios kavos puodeliu. Vien italai kasryt išgeria keliasdešimt milijonų puodelių espresso. Kava mūsų gyvenime tapo tiek įprasta, kad mes net neįtariame, koks paslaptingas šis gėrimas. Daugelį metų įvairių šalių mokslininkai niekaip neranda atsakymo į klausimą: kenkia kava ar, atvirkščiai, yra naudinga. Vienų teigimu, vos išgėrus pirmą puodelį, – kava padaro neatitaisomą žalą organizmui, kiti laikosi nuomonės, kad šis „magiškas gėrimas“ pasižymi gydomosiomis savybėmis.
 

Legendomis pažymėta istorija


Kavos kilmė iki šiol apipinta legendomis. Viena žinomiausių byloja, kad ją aptiko vienas ožkų piemuo, vardu Kaldi, kilęs iš dabartinės Etiopijos (Šiaurės Afrika). Esą jis pastebėjęs, kad nepažįstamo krūmo uogų paragavusios ožkos pasidaro kur kas žvalesnės. Paragavęs uogų, Kaldi taip pat nebesugebėjo nustygti vietoje. Tai pamatęs netoliese buvusio vieuolyno abatas paslaptingų uogų davė paragauti vienuoliams. Šie nesudėjo bluosto ir meldėsi visą naktį.
Kita ne mažiau žinoma legenda pasakoja, kad kavą atrado arabas Omaras. Jis drauge su savo pasekėjais buvo išvytas į dykumą, kur turėjo mirti badu. Iš nevilties esą Omaras liepęs draugams išvirti nežinomo augalo uogų. Gerdami šį nuovirą tremtiniai išgyveno, o netoliese buvusio Mokos miestelio gyventojai tai palaikė religiniu ženklu. Nuo tų laikų esą ir kilęs kavą apibūdinantis žodis „moka“.
Tačiau faktas, su kuriuo sutinka dauguma istorikai, – kavos gimtinė yra Kaffos provincija Etiopijoje. Tačiau, nepaisant panašaus sąskambio, kavos pavadinimas kildinamas ne iš Kaffos provincijos, bet iš arabiško žodžio „gahwah“, reiškiančio „gėrimas iš augalo“.
Iš pradžių esą buvo valgomos vien kavos uogos. Vėliau jos buvo susmulkinamos, sumaišomos su riebalais, suvyniojamos į rutuliukus ir naudojamos gaminant maistą. Vėliau iš kavos pupelių darytos užpiltinės.
Į kavos pupeles įeina keli šimtai įvairiausių junginių, kurių sudėtyje kalcis, kalis, geležis, siera, natris ir t.t. Tris ketvirtadalius bet kurios rūšies kavos sudaro celiuliozė, riebalai ir vanduo, o vieną ketvirtadalį – rūgštys, baltymai, taninai, mineralinės medžiagos ir alkaloidai: žvalumo suteikiantis kofeinas ir aromatingasis trigonelinas.

 

Ilginam gyvenimą


Bene labiausiai kavos mėgėjai vertina šį gėrimą dėl tonizuojamųjų savybių. Juk kava – puiki priemonė miegui išvaikyti. O tai, be abejo, padeda protiniam darbui. Tačiau kai kurie mokslininkai gėrimą giria ir dėl daugelio kitų priežasčių.
Ajovos mokslininkai, penkiolika metų stebėdami beveik trisdešimt tūkstančių pagyvenusių moterų, paskelbė, kad tos, kurios saikingai gėrė kavą, tris kartus rečiau sirgo širdies ligomis. Mokslininkai paskelbė, kad daugiau kaip šešiasdešimt procentų žmogui reikalingų antioksidantų galima aptikti būtent kavoje. Gavę šiuos rezultatus, medikai pareiškė, kad kavą geriantys žmonės gyvena kur kas ilgiau nei jos atsisakantieji.
Kava ne tik pailgina gyvenimą, bet ir gerina atmintį, ypač pagyvenusių žmonių. Tokias išvadas paskelbė JAV Arizonos universiteto mokslininkai. Tyrimo vadovės Li Rajen teigimu, paprastai pagyvenusių žmonių atmintis būna gera ryte, tačiau į dienos pabaigą ji silpnėja. Tyrimai esą parodė, kad kavą geriančių žmonių atmintis išlieka nepakitusi visą dieną.
Kita viena didžiausių Jungtinių Valstijų sveikatos priežiūros įstaigų „Kaiser Permanente“ tvirtina taip pat atlikusi tyrimus, kurie rodo, jog geriantys kavą žmonės penkis kartus rečiau serga Parkinsono liga.
Mokslininkų teigimu, saikingas mėgavimasis kava ketvirtadaliu sumažina astmos ir beveik aštuonis kartus – kepenų cirozės riziką. Harvardo mokslininkai nustatė, kad šis gėrimas turi teigiamos įtakos sergantiems žarnyno vėžiu. Vyrai rečiau serga tulžies puslės akmenlige.
 

Achilo kulnas


Pavojingiausia – besaikis vartojimas. Nuolatinis kavos gurkšnojimas ypač nepatartinas moterims. Tai gali padidinti osteoporozės (kaulų rėtėjimo) riziką klimakteriniu ir menopauzės laikotarpiu. Mat dėl nuolatinio kavos gėrimo sumažėja kalcio kiekis organizme. Per didelės kavos dozės gali pakenkti protiniam nėščiosios vaisiaus vystymuisi, jo atminčiai, intelektui. Maitinančios motinos taip pat turėtų apsiriboti ne daugiau kaip vienu puodeliu kavos per dieną.
Keturi ir daugiau kavos puodelių per dieną didina cholesterolio kiekį kraujyje ir įvairių širdies ligų riziką. Besaikis kavos gėrimas gali sukelti hipertenziją (aukštą kraujo spaudimą). Kava taip pat gali sukelti migreną didesnio jautrumo žmonėms.
Kavos turėtų atsisakyti sergantieji opalige, gastritu, širdies, kepenų ligomis, miego sutrikimais ir kai kuriomis kitomis ligomis. Vienas kenksmingiausių derinių – kava ir cigaretės.
 

Kaip gerti kavą


Kad kava nekenktų, reikia ją gerti taisyklingai. Sveikas žmogus per dieną gali pasivaišinti ne daugiau kaip keturiais puodeliais, o vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonėms patartina išgerti ne daugiau kaip du puodelius kavos. Vienu kartu į puodelį nereikėtų berti daugiau kaip dviejų su puse šaukštelio kavos, be to, kavą patartina gerti ne dažniau kaip kas tris keturias valandas. Vieną po kito „susipylus“ keturis puodelius kavos, gali padidėti nervingumas, pradeda dažniau plakti širdis.
Dauguma gydytojų nepataria kavos gerti tuščiu skrandžiu, nes tai gali sudirginti skrandžio gleivinę. Taip pat nepatariama gerti kavos vos pavalgius, nes gali padidėti kraujospūdis, padažnėti širdies plakimas.
O štai stomatologai pataria gerti kavą su pienu. Išgėrus juodos kavos rekomenduojama praskalauti burną vandeniu arba išsivalyti dantis.
Ar verta gerti kavą – spręsti jums. Akivaizdu, kad vienos tiesos apie šį paslaptingą gėrimą nėra. Tikriausiai ji slypi kažkur anapus...
 

Įdomu


Kavos teismas
Prieš ketverius metus, nenutylant ginčams dėl kavos poveikio, Neapolio universiteto Farmacijos fakultetas surengė pirmąjį pasaulyje kavos teismą. Į teismo salę buvo iškviesti dvylika liudytojų, kurių parodymų klausėsi žymiausių Italijos universitetų teisininkai.
Kava buvo apkaltinta tuo, kad kenkia žmogaus organizmui ir nervų sistemai. Be to, esą ji trukdo dirbti. Nes darbuotojai nuolat ieško būdų, kaip atsitraukti kavos pertraukėlei. Taip pat kava buvo kaltinta tuo, kad gali pakenkti cukriniu diabetu sergantiems ligoniams, be to, airiška kava esą skatina alkoholizmą.
Išklausęs visų byloje dalyvavusių mokslininkų parodymų, teismas kavą vis dėlto išteisino. Savo sprendimą motyvavo tuo, kad kava kenkia tik tais atvejais, kai ji vartojama be saiko, – penki ir daugiau puodelių per dieną. Tokį savo sprendimą teisėjas Dinis Kristianis motyvavo tuo, kad kava stimuliuoja smegenų veiklą ir centrinę nervų sistemą, padeda susidoroti su nuovargiu ir padidina darbo našumą. Tai, jo žodžiais, atsveria kavos pertraukų darbe daromą žalą.
Geriau žadintuvas nei kava
JAV Brauno universiteto mokslininkai eksperimentais įrodė, kad žmonės nepasibunda net nuo aštrių, nemalonių kvapų, įskaitant ir degėsių. Todėl mokslininkų „neįtikino“ kavos reklamos, kuriose širdžiai brangūs žmonės žadinami kavos aromatu. Bandymai parodė, kad ir kavos kvapas „nepasiduoda“ miegui. Žmogų geriausiai išbudina šaižus garsas.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Rita
2010-11-12 23:10
Cia rasoma,kad nuo keturiu is eiles puodeliu pradeda smarkiau plakti sirdis-man taip buna ir nuo vieno, bet net ne espresso, o nuo dvieju arbatiniu sauksteliu 300ml puodelyje ir tai dar kava buna su pienu visada... o po trecio tokio puodelio pradeda kimstis ausys ir strigti kalba.Idomu kaip tai pakomentuotu kavos specialistai. Kazkaip visur tik rasoma apie besaiki vartojima
Moksleivė
2010-09-22 17:16
Ieškojau straipsnių, susijusių su Achilo kulnu. Ir tikrai labai gera mintis, kad kava yra mūsų Achilo kulnas- mūsų silpnybė. Vis dėlto, kava duoda daugiau minusų nei pliusų ir tai, kad per dieną gersim po kavos puodelį, gal iškart to blogo poveikio nepasimatys, bet vėliau tikrai atsilieps
dafija
2010-02-10 21:51
kava pareda sergant bronhine astma nuima priepuolius is ryto isgerus puodeli kavos tikrai nepakenks man 72 metai as geriu viena puodeli kavos is ryto padeda apsisaugoti nuo astmos priepuolio ir buti zvaliai visa diena kartais isgeriu ir pavakari puodeli kavos bet miegiu netrukdo
mikis
2010-02-08 18:31
na du puodeliai kavos tikrai normalu bet jai isgeriu trys tai sirdis per daug daznai plaka
IeWyNiOoo
2009-06-27 16:41
Kava - mano gyvenimo variklis, be jos sunkoka išsiversti, ypač aktyviai sportuojant. Todėl manau saikingai vartojant ji yra puikus vaistas, išjudinantis gyvenimui ir jokie preparatai jos man negalėtu pakeisti.
mega
2009-03-12 20:50
na, aš nelabai galiu gerti kavą, kadangi jos išgėrus jaučiuosi ne energinga, tačiau labiau - hiperaktyvi :)) Beje, nuo jos man dažnai graužia skrandį, todėl siekiant išlaikyti energiją, darbingumą ir atsikratyti mieguistumo, tenka rinktis kažką kito. Šią žiemą išbandžiau Tonussan, tokį augalinės kilmės maisto papildą, kuris ne tik kad negraužia skrandžio, tačiau ir labai gerai veikia energizuojančiai, žvalinančiai, vaiko mieguistumą, o ir apskritai, palaiko gerą organizmo bendrą būklę!
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai