Vasaros vaisiai - sveikatai

Vasara mums dovanoja įvairiausiomis spalvomis švytinčių, šviežutėlių vaisių. Nustebsite sužinoję, kokie tai nuostabūs vaistai. Iki šiol buvo manyta, kad dauguma vaisių mūsų sveikatai naudingi dėl vitaminų, mineralinių medžiagų, mikroelementų, fermentų, amino rūgščių ir balastinių medžiagų. Tačiau juose yra ir kitų natūralių naudingųjų medžiagų, kurios žmogaus organizme virsta vaistais. Tačiau vaisius kaitinant, šildant ir kitokiais būdais perdirbant, sunaikinama dalis gerųjų veikliųjų medžiagų savybių. Dabar jau žinoma - kuo daugiau valgysime šviežių vaisių ir daržovių, tuo stipresnis ir atsparesnis ligoms bus mūsų organizmas.
 

Obuoliai


Naudingosios medžiagos. Obuolių skonis priklauso nuo juose esančio cukraus (daugiausia fruktozės), organinių rūgščių (obuolių ir citrinos) ir rauginių medžiagų kiekio santykio. Nors obuoliai nekaloringi ir vitaminų juose nedaug (yra šiek tiek vitaminų C, B, P, A), jie labai naudingi organizmui, nes, be šių medžiagų, juose dar yra ląstelienos, daug pektino, mineralinių druskų (geležies, mangano, kalio, natrio, kalcio), fitoncidų ir kt.
Vitaminas C. Daugiausia vitamino C yra antaniniuose, baltuosiuose alyviniuose, Tulos ir kai kurių kitų veislių obuoliuose. Ilgai laikant žaliuose obuoliuose vitamino C kiekis nuolat mažėja. Tačiau konservuotuose obuoliuose, sultyse, kompote vitaminas C išlieka ilgai. Sultyse yra beveik visos iš obuolių ekstrahuotos žmogui naudingos medžiagos.
Padeda:
Viduriuojant. Dėl didelio pektino kiekio šviežiai sutarkuoti žali obuoliai yra vienas iš geriausių vaistų nuo viduriavimo.
Sergant žarnyno ligomis. Jais gydomi ūminiai ir lėtiniai storosios žarnos uždegimai ir kitos, ypač vaikų, žarnų ligos. Gydomasis poveikis aiškinamas tuo, kad obuoliai turi uždegimą mažinančių ir mikrobus naikinančių savybių. Žarnyno ligas geriau gydyti saldžiųjų veislių obuoliais.
Apsinuodijus. Obuoliai neutralizuoja su maistu patekusius nuodus.


Nutukus. Kaip nekaloringas produktas, jie labai vertingi nutukusiųjų dietai. Rekomenduojama iškrovos dieną suvalgyti 1,5-2 kg obuolių.
Sergant podagra ir šlapimtakių akmenlige. Obuoliuose esančios kalio druskos ir taninas stabdo šlapimo rūgšties susidarymą organizme. Todėl obuolių nuovirus ir arbatą naudinga ilgą laiką gerti sergant podagra ir šlapimtakių akmenlige.
Esant kitiems negalavimams. Obuoliai gerina miegą, gelbsti nuo migrenos, stiprina dantenas, mažina kraujo spaudimą, naudingi sergant mažakraujyste.
Žali, kepti arba virti obuoliai vartojami kaip šlapimo išsiskyrimą skatinanti priemonė esant tinimams.
Naujausi Vienos universiteto tyrimai parodė, kad obuoliai gali sumažinti per didelį cholesterolio kiekį.
Obuolių nuoviras. Obuolių nuoviras arba arbata lengvina kosulį ir mažina užkimimą po peršalimo.
Obuolių žievė. Obuolių žievės arbata geriama kaip raminamasis vaistas ir nutukus.
Išorinis vartojimas. Obuoliai - tai ir išoriniai vaistai. Žalių obuolių skiltelės arba šviežia košelė dedama ant nudegimų, nušalimų, ilgai negyjančių opų. Lūpų ir krūtų spenelių įdrėskimai gydomi sutarkuotų obuolių ir sviesto tepalu.

 

Kriaušės


Naudingosios medžiagos. Kriaušių cheminė sudėtis priklauso nuo rūšies, veislės ir augimo sąlygų. Tačiau visos jos maistiniu požiūriu vertingos, nes turi cukraus, obuolių ir kitų organinių rūgščių, azotinių, pektininių, aromatinių medžiagų, fermentų, rauginių medžiagų, šiek tiek karotino, vitaminų B1 ir C, fitoncidų, ląstelienos, daug mineralinių medžiagų.
Savybės. Kriaušės gerina smegenų veiklą, padeda susikoncentruoti, įveikti depresiją, nes jose yra daug mikroelementų. Veiksmingiausi yra sultingi prinokę vaisiai.
Šlapimo išsiskyrimą skatinantis vaistas. Kriaušių sulčių duodama kaip šlapimo išsiskyrimą skatinančio vaisto. Tinka ir kriaušių nuovirai. Jie vartojami dažniausiai nuo šlapimtakių akmenligės. Kriaušių nuovirai ir sultys ne tik skatina šlapimo išsiskyrimą, bet ir naikina šlapime esančias bakterijas.
Kiti nuovirai ir antpilai. Džiovintų kriaušių nuoviro duodama gerti karščiuojantiems ligoniams troškuliui ir kosuliui malšinti, viduriavimui stabdyti.
Kaip vidurius kietinantys vaistai dažnai vartojami antpilai, kriaušių kisieliai ar kompotai, ypač vaikams gydyti.
Patariama gerti ir avižų nuovirą su džiovintomis kriaušėmis.
 

Vyšnios


Naudingosios medžiagos. Malonus rūgštokas vyšnių skonis priklauso nuo jų cukringumo ir rūgštingumo (daugiausia obuolių ir citrinos rūgščių). Vyšnių uogose yra karotino, vitaminų C, B, PP, folinės rūgšties, ruginių medžiagų, daug mineralinių medžiagų (vario, kalio, geležies, magnio). Pektino jose yra daugiu negu kitose uogose ir vaisiuose.
Savybės. Vyšnios skatina virškinimą, gerina apetitą. Kadangi jos šiek tiek laisvina vidurius, vartojamos lėtiniams vidurių užkietėjimams gydyti. Vyšnių minkštimas ir sultys veikia šiek tiek antiseptiškai. Vyšniomis su pienu gydomi sąnarių uždegimai - artritai (vyšnios malšina reumatinius skausmus), o sultys palengvina atsikosėjimą. Kadangi vyšniose yra daug geležies, jos labai tinka nuo mažakraujystės. Vyšnių antpilas malšina troškulį, jo duodama karščiuojantiems ligoniams.
Vyšnias reikia gerai nuplauti, kad ant jų neliktų mielių bacilų, kurios skatina vidurių pūtimą.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

paulius
2008-12-08 19:06
gal kiek mazokai aprasita
AnUpRaS
2007-01-21 18:12
gerai... padeda daryt ND
alutija
2007-01-08 19:42
man tikrai labai padejo jusu aprasimai apie vaisius...si puslapi siulau draugams.jis man patiko....

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai