Nauji metai - nauji mitybos principai

Kiekvieni naujai prasidėję metai skatina žmogų iš naujo pagalvoti ir apie savo sveikatą. Labai dažnai nuskamba pažadai, kad nuo kitų metų jis būtinai pradės sportuoti ir sveikiau maitintis. Tokius pažadus skatina ne tik noras pakeisti kūno formas, bet ir tikėjimasis jaustis geriau: išvengti energijos stygiaus ir varginančių virškinimo sutrikimų (padidėjusio skrandžio rūgštingumo, skrandžio skausmo, pilvo pūtimo, pilnumo jausmo). Tikrai verta susiimti ir dėl geresnės savijautos, ir dėl dailesnių kūno formų. Pradėti galima ne tik nuo pirmadienio, kito mėnesio ar artėjančio šiltojo sezono, bet ir dabar. Prieš pradedant aktyviai sportuoti, rekomenduojama pakeisti maitinimosi įpročius ir pradėti laikytis tam tikrų sveikos mitybos taisyklių. Jų yra tikrai labai daug, tačiau bendrieji principai išlieka panašūs praktikuojant bet kokią specialiąją dietą. 

 

Pirmenybė lengvam augaliniam maistui

Bene svarbiausia taisyklė yra valgyti kuo įvairesnį, lengvesnį ir maistingesnį maistą. Patariama dažniau rinktis natūralios augalinės kilmės produktus. Per dieną reikėtų suvalgyti bent 400-500 gramų šviežių vaisių ir daržovių. Gyvulinės kilmės produktų vartojimą rekomenduojama kontroliuoti, rinktis tik liesą raudoną mėsą arba paukštieną. Puikūs baltymų šaltiniai yra žuvis, ankštinės daržovės, riešutai. Patariama pirmenybę teikti liesesniems pieno produktams, tačiau būtina įsitikinti, kad juose nebūtų dideli kiekiai pridėtinio cukraus ar kitų sveikatai visiškai nenaudingų medžiagų. 

 

Mažiau gyvulinių riebalų, cukraus ir druskos

Būtina žinoti, kad sveikatai ir kūno formoms labai žalingas per didelis sočiųjų riebalų kiekis – jų daugiausiai randama gyvulinės kilmės maisto produktuose. Sočiuosius riebalus rekomenduojama pakeisti augaliniais aliejais, pavyzdžiui, nerafinuotais alyvuogių, linų sėmenų ar kanapių aliejais. Patariama mažinti cukraus ir druskos kiekius – po truputį, palaipsniui apriboti jų vartojimą visai nesudėtinga. 

 

Daugiau skaidulinių medžiagų

Skaidulinės medžiagos itin naudingos virškinimui, todėl iš visų grūdo dalių pagaminti maisto produktai turėtų būti vartojami kuo dažniau, bent kelis kartus per dieną. Rupi juoda duona be pridėtinio cukraus ir kitų sveikatai ne itin naudingų medžiagų (pavyzdžiui, margarino) yra puikus pavyzdys. Rekomenduojama išsivirti vertingos penkių grūdų košės ir papildyti ją kviečių ar avižų sėlenomis, džiovintomis slyvomis ir vengti perdirbtų dribsnių, kurie paruošiami tik užpilant juos verdančiu vandeniu. 

 

Vanduo yra gyvybės šaltinis

Per parą rekomenduojama išgerti bent 1,5 litro vandens. Žinoma, šis poreikis gali būti didesnis (ypač, jei aktyviai sportuojama ar netenkama daug skysčių) arba mažesnis (jei sergama šlapimo ar širdies ir kraujagyslių sistemų ligomis arba jeigu skysčiai linkę kauptis organizme). Patariama vartoti gryną vandenį, o ne saldintus, gazuotus gėrimus. Kava ir gaivieji gėrimai turėtų būti vartojami kuo rečiau, o alkoholinių gėrimų verta atsisakyti visiškai. 

 

Mažiau nenatūralių maisto priedų ir saldumynų

Vis dažniau įrodoma, kad rūkyti ir perdirbti maisto produktai turi didelės įtakos įvairiems sveikatos sutrikimams ir netgi vėžiniams procesams. Kepti, riebūs, saldūs produktai turi labai skurdžią maistinę vertę, ką jau kalbėti apie jų sudėtyje esančius didžiulius organizmui svetimų hidrintų riebalų ir cukraus kiekius. Būtina skaityti produktų etiketes ir įsitikinti, kad juose nebūtų konservantų, dirbtinių saldiklių, dažiklių ir kitų sintetinių maisto priedų. Nieko tokio, jei jogurtui spalva suteikta naudojant burokėlių ar morkų sultis, tačiau galbūt vertėtų įsitikinti, ar šio jogurto sudėtyje nėra didelių cukraus kiekių? Tikrai naudingiau natūralų, nesaldintą jogurtą pagardinti šviežiomis uogomis ir mėgautis žymiai sveikesniu produktu. 

 

Svarbu ne tik tai, kas valgoma, bet ir kaip valgoma

Rekomenduojama valgyti nedidelėmis porcijomis. Geriau pavalgyti dažniau, nei kelis ar vieną kartą per parą persivalgyti. Užkandžiavimas sveikintinas, jei užkandžiaujama sveikai – vietoj saldaus batonėlio rekomenduojama rinktis obuolį ar saują riešutų. Protingas užkandžiavimas mažina persivalgymo riziką. Būtina nuolat stebėti kūno svorį ir stengtis išlaikyti normalų kūno masės indeksą (KMI). Normalus KMI pagal Pasaulio sveikatos organizaciją yra nuo 18,5 iki 25 kg/m2. Ne paslaptis, kad tinkamą kūno masę palaikyti padės fizinis aktyvumas. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai