„Stebuklingos“ uogos

Žinoma, antraštė tam tikras uogas stebuklingomis vadina tik perkeltine prasme. Maistas, darantis stebuklus, neegzistuoja, tačiau yra tam tikrų maisto produktų, kurie priskiriami „supermaisto“ kategorijai ir yra ypač maistingi. Terminas „supermaistas“ atsirado palyginus neseniai ir apibūdina tuos maisto produktus, kurie savo ypatingomis savybėmis pralenkia įprastą maistą. Tokiame maiste gausu naudingų baltymų, riebalų, virškinimui svarbių skaidulų, vitaminų, mineralų, antioksidantų ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų. Organizmui toks „supermaistas“ yra itin naudingas savo turtinga sudėtimi. Šiai kategorijai priskiriami maisto produktai labai rekomenduojami aktyvų fizinį ir protinį gyvenimą gyvenantiems žmonėms, nes pasižymi daug jėgų suteikiančiomis savybėmis, yra tinkamas sveiko gyvenimo būdo palaikymui.

Pasaulyje „supermaisto“ mada plinta labai sparčiai. Yra gausybė maisto produktų, priskiriamų šiai maisto grupei. Ne visų jų įmanoma rasti lietuviškose parduotuvėse, ekologiškose krautuvėlėse ar turgeliuose, tačiau pasiūla vis didėja. Trumpai aptarkime porą uogų rūšių, kurios pasižymi ypatinga ir sveikatai palankia sudėtimi.

Šilkmedžio uogos

Nors šilkmedis pradėtas auginti Kinijoje ir kilęs iš šios tolimos šalies, medžio uogų jau galima nesunkiai įsigyti ir Lietuvoje. Kai kurie ūkininkai netgi pradėjo jas auginti vietoje. Būna baltųjų, raudonųjų ir juodųjų šilkmedžio uogų. Jų sudėtyje gausu saldumą suteikiančios gliukozės ir fruktozės – dėl šios priežasties jos dažnai vartojamos kaip desertas, jomis gali būti gardinami įvairūs kepiniai, košės, dribsniai, netgi salotos ar troškiniai. Uogos minkštos, saldžios, primena avietes, tinka netgi ir diabetu sergantiems pacientams. Raudonos ir juodos uogos yra saldžiarūgštės, o baltos spalvos uogos yra pačios saldžiausios. Šilkmedžio uogose gausu sveikatai naudingų pektinų, rauginių medžiagų, rūgščių (pavyzdžiui, citrinų ir obuolių rūgšties). Uogose yra nemažai geležies (100 g produkto randama net iki 2 mg geležies) ir kitų mikroelementų (pavyzdžiui, vario, cinko, mangano ir seleno). Gausu ir organizmui naudingų makroelementų, tokių kaip kalcis, kalis, magnis, fosforas. Šilkmedžio uogos turtingos vitaminais: yra riebaluose tirpių vitaminų A ir E, taip pat vitamino C ir B grupės vitaminų. Būtina pabrėžti, kad 100 g uogų yra net iki 40 mg vitamino C ir tai sudaro beveik pusę rekomenduojamos paros normos. Vitaminas C svarbus sveikos imuninės sistemos palaikymui, vitaminai A ir E svarbūs ląstelių apsaugai nuo žalingų aplinkos veiksnių, odos ir plaukų grožiui. Sudėtyje yra flavonoidų (pavyzdžiui, ypatingai stiprių antioksidanto savybių turinčio resveratrolio). Teigiama, kad šilkmedžio uogos gali padėti stiprinti kraują, gerinti jo apykaitą ir sudėtį, todėl tinkamos vartoti sergant mažakraujyste. Uogos naudingos širdies ir nervų sistemoms, tinka diabetikams, nutukusiems asmenims, peršalimo ligų profilaktikai ir jau sergant jomis, nes pasižymi antiseptinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis.

Kininių ožerskių (Goji) uogos

Kininis ožerskis (Lietuvoje dažniau minimas kaip dygliuotasis ožerskis) yra kilęs iš Kinijos ir Lietuvoje auginamas nuo praėjusio amžiaus. Goji uogos yra raudonos spalvos, turi šiek tiek gelsvą atspalvį. Jos yra pailgos formos, turi rūgščiai saldų skonį. Tradicinėje medicinoje jos jau vartojamos tūkstančius metų, nes tikima, kad stiprina organizmą. Goji uogos išsiskiria tuo, kad turi organizmui labai svarbių aminorūgščių – 100 g uogų yra beveik 20 procentų reikalingos paros normos. Ožerskio uogose gausu kalcio, kuris reikalingas kaulų, dantų ir nagų struktūrai atsinaujinti ir palaikyti, taip pat kalio, kuris reikalingas širdies ir kraujagyslių sistemai, geležies, svarbios kraujodarai ir kitų makroelementų bei mikroelementų. Goji uogos turtingos vitaminu C, kuris kartu su sudėtyje esančiu cinku yra svarbūs sveikos imuninės sistemos palaikymui. Šiose naudingose uogose gausu ir kitų vitaminų, ypatingai B grupės. Labai vertinamas sudėtyje esantis antioksidantas zeaksantinas, kuris dažnai dedamas į maisto papildus, skirtus akims, nes pasižymi ypatingu poveikiu regėjimo sistemai, gali sumažinti su amžiumi atsirandančių glaukomos ir kataraktos riziką. Teigiama, kad vartojant šias uogas lėtėja senėjimo procesai, palaikomas fizinis ir protinis darbingumas, stiprėja organizmo apsauginės funkcijos, gerėja įvairių organų sistemų darbas ir psichologinė būsena. Goji uogas galima valgyti vienas, gardinti jogurtus ar dribsnius, košes, sveikuoliškus gėrimus, salotas.

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai