Atsigręžkime į lietuviškas daržoves

Vienas iš sveikos mitybos patarimų yra valgyti maistą, užaugintą toje pačioje geografinėje platumoje, kurioje mes gyvename. Pirmiausiai dėl to, kad mūsų organizmai pritaikyti tokiam maistui, jis yra įprastas mūsų virškinimo sistemai. Dėl šių priežasčių patariama vengti tokių vaisių, kaip ananasų ar bananų, geriau rinktis obuolius ir slyvas, nevalgyti tuno ar neaišku kur augintos skorpionžuvės, o rinktis vietiniuose vandenyse sugaunamą lydeką ar ešerį. Su daržovėmis tas pats – lietuviams patariama atsigręžti į vietines gėrybes – burokėlius, kopūstus, morkas. Tai puikios, maistingos, toje pačioje šalyje užaugintos daržovės, turinčios daug naudingų medžiagų. Verta jas atrasti iš naujo.

Burokėlis įgauna antrąjį kvėpavimą lietuvių virtuvėje. Tai runkelių genčiai priklausantis dvimetis augalas. Šakniavaisis turi jam būdingą tamsiai raudoną spalvą. Burokėliai pirmą kartą pradėti auginti dar prieš mūsų erą prie Viduržemio jūros, o dabar sėkmingai auginami ir Lietuvoje. Maistui naudojama visa daržovė – nuvalytas šakniavaisis, lapų kotai (lapkočiai) ir patys lapai.  Maistui šakniavaisiai vartojami virti, marinuoti ir džiovinti, jauni lapai vartojami švieži, taip pat spaudžiamos burokėlių sultys, kurios naudojamos ir kaip natūralūs maistiniai dažai. Dabar ypatingai populiarūs patiekalai yra burokėlių karpačio (it. carpaccio) ir salotos su šviežiais burokėlių lapais. Šie patiekalai siūlomi net pačiuose madingiausiuose restoranuose. Šakniavaisiuose randama iki 16 procentų angliavandenių, iki 3 procentų baltymų, citrinų ir obuolių rūgšties, pektinų, celiuliozės, vitaminų (ypatingai B grupės, vitamino C), mineralinių medžiagų (kalcio, kalio, natrio, magnio, geležies, fosforo). Burokėlių lapai turi daugiau vitamino C, nei šakniavaisis. Burokėliai turi ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų. Jie tinkami mažakraujystės, skorbuto,  vidurių užkietėjimo profilaktikai.

Kopūstas yra dvimetė (būna ir vienmečių) bastutinių genčiai priklausanti daržovė, jau daug metų auginama Lietuvoje. Kopūstus labai seniai augino graikai ir romėnai, o šiomis dienomis žinoma jau daugybė jų atmainų. Maistui naudojama iš kopūsto lapų sudaryta kopūsto gūžė. Ji gali būti naudojama šviežia, virta, žiemai kopūstai konservuojami arba rauginami. Iš jų gaminamos salotos, sriubos, balandėliai, įvairūs garnyrai. Ypatingai skanios smulkiai tarkuotų kopūstų salotos, pagardintos morkomis ir augaliniu aliejumi. Kopūstai dažnai vartojami kaip dietinis maistas, 100 g jų lapų yra apie 25 kcal. Šviežiuose kopūstuose gausu vitaminų (ypatingai vitamino C, B grupės vitaminų, vitamino K), antioksidantų, mineralinių medžiagų (kalcio, kalio, magnio) ir sklandžiam virškinimui svarbios ląstelienos. Kopūstai gali padėti atsikratyti papildomų kilogramų, gydyti virškinamojo trakto ligas, stabdyti senėjimo procesus, papildyti organizmą vitaminų ir svarbių mineralų atsargomis.

Morka  yra vienas seniausiai auginamų šakniavaisių visame pasaulyje. Pirmiausiai jos buvo naudojamos tik gyvuliams šerti, vėliau pasiekė ir žmogaus stalą. Morka yra dvimetis salierinių genčiai priklausantis augalas, maistui vartojamas jos šakniavaisis. Šakniavaisis yra mėsingas, pailgos formos, oranžinės ar gelsvos spalvos. Morkos vartojamos šviežios, virtos, keptos, troškintos, džiovintos, konservuotos, spaudžiamos jų sultys. Tai viena plačiausiai virtuvėje vartojamų daržovių: gaminamos salotos, troškiniai, sriubos, netgi pyragai, saldumynai ar morkų traškučiai. 100 g morkų yra tik 34 kcal. Morkose gausu karotino ir provitamino A, kurie svarbūs organizmui pasigaminant vitaminą A. Gausu B grupės vitaminų, C vitamino, virškinimo procesui svarbios ląstelienos, mineralinių medžiagų, antioksidantų. Kad atsiskleistų geriausios morkų savybės, verta morkų salotas gardinti augaliniais aliejais ar grietine. Morkų vartojimas naudingas stiprinant imunitetą. Rekomenduojama daug morkų vartoti augančiam organizmui, mažakraujystės ir virškinimo sutrikimų profilaktikai, organizmo valymui, sergant infekcinėmis ligomis.

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai