Prieskoniai, kurie gydo

Daugelis patiekalų reikalauja būti paskaninti – ne tik druska ar pipirais, bet ir kitais prieskoniais. Todėl nėra ko stebėtis, jog pas daugelį šeimininkių virtuvėje galima rasti daugybę įvairių rūšių prieskonių. Džiugu, jog vis dažniau atrandame ir egzotinius prieskonius, kurių gydomosios savybės yra įrodytos moksliškai. Pavyzdžiui, ar žinojote, jog ciberžolė – vienas iš prieskonių, kuriame gausu kurkumino - medžiagos, pasižyminčios antiuždegiminėmis savybėmis?

 

Kvapieji bazilikai.  Senovės graikai kvapniuosius bazilikus labai vertino ir netgi vadino karališkaisiais prieskoniais dėl to, jog juose yra gausu organizmui reikalingų medžiagų: vitaminų C, P, karoteno, eterinio aliejaus. Be to, kvapieji bazilikai puikiai tiko daugeliui patiekalų skaninti. Šiuos prieskonius ir dabar šeimininkės plačiai naudoja savo virtuvėje: bazilikais galima skaninti salotas, picas, juos dedama raugiant ir marinuojant agurkus, cukinijas ar pomidorus. Kvapnusis bazilikas puikiai dera su kitais prieskoniais – ypač su svogūnais, česnakais, petražolėmis, mėtomis, peletrūnais.

Jau nuo senų laikų, liaudies medicinoje bazilikų nuoviro buvo duodami kaip vaistai nuo virškinimo sutrikimų, bazilikai galėjo padėti sumažinti nemalonius meteorizmo  (pilvo pūtimo) simptomus.

Vaistiniai čiobreliai. Šiuos vertingus prieskonius ir vaistinius augalus išplatino vienuoliai benediktinai. Iki šių dienų vaistiniai čiobreliai yra plačiai vartojami kaip prieskonis riebesniems avienos, kiaulienos kepsniams pagardinti. Nedideli jų kiekiai dedami kepant žuvį ar veršieną. Seniau, kai dar nebuvo vaistų kvėpavimo takų ligoms gydyti, liaudies medicinoje čiobrelius naudojo tuomet, kai vargindavo  sausas kosulys, bronchitas. Buvo žinoma, jog timolis – vienas iš pagrindinių veikliųjų čiobrelio eterinio aliejus medžiagų - veikia baktericidiškai ir dezinfekuojančiai.

Ciberžolė.  Prieskonis, kuris yra panašus į imbierą, ajurvedoje vartojama kaip gydomoji priemonė nuo pilvo ir kepenų ligų, skiriama uždegimui mažinti, navikų gydymui (lėtina vėžio plitimą), efektyviai gydo žaizdas. 

Peletrūnai (vaistiniai kiečiai).  Pirmą kartą kaip vaistiniai ir prieskoniniai augalai paminėti arabų gydytojų. Lietuvoje senovėje buvo auginami Žemaitijoje kaip dekoratyvūs augalai. Peletrūnai yra puikūs konservantai, nes jie stabdo pieno rūgšties bakterijų vystymąsi, tad jais yra marinuojami ir raugiami grybai, jų galima dėti raugiant kopūstus. Peletrūnų stiebų nuoviras pagerina apetitą, stiprina imunitetą.

Aitriosios paprikos.  Farmacijoje aitrioji paprika yra vertinama dėl kapsaicino – medžiagos, kuri pasižymi uždegimą mažinančiu poveikiu. Aitriosiose paprikose yra daug įvairių, žmogaus organizmui reikalingų mineralų: kalio, mangano, geležies, magnio. Prieskonis stimuliuoja širdį ir kraujotaką. Reikėtų nepamiršti, jog aitriosios paprikos yra natūralūs antikoaguliantai, tad jei vartojate vaistus, kurie stabdo kraujo krešėjimą, reikėtų šio prieskonio atsisakyti.

Paprastieji kmynai. Lietuvos sąlygomis puikiai augantis prieskonis yra plačiai naudojamas daugelio šeimininkių virtuvėje. Kmynai nuo seno vertinami ir vartojami maisto pramonėje ir medicinoje. Jų dažnai yra dedama į duonos gaminius, raugiant burokėlius ar kopūstus. Daugelis žino, jog kmynai žadina apetitą bei itin palankiai veikia virškinimą, nes pagerina virškinimo liaukų sekreciją, mažina rūgimo ir puvimo procesus žarnyne, stiprina žarnyno peristaltiką.

Paprastieji krapai. Žaliuose krapų lapuose yra baltymų, angliavandenių, vitamino C, karoteno, vitaminų B1, B2, PP, fosforo, kalio, magnio, geležies druskų, flavonoidų. Vaisių ir lapų ištraukos mažina arterinį kraujo spaudimą, plečia kraujagysles, skatina šlapimo išsiskyrimą, mažina pilvo pūtimą, lengvina atsikosėjimą, gydo uždegimus, veiksmingi gydant vaikų naktinį šlapimo nelaikymą.

Vaistiniai šalavijai. Šalavijų arbata vartojama prakaitavimui mažinti, gerina žaizdų gijimą,

kompresais gydomos sunkiai gyjančios pūlingos žaizdos, lapų užpilu gydomi virškinimo

sutrikimai.

Valgomasis salieras. Lietuvoje auginamas kaip daržovė ir prieskoninis augalas. Hipokratas ypač vertino salierų diurezines (šlapimo varomąsias) ir valomąsias savybes. Salieras gerina apetitą, lytinių liaukų kraujo apykaitą, slopina alergines reakcijas, tinka vartoti užkietėjus viduriams.

 

 

Parengė: L. Rimgailė.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai