Topinambų nauda sveikatai

Dauguma lietuvių mėgsta bulves, nevengia į savo virtuvę prisivilioti ir iš kitų šalių atkeliavusių bulvių. Vienos iš jų – topinambai, kurie dar kitaip yra vadinami bulvinėmis saulėgrąžomis arba žieminėmis bulvėmis, „žieminėmis kriaušėmis“. Šios bulvės yra kilę iš Brazilijos džiunglių, manoma, jog pirmieji topinambus atrado indėnai, kurie šiais augalais ne tik maitinosi, bet ir jais gydėsi.

Europoje, pradžioje Prancūzijoje bei Anglijoje, topinambai paplito tik XVII a., pradžioje. Lietuvoje taip pat galima nusipirkti šių bulvių. Ir ne tik nusipirkti, bet ir užsiauginti. Verta pabandyti, nes topinambai – išties naudinga daržovė.

 

Nekaloringa, sveika ir skanu

Topinambų gumbai – dietinis produktas, tad yra itin vertinamas tų, kurie nori atsikratyti vieno kito nepageidaujamo kilogramo. Šios daržovės sudėtyje yra gausu baltymų, angliavandenių (krakmolo, sacharozės, ląstelienos, insulino), vitamino C, B grupės vitaminų, niacino, biotino, karoteno, mineralinių medžiagų (fosforo, kalio, silicio, cinko, geležies ir kt.)

Topinambai gali būti valgomi tiek švieži, tiek apdoroti – iškepti ar išvirti. Iš topinambų šakniagumbių galima pasigaminti salotų, išsispausti sveikatai vertingų sulčių.

Viena iš geriausių topinambų gumbų savybių yra ta, jog juose yra daug inulino, kuris itin naudingas žmogaus organizmui: inulinas ne tik gerina medžiagų apykaitą bei virškinimą, bet ir skatina tulžies išsiskyrimą, valo organizmą. Anksti pavasarį (kovo – balandžio mėn.) gumbuose inulino būna net iki 20 proc., tada topinambai būna traškūs, puikaus, riešutus primenančio skonio.

Topinambai ypač yra naudingi tiems, kurie serga diabetu, žarnyno ligomis, kurių imunitetas yra nusilpęs. Tiesa, vertėtų paminėti, jog topinambai pasižymi antisklerotiniu poveikiu. t.y. mažina kraujo klampumą, trombozę.

Gydymas topinambais pagal Filomeną Taunytę

Garsi Lietuvos gydytoja, rašytoja Filomena Taunytė savo knygoje „9/10 laimės“ teigia, jog topinambai yra vartojami gydant sąnarių ligas, hipertoniją, rašoma: „Diabeto, hipertonijos ir insulto gydymui bei profilaktikai rekomenduojama topinambo lapus ir jaunus ūglius, paskaninus aliejumi, vartoti kaip salotas arba dėti į visas gaminamas mišraines. Gerai kasdien suvalgyti porą šakniagumbių. <...>Daržovė tarsi sukurta gydymui ir ligų profilaktikai žmonėms, negalintiems įpirkti brangių vaistų ar gydytis sanatorijose.“

Knygoje pateikiama ir daugiau receptų su topinambais, kurie gerina sveikatą. Taip pat teigiama, jog topinambai gali netgi pakeisti gydymą purvu, kuris yra atliekamas sanatorijose. Žmonėms, kuriuos vargina sąnarių skausmas, gydytoja F. Taunytė pataria topinambų lapus ir stiebus užplikinti verdančiu vandeniu ir juos, labai karšus ir šlapius, dėti ant skaudamų sąnarių, aprišti sausu skuduru, o ant viršaus uždėti vilnonį ir išbūti su juo bent pusvalandį.

Visgi, moksliškai topinambų gydomosios savybės sąnariams dar nėra pagrįstos, tad jei kamuoja sąnarių skausmas, pravartu savo namų vaistinėlėje turėti vaistų nuo sąnarių skausmo, nepasikliauti vien tik topinambų gydomosiomis galiomis.

 

Pavasaris – puikus laikas pasisodinti topinambų

Ir nors topinambų gumbus geriausia sodinti vėlų rudenį (spalio pabaigoje ar net lapkričio pradžioje), visgi, net ir dirvai pradžiūvus,  ankstyvą pavasarį, jau galima sodinti šias daržoves. Geriausia, kai sodinamoji medžiaga – topinambo gumbas sveria apie 30–50 g. Topinambai, kaip ir įprastos lietuviškos bulvės,  sodinami į duobutes. Jei mažesni gumbai, į duobutę jų dedama po du. Pavasarį sodinami 10 cm, rudenį – 15 cm gylyje, tarp augalų paliekant 35–40 cm atstumai, tarpueilių plotis – 60 cm.

Topinambai nėra reiklūs dirvai, tačiau gerai auga lengvesnėse priemolio ir priesmėlio dirvožemiuose, nemėgsta rūgščios, užpelkėjusios žemės. Šias daržoves geriausia sodinti daržo pakraštyje (jie užauga aukšti ir plinta kaip avietės). Vienoje vietoje gali augti iki 20 metų.

Tad pirmyn į daržą, pasėkite ir užsiauginkite šią, sveikatai naudingą, daržovę.

Parengė: L.Rimgailė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai