Kūčių vakarienė. Kaip išvengti virškinimo sutrikimų?

Kūčių vakarienė. Norėdamos išlaikyti lietuvių tradicijas, namų šeimininkės stengiasi paruošti vakarienę pagal senolių papročius. Jos neperka iš parduotuvių egzotinių daržovių ir vaisių, negamina patiekalų iš svetimų jūrų žuvies, jų negardina rytietiškais prieskoniais ar pietinių kraštų aliejais. Tam tikslui moterys dar vasarą prisidžiovimo krapų, petražolių, obuolių, slyvų, baravykų. Prisigliaudė pupelių, žirnių. Rudenį prisiraugė kopūstų ir pasiruošė spanguolių atsargas. Prieš pat šventę teliks aguonas sumalti, kūčiukus iškepti, silkutę pamerkti, žuvį prieskoniais pabarstyti, privirti žieminių daržovių bei reikiamų grūdų.  Ir ištaisyti kūčių vakarienę iš 12 patiekalų, pamaloninat 12 dievo apaštalų. Jos metu, susirinkę artimieji, garbins Kristų , paminės mirusius brangius žmones ir rimtyje vaišinsis.

Kūčių apeiginiai valgiai siekia gilią senovę. Kuo naudingi jie žmogaus organizmui?

Silkė. Per Adventą, Kūčių vakarienę, Pelenų dieną, Gavėnę  šios žuvies produktų  suvartojama ypač daug. Tai riebi žuvis, savyje turinti 2- 33 procentus riebalų, turtinga polinesočiųjų omega 3- rūgščių kiekiu. Šios rūgštys organizme aktyviai kovoja su padidintu cholesterolio kiekiu ir mažina aterosklerozinių plokštelių susidarymą kraujagyslėse, atitolina trombų susidarymo riziką. Tai prieinamas maistas žmonėms, sergantiems širdies- kraujagyslių sistemos ligomis.

Silkė- puikus vitaminų A, D, E, B, B6, B12 šaltinis, kurių dėka gerėja regėjimas, stabilizuojasi nervų sistema, stiprėja kaulai. Ši žuvis turi 0,1 procentą kalcio, 0,06 procentus jodo( 100g silkės yra ketvirtadalis paros jodo normos), 0,4- kalio, 0,9- geležies, 0,27- fosforo.  Jodas būtinas skydliaukės veiklai. Fosforas gerina atmintį ir reikalingas dantims bei skeletui. 100 g silkės yra chromo paros norma, o chromas reguliuoja insulino lygį. Mikroelementas selenas yra galingas antioksidantas. Jis stabdo ląstelių senėjimo procesus.

Be to, silkė turi 20 procentų biologiškai naudingo, lengvai įsisavinamo baltymo. Baltymų sudėtyje yra eilė amino rūgščių, kurių organizmas savarankiškai negamina.

Dažniausiai silkė valgoma sūdyta. Kadangi 1 g druskos išveda iš organizmo 100 ml skysčių, sergantys hipertonija ir inkstų nepakankamumu, silkės gali valgyti nedideliais kiekiais.

Rauginti kopūstai. Kopūstams įrūgti padeda pieno rūgšties bakterijos. Papuolusios į žarnyną, pieno rūgšties bakterijos gerina jo funkcijas, normalizuoja virškinamojo trakto bakterijų pusiausvyrą, o tuo pačiu stiprina imunitetą, didina antikūnių kiekį , kovoja su infekcijomis, slopina patogeninius organizmus.

100 g raugintų kopūstų yra 30 mg vitamino C, ir jis išsilaiko iki pavasario. Vitaminas C stabdo ląsteles ir audinius nuo senėjimo. Turi vitaminų A, B grupės, K, U. Vitaminas B5 reikalingas augti plaukams ir nagams, o vitaminas B 12 gerina smegenų veiklą.  Tinka norintiems suliesėti, nes yra dietinis maistas: 100 g produkto yra tik 27 ckal. Raugintų kopūstų sultys pasižymi kaip cukraus kiekį mažinanti priemonė ir vartojamos sergant cukriniu diabetu. Be to, laisvina vidurius, geriamos esant hemorojui.

Džiovinti grybai  praktiškai sudaryti iš baltymų. Baltymuose yra apie 18 rūšių žmogui naudingų amino rūgščių, kaip leucinas, tirozinas, glutaminas, argininas.  Amino rūgštys organizme optimizuoja mikroelementus ir yra kaip „kuras“ raumenų augimui bei gerai savijautai. Svarbūs miško gėrybių angliavandeniai trehalozė ir glikogenas, kurių neaptiksi kituose augaluose. Jie organizme veikia kaip energijos šaltiniai.

Grybuose gausu vitaminų A, B grupės, D, E, PP. Taip pat mikroelementų kalio, kalcio, cinko, vario, fosforo, mangano, sieros. Visa tai būtina sveikoms organizmo funkcijoms palaikyti. Grybuose esančios medžiagos  stiprina miokardą, yra profilaktinė priemonė nuo daugelio širdies ligų, išveda iš kraujo blogąjį cholesterolį. Cinkas ir varis dalyvauja medžiagų apykaitoje bei hipofizės hormonų gamybos procesuose. Beta- gliukanai palaiko imuninę sistemą ir priešvėžines funkcijas, o melaninas yra vienas stipriausių gamtinių antioksidantų.

Grybų sudėtyje yra hitino- vieno iš baltymų, kurio organizmas negali perdirbti. Tai sunkiai virškinamas produktas, dėl ko reikia šias gėrybes valgyti saikingai.

Ankštinės daržovės. Žirniai, pupelės, avinžirniai, lęšiai naudingi baltymų gausa, ir  nedideliu riebalų kiekiu. Be to, juose gausu angliavandenių, kaip krakmolo bei  mineralinių medžiagų: natrio, magnio, kalio, kalcio, geležies, fosforo. Valgant ankštinius, organizmas pamaitinamas, neapkraunant nereikalingomis kalorijomis. Lėtai įsisavinami angliavandeniai papildo energijos atsargomis po treniruočių ir fizinio apkrovimo metu.

Gausus, įvairus, nesuderintas maistas dažnai sukelia virškinimo sutikimus.

Šventinės kūčių vakarienės reikia paragauti kiekvieną patiekalą, o dažnai ir pakartoti norisi. Nejučia persivalgoma. Mūsų virškinimo sistemai tai nepakeliama. Parsideda viršinimo sutrikimai. Vienas iš jų-  dujų kaupimasis pilve, kurį lydi išsipūtęs skausmingas pilvas, dažnas dujų išsiskyrimas. Pilvo pūtimo priežastis- suintensyvėjęs rūgimo ir puvimo procesas, kurio metu smarkiai padaugėja dujų. Tuomet žarnų sienelės išsitempia, sutrinka jų kraujotaka, slopinama diurezė, o pakilus difragmai sunku kvėpuoti. Šis reiškinys vadinamas meteorizmu.

Meteorizmą sukelia:

-sūrūs, aštrūs,  patiekalai, kurie dirgina žarnų gleivinę.

-vaisiai, daržovės, žalumynai, turintys sudėtingus angliavandenius ir grubią augalinę ląstelieną. Tai svogūnai, kopūstai, rauginti kopūstai, ridikai, grybai, brokoliai, kriaušės. Juos geriau troškinti, apvirti ar nors apiplykiti verdančiu vandeniu.

-grybai. Juos būtina gerai kramtyti, turėti saiką.

-ankštiniai, kaip pupelės, žirniai, avinžirniai, lęšiai. Patariama per naktį  pamirkyti, o vėliau tinkamai išvirti. Naudoti kaip patiekalo sudėtinę dalį.

-grūdų ir kruopų gaminiai. Patariama kruopas mirkyti, vėliau tinkamai išvirti. Nevalgyti tik iškeptos duonos.

Kad išvengti meteorizmo, reikia organizmui padėti:

-laikytis dietos,

-gerinti žarnyno mikroflorą probiotikais,

-lengvinti virškinimą fermentinių preparatų pagalba( pvz. MEZYM)

-gerti antispazminius, anticholinerginius, motoriką reguliuojančius vaistus (pvz. ESPUMISAN).

Kūčių vakarą nesutelkite daug dėmesio į vaišinimąsi. Kūčių stebuklai prasideda, kai vienas kitam sakysite įvairius gerus linkėjimus, kai atsiprašysite visų, kuriuos esate užgavę ir atleisite tiems, kurie tyčia ar netyčia blogai pasielgė su jumis. Mintimis pasiųskite savo nuoširdžią meilę artimiems, draugams, priešams ir visiems gyvenantiems Žemėje.

Parengė: L.Varanavičienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai