Dvi sėkmingo liesėjimo sąlygos: artimųjų palaikymas ir atlaidumas sau

Kiekvienas, kuris bando laikytis dietos, anksčiau ar vėliau vis tiek sulaužo nusistatytas taisykles. Taip pat jam neišvengiamai tenka atlaikyti savo artimųjų, draugų ir bendradarbių provokacijas.

Kaip sulaukti palaikymo iš savo artimiausios aplinkos? Ką daryti su kaltės jausmu ir savigrauža, kai atsitiktinai nusižengiame dietai? Pasinaudokite praktiškais psichologų patarimais.

 

Palaikymo ratas ir maištininkai

 

Pagalvokite, į kuriuos žmonės kreiptumėtės pagalbos, jei kas nors nesisektų. Kam galite pasiguosti ir išsiverkti, kai susiduriate su sunkumais? Labai svarbu, kad jūsų aplinkoje būtų tokių žmonių.

Paaiškinsime, kodėl. Kiekvienas žmogus yra socialinės sistemos elementas. Kai vienas elementas pasikeičia, sistema stengiasi atstatyti viską į pirminę padėtį. Šioje situacijoje maištautojai elgiasi nesąmoningai. Tada, kaip tyčia, giminaičiams atsiranda progų rengti ištaigingus balius, o kolegos vienas po kito ima vaišinti saldumynais.

Labiausiai stengiasi pakenkti artimieji. Iš mylimo vyro ar žmonos reikia laukti aktyviausių provokacijų, paprastai pridengtų rūpesčiu. Sutuoktinis gali primygtinai siūlyti gardžius patiekalus ar, atvirkščiai, skaičiuoti kąsnelius ir įkyriai priminti, kad to ar ano negalima valgyti. Ir vienas, ir kitas kraštutinumas trukdys jums mažinti svorį arba sukels norą priešintis kontrolei.

Jei artimieji rengia tokias provokacijas, reikia jiems suprantamai pasakyti, kad taip nesielgtų. Tokiais momentais padeda paprasti klausimai: „Kodėl dabar taip elgiesi?“, „Kam mane kontroliuoji?“, „Ar manai, kad man trūksta valios?“, „Ko iš tikrųjų sieki?“, „Nori, kad suvalgyčiau šį torto gabalėlį, ar ne?“ Atvirai apsvarsčius problemą, galima nušauti du zuikius: apsisaugoti nuo artimųjų provokacijų ir sulaukti jų palaikymo.

Artimųjų palaikymas – atskira tema. Jis labai svarbus, tačiau sunkiai pasiekiamas. Žmonės nemoka paprašyti pagalbos. Gal todėl, kad toks prašymas dažnai asocijuojasi su silpnumu. O, kai palaikymas tampa būtinas, žmonės prašo jo iškreiptomis formomis – ligomis, traumomis, nelaimėmis. Jei gerai pasvarstytume, suvoktume, kad pagalbos prašymas – stiprybės požymis. Tik stiprus žmogus gali ramiai pripažinti savo netobulumą ir priimti artimųjų pagalbą – taip pat ramiai ir su dėkingumu.

 

Neatsilaikymas ir atkritimai

 

Ar kada nors susimąstėte, kodėl daugumai žmonių taip sunku laikytis dietos? Viena iš priežasčių: bet kuris nukrypimas (net jei jis įvyko ne dėl mūsų kaltės) suvokiamas kaip nesėkmė, kuri sunaikina visas ankstesnes pastangas ir laimėjimus. Tokia vienkartinė nesėkmė laikoma dietos sulaužymu. Dažniausiai tai būna persivalgymas prie šventinio stalo, nesveikas maistas kelionėje, komandiruotėje ar darbe.

Nukrypimai nuo dietos gali pasitaikyti bet kuriame liesėjimo etape. Jie byloja apie tai, kad nauji mitybos įpročiai dar galutinai nesusiformavo. Svarbiausia suprasti, kad dietos pertraukos – tai neatskiriama svorio mažinimo proceso dalis. Dar daugiau, jų nebuvimas turėtų būti neramus signalas, į kurį būtina atsižvelgti.

Jei žmogui sekasi viskas ir neįvyksta joks atotrūkis, tai reiškia labai stiprią mobilizaciją, po kurios seks ne pertrauka, o visiškas sugrįžimas prie ankstesnės mitybos. Perdėta mitybos kontrolė gali išprovokuoti kontrolės nebuvimą kitose gyvenimo srityse: darbe, asmeniniuose santykiuose ir pan.

 

Ką daryti, kad išvengtume atkryčio?

 

Pirmiausia reikia išmokti analizuoti kiekvieną nukrypimą nuo dietos ir traktuoti jį kaip naudingą dalyką.

Pirmiausia reikia pripažinti, kad nukrypimas tikrai buvo. Paprastai po pirmojo gastronominio „incidento“ žmogų apima kaltės jausmas. Jis stengiasi pateisinti save, įrodyti sau, kad atkryčio negalima buvo išvengti. Reikia pripažinti sau, kad tai buvo silpnumo akimirka.

Antras svarbus dalykas, kurio negalima praleisti – atleisti sau. Tą padaryti galima bus, kai suvoksite teigiamą atkryčio reikšmę ir savo žmogišką prigimtį (aš nesu tobulas!).

Kokią teigiamą atkryčio reikšmę galima būtų įžvelgti? Pirmiausia jis suteikia galimybę nustatyti „rizikos zoną“, antra, gali atkreipti dėmesį į kokį nors nepatenkintą poreikį, kuris kompensuojamas maistu.

Toliau būtina išsiaiškinti atkryčio priežastis. Paklauskite savęs: „Ko iš tikrųjų norėjau tuo momentu?“ Dažniausiai už to slypi nepatenkinti poreikiai (pavyzdžiui, būtinybė atsipalaiduoti, sumažinti stresą, nusiraminti, pailsėti).

Kai priežastis bus aiški, sudarykite planą, kaip ją pašalinti. Pagalvokite, kaip turėtumėte elgtis tokioje situacijoje kitą kartą. Kokiu būdu, išskyrus valgį, galima sumažinti stresą, nuslopinti nerimo jausmą, kitaip maitintis svečiuose ar per pietus su bendradarbiais.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai