Viduržemio regiono patarimai – mūsų,šiauriečių, sveikatai

Mokslininkai jau kelis dešimtmečius tvirtina, jog žmonės, kurie laikosi tradicinės Viduržemio regiono dietos, rečiau serga širdies ligomis, o neseniai atlikti tyrimai parodė, jog ši dieta gali padėti apsisaugoti ir nuo vėžio, diabeto, nutukimo, Alzheimerio ir Parkinsono ligų. Ir nors su šiuo regionu dažniausiai siejamas alyvuogių aliejus, pamiršti daržoves, riešutus, vaisius, žuvį ar sveikąsias žoleles būtų tiesiog nesąžininga. Žinoma, gyvenant toli nuo šiltos jūros ir švelnaus klimato, Viduržemio regiono dieta turi kiek silpnesnį poveikį, kadangi viena iš esminių geros sveikatos priežasčių šiose Pietų šalyse yra jūros druskos prisodrintas oras ir maistas. Druskos – nors žmogus to ir nejaučia – yra tiek kvėpuojamame ore, tiek žemėje, tiek joje augančiose daržovėse, vaisiuose, netgi mėsoje. Nepaisant to, ir Lietuvoje galima itin lengvai į mitybos racioną įvesti keletą pagrindinių Viduržemio regiono dietos produktų ir ilgainiui džiaugtis jų poveikiu.
 

Migdolai


Nors migdoluose ir yra daug riebalų, didžioji jų dalis – mononesotieji.
Keletas tyrimų parodė, jog migdolai, kaip ir kiti riešutai, gali sumažinti blogojo cholesterolio kiekį kraujyje, taip pat padėti apsisaugoti nuo diabeto: jie sumažina cukraus kiekio kraujyje padidėjimą. Be viso to, migdoluose gausu vitaminų E ir B2, tai puikus magnio, vitamino ir skaidulų šaltinis. Turbūt todėl daugelyje Viduržemio regiono šalių turguose šie riešutai karaliauja ant prekystalių, o įvairūs patiekalai neapsieina be šio pagardo.
Idėjos panaudojimui. Graikijoje pusryčiams įprasta pasigaminti jogurto su migdolais ir medumi. Migdolus – kepintus arba ne – puikiai tinka dėti į salotas, ryžių ar daržovių patiekalus, kepinius. Migdolų sviestas, kurio galima nusipirkti sveiko maisto krautuvėlėse ar kai kuriuose prekybos centruose, taip pat yra labai sveikas.

 

Avokadai


Kilęs iš Amerikos, šis vaisius Viduržemio regioną pasiekė kartu su Ispanijos konkistadorais. Kaip ir migdoluose, avokaduose yra daug širdžiai naudingų mononesočiųjų riebalų, taip pat turi bet sitosterolio – augalinio sterolio, padedančio mažinti cholesterolio kiekį kraujyje. Avokadai yra puikus kalio, folio rūgšties, vitaminų B6, B1, B2, C ir K, bei kalcio, fosforo, baltymo, karotino, geležies šalinis. Avokadus rekomenduojama valgyti linkusiems į mažakraujystę, tiems, kurių padidėjęs kraujospūdis, jie naudingi odai, plaukams.
Idėjos panaudojimui. Avokadai puikiai tinka salotoms ar padažams, sumuštiniams, juos galima įdaryti ir kiek pakepti orkaitėje, nors dažniausiai vaisiai valgomi švieži ir neapdoroti.


 

Kuskusas


Kuskusas yra neatskiriamas nuo Šiaurės Afrikos virtuvės, tačiau yra itin populiarus ir Sicilijoje, Prancūzijoje ir Ispanijoje. Kuskusas ruošiamas iš kvietinių miltų ir manų kruopų. Gaminant muskusą rankomis, sukamaisiais judesiais manai ir miltai trinami tol, kol manų kruopos pavirsta mažyčiais rutuliukais. Paruoštos kruopos persijojamos pro tinklelį ir išdžiovinamos. Kuskuse gausu seleno, padedančio prieš osteoartrito ir prostatos vėžio, jis taip pat turi baltymų.
Idėjos panaudojimui. Kuskuso galima įsigyti ir Lietuvoje, jis puikiai tiks kaip garnyras vietoj, pvz., ryžių, su žuvies, daržovių ar mėsos patiekalais.
 

Baklažanai


Ši kiaušinio formos tamsiai melsvos ar violetinės spalvos daržovė yra puikus sveikatos šaltinis. Baklažanuose yra nasunino – flavanoidų junginio, padedančio apsaugoti smegenų ląsteles nuo laisvųjų radikalų žalos. Jose gausu fito maistingųjų medžiagų, padedančių sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje bei palaikyti kraujagysles sveikas. Baklažanai itin mėgstami Pietiniuose Viduržemio regiono kraštuose, Šiaurės Afrikoje, yra nekaloringi, šalia minėtų medžiagų turi daug mineralinių druskų, baltymų, vitaminų, karotino.
Idėjos panaudojimui. Išbandykite keptą ar skrudintą baklažaną, įdarytą laukiniais ryžiais. Pamėginkite pasigaminti ir tradicinį Sicilijos patiekalą. Užkandis caponata: tai sukapotas baklažanas, pakeptas alyvuogių aliejuje su svogūnais ir česnakais bei sumaišytas su pomidorų padažu bei paprika. Kad kepant baklažanas neprisigertų per daug aliejaus, jį supjaustę pasūdykite ir palikite 30–60 minučių, po to nuskalaukite ir nusausinkite.
 

Alyvuogių aliejus


Pagrindinis daugumos graikų, italų, ispanų ir kitų Viduržemio regiono šalių patiekalų ingredientas. Šis širdžiai naudingas aliejus yra beveik vien iš mononesočiųjų riebalų, mažinančių blogojo cholesterolio kiekį, nepaveikiant gerojo. Neseniai atlikti tyrimai Ispanijoje parodė, jog polifenoliai, esantys aukščiausios kokybės aliejuje, gali padėti apsisaugoti nuo kai kurių krūties vėžio formų.
Alyvuogių aliejuje yra gausu vitaminų A ir E, reikalingų odai, vitamino D, kauluose išlaikančio kalcį, vitamino K, palaikančio normalų kraujo krešėjimą, skatinantį žaizdų gijimą, didinančio atsparumą infekcijoms.
Idėjos panaudojimui. Rinkitės tik aukščiausios kokybės alyvuogių aliejų: nors ir gali būti brangesnis, jis turi daugiausiai skonio ir antioksidantų. Šis aliejus puikiai tinka su makaronų patiekalais, salotomis, netgi kaip padažas duonai. Kepdami alyvuogių aliejų galite pamaišyti su įprastu augaliniu.
Aliejų galite naudoti ir kaip kosmetinę priemonę tepdami plaukų galiukus ar įmaišydami į kremus bei losjonus odai.
 

Sardinės


Jūros gėrybės populiarios visoje Viduržemio pakrantėje, o kuklioji sardinė yra puikus pasirinkimas, kadangi joje gausu omega-3 riebalų rūgščių, gerinančių širdies ir smegenų sveikatą, o kartu ir mažas gyvsidabrio bei kitų teršalų kiekis. Šviežios sardinės skanesnės nei konservuotos, tačiau pastarosios turi daugiau kalcio. Konservavimas suminkština mažus, kalcio prisotintus žuvies kaulus ir padaro juos valgomus.
Idėjos panaudojimu. Ištepkite sardines alyvuogių aliejumi, apibarstykite druska, iškepkite ant grotelių ir patiekite su citrina. Sumuštiniams labai skanu sutrintos sardinės su garstyčiomis, svogūnėliais ir citrinų sultimis.
 

Špinatai


Špinatai – puikus geležies šaltinis. Ši žalia lapinė daržovė turi daug folio rūgšties, saugančios širdį nuo įvairių ligų, taip pat kai kurių vėžio formų, puikiai tinka vyresnio amžiaus žmonėms. Špinatai sveika ir akims: juose yra liuteino ir kitų medžiagų, saugančių nuo kataraktos ir makulos srities degeneracijos. Daržovėje gausu kalcio ir vitamino K, reikalingų kaulų sveikatai. Špinatai – augalinių baltymų šaltinis, turintis daug aminorūgščių. Juose ypač daug vitaminų С, B1, B2, B6, РР, Е, K, provitamino A, mikroelementų, ląstelienos. Špinatų cheminėje sudėtyje yra ypač daug yra lengvai pasisavinamos geležies, antioksidantų, padedančių kovoti su laisvaisiais radikalais. Daržovė taip pat puikiai tinka virškinimui gerinti.
Idėjos panaudojimui. Šviežius špinatus apšlakstykite citrinos sultimis ir alyvuogių aliejumi ir patiekite kaip garnyrą. Paskrudinkite špinatus nedideliame kiekyje alyvuogių aliejaus kartu su česnaku ir raudonaisiais pipirais.
 

Pomidorai


Sunku įsivaizduoti Pietų Italijos virtuvę be pomidorų. Kaip rodo kai kurie tyrimai, ši ir Lietuvoje itin populiari daržovė bei padažas iš jos yra naudingas vyrų sveikatai: valgant natūralaus pomidorų padažo bent du kartus per savaitę gali sumažėti prostatos vėžio riziką 33 proc. Be to, pomidoruose, be vitamino C, gausu ir stipraus antioksidanto likopeno, stiprinančio imuninę sistemą, spartinančio ląstelių atsinaujinimą, didinančio fermentinių organizmo sistemų aktyvumą, slopinančio vėžį sukeliančių kancerogenų poveikį ir skatinančio jų pašalinimą iš organizmo.
Idėjos panaudojimui. Pomidorai puikiai tinka ir sumuštiniams, ir salotoms. Sutrynę šviežius pomidorus, virtuviniame kombaine greitai pasigaminsite sriubos ar padažo makaronams.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai