Nėštumas ir kofeinas tarpusavyje nedera

Kofeinas – vienas iš dažniausiai mūsų vartojamų cheminių medžiagų (taip pat ir nėštumo metu). Jo gauname gerdami kavą, arbatą, kai kuriuos kitus gėrimus, valgydami šokoladą. Duomenys, kalbantys apie tai, kokią įtaką kofeinas daro nėštumo metu vykstantiems procesams, – prieštaringi. Vis dėlto nurodoma, kad, suvartojant daugiau kaip 300 mg kofeino kasdien, gali pasireikšti vaisiaus vystymosi sutrikimai ir spontaninis (savaiminis) abortas. Kokią įtaką gali turėti mažesni kofeino kiekiai, nėra tiksliai aišku.
 

Apie kofeiną


Kofeinas yra metilksantinas, plačiai vartojamas kaip stimuliatorius. Jis gaunamas iš kavamedžio (dažniausiai iš Coffea arabica) sėklų, arbatžolių, kolos medžio (Cola) riešutų arba gaminamas sintezės būdu. Grynas kofeinas yra beveik bekvapiai balti kartaus skonio milteliai.
Kofeinas – gana plačiai vartojamas medicinoje kaip stimuliuojamasis ir psichoaktyvumą skatinantis vaistas. Jo skiriama galvos skausmams malšinti, neišnešiotų naujagimių kvėpavimui, esant jo stabtelėjimams, sužadinti, elektrošoko sukeltiems traukuliams pailginti. Kofeinas yra daugelio vaistinių preparatų sudedamoji dalis.
Kofeino yra įvairiuose kavos, arbatos vandeniniuose gėrimuose. Šie gėrimai vartojami nuo Antikos laikų dėl stimuliuojamojo, budrumą, žvalumą, ištvermę palaikančio kofeino poveikio. Reikia būti dėmesingiems, nes dideles, netgi toksines (t.y. nuodingas) kofeino dozes žmonės, to nežinodami, gali gauti su įvairiomis apetitą slopinančiomis „dietinėmis“ tabletėmis, maisto papildais. Sporto rezultatams gerinti kofeino dažnai vartoja sportininkai. Pasaulio antidopingo agentūra ir jos uždraudė viršyti 800–1000 mg kofeino paros dozę.
Priklausomybė nuo kofeino vystosi gana greitai. Yra begalė žmonių, kurie negali pradėti dirbti be rytinio kavos puodelio. Be to, kofeino vartojimo plitimui palanku tai, kad jis nebrangus, prieinamas visiems socialiniams sluoksniams, sukelia reliatyviai mažai šalutinių poveikių.
Išgėrus kofeino, jo pasisavinimas iš skrandžio yra labai geras (99–100 proc.) ir čia jis pasisavina daug greičiau nei sušvirkštus į raumenis. Todėl didelės kofeino dozės toksiškos jau po 10 min. Maistas jo pasisavinimą iš skrandžio lėtina. Kofeinas praeina pro placentą, kraujo ir smegenų barjerą, patenka ir į krūtimi maitinančios moters pieną. Maksimali koncentracija kraujyje susidaro po 30–60 min. Pirmuosius 6 gyvenimo mėnesius, nėštumo pabaigoje, esant kepenų cirozei, vartojant geriamųjų kontraceptikų kofeino apykaita ir išsiskyrimas – pailgėja.
Apsinuodijimo simptomus suaugusiesiems gali sukelti jau 1 g kofeino, o mirtį – 5–10 g.

 

Naujausi tyrimai apie kofeiną ir nėščiąsias


Neseniai atliktame tyrime (Konje ir kt.) buvo tiksliai įvertinti suvartojamo kofeino kiekiai, jo apykaitos variacijos bei poveikis nėštumui. Autoriai nurodo kokie kofeino kiekiai galėtų būti sąlyginai saugūs nėščiajai.
Į perspektyvųjį stebėjimo tyrimą, vykusį 2003–2006 metais, buvo įtrauktos 2635 moterys. Nustačius nėštumą, jos buvo kviečiamos dalyvauti tyrime, kai jų nėštumas buvo 8–12 savaičių. Kofeino suvartojimas buvo vertinamas pagal specialų klausimyną, kuriuo buvo nustatytas kofeino suvartojimas iki nėštumo ir jo metu. Kofeino turintis maistas, jo kiekis bei konkretūs vartojami gėrimai buvo išaiškinti ir įvertinami pokalbių, į kuriuos moterys buvo kviečiamos tris kartus, metu. Buvo vertinami veiksniai, galintys paveikti kofeino apykaitą (t.y. rūkymas, alkoholio vartojimas ir kt.).


 

Rezultatai teigia – geriau kofeino mažiau


Kofeino suvartojimas buvo vertinamas miligramais per parą (mg/p) ir buvo vienodas per visą nėštumą. Tirtos nėščiosios vidutiniškai suvartojo 159 mg/p. kofeino. Iki pastojimo kofeino suvartojimo vidurkis buvo 238 mg/p. ir jo kiekis sumažėjo iki 139 mg/p. 12-ąją nėštumo savaitę. Apytiksliai toks kiekis laikėsi iki paskutiniųjų nėštumo mėnesių ir tada palaipsniui išaugo 153 mg/p.
Šis tyrimas parodė, kad maždaug 62 proc. kofeino nėščiosios gavo su arbata; 14 proc. – su kava; 22 proc. – su šokoladu, kola. Su kitais nealkoholiniais gėrimais buvo suvartojama apie 4 proc. kofeino.
Tirtoms moterims vaisiaus augimo sumažėjimas siekė 13 proc., ir jis augo didėjant kofeino suvartojimui. Moterų, kurios suvartojo mažiau nei 50 mg kofeino per parą, pirmo trimestro pabaigoje kūdikiai svėrė maždaug 161 g daugiau nei tų, kurios vartojo daugiau nei 300 mg kofeino per parą viso nėštumo metu. Taip pat moterų, kurios suvartojo daugiau kaip 200 mg kofeino per parą, naujagimiai svėrė 60–70 g mažiau nei tų, kurios kofeino vartojo minimaliai. Toks santykis išliko viso nėštumo metu.
Mokslininkai padarė išvadą, kad kofeino suvartojimas yra tiesiogiai, nors ir nedaug, susijęs su vaisiaus augimo mažėjimu. Jie mano, kad saugų kofeino slenkstį vargu ar galima nustatyti, tačiau teigia, kad, kasdien suvartojant mažiau nei 100 mg kofeino, galima sumažinti vaisiaus augimo mažėjimo riziką.
 

Kitų tyrimų duomenys panašūs


Šis tyrimas pateikia papildomų argumentų, jog kofeino vartojimą nėštumo metu reikia riboti. Tačiau situacija tokia, kad ir specialistai neturi bendro sutarimo, iki kiek kofeino vartojimą riboti ir kaip tai daryti. Pavyzdžiui, Amerikos akušerių ir ginekologų korporacija maksimalia kofeino doze nėščiosioms laiko 300 mg/p., o JAV Maisto ir vaistų administracija (angl. Food and Drug Administration, FDA) siūlo nevartoti daugiau nei 200 mg/p. kofeino.
Apskritai tokių tyrimų su nėščiosiomis nėra gausu. Kiek anksčiau yra atlikta keletas panašių tyrimų, bet jų metu buvo vertinamas tik su kava gaunamo kofeino suvartojimas. Kai kurie autoriai nurodo, kad kofeinas gali turėti toksinį poveikį vaisiui (Olsen, Bech, 2008). Tyrimais su gyvūnais aiškiai įrodytas teratogeninis (apsigimimus sukeliantis) kofeino poveikis, nors tyrimai su žmonėmis kol kas nepateikia pakankamai duomenų, kad būtų galima daryti tokius apibendrinimus (Schmidt ir kt., 2009).
Aukščiau aprašytas tyrimas įdomus tuo, kad į jį įtraukti ir kiti maisto produktai bei gėrimai (ypač dažnai visų vartojama arbata), turintys kofeino. Šio tyrimo autoriai vertino ir kofeino apykaitą organizme. Paaiškėjo, kad kuo greitesnė kofeino apykaita, tuo didesnis poveikis vaisiaus augimui (augimas sumažėja). Galimai žalingą poveikį turi ne pats kofeinas, o jo metabolitai (medžiagos, kurios susidaro iš kofeino jo apykaitos organizme metu). Bet šiuos ryšius tiksliau atskleis ateities tyrimai.
Galiausiai nėščiųjų kofeino suvartojimą reikia imti domėn kaip ir kitus vaisiaus augimui įtaką darančius rizikos veiksnius. Kaip parodė tyrimas, suvartojant >300 mg kofeino per parą, naujagimio svoris būna mažesnis apie 140 g. Galima sakyti, kad sveikam naujagimiui, toks svorio svyravimas (iki 140 g) nėra kliniškai reikšmingas. Tačiau susumavus visus rizikos veiksnius (pvz., nėščiosios rūkymą, alkoholio vartojimą), bendras jų poveikis gali smarkiai paveikti naujagimių sergamumą ir mirtingumą.
 

Kofeinas nėščiosioms nerekomenduojamas


Kofeinas daro reikšmingą įtaką nėščios moters sveikatai ir tiesiogiai siejasi su savaiminiu abortu bei sumažėjusiu naujagimių svoriu. Tyrimai rodo, kad ne tik nėščioji, bet ir bet kuri vaisingo amžiaus moteris turėtų vengti vartoti arba bent jau riboti kofeino turinčius produktus.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Edita
2015-07-08 09:30
Man taip pat šitas klausimas iškilo. Kaip žinoti, kiek kofeino yra kavos gėrime?
Lija
2011-03-24 13:38
ra6ote apie kofeino mgr. taciau kaip rekomenduojate nustatyt kofeino kieki kavos gerime?

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai