Kaip dažnai valgote žuvį?

Atliekama daugybė tyrimų siekiant išsiaiškinti, kaip iš žuvų išgautos omega-3 riebalų rūgštys veikia mūsų sveikatą. Apie naujausius atradimus kalbamės su Vilniaus Centro poliklinikos bendrosios praktikos gydytoja Daiva Berškiene.
 

Kas šiuo metu žinoma apie omega-3 riebalų rūgštis?


Iš tiesų žinoma pakankamai daug. Ne tik apie jų poveikį bendrai visam organizmui, bet ir širdies ir kraujagyslių sistemai. Jau seniai pastebėta, kad tie, kurių mityboje vyrauja vadinamoji Viduržemio jūros dieta, t.y. valgo daug žuvies, jūros gėrybių, rečiau serga širdies ir kraujagyslių ligomis ir rečiau nuo šitos sistemos ligų miršta.
Būtent todėl Jungtinių Amerikos Valstijų širdies asociacijos ir Europos kardiologų draugijos rekomendacijose akcentuojama, kad omega-3 riebalų rūgščių vartojimas pirminės profilaktikos tikslu, kitaip sakant, kad žmogus nesusirgtų, yra būtinas.
· Omega-3 polinesočiosios riebalų rūgštys padeda palaikyti normalią širdies veiklą, sumažina insulto tikimybę.
· Mažina cholesterolio kiekį kraujyje, saugo kraujagyslių sieneles nuo aterosklerozinių plokštelių susidarymo.
· Kraujagyslės tampa elastingesnės, mažėja kraujospūdis, skystėja kraujas, mažėja „blogojo“ cholesterolio kiekis kraujyje.
· Polinesočiosios riebalų rūgštys lėtina senėjimo procesus, skatina hormonų ir fermentų sintezę.
· Omega 3 grupės riebalų rūgštys nesigamina žmogaus organizme, jos turi būti gaunamos su maistu.
Visai neseniai buvo pristatyti skaitlinio tyrimo duomenys, kurie įrodė omega 3 riebalų rūgščių naudą antrinei širdies ligų profilaktikai.

 

Ką reiškia antrinė profilaktika?


Kai žmogus jau persirgo kokia širdies liga, pavyzdžiui, miokardo infarktu ar jam šuntuotos kraujagyslės, tai pastangos apsaugoti jį nuo ligos pasikartojimo ar būklės pablogėjimo ir vadinama antrine profilaktika.
Didžiausias iš tyrimų buvo atliktas Italijoje – GISSI – Prevenzione (it. Gruppo Italiano per lo Studio della Sopravvivenza nell´Infarto miocardico). Tyrime dalyvavo 11 234 pacientai, 3 mėnesių laikotarpiu persirgę miokardo infarktu ir antrinei profilaktikai ilgą laiką (apie 3,5 metų) vartoję arba išgrynintų omega 3 RR etilo esterių (EPR ir DHR (1,2:1)), arba 300 mg vitamino E, arba abiejų kartu, arba buvo įprastai gydomi po miokardo infarkto, be omega-3 RR ar vitamino E.
Peržiūrėjus ir išanalizavus duomenis pastebėta, kad tose dvejose grupėse, kurios vartojo omega 3, penktadaliu sumažėjo bendras mirštamumas nuo širdies kraujagyslių ligų, pasitaikė 74 proc. mažiau staigios mirties atvejų. Tai labai rimti omega 3 riebalų rūgščių poveikio širdies ir kraujagyslių sistemai naudos įrodymai.
 

Kaip galėtume kasdien gauti omega-3 riebalų rūgščių?


Paprasčiausiai – valgyti riebią, jūrinę žuvį. Tai lašiša, skumbrė, sardinė, upėtakis, otas. Lietuvoje, deja, nėra tradicijos kasdien praturtinti savo valgiaraštį žuvimi. Nesame pietiečiai. Taip pat suvokiu, kad tokios žuvies ne visi gali įsigyti, juk ji nėra pigi. Per savaitę racione turi būti bent dvi žuvies porcijos. Be to, niekas nėra tikras, ar ta žuvis, kurią įsigyjame prekybos centruose, yra tik sveikatą nešanti... Todėl žmonėms, sergantiems širdies kraujagyslių ligomis ar jau sirgusiems jomis, visuomet rekomenduoju papildomai vartoti omega 3 riebalų rūgštimis praturtintus maisto papildus.

Jeigu žmogus persirgęs kokia širdies kraujagyslių liga, jam papildomai būtinai reikia pasitelkti ir maisto papildus su omega 3 riebalų rūgštimis.
 

Vaistinėse galima rasti gausybę tokios sudėties maisto papildų. Kaip pasirinkti tinkamiausius? Į ką atkreipti dėmesį?


Mano anksčiau paminėtame tyrime buvo pastebėta, kad teigiamą naudą darančių omega-3 grynųjų rūgščių turi būti gaunama 800 mg per parą. Dar svarbu, kad tarp EPR ir DHR (tai sudedamųjų omega 3 frakcijų pavadinimų trumpiniai) turi būti tinkamas santykis. 1,2:1 santykiu pagaminti maisto papildai turi teigiamą įtaką antrinei širdies ligų prevencijai. Aš rekomenduoju atkreipti dėmesį į Omega Defend preparatą, kurio dvi kapsulės per dieną ir užtikrina reikiamą prevencinę dozę.
Taip pat, manau, vyresnio amžiaus žmonėms turėtų būti aktualu tai, kad Omega Defend parduodamas patrauklia kaina – 36 litai. Kiti panašios sudėties preparatai yra gerokai brangesni, ir ne visi galėtų juos nusipirkti.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai