Sezoniškumas ir vitaminų stoka

Metų laikai keičiasi, tačiau vitaminų poreikiai išlieka tie patys ištisus metus. Problema ta, kad kai kurių sezonų metu mūsų organizmas įvairių vitaminų gauna mažiau, kadangi nėra galimybės maitintis šviežiomis daržovėmis ar vaisiais ir valgome jau sandėliuotus produktus, kurių maistinė vertė yra daug mažesnė. Dabar, pavasarį, kaip tik toks metas, kai jaučiamas vitaminų ar mineralinių medžiagų trūkumas. Taigi iš kur gauti vitaminų? Kalbamės su gydytoja dietologe Edita GAVELIENE.
 

Kodėl organizmas prašo vitaminų?


Egzistuoja maistinės medžiagos, kurios būtinos žmogaus organizmui: baltymai, riebalai, angliavandeniai ir įvairios sudėtinės tų maistinių medžiagų dalys, pavyzdžiui, baltymų aminorūgštys, riebalų polisočiosios ar polinesočiosios rūgštys. Taip pat yra žinoma, kiek ir kokių mikroelementų bei vitaminų reikia organizmui, norint jam išgyventi. Taigi valgome tam, kad galėtume užtikrinti visą „reikalingą chemiją“, kurios prašo mūsų organizmas.

 

Sezonų kaitos įtaka vitaminų trūkumui


Mes gyvename sezoniškame krašte ir neturime galimybės kiaurus metus maitintis grunte užaugintomis daržovėmis ir kitomis kultūromis. Tai daro didelę įtaką tų maisto produktų kokybei. Sandėliuojant tiek vaisius, tiek daržoves, jose ypač mažėja vitaminų. Tačiau metų sezoniškumas neturėtų daryti įtakos maistų produktų pasirinkimui. Ar tais bus vasara, ar žiema, reikia žinoti, kad yra penkios maisto produktų grupės, iš kurių visų mums reikia gauti maisto. Tai yra duona su kruopomis, vaisiai, daržovės, pieno produktai bei mėsos, žuvies, kiaušinių produktų grupės. Turėtume valgyti kuo įvairesnį maistą, atitinkamą jo kiekį. Pavasarį mūsų organizmui iš tikrųjų gali trūkti kokių nors vitamininių medžiagų, čia yra susiję ir su tuo, kad mes buvome „patamsyje“ daugiau kaip pusę metų.


 

Nešviežios daržovės ir vaisiai


Vitaminus gauname iš įvairių kultūrų produktų, tačiau pagrindinis vitaminų šaltinis yra daržovės ir vaisiai. Suvalgant 400 g daržovių ir 300 g vaisių per dieną, to kaip ir pakaktų vitaminų bei mineralinių medžiagų kiekiui užtikrinti. Skaičius, artėjantis prie kilogramo, atrodo didelis, bet, padėjus ant lėkštės, jis ne toks jau ir didžiulis. Mažiausiai trečdalis šio kiekio turėtų būti šviežių, o ne konservuotų (šaldytų, džiovintų) daržovių ar vaisių.
Svarbu žinoti, kad grunte užauginta daržovė yra daug vertingesnė maistine prasme už tą, kuri jau sulaukia pavasario sandėliuojant, pavyzdžiui, morka. Mes įvairiais būdais konservuojame tiek daržoves, tiek vaisius. Bet kokiu būdu konservuojant sumažėja maistinių medžiagų kiekis produktuose. Šaldymas yra mažiausiai veikiantis konservavimo būdas vitaminų kiekio atžvilgiu, tačiau perkamose parduotuvėse šaldytose daržovėse, jose gali būti įvairių sieros junginių, kurie naudojami siekiant išlaikyti ryškią produktų spalvą. Žmonės, sergantys kai kuriomis ligomis, pavyzdžiui, uždegiminėmis žarnų ar šiaip tie, kurių virškinamoji sistema jautri, neturėtų valgyti tokių daržovių.
Uogienių ar kompotų ruošimas dar labiau sumažina vitaminų kiekį, o tirpius vandenyje vitaminus visai sunaikina.
 

Kur papildomai gauti vitaminų?


Natūralu, kad gali prireikti papildomai vartoti kokių nors vitaminų, kurių negalime gauti su maistu. Jeigu žmogus pastebi, kad jam kraujuoja dantenos, tai galima įtarti, kad trūksta vitamino C. Tokiu atveju nebūtina griebtis polivitaminų, o, pasitarus su savo gydytoja, gerti tik vieno C vitaminą. Jeigu traukia raumenis mėšlungis, gali būti, kad trūksta magnio. Jeigu kalbėti iš gydytojo dietologo pozicijos, tai žinoma, rekomenduojant žmogui tam tikrus maitinimosi režimus, visų pirma stengiamasi būtinąsias maistines medžiagas užtikrinti su maistu. Tačiau yra daugybė atvejų ir būklių, kai to padaryti neįmanoma. Pavyzdžiui, kad ir minėtas sezoniškumas, jeigu organizmas ypač nusilpęs, ar, pavyzdžiui, žmogus, sveikstantis po ypač sunkios ligos, ar tiesiog didelis mitybos nepakankamumas.
Žmogus, nusprendęs vartoti kokių nors maisto papildų, turėtų nuo savęs nusimesti atsakomybę ir pasitarti su savo gydytoju, ko jam iš tikrųjų reikia, kokio vitamino ar polivitaminų, ir tik tuomet juos vartoti.
 

Kokius maisto papildus pasirinkti?


Pataria vaistininkė Jūratė ŽIDONIENĖ
Suaugusiam ar 12 metų sulaukusiam jaunuoliui galima rekomenduoti vitaminų ir mineralų kompleksą Dailyvit maximum. Vienoje jo tabletėje yra net 31 veiklioji medžiaga – vitaminai, mineralai ir mikroelementai.
Vyrams per 50 metų amžiaus yra specialiai sukurtas maisto papildas Dailyvit Men 50+. Jo veikliųjų medžiagų sudėtis atitinka vyresnio vyro poreikius.
Moterims per 50 metų amžiaus skirtas Dailyvit Women 50+. Šiame preparate veikliųjų medžiagų sudėtis atitinka vyresnės moters vitaminų, mineralų ir kitų medžiagų poreikius. Preparatas specialiai papildytas standartizuotu sojos ekstraktu, kuris itin teigiamai veikia hormonų pusiausvyrą organizme.
Koks šių maisto papildų poveikis? Preparatai padeda organizmui išlikti gyvybingam, sveikam, žvaliam, stiprina atsparumą žalingam aplinkos poveikiui, saugo nuo širdies ir kraujagyslių ligų vystymosi, didina atsparumą peršalimo ligoms ir kompensuoja vitaminų, mineralų ar mikroelementų trūkumą, atsiradusį dėl nevisavertės mitybos ar kitų žalingų veiksnių.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

mega
2009-03-12 20:41
taip, visiškai sutinku, jog tamsiuoju metų laiku mums itin trūkta tiek vitaminų, tiek maisto papildų..Juk negauname jų pakankamai iš daržovių, tačiau, manau, puikiausiai galime gauti iš papildomų priemonių - t.y. vitaminų ir maisto papildų. Aš puikiai su savo organizmu tvarkausi tamsiuoju metų laiku gerdama Tonussan - jis energizuoja, žvalina, vaiko mieguistumą, o be to, ir atmintį gerina, ir apskritai gerą visą organizmo būklę palaiko. Na, be abejonės, manau, kad kiekvienas turi atrasti savus būdus kovoti su organizmo priešais (ligomis ir kt.), ypač žiemos, rudens laikotarpiais, tačiau ko gero, natūralūs, augaliniai preparatai yra vienas geriausių pasirinkimų šiai kovai :)

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai