Mano gydytojas – bitė

Viena iš legendų byloja, kad bitės – Dievo dovana žmogui. Dar senovės Egipte medus buvo naudojamas ne tik kaip maisto produktas, bet ir kaip gydomoji, kosmetinė ar konservuojamoji medžiaga. O kai kurios tautos medumi balzamuodavo mirusius vadus ir karalius. Teigiama, kad taip balzamuoti kūnai išlieka tokie, kaip ir gyviems esant. Pasidomėkime bičių produktų savybėmis ir gydomosiomis galiomis.
 

Medus


Kiekviena rūšis turi tam tikrą spalvą, kvapą, skonį ir tik jam būdingas savybes. Ar žinote, kad medus gali būti nuo beveik bespalvio iki juodo?
Pastaruoju metu galima įsigyti falsifikuoto medaus. Jis gaunamas, kai bitės maitinamos tik cukraus sirupu. Šis medus neturi gydomųjų savybių, tačiau jį galima vartoti kaip cukraus pakaitalą.
Brandaus ir ilgai laikyti tinkamo medaus sudėtyje yra ne daugiau kaip 18–20 proc. vandens. Ar medus pakankamai subrendęs, galite patikrinti panardinę į jį šaukštą. Jei medus brandus – jis nuo šaukšto nuteka nenutrūkstama juosta, o, „vyniojant“ medų ant šaukšto, jis guls sluoksniais. Nebrandus medus paprasčiausiai nutekės nuo šaukšto, ir tiek. Natūralus medus panašus į tirštą sirupą, tačiau išimtas iš korio greitai cukruojasi. Kuo meduje daugiau fruktozės, tuo ilgiau jis išlieka skystas.
Tačiau visur yra savų išimčių – kaštonų ir akacijų medus nesikristalizuoja.

 

Medaus rūšys


Grikių medus – tamsus. Jam būdingas aštrus specifinis skonis ir kvapas. Didina hemoglobino kiekį kraujyje.
Vaismedžių medus – šviesiai geltonas, malonaus obels žiedų kvapo, susikristalizavęs į smulkius kristalus, dar pašviesėja.
Aviečių medus – kol šviežias – nuo šviesiai geltono su žalsvu atspalviu iki tamsaus kaip smala, susikristalizavęs darosi labai šviesus, pilkšvo ar melsvo atspalvio. Puikiai tinka peršalus su šilta arbata, malšina kosulį.
Dobilų medus – šviesiai geltonas, susikristalizavęs būna beveik baltas, smulkiais kristaliais, aromatas vos jaučiamas. Vartojamas kaip dietinis produktas.
Liepų medus – dar vadinamas karališkuoju. Jis šviesios gintarinės spalvos, švelnaus skonio. Tinka sergant peršalimo ligomis, angina, bronchitu, šlapimo pūslės uždegimu, nervų ligomis, esant galvos skausmams, stiprina širdies ir kraujagyslių sistemą. Šis medus skatina prakaitavimą, todėl nepatariama valgyti daugiau kaip 300 g per dieną.
Melisos (ir valerijono) medus šviesus. Pasižymi raminamosiomis savybėmis, todėl puikiai tinka vartoti sergant nervų sistemos ligomis, nemiga, širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis.
 

Kaip laikyti?


Medus laikomas stiklinėje, molinėje ar medinėje taroje tamsioje, vėsioje vietoje (tik jokiu būdu ne šaldiklyje – šaltis, kaip ir karštis, silpnina medaus gydomąsias savybes, geriausia vis dėlto laikyti kambario temperatūroje tamsioje vietoje). Reikėtų saugoti medų nuo drėgmės, drėgnose patalpose jį galima laikyti tik sandariai uždarytą.


 

Medus, bet netikras


Kad nebrandus medus būtų geros prekinės išvaizdos, prekiautojai gali įmaišyti į jį miltų arba krakmolo. Blogėja medaus kokybė, prastėja skonis, o svarbiausia – silpsta gydomosios medaus savybės.
 

Patikrinti medaus kokybę galite taip:


Įpilkite į medų nedaug virinto arba distiliuoto vandens ir įlašinkite kelis lašelius jodo. Jei meduje yra miltų arba krak-molo, tirpalas pamėls, jei medus kokybiškas, – jo spalva nepakis.
Prekybos centruose parduodamas medus ilgai išlieka skystas. Gali būti, kad šis medus – kaitintas. Kaitinant medaus „natūralumui“ tikrai nekenkiama, tačiau didelės dalies gydomųjų savybių toks medus netenka.
 

Bičių duona ir žiedadulkės


Bičių duona – tai medaus ir žiedadulkių mišinys, turintis daug bičių organizmo liaukų gaminamų sekretų. Dėl jų duonoje vyksta fermentacijos procesai, kinta jos sudedamųjų dalių santykiai, susidaro naujos medžiagos. Šie bičių veiklos produktai puikiai tinka patiriant didelį fizinį ar emocinį krūvį, sveikstant po operacijų. Bičių duonelė normalizuoja skydliaukės ir nervų sistemos veiklą. Jos rekomenduojama vartoti gydant gerybinius auglius. Teigiama, kad bičių duonelė ir žiedadulkės efektyviai gydo hormonų sutrikimų sukeltą moterų nevaisingumą ir pagerina vyrų spermos kokybę.
 

Bičių pikis (propolis)


Tai sakingas stipraus kvapo ir kartoko, aštraus skonio produktas. Pasižymi itin stipriomis baktericidinėmis ir dezinfekuojamosiomis savybėmis.
Vartojamas sergant peršalimo ligomis, gydant opas, žaizdas, nušalimus, sąnarių ligas.
Jei sergate virškinamojo trakto ar tulžies takų ligomis, galite pasigaminti tokio vaisto: įlašinkite 5-10 lašų skysto propolio ekstrakto į pusę stiklinės pieno arba vandens. Gerkite 3-4 kartus per dieną 30 min. prieš valgį
Sergant viršutinių kvėpavimo takų uždegimais:
1 šaukštą smulkintos jonažolės užpilkite 200 ml verdančio vandens, palikite 30 min. kol pritrauks ir įlašinkite 30-40 lašų skysto propolio ekstrakto. Skalaukite burną ir gerklę šiltu tirpalu kelis kartus per dieną.
 

Bičių pienelis


Pasižymi antivirusiniu, antibakteriniu poveikiu, didina hemoglobino koncentraciją kraujyje, mažina cholesterolio kiekį bei padidina fosfolipidų koncentraciją kraujyje. Pastebėta, kad, vartojant bičių pienelio, greičiau gyja kaulų lūžiai. Pagerina atmintį, virškinimo ir kraujodaros organų veiklą. Bičių pienelis skatina senstančių ląstelių atsinaujinimą bei stimuliuoja liaukų sekreciją. Pastaruoju metu daug kalbama apie jo savybę gerinti vyrų lytinį pajėgumą. Bičių pienelis skatina apykaitos procesus, todėl manoma, kad tinka vėžinių ligų profilaktikai ir joms gydyti (šalia pagrindinės terapijos) bei žmonėms, gaunantiems didesnes radiacijos dozes.
Bičių pienelį reikia laikyti tamsioje šaltoje vietoje (-2 – -5 °C), geriausia – šaldytuve. Japonijos medikai teigia, kad bičių pienelis – geriausia profilaktikos priemonė šiuolaikiniam žmogui, gyvenančiam užterštoje aplinkoje bei gaunančiam didesnes radiacinės apšvitos dozes. Beje, Japonijoje visiems ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikams profilaktiškai skiriama bičių pienelio. Truputis skaičių: per metus Japonijoje suvartojama apie 100 000 kg bičių pienelio, turint omeny, kad vienam vaikui per mėnesį tereikia 1–2 g šios medžiagos.
Bičių pienelio nerekomenduojama vartoti prieš miegą.
Norint pagerinti potenciją
Bičių pienelis turi būti tik šviežias. 30–40 min. prieš valgį du kartus per dieną po liežuviu palaikykite 80–100 mg šio produkto (geriausia sumaišyti jį su medumi santykiu 1:100), kol ištirps. Bičių pienelį vartokite mėnesį, po to padarykite 2–3 mėnesių pertrauką ir vėl pakartokite gydymo kursą.
 

Nudegus ar blogai gyjant žaizdoms


Pavalyti pažeidimo ribas (ne pačią žaizdą) bičių pienelio ir spirito mišiniu ir uždėti tvarstį su bičių pienelio ir medaus mišiniu (santykiu 1:100). Jį galima praskiesti destiliuotu vandeniu iki dvigubos apimties. Tvarsčius keisti du kartus per dieną.
 

Burnos ir gerklės uždegimui gydyti


Skalaukite burną arba gerklę 50 procentų destiliuoto vandens ir bičių pienelio ir medaus mišinio tirpalu.
 

Sergant ginekologinėmis ligomis


Į marlę reikia įvynioti 10–15 g bičių pienelio ir įdėti tamponą į makštį 3–6 valandoms.
 

Bičių nuodai


Aitraus kvapo, „deginančio“ skonio, ore greitai sukietėja, o užšaldyti arba kaitinami iki +115° C savo savybių nekeičia.
Bičių nuodai pasižymi itin stipriomis imunitetą stiprinančiomis savybėmis, puikiai malšina skausmą. Nustatyta, kad bičių nuoduose esantis adolapinas net 80 kartų stipriau už opijų malšina skausmą. Bičių nuodai patekimo vietoje sukelia specifinę kraujagyslių reakciją, smarkiai padidindami vaistinių medžiagų patekimo į organizmą galimybę. Skystina kraują.
 

Tai įdomu


• Bitės net 56 milijonus metų atrodo taip, kaip ir dabar. Turbūt ne veltui sakoma, kad nekinta tik tai, kas tobula.
• Baktericidinės medaus savybės tikrinamos panardinus į jį mėsos gabaliuką. Subrendusiame meduje mėsa negenda kelerius metus. Mėsos laikymo trukmė priklauso nuo medaus tankio: kuo tankis didesnis, tuo ilgiau mėsa nesuges.
• Įkaitinus medų iki 70 °C, baktericidinės medaus savybės išnyksta.
• Kosmonautų racione medus – būtinas produktas.
• Bitės turi išskirtinį dar nepaaiškinamą sugebėjimą 5–6 kartus pailginti savo gyvenimą (kritiniais atvejais, kai jų šeimai gresia išnykimas).
• Bitės kvapus uodžia 1000 kartų stipriau nei žmogus, o gėlės kvapą gali užuosti 1 km spinduliu.
 

Kada negalima vartoti bičių produktų:


Medaus – esant alergijos medui požymiams.
Bičių pienelio – sergant Adisono ar kitomis antinksčių ligomis, ūmine infekcine liga bei netoleruojant bičių pienelio (pvz., jei pasireiškia alergija).
Bičių nuodų – esant alergijai bičių nuodams, sergant kraujo, kepenų, inkstų, kasos ligomis, cukralige, onkologinėmis ligomis, sepsiu, tuberkulioze. Jų negalima vartoti nėščiosioms bei tuomet, kai gydotės gyvačių nuodais.
Žiedadulkių ir bičių duonos nepatartina vartoti paaugliams lytinio brendimo metu, nes žiedadulkėse esantys vitaminas E ir kai kurie hormonai gali iškreipti normalią lytinio brendimo eigą. Alergiją bičių surinktos žiedadulkės sukelia retai. Jų negalima vartoti sergantiesiems bronchine astma, asmenims, alergiškiems medikamentams, ypač B grupės vitaminams.
Bičių pikį atsargiau turėtų vartoti sergantieji bronchine astma, egzema ar kitomis alerginėmis ligomis. Pastebėjus bičių pikio sukeltas alergines reakcijas, jo vartojimą reikia nutraukti.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

šviesa
2013-02-13 15:44
Sveiki.Kas iš gamtos tas ir suteikia stiprybės žmogui.Pastebėjau,kaip gražiai atrodo žmonės ir sveikai,kurie užsiima bitininkyste.Štai rezultatas matosi ,o tai geriausia reklama:)
ssGbRhfs
2012-09-07 21:37
urrubzd
UdynGUMMmrZrALU
2012-02-24 07:36
As kazko ntrupsaeau : Viena tona kinisko medaus kainuoja 1,96 euro ???? tai galima isivaizduoti kokia chemija yra siunciama ? Lt!!!!! Uz vanden? mokame brangiau, o cia pagamintas medus !!!!!!!!
Vytautas
2010-12-03 10:07
Geras medus Kauno mieste. www.biciumedus.ten.lt
stasele
2010-11-13 22:21
saunuoliai tie kurie propaguoja sitoky dalyka,esu labai dekinga .aciu
Vaidas
2008-03-16 13:39
Daug sau naudingos informacijos galite rasti siame psl:

www.bitute.xz.lt

Jei iskils klausimu, maloniai galiu padeti.
joora
2008-03-07 20:25
Koiais kiekiais ir kaip paruosta biciu duonele vartoti gerybiniams augliams gydyti? Pasidalinkit informacija kas vartojote, busiu dekinga.
aurelja
2007-11-27 22:05
labai idomus straipsnis
greta
2007-10-24 17:39
Čia yra labai įdomus straipsniai
juratuxx
2007-10-24 17:36
tai yra labai idomus straipsniai.jais galima pasinaudoti ir darbe:)
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai